Napište nám zprávu
Naučte se zbohatnout a nezchudnout na daních 💸
Živý online kurz ✅ 5 setkání, bonusy, certifikát! Startujeme 26. 11. 2024
Naučte se zbohatnout a nezchudnout na daních 💸
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Co je kryptoměna a jak s ní lze nakládat


Přehledné informace pro začínající obchodníky, co je to kryptoměna a jak funguje.

Kryptoměna je označení pro digitální, virtuální či alternativní měnu.

Na kryptoměny lze pohlížet dvěma způsoby:

  • Jako na peníze (platidlo), za které si něco koupím.
  • Jako na komoditu, kterou mohu využít pro investiční spekulace.

Unikátnost kryptoměn spočívá v její decentralizaci, v principu peer-to-peer (P2P) počítačové sítě a ve využití šifrování za pomoci tzv. asymetrické kryptografie.

Decentralizace měny, tedy fakt, že nad měnou nemá nikdo vládu, jde ruku v ruce právě s P2P.

Princip P2P sítě spočívá v komunikaci klient – klient (PC – PC). Nefiguruje zde žádný centrální server, banka ani zprostředkovatel. Vše obstarávají jednotliví účastníci celé crypto komunity sami. Pojďme si tedy nyní podrobněji prozkoumat, co je kryptoměna a jaký je její potenciál v moderním finančním prostředí.

Kryptoměny
Co je to kryptoměna | TradeCZ

Celý systém tak pracuje soběstačně, bez vedení a bez manipulace → Decentralizovaně.

Co je kryptoměna - Základní specifika

Rychlé převody peněz

Okamžitý převod peněz zajištěn samotnou podstatou kryptoměn.

Levné převody peněz (minimální poplatky)

Díky P2P síti není zapotřebí prostředníka. Kryptoměny se posílají z účtu na účet bez využití banky či jiné společnosti.

Transparentnost a průhlednost

Průhlednost zaručena díky veřejné databázi zvané blockchain, ve které lze vidět všechny provedené transakce.

Anonymita a soukromí

Šifrování, které zaručuje neprolomitelnost (alespoň v této době). A transakce, se kterými nejsou spojeny citlivé údaje majitele.

Decentralizace

Nikdo nemá nad kryptoměnami kontrolu. Žádná vláda, banka, instituce, ani samotný tvůrce dané měny. Decentralizace je zajištěna také díky P2P síti.

Hodnota

To, co dává kryptoměnám hodnotu, je zájem investorů a spekulantů. Je to svobodná deflační měna, která se obchoduje na volném trhu a tím se určuje její hodnota.

Největším otazníkem je skutečná hodnota kryptoměn a jejich stabilita. Mnoho skeptiků se domnívá, že něco jako kryptoměna nemůže dlouho vydržet. Hodnota je totiž dána především vírou investorů a uživatelů, že si v budoucnu díky vlastnictví této komodity (měny) koupí stejnou věc, nebo dražší, než jakou by si mohli koupit nyní (za stejný objem prostředků). Může to znít komplikovaně, ale je to velmi prosté… Do zlata investoři vkládají své peníze ze stejných důvodů. Doufají totiž, že v budoucnu se hodnota vložených peněz do zlata nesníží a že si za ně koupí přinejmenším to, co mohli před investicí. Plně porozumět tomu, co je to kryptoměna a jak si stojí v porovnáním s klasickými fiat měny, by mělo být základem pro každého začínajícího investora do kterékoliv digitální měny. 

A jak jsou na tom dnešní zaběhlé, tzv. fiat měny (EUR, USD, CZK)? Jak jistě víte, nejsou dnes tyto měny kryty v podstatě ničím. Do oběhu se může kdykoli pustit libovolné množství dalších tištěných peněz a opět tak způsobit pokles jejich hodnoty. Tímto mechanismem pak dochází k inflaci peněz.

Co tedy dává fiat měnám jejich hodnotu? Tyto měny jsou v podstatě stejně “bezcenné” jako kryptoměny a pouze naše důvěra a zaběhlý systém jim dávají určitou hodnotu.

Jak funguje kryptoměna a co je Blockchain?

Řetězec bloků, tak bychom přeložili tento charakteristický prvek kryptoměn. Definovat, co je to kryptoměna, je věcí komplexního porozumění technologií blockchainu a následné decentralizace. Kdybychom to ale měli přeložit jednoduše, použili bychom frázi “Řetězec bloků”.  Jedná se o sdílenou databázi veškerých transakcí, které v celé síti probíhají. Tedy veškeré převody, výběry, nákupy ad. Podvodům uvnitř databáze zabraňuje to, že nikdo není vlastníkem celé sítě a nikdo nemá nad celým systémem kontrolu. Hlavním prvkem kryptoměn je přece decentralizace. Blockchain je taková otevřená účetní kniha, ve které nelze zpětně nic měnit a ve které je zaznamenáno naprosto vše.

Jedná se o zásadní stavební kámen celého tématu, tedy jak funguje kryptoměna, v čem tkví její tak opěvovaná bezpečnost.

Každou chvíli probíhá v P2P síti spousta transakcí a tyto transakce se musí ověřovacím protokolem ověřit a zařadit do bloku. Jednotlivé bloky jsou tvořeny ověřenými transakcemi za určité období a takové bloky jsou řazeny za sebe jako řetězec. Ono ověřování provádí každý uživatel, který se rozhodne danou kryptoměnu těžit.

Tržní kapitalizace kryptoměn

● Co je kryptoměna | TradeCZ

Poslední aktualizace 11. 5. 2021

Při diskuzi o tom, jak funguje kryptoměna, je důležité zdůraznit, že kryptoměna není jen jedna, a to z více důvodů:

  • Bitcoin, první decentralizovaná digitální měna, má veřejně známý kód. Jeho kód může tedy zkopírovat prakticky kdokoli a pustit novou kryptoměnu pod jiným názvem do světa.
  • Bitcoin má určitá specifika, která se nemusí líbit všem investorům, a proto vznikají podobné kryptoměny, které tyto „nedostatky“ eliminují.
  • Kryptoměny jsou aktuálně velkým fenoménem a pro řadu lidí také lákavou možností pro rychlé zbohatnutí. Denně tak vznikají nové kryptoměny, které investorům slibují, že právě ony budou ještě lepší než Bitcoin.

Těžba kryptoměn (Mining)

Těžení kryptoměn není nic jiného než ověřování transakcí v P2P síti. Za to, že těžař poskytne svůj mechanismus k ověřování transakcí, jsou mu vypláceny kryptoměny (např. Bitcoiny).

Mining je čím dál náročnější. Počet nevytěžených Bitcoinů stále ubývá a jejich ověření je výpočetně náročnější.

Aby se těžení kryptoměn vyplatilo, je nutný přístup k levné elektřině, pořízení levného mechanismu (disku) a jeho chlazení. V dnešní době se těžbě věnují spíše skupiny lidí, společnosti a datacentra, která mají některou nebo některé ze zmíněných výhod.

Nejznámější kryptoměny - seznam kryptoměn

Při diskuzi o tom, co je kryptoměna, je důležité mít na zřeteli různorodost digitálních měn a technologií, které stojí za jejich fungováním. V současné chvíli jich existují tisíce, z nichž každá má své vlastní vlastnosti, funkce a cíle. Některé kryptoměny, jako Bitcoin a Ethereum, jsou navrženy tak, aby sloužily jako decentralizované platební systémy, zatímco jiné, mnohdy i začínající kryptoměny se zaměřují na specifické aplikace, jako je smart contract platforma, správa dat nebo například gaming.

Různorodost kryptoměn je jedním z jejích hlavních kladů, jelikož umožňuje širokou škálu inovací a experimentů. Zároveň však může představovat výzvu pro pochopení a orientaci v tomto komplexním světě. Pojďme se nyní podívat, jak funguje kryptoměna Ethereum nebo v čem se Binance Coin liší oproti Bitcoinu.

Bitcoin
Bitcoin
Polkadot
Tezos
Algorand
Ethereum
Ethereum
Solana
Bitcoin SV
Litecoin
Litecoin
Uniswap
EOS
Ripple
XRP - Ripple
Tether
Internet Computer
Binance Coin
Stellar
Dogecoin
Chainlink
cashcryptoab
Bitcoin Cash
Hedera Hashgraph
Cardano
Monero
Elrond

Historie

Historie kryptoměn sahá překvapivě až několik desítek let nazpět, kdy s příchodem internetu přicházely i první pokusy o jakousi internetovou či elektronickou měnu. Ze všech pokusů vyšel „vítězně“ Bitcoin, první opravdu rozšířená digitální měna. Samostatný článek o BTC máme zde. V něm se dozvíte, co je kryptoměna Bitcoin zač a jak jej lze získat.

Specifika

Bitcoin je první kryptoměnou, a má proto podstatně vyšší potenciál úspěchu než ostatní kryptoměny. Nespornou výhodou oproti stovkám dalších kryptoměn je fakt, že je v oběhu již téměř 10 let. Bitcoin vznikl v roce 2009 (2008 byl publikován článek) a jeho tvůrcem je osoba s přezdívkou Satoshi Nakamoto. Ten vypustil kód této kryptoměny do světa po velké krizi v r. 2008, ztratil nad ním veškerou kontrolu (Bitcoin nemá majitele) a započal tak jednu novou éru. Satoshi tedy definoval, jak funguje kryptoměna Bitcoin, už ale jeho funkčnost nemůže nikdy změnit.
Postupem času bylo možné Bitcoiny nakoupit, prodat, využít je jako platidlo na mnoha obchodních místech (např. Alza), nebo jako komoditu, do které lze zainvestovat.

Bitcoin má hranice

Zdálo by se, že Bitcoin je neomezený, nemá prostředníky, nemá centrálu, nemá hranice. Bitcoin má jednu významnou hranici, a to dost podstatnou. Tato hranice dělá z Bitcoinu v peněžním světě něco výjimečného.

Hodnota Bitcoinu je v jeho vytěžitelnosti, stejně jako je tomu například u zlata či ropy, jen u Bitcoinu víme, kdy přesně to bude.

V roce 2140 bude vytěžena poslední „mince“ Bitcoinu, přidá se ke zbylým vytěženým a společně budou tvořit celkem 21 000 000 mincí. Jeho postupné uvolňování do roku 2140 neprobíhá v čase stejnou rychlostí, nýbrž se jeho uvolňování v čase zpomaluje a poslední Bitcoin nebude téměř možné vytěžit (technicky).

Pokračujte na samostatný článek o tom, co je kryptoměna Bitcoin a jak funguje.


Budoucnost

Bitcoin je jako internet na svém počátku. Nikdo ještě neví, kde jsou hranice a kam až může dosáhnout. Bitcoin je to samé pro peníze, co byl internet pro komunikaci (autor neznámý)…

Specifika oproti Bitcoinu

  • Ethereum se liší svým účelem i svou schopností, nejedná se tedy o pouhou kopii Bitcoinu.
  • U Etherea se blockchain využívá ke spouštění a běhu tzv. chytrých kontraktů. V reálném světě bychom chytrými kontrakty nazvali např. smlouvy. Díky této kryptoměně by bylo možné řešit výměny peněz, majetku ad., bez smluv, právníků a dalších zásahů třetích stran.
  • Předností Etherea je rychlost ověřování transakcí, která je asi 50x rychlejší než u Bitcoinu.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Ethereum a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Litecoin je vlastně “vylepšená” verze Bitcoinu (pozn. autora – není!).
  • Vylepšení se týká rychlosti vytěžení jednoho bloku blockchainu. Zatímco u Bitcoinu trvá těžba jednoho bloku 10 minut, Litecoin to zvládne za 2,5 minuty.
  • S tím souvisí transakce s Litecoinem, která je tak 4x rychlejší, a pro běžné využití, například platby za kávu, vhodnější.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Litecoin a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Kryptoměnu Ripple založila firma.
  • Ripple se zaměřuje na bankovní sektor. Cílem je vytvořit decentralizovanou síť, ve které bude docházet k posílání a směně peněz.
  • V této platební síti bude možné vytvořit tzv. tokeny, které budou nahrazovat měnu jako např. EUR, USD, či BTC.
  • Ripple nechce být konkurentem, ale pomocníkem bank. Využít nové šifrovací metody, rychlost a bezpečí.

Token je označení pro platidlo, které funguje v rámci učité aplikace.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna XRP a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • BNB byl spuštěn v roce 2017 a jedná se tak o poměrně mladou kryptoměnu.
  • Binance Coin dostal název od burzy Binance, která je jednou z těch největších na světě.
  • Pomocí tokenů je Binance Coin (BNB) využíván jako platební metoda placení poplatků.
  • BNB nelze těžit!

Pokračujte na článek tom, co jeto kryptoměna Binance Coin a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Chainlink je decentralizovaná síť Oracle, jejímž cílem je propojit inteligentní smlouvy s daty ze skutečného světa. Blockchainy jsou virtuální databází kryptoměn a projekt Chainlink má za cíl je propojit s reálným světem a dodávat do nich reálná a důvěryhodná data.
  • Tokenem kryptoměny Chainlink je LINK.
  • LINK vznikl v roce 2017 a jeho zakladateli jsou Sergey Nazarov a Steve Ellis. Mohutného rozmachu se projekt dočkal v roce 2019, kdy si začalo stále více krypto nadšenců uvědomovat, že kryptoměny potřebují více propojit s reálným světem.
  • Chainlink spolupracuje s největšími technologickými akciovými společnostmi jako Microsoft a Google.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Chainlink a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Cardano obsahuje více vrstev. Jedna zpracovává transakce, druhá je pro tzv. chytré kontrakty atd.
  • V budoucnu tak není potřeba případného rozvětvení kryptoměny, ale postačí pouhý upgrade.
  • Cílem krypto-projektu není konkurovat dnešnímu finančnímu světu. Vyvíjená technologie by měla pomoci vyšší ochraně soukromí, zpracování tzv. chytrých kontraktů a digitálních dohod.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Cardano a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Polkadot je mladý krypto-projekt, na kterém se pracuje od roku 2016, ale který vstoupil na burzu až v roce 2020.
  • Polkadot má spíše než k Bitcoinu blízko k Ethereu, pro který může být potenciálním konkurentem, neboť se řadí mezi tzv. DeFi projekty. Jeho cílem je vytvořit plně decentralizovaný web s možností svobodně vytvářet nové aplikace a služby.
  • Specifikem Polkadotu jsou parachainy – víceřetezcová síť, díky které je schopen zpracovat mnohem víc transakcí.
 
Pokračujte na článek o tom, co je kryptoměna Polkadot a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Solanu řadíme mezi tzv. smartchainy, které se snaží vybudovat ekosystém na vytváření decentralizovaných aplikací a smart kontraktů.
  • Solana je další z řady mladých nadějných DeFi krypto-projektů, který by měl konkurovat největšímu altcoinu Ethereu. Solaně se v tomto ohledu říká „zabiják Etherea“.
  • Solana se od většiny ostatních coinů liší použitím konsensu proof-of-history, díky čemuž může nabídnout větší škálovatelnost, rychlé a levné transakce. Např. Bitcoin je klasický představitel proof-of-work, Ethereum by mělo z PoW přejít na proof-of-stake.
  • Když se řekne Solana, je to právě ona škálovatelnost, díky které dokáže namísto 7 transakcí za sekundu (v případě Bitcoinu) zpracovat až 60 000!
  • Token SOL je tzv. inflační token, tedy má přednastavenou automatickou inflaci (vypouštění nových tokenů do oběhu).
 
Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Solana a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Uniswap je decentralizovaná burza (DEX) s vlastním tokenem UNI.
  • Burza Uniswap slouží pro automatické obchodování a směnu ERC-20 tokenů, které fungují na síti Etherea.
  • Token (kryptoměna) UNI je inflační – trvalá míra inflace 2 %. Zároveň se jedná o tzv. governance token, který dává svým majitelům práva rozhodovat o budoucnosti DEX i samotného tokenu.
 
Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Uniswap a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Tether je tzv. „stabilní coin“, což v tomto případě znamená, že je jeho cena „ukotvena“ k ceně amerického dolaru.
  • Tether se v praxi (od 2014) využívá jako digitální dolar pro rychlou směnu v krypto burzovním prostředí. Jelikož je navázán na americký dolar, kopíruje cenový pohyb Tetheru také pohyb amerického dolaru.
  • Tether lze přirovnat k fiat měně v krypto prostředí. Krypto obchodníci využívají Tether jako zajištění před silnou volatilitou, která je v tomto prostředí obvyklá.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Tether a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Stellar open-source distribuovaná komunitní síť blockchainů.
  • Za pomoci prostředí Stellar je možné vytvářet ICOs.
  • Digitální měna v hvězdné síti (Stellar network) je známá jako Lumens (XLM). Stellar je síť, Lumen (XLM) je token.
  • Stellar podporuje smart kontrakty.
  • Stellar byl založen v roce 2014 mužem jménem Jed McCaleb (spoluzakladatel Ripple) a jeho přítelkyní Joyce Kim.
  • Stellar podobně jako Ripple vznikl za účelem zlepšení finančního (bankovního) sektoru, zrychlení plateb, snížení nákladů i času a zpřístupnění finančních služeb i v méně rozvinutých zemích.
  • Stellar spolupracuje od roku 2017 s akciovou společností IBM.
  • Stellar nelze těžit.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Stellar a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Část bitcoinové komunity se ve druhé polovině roku 2017 rozhodla provést tzv. Hard Fork, česky rozvětvení. Vznikla tak nová kryptoměna Bitcoin Cash.
  • Důvodem bylo zvýšení rychlosti ověření transakcí v síti.
  • Bitcoin Cash využívá software pro snížení náročnosti těžby.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Bitcoin Cash a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Soukromá a nevystopovatelná open-source kryptoměna, díky které jsou citlivé údaje, jako adresa odesílatele a příjemce i objem transakce, nedohledatelné.
  • Monero vzniklo v dubnu roku 2014 forkem Bytecoinu.
  • Monero je tzv. ASIC rezistentní a mining (těžba) je možný pouze pomocí CPU a GPU. Tím se stává Monero jednou z nejvíce decentralizovanou kryptoměnou.
  • Pomocí tzv. Ring signatures nelze v blockchainu zjistit, kdo kolik komu poslal. Tento systém zkombinuje veřejný klíč uživatele s dalšími klíči na blockchainu Monera, vytvoří kruh uživatelů (Ring) a díky tomu znemožní identifikaci uživatele a platby.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Monero a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Tezos je víceúčelová platforma, která podporuje decentralizované aplikace (DApps) a tzv. inteligentní smlouvy (smart kontrakt).
  • Tezos se liší formální verifikací chytrých kontraktů a unikátním hlasovacím systémem, který zabraňuje hard forku (rozdělením na dvě měny).
  • Za Tezosem stojí bývalý analytik Morgan Stanley – Arthur Breitman.
  • Počáteční nabídka coinů (ICO) byla provedena v roce 2017. Token XTZ má název Tezzie.
  • Tezos je podporován švýcarskou entitou Tezos Foundation, která jej podporuje formou grantů a dalších kapitálových nástrojů.
  • Tezos nelze těžit, namísto „mining“ se zde používá „baking“ (pečení).

Specifika oproti Bitcoinu

  • Bitcoin SV (Satoshi’s Vision) vznikl 15. listopadu 2018 hard forkem Bitcoin Cash (tvrdým rozdělením na dva směry).
  • Bitcoin SV je oproti Bitcoin Cash více založen na původním dokumentu Bitcoinu a vizi Satoshi Nakamota.

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Bitcoin SV a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • EOS má 5 % míru inflace bez možnosti manipulace. To má pomoci hospodářskému růstu.
  • Rychlost transakcí je dokonce vyšší než u zaběhlých mezinárodních společností, které spravují kreditní či debetní karty.
  • Nebrání se možnosti centralizace těžby.
  • Tokeny jsou využívány pro tzv. chytré kontrakty. Počet tokenů, kterými disponujeme, ovlivňuje, kolik vlastníme výpočetního výkonu sítě.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Internet Computer (DFINITY) je projekt, na kterém se pracuje od roku 2016, přičemž svůj debut na burze zažil až v roce 2021.
  • ICP má fungovat jako globální decentralizovaný počítač. Jeho cílem je rozšířit možnosti internetu, kde dnes fungují převážně soukromé infrastruktury.
 

Specifika oproti Bitcoinu

  • Dogecoin je klasický příklad tzv. meme coinu či „psího coinu“, který je na burze již od roku 2013, přičemž se v roce 2021 na chvíli stal dokonce třetí nejhodnotnější kryptoměnou na světě.
  • Sám tvůrce Dogecoinu jej popsal jako vtip! Tweety Elona Muska a Reddit armáda retail obchodníků (spekulantů) se ovšem postarala o senzaci.
  • Dogecoin je pojmenován po psovi Shiba Inu, což je mimochodem další z oněch psích coinů, které v roce 2021 slavily velký úspěch.
 
Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Dogecoin a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Hashgraphová veřejná síť, která využívá blockchain technologii Distributed Ledger Technology ke komunikaci dvou entit bez potřeby třetí centrální strany.
  • Hedera funguje na principu proof-of-stake a umožňuje velmi rychlé a levné transakce.
 

Specifika oproti Bitcoinu

  • Elrond je další z řady smart chain – platforem pro vytváření decentralizovaných aplikací (DeFi) a smart kontraků.
  • Token sítě se nazývá eGold nebo EGLD.
  • Elrond by chtěl ve světě DeFi zastat funkci moderního digitálního zlata, a to např. tím, že počet tokenů eGold je omezený (čím dál vzácnější) a přitom využívá tzv. sharding (škálování), díky čemuž dokáže zpracovat velmi levně velmi mnoho transakcí za sekundu.
 
Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Elrond a jak funguje.

Specifika oproti Bitcoinu

  • Hlavním mozkem projektu Algorand je profesor z Massachusettského technologického institutu (MIT) Silvio Micali. Micali získal největší ocenění v kryptografii, a to cenu A. M. Turinga.
  • Algorand využívá technologii podobnou PoS, kterou prezentuje pod obchodní značkou PURE PROOF OF STAKE™ (PPoF).
  • Z technického hlediska je ALGO velmi rychlým blockchainem. Zvládne víc jak 1 000 transakcí za sekundu!

Pokračujte na článek o tom, co je to kryptoměna Algorand a jak funguje.

Bitcoin očima odborníků

TRADECZ | Jak a kde nakoupit kryptoměny a kde je uložit: Bitcoin, Trezor, CoinBase

Obchodování kryptoměn

Proč kryptoměny

Kryptoměny lákají spekulanty kvůli svým vlastnostem, především pak díky vysoké volatilitě. Ta dokáže i při obchodování bez páky nabídnout mnohdy desítky procent zhodnocení finančních prostředků během několika dní. Samozřejmě ale je třeba nejdříve přesně vědět, jak fungují kryptoměny a získat alespoň základní informace o trhu, jejich zmíněné volatilitě a způsobu obchodování.

Kdy nakupovat a prodávat kryptoměny

Nakupování a prodeje kryptoměn probíhají dle stejných pravidel, jako je tomu například u forexu, komodit či akcií. Je potřeba základního makroekonomického přehledu s podporou technické analýzy.

Použít lze silné cenové úrovně k breakoutu, psychologické číselné hodnoty a především pokles hodnoty kryptoměn pro možnost “nákupu za levno”. Nakoupit bychom měli na co nejnižších hodnotách, ale je třeba dávat si pozor, že na některé cenové hladiny už se trh nemusí nikdy podívat. Například nebudeme čekat, až hodnota Bitcoinu klesne na 1 000 USD, protože toho se nemusíme už nikdy dočkat.

Kdy nakoupit a kdy prodat se rozhodujeme především dle technické analýzy. Podívejte se na PATTERNY, které využíváme.

Kde obchodovat kryptoměny

Obchodovat kryptoměny můžeme dnes již u většiny forex/CFD brokerů. Příkladem může být broker XTB nebo NAGApřečtěte si recenze brokerů.

Broker XTB podporuje mimo jiné obchodování: Bitcoinu, Bitcoin Cash, Litecoinu, Etherea a XRP.
Broker NAGA nabízí kromě CFD kontraktů také kryptoměnovou burzu a peněženku.

Nákup a dlouhodobé držení Bitcoinu = investice do komodity a technologie

  • Bitcoin dnes můžeme nakoupit ve speciálních bitcoinmatech, které jsou k nalezení na mnoha místech v České republice.
  • Především se ale kryptoměny nakupují na speciálních burzách, kde je k dispozici mnohem lepší kurz směny BTC/CZK, BTC/EUR, LTC/CZK…
  • Nákup kryptoměny a dlouhodobé držení se označuje HODL.

Kryptoměnové burzy a směnárny

Anycoin

Anycoin je česká kryptoměnová směnárna, která umožňuje rychlé a snadné nákupy či prodeje kryptoměn, a to i bez kryptopeněženky.

Pro lidi, kteří hledají jednoduchý a bezpečný způsob nákupu kryptoměn, může být Anycoin to pravé místo.

Odkaz na oficiální web Anycoin (referral link) – po splnění podmínek získáte 300 Kč na účet.

Co je kryptoměna | TradeCZ

Binance

Binance je největší kryptoměnová burza na světě.

Kryptoměnová burza Binance byla založena v roce 2017 v Číně. Nyní společnost Binance sídlí na Maltě, je obecně přijata celou blockchainovou komunitou, nabízí cca 220 aktiv (stále přibývají nová) a patří mezi nejoblíbenější způsoby, jak získat kryptoměny.

Každý altcoinový nadšenec s největší pravděpodobností zamíří právě na burzu Binance, která nabízí nejširší paletu známých i méně známých kryptoměn, altcoinů a tokenů, které na ostatních velkých burzách a směnárnách jen stěží najdeme.

Recenze burzy BINANCE.

Kryptoměny co to je | TradeCZ

COINMATE

Internetová platforma a kryptoměnová burza, která umožňuje nákup a prodej Bitcoinů a Litecoinů, případně i směnu Bitcoin Cash za Bitcoin.

Burzu založili dva Češi, a proto je možné nakoupit Bitcoin i Litecoin za české koruny. Burza je celosvětově známá a hojně využívána. Druhou fiat měnou, kterou lze při nákupu použít, je euro.

Kompletní recenze Coinmate

Registrace do zmíněných krypto burz je velmi jednoduchá a intuitivní.

Jako u většiny podobných institucí musí nový klient prokázat svou totožnost, vložit finanční prostředky na účet a může začít investovat.

Nic, co by budoucí investor/obchodník neměl zvládnout.

Úvaha nad cryptem

Kryptoměny, ale především převratná funkce blockchain, se mezi veřejnost rozšířily asi teprve před 10 lety. I za tak krátkou dobu se tomuto fenoménu podařilo zbourat několik nemyslitelných hranic. Byl to právě Bitcoin, který lidstvu ukázal, co jsou to kryptoměny a jak v praxi fungují. 

Ať už v boji o prvenství zvítězí Bitcoin, Ethereum nebo kterákoli jiná kryptoměna, technologie blockchain se už lidstvo nezbaví. Blockchain a jeho výhody zajímají vlády i banky po celém světě a lze tak předpokládat jejich rozšíření a začlenění (ještě více) do našich životů.

Obchodování kryptoměn je a bude vždy rizikové (tak jako obchodování na forexu, komodit, akcií ad.). Cena konkrétní kryptoměny se odvíjí od zájmu a chtíče investorů danou komoditu vlastnit, no a tento aspekt se samozřejmě nedá předem určit.
Všichni musíme přijmout fakt, že kryptoměny jsou v našich životech jen krátký okamžik, jsou neprobádané, zatím těžce uchopitelné, a tedy i vysoce rizikové. Proto je opravdu nezbytné, jako tomu je u všech investic, vědět jak fungují kryptoměny a získat o tématu před vaší investicí co nejvíce informací.

Investice trochu jinak

Mezi možné investice do kryptoměn se řadí Mining. Těžit kryptoměny na obyčejném počítači (především Bitcoin) je dnes téměř nemožné. Investovat ale můžeme do drahých grafických karet, chlazení a můžeme se pokusit něco málo vytěžit.

Jiná forma těžby kryptoměn je pronajmutí si prostoru v datacentru, které je pro těžbu kryptoměn postaveno. Takové datacentrum má (nebo by mělo mít) kvalitní zázemí a mělo by investorům nabídnout za podstoupení rizika adekvátní odměnu. Kvalitním zázemím se například rozumí přísun levné elektřiny a levných grafických karet, moderní chlazení či inteligentní strategii pro přesun energie a výpočetní techniky do oblastí s vysokým potenciálem úspěchu.

Investování do kryptoměn je investice jako kterákoli jiná. Vždy záleží, jak veliké riziko jsme ochotni podstoupit pro jak velký potenciál zisku, který daná investice nabízí.

Jakým způsobem se rozhodneme investovat do kryptoměn, je na každém z nás:

  • Můžeme těžit.
  • Můžeme investovat do datacentra, které se těžbou kryptoměn zabývá.
  • Můžeme zainvestovat částku, kterou jsme ochotni ztratit, a necháme pracovat čas, technologii, těžaře ad. za nás. Můžeme cílit na dlouhodobé zhodnocení v řádech desítek či stovek procent. V takovém případě nakupujeme BTC (LTC, ETH aj.) a uchováváme je v bezpečí v našem trezoru.
  • Můžeme obchodovat, spekulovat na růst nebo pokles a bazírovat na vysoké volatilitě kryptoměn.

Zlaté pravidlo: Investuji jen to, co jsem schopen ztratit, a nijak to neovlivní můj život.

TREZOR - místo pro vaše kryptoměny

  • Informace od výrobce

    • „TREZOR je jednoúčelové zařízení, které uchovává soukromé klíče a stvrzuje bitcoinové transakce”
    • „TREZOR uchovává vaše bitcoiny v bezpečí tak, že je zcela oddělí od online prostředí a potenciálně kompromitovaných zařízení”

    Trezor je kapesní hardwarová peněženka pro více než 500 různých kryptoměn (coinů nebo tokenů). Unikátnost tkví právě v hardwarové formě, oproti ostatním online krypto peněženkám, které jsou tak o mnoho snáze napadnutelné. Důležitá potvrzování transakcí provádíme mimo náš PC, ručním zmáčknutím tlačítka Trezoru.

    Trezor je vhodný pro investory, kteří hodlají dlouhodobě investovat do kryptoměn a spekulovat na jejich budoucí vyšší hodnotu.

    Bezpečnost a ochranu kryptoměn samozřejmě uvítají i krátkodobí spekulanti.

Pokud se někdo rozhodne koupit hardwarovou peněženku Trezor, toto je obsah balíčku, který přijde poštou.

Trezor - hardwarová peněženka
Co jsou kryptoměny | TradeCZ

Pro více informací přejděte na kompletní recenzi Trezor ONE.

Co jsou to kryptoměny | TradeCZ

Co mám teď dělat?

Pokud jste došli až sem, gratulujeme! Nyní již víte:

  • co jsou to kryptoměny,
  • jak funguje kryptoměna
  • proč se jimi zabývat,
  • kde koupit kryptoměny,
  • kde je obchodovat,
  • a kde je uchovávat.

Jestli chcete dostávat nová upozornění ze světa kryptoměn, napište nám do našeho kontaktního formuláře níže.

Sledujte náš blog, ve kterém analyzujeme dění ve světě kryptoměny burza -> ČLÁNKY

 

V případě nejasností nás neváhejte kontaktovat.

Team TCZ

Risk varování

  • Obchodování s kryptoměnami s sebou nese rizika ztráty části, ale i celého investičního kapitálu. Při obchodování je třeba mít na paměti zatím poměrně vysokou volatilitu na trzích, která přináší značné cenové pohyby i v rámci jednoho dne.

    Investování do kryptoměn provází poměrně vysoká míra nejistoty! Daný instrument může kdykoli klesnout na nulu a my přijdeme o celou investovanou částku. Toto podstoupené riziko je vykoupeno vysokým potenciálním ziskem.

    Investovat bychom měli jen takové množství finančních prostředků, které jsme ochotni ztratit a neovlivní to naši současnou životní úroveň.

FaQ Kryptoměny

  • Co je kryptoměna a jak funguje?
    • Kryptoměna funguje jako alternativní virtuální měna. Můžeme se na ni dívat jako na platidlo, za které si něco koupíme, nebo jako na komoditu, kterou lze využít pro investiční spekulace. Její hlavní výhodou je tzv. decentralizace, tzn. že nad ní nemá nikdo kontrolu. Skutečná hodnota kryptoměny a její stabilita je dána především vírou investorů a jejích uživatelů, kteří do ní investují.
  • Jak se těží kryptoměna?
    • Těžba kryptoměny probíhá v principu peer-to-peer (P2P) počítačové sítě a ve využití šifrování za pomoci tzv. asymetrické kryptografie. Celý proces ověřování transakcí se děje v komunikaci klient – klient (PC – PC). Nefiguruje zde žádný centrální server, banka ani zprostředkovatel. Vše obstarávají jednotliví účastníci celé crypto komunity sami. Těžař poskytne svůj mechanismus k ověřování a za to jsou mu vypláceny kryptoměny.
  • Kde obchodovat s kryptoměnami?
    • Kryptoměny lákají spekulanty pro své vlastnosti a možnost relativně rychlého zhodnocení financí o desítky procent během krátké doby. S kryptoměnami můžete obchodovat na internetu, dnes již u většiny forex/CFD brokerů. Obchodování samotné, tedy nákup i prodej kryptoměn, probíhá podle stejných pravidel, jako je tomu např. v případě forexu nebo akcií, přičemž většina účastníků trhu se rozhoduje na základě tzv. technické analýzy.

Máte dotaz, námět či připomínku? Napište nám...