Napište nám zprávu
Recenze XTB

TOP Broker
„Vaše podpora v tradingu.“

Analýza společnosti Alibaba Group (BABA) – akcie, výpočet vnitřní hodnoty, AntGroup a Jack Ma


Petr Plecháč 8. 1. 2021

Už je vám znám pojem společnost Alibaba? Pokud ne, máte právě na následujících řádcích možnost dozvědět se o ní něco víc, což nikdy nemůže uškodit. Pro ty, co zvažují investici do této společnosti, je minimálně obecný přehled přímo nutností.

Analýza společnosti Alibaba Group BABA akcie

Čínská společnost Alibaba se do našeho hledáčku dostala na konci roku 2020, kdy se cena za jednu akcii propadla z 317 na 217 dolarů. Rázem se jedna z největších technologických společností na světě stala velmi atraktivní příležitostí k nákupu. Znáte ale veškerá rizika, která se pod tickerem BABA ukrývají?

Video – analýza společnosti Alibaba Group (BABA)

Online graf akcií Alibaba Group (BABA)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Základní informace o společnosti

Hodnoty jsou platné k datu 8. 1. 2021

Název společnosti (ticker)Alibaba Group (BABA)
Sídlo společnostiČína
Tržní kapitalizace629 miliard dolarů
Sektor (podsektor)Consumer Cyclical (Internet Retail)
Počet zaměstnanců122 399
Dividendanevyplácí
P/E30,46
EPS9,31
P/S7,01
P/B4,66
P/C9,98
TCZ hodnotí8/10

Finanční stránku společnosti, vnitřní hodnotu, ukazatele a další podrobnosti rozebírám ve videu.

Ve videu se věnuji také rozboru vnitřní hodnotě akcií společnosti Alibaba, kterou počítám z EPS, očekávaného růstu, výnosu a ukazatele P/E.

Vytvořil jsem hned několik scénářů, neboť tyto výpočty obsahují vysoké procento subjektivního názoru. I tak se vnitřní hodnota společnosti pohybuje okolo 260 USD, což je stále poměrně dost nad aktuální tržní cenou (230 USD dne 8. 1. 2021).

Vnitřní hodnota Alibaba Group

Alibaba Group (BABA)

Nevíte-li dosud, co obnáší společnost Alibaba Group, dovolte mi nyní vám ji alespoň v krátkosti představit.

Jedná se o akciovou společnost založenou roku 1999 v Číně, sídlící v čínském Chang-čou a spravující B2B platformu Alibaba.com a také on-line aukční server Taobao. Tato na elektronické obchodování zaměřená firma s tržním kapitálem v řádu stovek miliard amerických dolarů a celkovými aktivy ve výši přes půl bilionu jüanů, zaměstnávající přes sto tisíc lidí a mající dceřiné společnosti AliExpress, Youku Tudou, Lazada Group, Limited, UCWeb, AGTech Holdings Limited, South China Morning Post, Alibaba.com, Taobao, AliPay, AliYun, 1688.com, juhuasuan.com, amap.com, Tmall.com, Youku a AntGroup, je největší čínskou skupinou firem v oboru informačních technologií. Největším z jejíchž vlastníků je aktuálně japonská holdingová společnost SoftBank a dále i její zakladatel Jack Ma. Akcie této společnosti jsou atraktivní i pro soukromé investory a nadnárodní investiční korporace, a to díky prosperujícím službám a podpoře malých a středních společností v době koronavirové krize.

Společnost funguje ve čtyřech segmentech: Core Commerce, Cloud Computing, Digital Media and Entertainment a Innovation Initiatives and others. Největší příjmy přichází ze segmentu Core Commerce (80 %), největší růst ovšem zaznamenává Cloud computing (62 %).

Očekává se, že hodnota akcií této společnosti zřejmě v krátkodobém až střednědobém investičním horizontu poroste, a to až na víc než dvě stovky amerických dolarů za akcii. Jenom v roce 2019 vzrostly její tržby o jednapadesát procent a v témže roce byly její celkové tržby v hodnotě přes osmapadesát miliard amerických dolarů, hrubý zisk dvacet šest miliardy dolarů a zisk čistý přes třináct miliard. Což jsou, jak se mnou budete určitě souhlasit, skutečně atraktivní cifry.

Toho všeho bylo touto společností dosaženo za jednadvacet let existence. A pro jejího zakladatele, Jacka Ma, to konkrétně znamenalo, že se stal nejbohatším člověkem své země a symbolem nové čínské ekonomiky, v jehož firmě přes web nakupuje třetina celé čínské populace.


Rizika společnosti Alibaba Group

rizika akcie alibaba

Čínská vláda (Peking) zahájila vyšetřování Alibaby kvůli podezření ze zneužívání monopolního postavení.

O co jde? Politika Alibaby funguje již nějakou dobu tak, že penalizuje prodejce, pokud své zboží prodává i jinde, např. na konkurenční platformě JD.

Co je za tím? Regulátoři o tomto věděli a zakročují až nyní.

Hodně se spekuluje o tom, že čínské vládě vadí Jack Ma, kterému přerušili před nedávnem jedno z nejvíce očekávaných IPO Ant Group, což je přidružená společnost k Alibaba Group. Ant Group je celosvětově jednou z největších FinTech společností s hodnotou přes 300 mld. dolarů.

Proč jim začal vadit Jack Ma? Jack Ma kritizoval regulátory a politiky v Číně na jednom říjnovém projevu, především kvůli potlačování inovací. Od té doby o něm není moc slyšet…

Ant Group alibaba
Online kurz na akcie a opce

Závěr TradeCZ

Na otázku, zda je nyní BABA dobrou investiční příležitostí není jako obvykle vůbec lehké jednoznačně odpovědět. Největším otazníkem zde zůstává, co bude dál. Kam až regulátoři (politici) v Číně zajdou, jak moc to naruší jejich byznys a také jak budou vypadat čínsko-americké vztahy za administrativy Joe Bidena. Podle některých zpráv by se po telekomunikačních společnostech (China Mobile) mohla také Alibaba dostat na černou listinu ve Spojených státech!

Všichni by si určitě měli odpovědět na otázku, kolik mají zainvestováno v čínských společnostech a zda chtějí podstupovat taková rizika.

Alibaba se snaží zmírnit dopady posledních zpráv ohledně regulátorů a ohlásila buybacky ve výši 10 miliard dolarů, které zvýšila z 6 mld. USD do roku 2022.

Já osobně držím akcie této společnosti a sleduji další dění.


Nakupuj akcie Alibaby (BABA) u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
94 %
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
NAGA
90 %
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
94 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
NAGA
90 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.

Ebook