Napište nám zprávu
BURZOVNÍ VÝHLED
14. 8. 2022
BURZOVNÍ VÝHLED
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

TradeSlovník – N


Home | A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Nabídková cena

Bid Price neboli tzv. nabídková cena je cena, za kterou se obchodník snaží vstoupit do krátké pozice. Za Bid cenu trader prodává. Opakem je poptávková cena, ze kterou se obchodník snaží vstoupit do dlouhé pozice. Viz Poptávka. Pokud jde o limitní příkazy, je traderům obchod otevřen za nabídkovou cenu při spekulaci na růst.
Detail

Nacenění

O nacenění aktiv se starají většinou analytici, tradeři a market makeři.
Detail

Nafundovaný účet

Slangový výraz pro obchodní účet, který disponuje kladným zůstatkem. Nafundovat účet znamená poslat si na obchodní účet finanční prostředky. Spisovnými výrazy jsou vklad nebo deposit.
Detail

Nano Cap

Nano Cap je označení pro skupinu akciových společností, jejichž tržní kapitalizace dosahuje hodnoty pod 50 milionů amerických dolarů. Kromě Nano Cap známe také Mega Cap, Large Cap, Mid Cap, Small Cap a Mikro Cap.
Detail

Naplnění

Naplnění znamená v trading terminologii otevření či zavření čekajícího pokynu. Trader, který neobchoduje za market cenu, ale využívá tzv. čekající objednávky, čeká na vyplnění obchodního příkazu. Čekající objednávkou může být limit či stop objednávka, případně take profit nebo stop loss.
Detail

Narrow Market

Narrow, nebo také Thin Market, je označení pro trh, nebo pro fázi trhu, která se vyznačuje nízkou volatilitou. Trh má v daném období úzké cenové rozpětí, obvykle je nelikvidní, bez většího zájmu jak ze strany kupců, tak ze strany prodejců. Nelikvidní či nevolatilní nemusí být pouze jeden konkrétní trh (finanční instrument), ale i celý sektor. Volatilitu trhu lze sledovat pomocí různých indikátorů, jedním z nich může být např. Bollinger Bands.
Detail

NASDAQ

Největší ryze elektronický trh v New Yorku, USA pro obchodování akcií, futures a opcí. Nasdaq je zkratkou pro National Association of Securities Dealers Automated Quotations. Nasdaq byl založen v roce 1971, nejznámějšími NASDAQ indexy jsou: NASDAQ-100 a NASDAQ Composite. Akcie firem na NASDAQ jsou obvykle více volatilní, patří sem především biotechnologické firmy spolu s: Apple, Facebook, Google, Intel, Microsoft, Cisco, Yahoo! ad.
Detail

NASDAQ – US100

Index na stejnojmenné elektronické burze NASDAQ složen ze 107 nejvýznamnějších společností mimo finanční sektor, obchodované na burze NASDAQ. Společnosti jsou do indexu zahrnuty na základě tržní kapitalizace z nejrůznějších odvětví, jako: průmysl, telekomunikace, maloobchod, velkoobchod ad.
Detail

Neckline

Neckline je označení pro trendovou linii nebo horizontální čáru, která spojuje cenová high nebo low, obvykle u patternu Head and Shoulders. Neckline = výstřih Svíčková, nebo tržní formace Hlava a Ramena, je popsána ZDE.
Detail

New High – New Low index

New High – New Low index je indikátor akciového trhu, podobně jako indikátor TRIN. Jednoduše řečeno, indikátor sleduje, kolik akcií dosáhlo nového maxima a kolik minima za určitou dobu.
Detail

New York seance

Newyorská obchodní seance začíná otevřením burzy v New Yorku ve 14:00 a zavírá ve 22:00 SEČ.
Detail

NFP

Jeden z hlavních fundamentů o trhu práce v USA s globálním dopadem na trhy. Report Non-Farm Payroll (NFP) se vyhlašuje každý první pátek v měsíci a udává změnu zaměstnanosti v nezemědělských sektorech. Více obyvatel zaměstnaných v nezemědělském sektoru je pozitivní indikátor pro US ekonomiku.
Detail

NIKKEI – JP225

Japonský akciový index vypočtený na základě pohybu 225 japonských firem zapsaných a obchodovaných na tokijské burze. Jedná se o index japonských akcií a je často srovnáván s americkým indexem DJIA (Dow Jones Industrial Average). Index Nikkei 225 vypočítává společnost Nikkei, a to od roku 1950. Jednotlivé společnosti jsou zainteresovány v nejrůznějších odvětvích, např.: automobilové, potravinářské, bankovnictví nebo farmaceutické.
Detail

Ninja Trader

Analytický a obchodní software, který je považován za jeden z nejpropracovanějších. Slouží k zobrazení skutečného objemu zobchodovaných kontraktů a k analýze futures. Výhodou je i možnost napojení na jiné poskytovatele dat, např. Interactive Brokers. Platforma Ninja Trader je oblíbena i pro zvládání vlastních složitých nástrojů a AOS.
Detail

Non-commercials

Non-commercials je jiné označení pro tzv. Large traders nebo Large speculators. Jedná se o veliké instituce a fondy spravující velký kapitál (větší než Small traders). Non-commercials se na trzích pohybují kvůli zhodnocení kapitálu na základě správně odhadnutého budoucího vývoje trhu. Non-commercials je jedna ze skupin hodnocených v COT reportu. Těmi dalšími jsou Small traders (Small speculators) a Commercials (Hedgers).
Detail

Non-reportables

Non-reportables je jiné označení pro tzv. Small traders nebo Small speculators. Jedná se o malé spekulanty, kteří se v tržním prostředí pohybují kvůli zhodnocení svého majetku, a to na základě správně odhadnutého budoucího tržního pohybu. Jejich majetek však není tak veliký jako u Large traders. Non-reportables je jedna ze skupin hodnocených v COT reportu. Těmi dalšími jsou Large traders (Large speculators) a Commercials (Hedgers).
Detail

NYMEX – New Yorská komoditní burza

New York Mercantile Exchange je největší burza s komoditami na světě. NYMEX byla založena v roce 1870 a zaměřuje se drahé komodity a energie.
Detail

NYSE – New York Stock Exchange

Největší a nejstarší burza v USA v New Yorku na světoznámé Wall Street. Například na rozdíl od burzy NASDAQ jsou v NYSE firmy s větší kapitalizací, stabilitou a se zaměřením na dividendy. NYSE byla založena v roce 1792, tržní kapitalizace je více než 20 bil. USD. Pro sledování vývoje akcií na NYSE se obvykle používá index DJIA.
Detail