Co je to ETF? Na co se zaměřit při jejich výběru?
Vzhledem k tomu, že čtete tento náš článek, jste již určitě slyšeli o ETF, co to je, a jak funguje nyní detailně probereme. ETF neboli burzovně obchodované fondy mohou být pro nové investory vynikajícím vstupním bodem na finanční trhy (povětšinou na akciové, ale nejenom tam). Jsou levné a obvykle nesou nižší riziko než jednotlivé akcie, protože fond drží diverzifikovaný koš investic – realizací jediné investice tak nakoupíte malý podíl několika desítek, nebo dokonce stovek cenných papírů. Snad nejlepší ze všeho je, že se nejedná o složité finanční produkty, jak by se neinformovanému laikovi mohlo zdát.
V tomto článku se dozvíte v koncentrované podobě, co je to ETF. Jako navazující video doporučuji zhlédnout Investování pro začátečníky – akcie a ETF, kde jsem rozebral základní ETF, ale i konkrétní akcie, které podle mě patří do bezpečně diverzifikovaného portfolia.
CO JE TO ETF – video
Co je to ETF – historie a jak funguje?
Burzovně obchodované fondy jsou inteligentní, flexibilní a zpravidla nízkonákladové investice. Může se jednat dokonce i o daňově efektivní volbu, vyberete-li si správně. Přestože ETF existují již více než dvacet let a v zahraničí se jedná o velmi oblíbený investiční nástroj, v ČR začal opravdový boom až v posledních, řekněme dvou letech. Takže, co je to ETF a jaké jeho typy existují?
ETF jsou přesně to, co naznačuje jejich název – fondy, které se obchodují na burze stejně jako akcie. Jako běžné podílové fondy vlastní ETF koše akcií, dluhopisů nebo jiných cenných papírů. Stejně jako podílové fondy mohou být aktivně řízené, obvykle je však charakterizuje pasivní správa. Co to znamená? Jejich složení zkrátka odpovídá složení některého z tržních indexů.
Při rozhodování, zda by ETF mohly hrát ve vašem portfoliu roli, zvažte těchto šest charakteristik:
1. ETF mají obvykle nízké náklady na správu
Většina ETF má nízké poplatky a sleduje index s nízkou mírou chyby sledování. ETF sledující index sice nebude mít výrazně nižší výkonnost než index, ale také výkonnost indexu nepřekoná. Protože také pasivně řízené ETF nemusí vynakládat ročně vysoké režijní náklady, mohou si dovolit držet svou roční nákladovost (expense ratio) výrazně pod 1 %.
U aktivně spravovaného podílového fondu panuje možnost, že dosáhne vyšší výkonnosti než index (což pro pasivně řízené ETF neplatí), většině aktivních správců fondů se však lepší výkonnosti prostřednictvím výběru investic dosáhnout nedaří. O tom koneckonců svědčí i tato sázka, kterou vyhrál Warren Buffett, když si vsadil proti aktivním správcům podílových fondů, že na desetiletém investičním horizontu nedokážou porazit výkonnost indexu amerického akciového trhu.
2. ETF mohou být daňově efektivnější než investice do jednotlivých akcií
Z hlediska danění investičních výnosů mají akcie i ETF jedno společné – držíte-li investici alespoň 3 roky, splníte časový test a váš kapitálový výnos posléze nepodléhá zdanění. Investoři, kteří volí investice do dividendových akcií, se však zdanění dividend obvykle vyhnout nemohou, nebo snad ano?
Existují dva druhy burzovně obchodovaných fondů:
- Distribuční ETF: Pokud jednotlivé komponenty (akcie) vyplácejí dividendy, získávají nárok na výplatu dividendy i investoři do ETF. Takové distribuční ETF postupně inkasuje dividendy od jednotlivých společností a posléze je vyplácí na kvartální, pololetní nebo roční bázi investorům – dle prospektu daného burzovně obchodovaného fondu. Dividenda následně podléhá klasickému zdanění, dle domicilu daného ETF.
- Akumulační ETF: Akumulační ETF inkasuje dividendy vyplácené jednotlivými komponenty fondu podobně jako distribuční ETF, následně však tento příjem investorům nevyplácí. Co se s nimi v takovém případě děje? Správce fondu využívá tento příjem k automatickému nákupu dalších akcií. Dividendový příjem tak investorům nevyplácí, nýbrž ho využívá k maximalizaci růstu ceny akcií ETF – mj. to přináší pozitivní efekt, kdy investoři nemusí dividendový příjem danit.
Nyní už víte, jaký je rozdíl mezi distribučním a akumulačním ETF!
3. ETF poskytují jasný, průběžný přehled o svých podílech
ETF zpravidla denně vykazují své podíly a nabízejí tak plnou transparentnost investic. Díky tomu se dozvíte více o podrobnostech svých investic a můžete si uvědomit možná rizika, jako je například nadměrná expozice vůči určitým odvětvím trhu nebo společnostem.
Už jste někdy zkoumali prospekt bankovního podílového fondu? Podívejme se, co je ETF Fond. Obvykle popisuje strategii fondu, v které je shrnuto, na jaké cenné papíry či trhy se fond zaměřuje. V lepším případě vám nabídne i přehled nejvýznamnějších pozic fondu. S kompletním složením podílového fondu je to už horší. Na aktuální – denní data – o složení klasického podílového fondu pak můžete zapomenout.
4. ETF poskytují pohodlnou a okamžitou diverzifikaci
Držení různých investic může pomoci diverzifikovat celkové riziko portfolia. Nákupem jediného ETF získáte podíl ve stovkách akcií nebo dluhopisů. Například prostřednictvím globálního ETF můžete rozšířit své portfolio o akcie z celého světa, zatímco dluhopisové ETF může pokrýt velkou část trhu s těmito konzervativními investičními nástroji. Podílové fondy vám mohou poskytnout stejný typ diverzifikace, obvykle ale budou koncentrované do menšího počtu pozic. Zejména jejich nákladovost pak je kritérium, v kterém ve srovnání s burzovně obchodovanými fondy zaostávají.
5. ETF mohou jednoduše zaplnit specifické mezery ve vašem portfoliu
Dlouhodobé rozšiřování nabídky ETF s sebou přineslo specializované fondy, které zasahují do všech koutů finančních trhů. ETF vám mohou umožnit investovat podle:
- Tržních odvětví, jako je energetika nebo technologie
- Charakteristiky, například akcie vyplácející dividendy
- Geografie, se zaměřením na region nebo zemi
- Specializované investice, včetně drahých kovů a nemovitostí
Jak naznačují tyto charakteristiky, ETF mohou v investičním portfoliu hrát mnoho rolí:
- Široká tržní ETF (americký trh, britský trh, německý trh) mohou sloužit jako základ investičního portfolia
- Specializovanější fondy mohou vyplňovat určité mezery ve vašem portfoliu
- Jako investor můžete celé své portfolio sestavit výhradně z investic do různých ETF
ETF a mnohé další probíráme na Discordu, přidejte se!
6. Aktivní vs. pasivní správa ETF
Jak už bylo naznačeno výše, ETF mohou být aktivně i pasivně spravovaná. Tradičně jsou zmiňovaná spíše pasivní ETF, která investoři využívají pro jejich nízkou nákladovost a schopnost dosáhnout tržních – průměrných výnosů. To jsou často výnosy, kterých většina aktivních investorů není schopna dosáhnout.
Mnoho správcovských společností, jako například Ark Invest, však už v dnešní době nabízí i aktivně spravovaná ETF. To znamená, že tato ETF nesledují konkrétní index, ale portfolio manažer vybírá jednotlivé akcie do těchto burzovně obchodovaných fondů.
Tím se značně podobají aktivně spravovaným podílovým fondům. Jejich výhodou však stále zůstává, že lze jejich akcie obchodovat na denní bázi prostřednictvím brokerských účtů.
Zároveň může schopný portfolio manažer překonat výkonnost srovnávacího indexu – například indexu S&P 500. Nutno však říct, že právě Ark Invest, které v roce 2020 dosahovalo výrazně nadprůměrných tržních výnosů, naopak v roce 2021 vykazovalo u svých ETF výrazně podprůměrnou výkonnost.
Tipy na zajímavé ETF
Nyní když víte, co je to ETF, a rozhodli jste se pro investici, měli byste si zvolit správného brokera pro nákup ETF, stejně jako jste tak učinili v případě investování do akcií. V obou případech mohu z vlastních zkušeností doporučit brokera XTB, ale chybu neuděláte ani s Interactive Brokers, českým Fio e-Broker nebo oblíbeným eToro (recenze brokerů).
Někteří brokeři v rámci EU nesmí nabízet americká ETF!
Naštěstí k většině amerických ETF existuje evropská alternativa, kterou snadno najdete na agregátoru evropských burzovně obchodovaných fondů – justETF. Evropská ETF bývají o něco dražší – řádově desetiny procent, složením pak těm americkým odpovídají.
Výše jsme zmínili čtyři základní kategorie ETF – odvětví, charakteristika, geografie, specializované investice. Pojďme se podívat na nejzajímavější zástupce z těchto kategorií.
1. Technologické ETF
Pravděpodobně nejlepším technologickým ETF je Invesco QQQ, které svým složením sleduje technologický index Nasdaq 100. Index obsahuje 100 akcií, které by měly být velmi přesným reprezentativním vzorkem rozsáhlejšího indexu NASDAQ Composite. Jako evropskou alternativu k tomuto fondu můžete volit například iShares Nasdaq 100 UCITS ETF.
2. Dividendové ETF
ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF se zaměřuje na tzv. dividendové aristokraty. Jedná se o společnosti, které zvyšovaly výplatu dividend 25 a více let po sobě, což dokazuje, že mají skvělý původ jako výnosové akcie a obrovský dlouhodobý potenciál. Velká jména, jako je farmaceutický gigant Abbvie a ikona rychlého občerstvení McDonald’s, ale i menší tituly, jako je výrobce ohřívačů vody A.O. Smith, tvoří malý, ale rozmanitý seznam asi 65 dividendových akcií s bohatou historií zvyšování výplat části zisku akcionářům. A jeho alternativa dostupná evropským investorům? Například SPDR S&P US Dividend Aristocrats UCITS ETF.
3. Americké ETF – ETF na kopírování SP500
Jako hlavní měřítko výkonnosti amerického akciového trhu dal index S&P 500 vzniknout mnoha burzovně obchodovaným fondům, které se snaží kopírovat jeho výkonnost. Fondy, které sledují tento klíčový index, jsou základem portfolií nesčetných investorů, kteří nakupují a drží akcie. Pasivně spravované ETF se snaží kopírovat výkonnost indexu S&P 500 a poskytují tak skvělou expozici vůči nejlepším akciím s velkou kapitalizací v USA. Tím vůbec největším a nejznámějším je SPDR S&P 500 ETF Trust. Totožný svým složením a jen o něco málo „dražší“ je pak evropský iShares Core S&P 500 UCITS ETF. Stejně můžete volit ETF sledující britský, německý nebo třeba globální akciový trh.
4. Komoditní – zlaté ETF
Akcie SPDR Gold Shares jsou s téměř 70 miliardami dolarů spravovaných aktiv oblíbeným investičním nástrojem pro investory, kteří chtějí jednoduše investovat do zlata. Fond spravuje zlaté slitky, což investorům poskytuje snadný způsob, jak získat expozici vůči cenám zlata, aniž by drahý kov fyzicky vlastnili. Roční nákladový poměr 0,4 %, tedy 40 Kč na každých investovaných 10 000 Kč, je také poměrně výhodný, když vezmeme v úvahu náklady nutné na přepravu, pojištění a uložení zlatých prutů nebo mincí v trezoru. Největším evropským zlatým ETF fungujícím na stejném principu, který spravuje přibližně 12 miliard eur, je pak Invesco Physical Gold A.
ETF a FaQ
- Jaké jsou nejlepší ETF?
- Vždy primárně záleží na tom, jaké máte v investování osobní preference. Na výběr jsou například technologické, americké nebo dividendové ETF, výběr je tedy široký. Velmi často vidíme americké ETF, které kopírují index S&P 500. Tyto fondy jsou základem mnoha zkušených investorů, ale i nováčků. Otázku volby tedy nechám na vás.
- Co je to ETF?
- ETF (Exchange-Traded Fund) je investiční fond, který je obchodován na burze stejně jako akcie. ETF kombinuje prvky fondů a akcií a nabízí investorům možnost investovat do širokého spektra aktiv s relativně nízkými náklady a snadnou dostupností.
- Jaký broker je nejlepší pro ETF?
- Jak jsem již zmínil, já osobně používám XTB Online Trading. Mimo mnoho užitečných funkcí je stanovena minimální hodnota transakce pouze 10 USD či eur. Více se dočtete v naší recenzi brokera XTB – XTB Recenze
- Jakou částku potřebuji pro investici do ETF?
- Za dvacet let existence získala ETF mnoho příznivců opěvujících jejich nízkou rizikovost a dlouhodobou ziskovost. Velkou zásluhu na jejich popularitě mají také nízké pořizovací náklady. Začít můžete opravdu pouze s několika tisíci korunami. Je to skvělé na dlouhodobé investice i získání zkušeností.
Slovo závěrem
Nabídka ETF je velmi široká a jejich kombinace ještě mnohem rozmanitější. Např. u mnou preferovaného brokera XTB jich naleznete na 300 a stále přibývají.
Ať už k sestavení svého investičního portfolia používáte ETF, podílové fondy nebo jednotlivé akcie a dluhopisy, je však důležité, abyste na začátku věnovali čas zhodnocení svých cílů a tolerance k riziku, abyste dospěli ke správné cílové alokaci aktiv. Poté můžete zvážit, zda (a která) ETF splňují vaše konkrétní potřeby.
Gratuluji! Nyní už víte, co je to ETF a jak začít investovat.
Skvěle vysvětlováno.
Díky! 🙂