Index VIX – indikátor volatility, strachu a nervozity
Co je to index VIX
VIX má mnoho přezdívek, ale nejčastěji se setkáme s označením indikátor volatility VIX. Volatilita na trzích značí určitou nervozitu a někdy i strach investorů, proto se tomuto indikátoru přezdívá také indikátor nervozity a strachu a využívá se jako měřítko sentimentu na trzích.
Celým názvem bychom však řekli CBOE Volatility index.
Video o VIXu
Výpočet indexu VIX
A co to číslo znamená…
Index VIX se vypočítá pomocí standardních opcí indexu S&P 500 (SPX), resp. z jejich implikované volatility. Do výpočtu se zahrnují jak call, tak i put opce s expirací 23 až 37 dní. Vypočtená hodnota představuje, jaká je očekávaná volatilita (implikovaná) na indexu SP500.
Dalšími důležitými čísly jsou 256 (počet obchodních dní v roce) a jeho odmocnina, číslo 16. Hodnota VIXu např. 30 pak není pouhé číslo, ale říká nám něco o očekávaném denním pohybu indexu SP500. Na hodnotu VIXu (30) aplikujeme číslo 16 (30/16) a dostaneme 1,875 %, což je očekávaný denní pohyb na indexu SP500, vypočtený na základě nacenění opcí.
Obecně lze považovat hodnoty VIXu kolem 30 za vysoké a kolem 15 za nízké. Někdy jsme ovšem svědky i hodnot přes 80, když na akciových trzích dochází k výprodejům.
Index VIX historický graf
Index VIX se za normálních okolností pohybuje v rozpětí mezi 10 až 20 body. Pokud však do trhů přijde nervozita a zvýší se volatilita, dostane se indikátor do oblasti kolem 50 bodů. Silné výprodeje na akciových trzích, kde hovoříme o medvědím trhu, recesi až krizi, jsou na VIXu zobrazeny dosažením hodnot okolo 80 bodů.
Odkaz na aktuální online graf indexu VIX TradingView.com
Recenze portálu TradingView.
Interpretace indexu VIX, aneb co VIX říká investorům
Základním pravidlem a specifikací indexu VIX je, že pokud akciové trhy rostou, index VIX klesá a naopak, pokud akcie klesají, index VIX roste.
Hovoříme pak o inverzním vztahu indexu VIX a indexu SP500 (SPX).
Abych byl naprosto přesný, tak v období, kdy padají ceny akcií, sahají investoři po nákupu tzv. put opcí, díky kterým se snaží pojistit své akciové portfolio.
Pokud je na trzích klid a pohoda a akcie dělají to, k čemu jsou předurčeny, tedy rostou, index VIX postupně vyklesává.
Jakmile však trhy zasáhne nečekaná zpráva či fundament, který si investoři vyloží negativně a začnou se ve velké zbavovat akcií a nakupovat put opce, index VIX prudce roste. Do trhů se vlije pesimismus, strach, nervozita, zvýší se objem a samozřejmě i volatilita.
Všimněte si, že pokud trhy rostou, jedná se většinou o pozvolný růst, jakmile ale začínají klesat, říkáme spíše, že trhy padají, neboť to lépe vystihuje, co trhy předvádí. Pokles ceny je ve většině případů rychlejší a razantnější, volatilita naroste do vysokých hodnot v relativně krátké době, a to se projeví na hodnotě VIXu.
Co je to volatilita
Volatilitu na trzích, tak jak ji známe, lze definovat jako rozkolísanost či pohyblivost ceny daného aktiva v určitém čase.
Pokud je volatilita vysoká, je na vyšších hodnotách také index VIX. V takovém případě je obchodování rizikovější, opce jsou dražší a při CFD tradingu je zapotřebí větší stop loss.
Pakliže je volatilita nízká, bude se také index VIX pohybovat na nižších hodnotách. Pravděpodobně tak budou akciové trhy pozvolna růst, opce budou levnější na nákup a stop lossy bude možné volit užší.
V takovém případě se bavíme o tzv. historické volatilitě.
Implikovaná volatilita a obchodování opcí
Kromě klasického pojetí volatility známe ještě implikovanou volatilitu (IV). Implikovaná volatilita je odhadovaná volatilita, očekávaná volatilita v budoucnu.
Index VIX je počítán právě z této implikované volatility, která vychází z nacenění opcí. S implikovanou volatilitou se pojí standardní odchylka, na základě které se opce také naceňují.
U implikované volatility se uplatňuje strategie Buy Low, Sell High, neboli nakupuj dole a prodávej nahoře. Z pohledu opčního tradingu to znamená nakupuj, když je implikovaná volatilita dole, a prodávej (vypisuj) opce, když je implikovaná volatilita nahoře. IV ovlivňuje cenu opcí, a jelikož je větší riziko vypisovat za zvýšené volatility, je cena opcí vyšší za vyšší IV.
Implikovaná volatilita se na rozdíl od historické v čase mění. S delší dobou expirace opce se IV zvyšuje, neboť se také zvyšuje riziko většího pohybu podkladového aktiva.
Cenový vývoj akcie NVIDIA a implikované volatility
Na obrázku výše je patrné, že při poklesu ceny akcií společnosti NVIDIA roste implikovaná volatilita a růst bude s největší pravděpodobností také index VIX.
Index VIX na SpreadCharts
Aplikaci SpreadCharts využíváme pro hloubkovou analýzu komodit díky Technice COT. Pozice velkých spekulantů a hedgers lze sledovat i při analýze indexu VIX.
Problém s držením nakoupeného VIXu (contango)
Nástrahy contanga a backwardation řešíme denně především při obchodování komoditních futures. Všichni, co ke svým analýzám využívají index VIX, by však o něm měli mít přehled také.
Stav contanga je zobrazen na obrázku níže. Je to stav trhu, kdy se aktuální kontrakt obchoduje za nižší cenu, než ty vzdálenější (s delší expirací).
Ten, kdo by chtěl spekulovat na růst VIXu, musí s contangem počítat. Každý měsíc probíhá rollover a s ním spojené riziko, že k onomu kýženému pohybu vzhůru nedojde.
V praxi uvidíme každý měsíc pohyb trhu vzhůru, na kterém obchodník nic nevydělá a je větší pravděpodobnost, že trh půjde po rolování opět níže, na čemž obchodník prodělá.
Obecně lze říci, že VIX jako pojistka akciového portfolia funguje nejlépe v případě, kdy po nákupu VIXu dojde velmi rychle k výprodeji na akciovém trhu. Tím hodnota VIXu vzroste a contango nemá čas zapůsobit.
VIX a jeho alternativy
Kromě CBOE Volatility Index (VIX) lze pro spekulace na růst či pokles volatility a strachu využít také alternativy a deriváty indexu VIX.
Mezi ně patří např.: Euro Stoxx 50, EUVOL, VIX Futures nebo VXX.
ETF VXX se hojně využívá jak pro spekulaci na pokles (short), tak na růst trhu (long). Oblíbený je ale i u těch, kteří si chtějí pojistit své akciové portfolio. Nákupem VXX spekulujeme na růst volatility a strachu, tedy na pokles akciového trhu podobnému jako v březnu 2020.
Index VIX a jeho alternativy jsou nastaveny k neustálému poklesu hodnoty. Možnost snadného zisku však obstojně kazí rollování na nové kontrakty a působení contanga.
Investoři odjakživa sledují a hodnotí situaci na akciovém indexu SP500 a na VIXu, který z něj vychází. V oblibě mají ale i další akciové indexy, ze kterých je index volatility počítán také.
- Pro akciový index NASDAQ 100 (US 100) se používá index volatility VXN.
- Pro akciový index Dow Jones Industrial Average (DJIA) se používá index volatility VXD.
Závěr
Index VIX není postrach všech investorů, ale naopak. VIX nám ukáže, kdy se z trhu stáhnout pryč a kdy naopak zbystřit a být připraven na blížící se tržní příležitost.
TIP TradeCZ: Na graf indexu VIX lze aplikovat technickou analýzu, která investorům poskytne jinak skryté informace.
Dobrý den mám dotaz ke článku. Jakých hodnot může index volatility nabývat dle Vašeho názoru? V minulosti se dostal přes 80 bodů, je možné, že by se mohl dostat ještě výše třeba na 100 nebo dokonce přes 100 bodů a pokud by se tak stalo, co by to podle Vás pro trhy znamenalo? Moc děkuji za Váš názor. Přeji příjemný den.
Dobrý den, čím výš se dostane VIX, tím větší katastrofa se na trhy žene 🙂
PP
Skvělý popis nástroje VOLX. Hraju si s VOLX už asi 2 roky, a až ted jsem se dočetl, jak je moje hračka zkonstruovaná 🙂
Skvělé, to mě těší 🙂
Jeden z nejlepších článků o VIX indexu…
Zdravím a děkuji 🙂
Petr