Napište nám zprávu
Naučte se trhy číst

ONLINE KURZ
„Vaše podpora v tradingu.“

Černá labuť


Pojem „černá labuť je mezi obchodníky používán zřídka a velmi neochotně, s nádechem strachu a nejistoty.

Černá labuť značí neočekávaný zásah či sled událostí, které vedou ke změně dosavadního řádu a vývoje. Na finančních trzích to většinou představuje akciový propad velkého rozsahu.

krize černá labuť
Proč černá labuť?

Pojem údajně pochází z latinského: „rara avis in terris nigroque simillima cygno“ (zdroj wiki.).

Pojmenování je velmi logické. Pokud někdo řekne slovo labuť, všem se ihned vybaví krásný bílý pták. V přírodě narazíme většinou na bílé labutě, a v minulosti se i odborníci domnívali, že jiné neexistují.

Když se posléze objevila černá labuť, byly všechny teorie zničeny a naopak se objevila nová, „Teorie černé labutě“.

Stejně jako lidé nebyli připraveni na setkání s černou labutí, jen těžko se lze připravit na černou labuť na finančních trzích.

Nečekaná událost (terorismus 11. září 2001), negativní výsledek rozhovorů (OPEC) nebo vypuknutí viru (koronavirus Covid-19 v roce 2020), nesou označení černá labuť právě z toho důvodu, že je nelze předvídat a jejich dopad na společnost a na trhy je větších rozměrů, někdy jsou také spouštěčem finančních krizí.

Jak se chránit proti černé labuti?

Definice černé labutě je nám znám, tedy možnost chránit se před ní zní tak trochu neproveditelně.

Černá labuť dostala název právě proto, že se nedá předvídat. Zasáhne a převrátí naše smýšlení, tak říkajíc zčistajasna.

Je možné předpovídat něco nečekaného? Z jistého úhlu pohledu ano. Ve skutečnosti můžeme předpovídat „něco“, co nedokážeme ještě pojmenovat, ale předpokládáme, že zasáhne stabilitu finančních trhů. Občas je to pouze pocit, traderské šimrání, že se vše tváří optimálně, ale něco nám na tom nesedí.

Někteří obchodníci mají to štěstí, že se dostanou k insiders informacím a mohou tak „nečekané události“ předejít. Jiní zase skládají jednotlivé střípky dohromady, i když neví, co by mělo přijít, tuší, že se něco chystá.

Proti nečekaným a prudkým výprodejům akciového trhu se chráníme nákupem indexu VIX. Případně naše akciové portfolio nemáme složeno pouze z cyklických akciových společností a krotíme drtivý příchod krize.

Není také pravda, že by pojem černá labuť byla vždy vnímána negativně. Hodnotoví investoři čekají na příležitost v podobě většího propadu akcií a s oblibou pak takové nakupují ve slevě.

černá labuť trhy burza

Kurz zdarma

Ebook