Napište nám zprávu
Recenze XTB

TOP Broker
„Vaše podpora v tradingu.“

Je rychlý propad akciových indexů v posledním lednovém týdnu předzvěstí bear-marketu? Spíš ne…


Petr Plecháč 30. 1. 2021

Zápisky makroinvestora

Autor článku: David Monoszon

30. 1. 2021

Zápisky makroinvestora

Je rychlý propad akciových indexů v posledním lednovém týdnu předzvěstí bear-marketu? Spíš ne

Prudká korekce po přetaženém vzestupu mě pokaždé propleskne jako chrstnutí kbelíkem ledové vody. Probere vás ze snu o nekonečném růstu a probudí do reality. Co stojí za touto prudkou korekcí? SPX poklesl o 4.1 % ze svého high do pátečního close. Obzvlášť nervozitu museli cítit investoři, když se uzavřelo poblíž pátečního low, a zároveň na nižší ceně než prosincový close, tzn. leden SPX ve ztrátě… Podobně dopadla i Evropa-vyspělejší části Asie o něco lépe – Nikkei futures (Japonsko) a Kospi (Jižní Korea) uzavřely leden v zisku i přes tuto korekci.

Začíná nový bear market? Co nám říkají makroindikátory?

Když hledám makrosouvislosti, první, na co se podívám, je USD skrze dolarový index DXY. Ten se nachází uprostřed konsolidace a nevykazuje silný růst, který by měl být provázen takovýmto výprodejem. V pátek dokonce DXY poklesl. Bitcoin posílil, tzn. nedošlo k masovému vybírání likvidity z bitcoinu jako v březnu. Další souvislosti jsou komodity, ty naopak rostly, tzn. inflační scénář je nenarušen-kukuřice +4.47 % za týden, ropa jenom drobný pokles uvnitř konsolidace -1.75 % za týden, měď pouze drovná? korekce -2.65 %. Tzn. žádný náznak přechodu do deflace.

Při pohledu na minulý týden přes faktory uvidíme Small-cap Value +1.18 % za týden. Mid-cap propad pouze -0.97 %. A moc dobře víme z historie, že bearmarkety předchází nejprve slabost v small a mid capech viz např. leden-únor 2020.

Co dělají úrokové sazby? US treasuries šly dolů (sazby nahoru), nicméně v korporátních sazbách nedošlo skoro k žádné změně. Tzn. firmy nemají zatím problém servisovat své opulentní dluhy.

GDP tabulka níže ukazuje růst ekonomik celého světa a navíc modely předpokládají, že v následujícím kvartálu se dočkáme historického YoY růstu GDP.

Gdp tabulka
Zdroj: Koyfin.com

Projekce dále ukazují akceleraci růstu v earnings. V USA, na rozdíl od EU, probíhá vakcinace velmi úspěšně, v Indii se začíná naopak mluvit o prahu hromadné imunity.

Ať se snažím, jak se snažím, nemohu najít v mém modelu jedinou makroekonomickou indikaci, která by typicky naznačovala konec bullmarketu!

Takže co se to děje, když ne makro?

Domnívám se, že šlo prostě o klasický reset likvidity. Byli jsme svědky největšího de-grossingu (snižování tržní expozice) hedge fondů od roku 2016. Hedge fondy vlastní či shortují aktiva na ohromnou páku, ty střídmější 200-300 % některé x16. A právě na některé z těch velkých si posvítily davy individuálních traderů prostřednictvím short squeeze v GME a dalších. Najednou se projevila přepákovaná povaha trhů, do problémů se dostaly clearingové firmy, musely se omezovat nákupy na různých platformách, na velké hedge fondy začaly padat margin cally a v tom všem FED Powel na tiskové konferenci neoznámil žádné navýšení odkupů treasuries. Tzn. rekordní úpisy USA budou muset nyní absorbovat trhy, což také vytahuje likviditu z oběhu, a znamená to, že FED de facto pokračuje ve skrytém taperingu.

Nedostatek likvidity a akcelerátory typu GME short squeeze se dostal do řetězcového efektu, kdy všichni museli likvidovat. Něco podobného se stalo v roce 2016, pouze tenkrát se jednalo o short squeeze všech volatility shortů. A co následovalo? Další pokračování bull marketu.

Tzn. pokud se nezačnou makroekonoické indikátory výrazně zhoršovat, očekávám, že jsme nyní uprostřed normalizace páky v tržním prostředí, po jehož dokončení bude bull market vesele pokračovat dále alespoň do konce jara.

Problém je, že netuším, jak velké dopady tato likviditní událost může mít a jak velkých likvidací se dočkáme v pondělí, či jestli otevřeme víkendovým gapem nahoru.

Proto jsem sám v pátek zredukoval své portfolio, abych nebyl na páce, tzn., aby mě jakkoliv velký gap dolů nerozmáčknul na margin call. A budu nadále přikupovat své preferované akcie a ETFka na nižších cenách.

David Monoszom

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
94 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
NAGA
90 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.

Ebook