Napište nám zprávu
BURZOVNÍ VÝHLED
14. 8. 2022
BURZOVNÍ VÝHLED
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

TradeSlovník – I


Home | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

IC Markets broker

IC Markets je australská brokerská společnost regulována přísným ASIC. IC Markets nabízí obchodování forexu, kryptoměn, komodit či akciových indexů.
Detail

ICCO - International Cocoa Organization

Pod zkratkou ICCO se skrývá název International Cocoa Organization, v českém překladu Mezinárodní organizace pro kakao. Organizace byla založena v Londýně v roce 1973, nově se sídlem v Pobřeží slonoviny. Jedná se o globální organizaci skládající se ze zemí produkujících a konzumujících kakao. Na stránkách ICCO lze dohledat údaje o produkci, spotřebě kakaa i výhledu na další roky. Organizace střádá statistiky, výroční reporty a novinky z kakaového průmyslu. Odkaz na oficiální web icco.org
Detail

ICE - Intercontinental Exchange

ICE (Intercontinental Exchange) je mezikontinentální burza založená v roce 2000. Její ústředí se nachází v Atlantě (USA). ICE koupila burzu IPE a to především z důvodu elektronizace nákupů a prodejů energií. Energiemi (energetickými komoditami) jsou např: ropa, zemní plyn, elektřina či emise. Online graf Yahoo ICE.
Detail

Ichimoku indikátor

Indikátor technické analýzy, který v grafu obchodní platformy zobrazuje trend, změny trendu, supporty/resistence a budoucí směřování trhu. Celým názvem Ichimoku Kinko Hyo je kombinací celkem pěti komponentů: Tenkan-sen, Kijun-sen, Chikou Span, Kumo nahoru a Kumo dolů. Indikátor a jeho filozofie by se dala pojmenovat slovem „Vyváženost“. Další Indikátory
Detail

ICO

První veřejná nabídka digitální měny (Initial Coin Offering) = ICO ICO je označení, kdy nová kryptoměna pozná světlo světa a investoři ji mohou začít nakupovat. ICO je první veřejný prodej nové virtuální měny. Společnosti se touto cestou snaží získat větší kapitál na uskutečnění svých cílů, pro které byla nová kryptoměna vytvořena. ICO je na první pohled podobné označení IPO, což značí vstup nové firmy na burzu. Cílem je obvykle stejně jako u ICO zisk nového kapitálu. ICO je příležitost, jak nakoupit podíl ve společnosti za zlomek její možné budoucí hodnoty. Bohužel se pomocí ICO snaží mnozí podvodníci pouze získat kapitál od naivních investorů a žádný plán (kromě podvodu) nemají. Před investicí do nové kryptoměny, která většinou nemá žádnou historii, je potřeba důkladné analýzy. Nákup nové kryptoměny lze uskutečnit pomocí fiat měny (většinou USD), ale spíše než to se využívá jiná kryptoměna, která je již delší dobu v oběhu, jako např. Bitcoin nebo Ethereum. Pro směnu Fiat měny za virtuální měnu je zapotřebí speciálních směnáren. Přečtěte si více o kryptoměnách.
Detail

ICO – International Coffee Organization

ICO je zkratka pro mezinárodní organizaci pro kávu (International Coffee Organization), která byla založena v Londýně v roce 1963. ICO má svou mezinárodní radu pro kávu, která se schází a reaguje na podněty poradních orgánů a výborů a debatuje o záležitostech kolem obchodu s kávou. ICO má celkem 50 členů, kteří kávu vyvážejí (44) nebo dovážejí (6). Evropská unie je v ICO vedena jako jeden člen.
Detail

ID

Intraday či Daytrading (obchod, obchodník, obchodování) je styl obchodování, kde veškeré pozice otevíráme a zavíráme ve stejný den. Obvykle si chodí intradenní obchodník pro takové pohyby trhu, které jsou v denním rozpětí daného trhu normální.
Detail

IEA

Mezinárodní energetická agentura (International Energy Agency) = IEA Vládní organizace založena v roce 1974 se sídlem v Paříži, Francie. Sdružuje celkem 29 zemí včetně Česka. IEA se zabývá informacemi o ropném trhu a dalších energiích. Byla založena mezivládní organizací OECD.
Detail

IFO index

IFO index je německý index ekonomické důvěry, prováděný na měsíční bázi průzkumem mezi manažery společností. Hodnocení manažerů je investory a analytiky bedlivě sledováno. Vyšší číslo (vyšší než očekáváno) je vnímáno pozitivně co do budoucího ekonomického vývoje.
Detail

IMF - Mezinárodní měnový fond

International Monetary Fund = IMF Mezinárodní měnový fond = MMF Mezinárodní ekonomická organizace se 188 zeměmi a s úředním jazykem angličtinou. Mezinárodní měnový fond byl založen 22. 7. 1944, hlavní sídlo má ve Washingtonu D.C., v USA. Jedná se o organizaci přidruženou k OSN, která si klade za cíl usnadnit mezinárodní měnovou politiku. MMF se snaží podporovat státy, které procházejí hospodářskými potížemi a snaží se podporovat stabilitu směnných kurzů, podporovat devizovou stabilitu, půjčovat. IMF nemá jen příznivce, ale jelikož se jedná o projekt globalizace, najde si ve světě mnoho nepříznivců a protesty proti organizaci nejsou výjimečné. Jednou z mírnějších přezdívek pro IMF je „Institut bídy a hladomoru“ (Institute for Misery and Famine). Jedna z ostřejších je „International Mother Fuckers“.
Detail

Impeachment

Impeachment je ústavní žaloba podaná na funkcionáře (např. prezidenta), který se svými činy dopustil nějakého závažného deliktu. Impeachment je podáván pro zbavení funkce (např. prezidenta). V USA má právo podat ústavní žalobu impeachment sněmovna Kongresu USA. Důvodem podání může být některá z forem velezrady, úplatkářství nebo jiných těžkých trestných činů. Jedním z nejznámějších impeachmentů v historii byl ten podaný na presidenta Richarda Nixona kvůli aféře Watergate. Ten však v roce 1974 sám odstoupil, než bylo zahájeno hlasování o odvolání z funkce.
Detail

Implicitní volatilita

Implicitní nebo Implikovaná volatilita je očekávaná volatilita podkladového aktiva. Využíváme většinou při obchodování opcí, kde implicitní volatilita tvoří část hodnoty opce. Co je to Opce
Detail

Imports fundament

Imports – jedná se o číslo dovozu, které měří veškeré zboží a služby, které byly z jedné země dovezeny do jiné země. Zahraniční producenti dováží do země své produkty. V jejich zemi se jedná o export, v zemi, kam dováží, o import. Vyšší číslo než očekávané je hodnoceno negativně pro danou ekonomiku.
Detail

In cash

In cash značí, že trader nemá otevřen žádný obchod. Své investiční prostředky má tzv. In cash, což v tomto případě znamená, že jeho zůstatek i majetek je stejný a nemění se (nemá otevřen obchod). Daytrader je na konci každého obchodního dne In cash. Nedrží totiž žádný otevřený obchod přes noc, do druhého dne. Naopak Swingový obchodník je In cash minimum času. Většinou má stále otevřen nějaký dlouhodobější obchod.
Detail

In the money opce

Pojem „In the money“ se využívá při obchodování opcí a značí, že opce je aktuálně tzv. „v penězích“. Např. při nákupu Call opce je realizovaná cena opce níže, než je současná cena podkladového aktiva.
Detail

Income

Income neboli příjem. Jedná se o částku, kterou trader vydělá, tedy o kolik zhodnotí svůj investiční účet. Někdy též Revenue
Detail

Index PX – index Burzy cenných papírů Praha

Oficiální index Burzy cenných papírů Praha je index PX. Index PX je nástupcem PX 50 a PX-D. První výpočet indexu PX byl uskutečněn 20. 3. 2006. Vývoj indexu PX: Více o BCPP
Detail

Indikátor

Je nástroj, software a pomocník na finančních trzích. Mezi indikátory řadíme Oscilátory, Objemy, Trendy či indikátory Volatility, podle jejich vlastností a užití. Jelikož se graf skládá z ceny aktiva (např. EURUSD) a času, vycházejí tyto indikátory většinou pouze z těchto dvou informací. Pro představu se může jednat o klouzavé průměry, díky kterým jsme schopni na první pohled zjistit, zda trh klesá, stoupá, nebo je v chopu.
Detail

Inflace

Dle ekonomické definice je inflace růst všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v konkrétní ekonomice a v určitém období. Při inflaci klesá kupní síla peněz. Za stejné množství peněz si kvůli inflaci koupíme v budoucnu méně zboží a služeb. Pro určení míry inflace se využívá Indexu spotřebitelských cen. Mezi negativní důsledky inflace řadíme ztrátu reálné hodnoty peněz. Opakem inflace je deflace.
Detail

Iniciační pohyb

Silný, rázný tržní pohyb, obvykle z rovnovážné oblasti, při průrazu silné S/R úrovně. Při iniciačním pohybu vznikají obvykle skryté gapy způsobené prudkým pohybem trhu jedním směrem, kde se nevyskytuje dostatečně silná protistrana. Iniciační pohyby definují vstupy velkých hráčů do trhu. Mnozí obchodníci se následně takové pohyb snaží zobchodovat formou určitého pullbacku (retestu).
Detail

Initial Balance

Počáteční rovnováha prvně definována u techniky Market Profile, kde představuje první obchodní hodinu. Initial Balance známe také jako London Breakout strategii nebo jako denní, týdenní, měsíční a roční rovnováhu trhu s použitím Fibonacciho.
Detail

Initial margin

Initial margin znamená v překladu tzv. „počáteční marže“. Marže představuje pro brokerskou společnost určitou zálohu, kterou musí mít obchodník na svém účtu, aby mu byl povolen nákup nebo prodej podkladového aktiva. V případě, že obchodník nemá dostatečný objem finančních prostředků na pokrytí počáteční marže, není mu nákup či prodej aktiva povolen. Pokud má obchodník již nakoupeno (prodáno) a jeho účet se dostane pod úroveň požadované marže, může mu být jeho nejztrátovější obchod uzavřen. Initial margin se velmi blízce pojí s finanční pákou, kterou obchodníci využívají pro zmírnění požadavků na marži i pro potenciál větších zisků. Initial margin se liší od tzv. Maintenance margin, neboli udržovací marže, která je vyžadována v průběhu držení obchodů. Udržovací marže je obvykle nižší než počáteční marže a stanovuje ji jak nařízení, tak makléř sám. V období zvýšené volatility, může být udržovací marže v průběhu obchodu změněna a obchodník by měl mít na účtu vždy dostatek finančních prostředků, aby se vyhnul případným problémům, které mohou vyústit až v zavření ztrátových pozic.
Detail

Inside Bar

Svíčková formace složena ze dvou svíček, kdy druhá svíčka v pořadí je tzv. Inside Bar = uvnitř předchozí svíčky. Inside Bar je každá svíčka, která se nachází mezi high a low předchozí svíčky. Někdy se za Inside Bar svíčku považuje pouze ta, která má tělo i knoty uvnitř těla předchozí svíčky. Inside Bar značí nerozhodnost trhu.
Detail

Insider

Insider je člověk, který může mít významný vliv na cenotvorbu vybraného trhu. Insider může být člověk (akcionář) s vyšším podílem ve firmě (10 % a více), člen společnosti s vysokým postavením, nebo člověk, který se dokáže dostat k důvěrným informacím. Informace od Insidera je možné využít pro odhad budoucího pohybu ceny akcie, komodity či jiného finančního nástroje. Být Insider není nic nezákonného, pokud se osoba nedostala k důvěrným informacím krádeží nebo úplatky. Někdy se můžeme setkat s označením Insider objednávky, což by měly být levely (ceny), na kterých lze očekávat tržní reakci. Většina z těchto nabízených služeb je však podvod. Stejně skepticky by se měl trader stavět i k tzv. institucionálním objednávkám, což by měly být levely (ceny), na kterých mají banky a další velké instituce své čekající limitní příkazy………
Detail

Instituce

Pojem Instituce pochází z latiny (instituere) a znamená zřídit či ustanovit. Běžně je pojem instituce vysvětlován jako jakási organizace či společenský útvar s jasnými hranicemi co do členství a dělby práce.
Detail

Interactive Brokers

Makléřská firma se sídlem v USA. Aktuálně provozuje největší elektronickou obchodní platformu v USA. Zprostředkovává nákupy a prodeje akcií, opcí, futures, dluhopisů, fondů, forexu a CFD.
Detail

Interdelivery spready

Interdelivery spread je zřejmě nejvyužívanějším futures spreadem vůbec. Je méně náročný na kapitál a také je obvykle méně rizikový. Interdelivery spread sestrojme z jedné komodity s různými daty dodání (expiracemi). Můžeme například nakoupit futures březnové ropy WTI a prodat futures květnové ropy WTI. Rozdíl cen nám vytvoří futures spread, který se v čase mění. Dále známe také Interexchange spready a Intermarket spready
Detail

Interest rate – úroková sazba

Interest rate je jedním ze základních ukazatelů a fundamentů v burzovním obchodování. Interest rate je procentní vyjádření zvýšení půjčené částky, obvykle uváděné za určité časové období. Obvykle se jedná o fixní, například roční procentní sazbu, může být ale i proměnlivá. Dlužník pak věřiteli platí určité procento z půjčené částky jako úrok. S tím se pojí i tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů), tedy konečná částka, kterou klient platí věřiteli (dluh + poplatky a náklady navíc).
Detail

Interest Rate Decision

Interest Rate Decision je fundamentální (makroekonomická) zpráva, kterou obchodníci a investoři velmi pečlivě sledují. Členové správních rad centrálních bank rozhodují o úrokových sazbách.
Detail

Interexchange spready

Interexchange spread se využívá spíše ke sledování než k přímému obchodování, ale i to je však možné. Jedná se o specifický typ futures spreadu, které je možné vytvořit díky více burzám, nabízející podobný produkt. Pakliže se komodity (např. zrniny) obchodují jak na burze v Chicagu, tak na burze v Kansas City, nejedná se o stejnou komoditu, jen o velmi podobnou, a jisté odchylky lze u nich nalézt právě i v ceně a v cenovém vývoji v čase. Dále známe také Interdelivery spready a Intermarket spready.
Detail

Intermarket spready

Intermarket spready jsou takové spready, které jsou tvořeny dvěma futures kontrakty odlišných komodit. Například můžeme nakoupit kukuřici a prodat pšenici atd. Hodnota futures spreadu (intermarket spreadu) se bude odvíjet od změny cen obou dvou kontraktů. Dále známe také Interexchange spready a Interdelivery spready.
Detail

Intraday

Tržní pohyby v rámci jednoho dne, otevírání, řízení a zavírání pozic v rámci jednoho obchodního dne (viz ID).
Detail

Introducing broker (IB)

Introducing broker je společnost, která nabízí obchodní služby svým klientům (obchodníkům a investorům). IB přijímá a nabízí pokyny svým klientům, které sám nezpracovává, ale předává je FCM. IB nespravuje účty svých klientů, pouze s nimi komunikuje a jako makléř nabízí své služby, tím se odlišuje od FCM. Introducing broker nemůže provést nic bez svolení vlastníka obchodního (investičního) účtu.
Detail

Inverted Hammer

Svíčková formace Inverted Hammer je býčí reverzní formace, která předesílá možný obrat trhu směrem vzhůru. Formace Inverted Hammer se skládá z jedné svíčky připomínající Shooting Star. Svíčka je tvořena dlouhým horním knotem a malým tělem. Spodní knot svíčky by měl být zcela jistě menší než tělo svíčky, nejlépe žádný. Horní knot by měl být alespoň dvakrát delší než tělo svíčky. Jak obchodovat formaci Inverted Hammer? Při rozpoznání formace obchodníci spekulují na růst ceny podkladového aktiva. Obchodníky lze rozdělit na dvě skupiny: Agresivní obchodníci vstupují do dlouhé pozice ihned po dotvoření formace (po close) a využívají možnost užšího Stop lossu. Konzervativní obchodníci vstupují do dlouhé pozice po potvrzení, obvykle formou breaku high formace. Dlouhý knot nahoru značí snahu býků o vyšší ceny, kterou je potřeba ověřit dalším vývojem. High formace Inverted Hammer je silnou resistencí a není výjimkou, že trh konsoliduje uvnitř formace. V případě breaku high obvykle dochází k silnému růstu ceny bez vrácení trhu (pullbacku). Logika formace Inverted Hammer: Po otevření trhu byli aktivnější nakupující a hnali trh výše. Poté přišli na řadu prodávající a vyvíjeli tlak na snížení ceny, který ovšem nebyl dostatečný a nestačil pro zavření trhu pod open trhu. Svíčku by mělo tvořit rostoucí tělo (close výše než open). Svíčková formace Inverted Hammer patří k těm složitějším a tradeři ji obchodují s využitím dalších patternů nebo indikátorů. Svíčku chceme vidět na konci jasného trendu a zároveň na silném supportu, např. z vyššího časového rámce. Tradeři s oblibou hledají Inverted Hammer také na Fibonacciho hladinách při pullbacku trhu. Přečtěte si o formaci Shooting Star, která vypadá naprosto stejně, ale v jiném kontextu.
Detail

Investiční fond

Investiční fond je dle zákona právnická osoba s různou právní formou, např. akciová společnost. Investoři vkládají své finanční prostředky do investičního fondu obvykle nákupem akcií společnosti a tvoří spolu s dalšími investory skupinu investorů. Investoři mají za cíl vybrat své vložené finanční prostředky zpět spolu s úroky. Úroky je myšleno zhodnocení počátečního kapitálu, který spravují kvalifikovaní investoři.
Detail

Investing

Finanční platforma poskytující aktuální data, kotace, grafy, finanční nástroje, nejnovější informace z finančního světa, analýzy vybraných trhů, aktuální sentiment na vybraných trzích i scanner price action a tržních patternů on-line.
Detail

Investors Intelligence

Investors Intelligence je ratingová služba pro akciové trhy (podobně jako Market Vane). Investors Intelligence byla založena v roce 1963 jistým Abe Cohenem. Investors Intelligence monitoruje přes 100 žurnálů zabývajících se akciovými trhy, a sleduje názory redaktorů. Pokud výrazně roste procento medvědů (redaktorů smýšlejících negativně), trh by se mohl nacházet u svého dna. Za mezník je obvykle brána hodnota 55 % negativně (bearish) smýšlejících redaktorů. Pokud mezi redaktory převládá optimismus a počet býčích náhledů stoupne přes 65 % s tím, že negativně smýšlejících je méně než 15 %, měli bychom se připravit na možný vrchol na akciových trzích. Index sentimentu Investors Intelligence pracuje s myšlenkou, že by obchodníci a investoři měli reagovat protichůdně, než jaký je oficiální znalecký posudek (názory redaktorů žurnálů). Investors Intelligence bychom mohli zařadit do tzv. psychologických indikátorů a do indikátorů sentimentu. Více na investorsintelligence.com
Detail

Investování

Dlouhodobější spekulace na pohyb vybraného finančního instrumentu (obvykle akcie) s cílem prodat za víc, než investor nakoupí, nebo nakoupit za méně, než investor prodal (spekulace na pokles u CFD). Investování se od obchodování (tradingu) liší delším držením pozice. Investor obvykle bazíruje na zisku dividend. Více si přečtěte v čláku INVESTICE.
Detail

IPE - International Petroleum Exchange

Mezinárodní ropná burza (International Petroleum Exchange) IPE byla založena v roce 1980. Od roku 2001 spadá pod ICE. Burza se zabývala zprostředkováním obchodů s energiemi. Nejvíce obchodovanou komoditou pomocí futures i opcí byla ropa Brent. Kromě ní lze uzavírat obchody také na zemním plynu, elektřině, uhlí nebo na topném oleji.
Detail

IPO

IPO je zkratka pro Initial Public Offering, v překladu „První veřejná nabídka akcií“. IPO značí vstup nové společnosti na burzu. Společnost tím nabídne své akcie široké veřejnosti, obvykle pro zisk potřebných finančních prostředků k dalšímu rozvoji. Společnosti se nesnaží nově nabyté prostředky použít na záchranu společnosti, ale na expanzi, zlepšení a upevnění stávající pozice na trhu. IPO se nese ve velkém stylu o to více, vstupuje-li nová společnost na NYSE. Investory je vnímán vstup na burzu jako zajímavá příležitost nákupu akcií za levno, nikdo ale přesně neví, jaká je reálná hodnota akcie. Pro relevantnější hodnocení je zapotřebí i několik čtvrtletních reportů. Od IPO se nechaly inspirovat také kryptoměny, kdy nabídnutí nové virtuální měny k prvotnímu nákupu se nazývá ICO.
Detail

ISDA

Mezinárodní asociace pro swapy a deriváty má zkratku ISDA.
Detail

ISIN kód

Mezinárodní identifikační kód cenného papíru (International Security Identification Number) = ISIN Každý obchodovaný cenný papír musí mít přidělen kód ISIN. Podle mezinárodního systému číslování je každá emise cenných papírů označena jednoznačným kódem ISIN.
Detail

ISMA

Mezinárodní asociace trhu s cennými papíry (International securities market association) = ISMA Jedná se o instituci, která mimo jiné publikovala rámcovou smlouvu pro klasické repo obchody.
Detail

ISO měnové kódy

Mezinárodní norma ISO 4217 - USD = americký dolar - EUR = euro - CAD = kanadský dolar - JPY = japonský jen - GBP = britská libra, či libra šterlinků - CHF = švýcarský frank - AUD = australský dolar - NZD = novozélandský dolar - CZK = česká koruna atd…
Detail