Napište nám zprávu
Recenze XTB

TOP broker
„Vaše podpora v tradingu.“

Jak nakoupit kryptoměny a kde je uložit: Bitcoin, Trezor, CoinBase Pro, investování a obchodování kryptoměn


Petr Plecháč 3. 12. 2020
Jak a kde nakoupit kryptoměny Bitcoin

V tomto článku, a především v přiloženém videu se dozvíte, jak nakoupit kryptoměny a kde se takové kryptoměny nakupují nejčastěji. Kryptoměny se také musí někde bezpečně uložit, přece jen jsou to finance, které máme poprvé pouze ve své moci.

Videonávod – Jak nakoupit kryptoměny

Co jsou kryptoměny

Ještě před samotným nákupem kryptoměn byste se o nich měli dozvědět alespoň základní informace.

V tomto článku půjdeme rovnou na věc a nebudeme zde řešit, co je kryptoměna, co je Bitcoin, blockchain, kryptografie a další pojmy, které jsou s daným tématem neoddělitelně spojeny.

Pro tyto účely je zde vytvořen článek CO JSOU KRYPTOMĚNY, kde se dozvíte vše potřebné, co byste měli do začátku určitě vědět.

Kryptoměny

Investování do kryptoměn je stále velmi spekulativní záležitost a nikdo na světě vám nezaručí, že dnes o půlnoci, za rok nebo za 5 let bude mít Bitcoin či jiná kryptoměna stejnou, ne-li vyšší hodnotu než dnes. I když od spuštění Bitcoinu, první moderní kryptoměny, uběhlo již 12 let (2020), stále jsme obrazně řečeno v období pravěku.

Technologie (kryptografie ad.) se stále vyvýjí a my toho můžeme být součástí. Není ovšem správné vidět jen světlé stránky a obrovský potenciál. Nevyhýbejte se zprávám, které pro kryptoměny představují riziko a které jim věští překážky a velkou neznámou do budoucna. Jen tak si udržíte objektivní pohled na věc a zůstanete nohama na zemi 🙂 .

Obchodování a investování do kryptoměn

Pokud se po obeznámení se všemi výhodami a riziky přece jen budete chtít stát součástí kryptokomunity a podílet se na něčem, co je označované jako „internet na svém počátku“, budete řešit otázku, kde a jak kryptoměny získat a jak do nich investovat.

Pryč jsou doby, kdy se dalo denně vytěžit několik Bitcoinů na běžném stolním počítači, a investicí byla pouze spálená elektřina (a mechanika). Těžba (mining) kryptoměn je dnes především v rukách těžebních poolů, a i při domácím využití ASIC minerů na méně populární altcoiny je výsledek těžby velmi nejistý. Proto se dnes kryptoměny především nakupují, a to ve směnárnách, burzách, v aplikacích (PayPal, Revolut), v coinmatech, na různých fórech, případně od známých.

Jako první ovšem musíme oddělit pojmy obchodování kryptoměn a investování do kryptoměn.

Obchodování kryptoměn trading

Obchodování – Trading kryptoměn

Kryptoměny se obchodují především přes tzv. CFD brokery, kde nakupujeme a prodáváme CFD kontrakty, tedy jakési kontrakty (smlouvy), kde je podkladovým aktivem daná kryptoměna. Využít se dnes dají kromě CFD kontraktů také Futures kontrakty. Ty jsou ovšem určeny spíše pro větší investory a jejich přínos osobně vnímám spíše jako další krok k obecnějšímu přijetí a respektování nové digitální decentralizované formy peněz, odloučené od států a vlád.

Trading kryptoměn je vysoce spekulativní a ultra riskantní způsob toho, jak být součástí kryptosvěta, a ještě velmi omezeně. Trading je víceméně jen spekulace na budoucí vývoj ceny dané kryptoměny (podkladového aktiva).

Obchodování kryptoměn je zároveň velmi často zatížen poplatky za držení pozice (swapy) a finanční pákou, díky které můžeme držet mnohem větší objem kryptoměn, než na jaký máme stavěn náš obchodní účet. Výsledkem jsou pak větší zisky, nebo větší a rychlejší ztráty.

Ukázka obchodování kryptoměny Bitcoin s využitím finanční páky 1:2

Trading kryptoměny

Na ukázce výše jsem úmyslně použil případ, kdy se aplikace finanční páky při tradingu kryptoměn nevyplatí. Považuji totiž za povinnost vás především informovat o stinných stránkách věci. Diametrálně odlišný výsledek bychom samozřejmě získali, pokud by obchodník nakoupil až v bodě číslo 2. Pak by totiž na ceně 20 000 USD za 1 BTC nepočítal profit 15 000 USD, ale rovnou 30 000 USD.

Kryptoměny lze obchodovat např. u CFD brokera NAGA, který ovšem nabízí i klasickou formu investování do kryptoměn a kryptoměnovou peněženku.
Pokračujte na seznam brokerů.

Investování do kryptoměn – HODL

Investování do kryptoměn je zřejmě tou nejsnazší cestou, jak být součástí kryptosvěta. V žádném případě se nejedná o zaručenou investici bez rizika ztráty počátečního kapitálu! Pouze se jedná zřejmě o ten nejkonzervativnější přístup, a ještě více, pokud plánujeme HODLovat, tedy investovat s delším časovým horizontem. Co je to HODL?

V tomto článku si ukážeme, kde koupit kryptoměny bez finanční páky, a to formou směny fiat měny (EUR, CZK, USD) za kryptoměnu.

Mezi ty méně používané formy získání kryptoměn patří směna přes různá krypto fóra, kde se schází majitelé kryptoměn a fiatu a za domluvený kurz provedou obchod. To samozřejmě není úplně nejbezpečnější způsob, pokud tamní účastníky osobně neznáte, takže to prosím berte spíše jen informativně.

Bitcoinmaty – nákup Bitcoin

Mnohem bezpečnější a obvyklejší způsob nákupu kryptoměn je pomocí tzv. coinmatu (bitcoinmatu), což je jednoduše určitá forma bankomatu, ve kterém lze směnit fiat měnu za kryptoměnu.

Bitcoinmaty jsou v České republice na mnoha místech, nejvíce samozřejmě v Praze a vypadají jako např. zde přiložený bitcoinmat ve Slovanském domě v Praze Na Příkopě.

Bitcoinmat Praha Slovanský dům
Bitcoinmat – jak nakoupit Bitcoin
Kryptoměnové směnárny a burzy, směnárna Bitcoin

Tím nejjednodušším a asi i nejbezpečnějším způsobem, jak získat kryptoměny, je v kryptoměnové směnárně a na kryptoměnové burze.

Směnáren je dnes opravdu mnoho, jsou i české směnárny, nebo s českým vedením. Ty nejznámější ale jsou: Binance, Coinmate a Coinbase a právě CoinBase si dnes trochu ukážeme.

Kryptoměnová směnárna CoinBase

Jedná se asi o nejlépe zabezpečenou a nejdůvěryhodnější směnárnu, která je široce využívána a mnohými považována za nejlepší. CoinBase sice neobsahuje tolik altcoinů, jako třeba Binance, na druhou stranu se však takový krypto nováček hned na začátku nespálí o nějaký ten shitcoin (špatný coin).

Rada do začátku by mohla znít např. takto: „Pokud se odhodláváte vůbec k prvnímu nákupu kryptoměny, držte se Bitcoinu a TOP kryptoměn podle tržní kapitalizace.“ Čím novější a menší kryptoměna, tím vyšší riziko. Některé nové altcoiny mohou být dokonce scamy, nebo jim pouze nevyjdou plány a investoři jim přestanou důvěřovat.

Jak na směnárně CoinBase vydělat?

Díky směnárně CoinBase si dokonce můžeme všichni něco málo přivydělat. Pokud se zaregistrujete na směnárně CoinBase přes tento link a nakoupíte kryptoměny za 100 dolarů nebo ekvivalent v jiné měně, tak vy i já dostaneme 10 dolarů v Bitcoinu. Nákup nemusíte provést hned a také lze nakupovat postupně, tedy např. každý týden 10 USD.

CoinBase disponuje velmi jednoduchým rozhraním a je uživatelsky příjemná.

Po kliknutí na tento link budete přesměrováni na stránku CoinBase, kde se vám ukáže hláška, že jste byl/a pozván / pozvána, a pokud nakoupíte za 100 USD nějaké kryptoměny, dostanete 10 USD v BTC.

Po registraci musíte potvrdit svou totožnost, např. tak, že ofotíte mobilním telefonem svůj OP a řidičský průkaz a fotky nahrajete. Hlavně se toho nebojte, jedná se o standardní postup ve všech směnárnách… no a máte zde zřízen účet.

Na účet si vložíte fiat prostředky, např. pomocí sepa platby či jiným nabízeným způsobem a můžete začít nakupovat kryptoměny, tedy směňovat fiat měnu za Bitcoin, Litecoin, Ethereum a další.

Registrace na CoinBase
CoinBase nákup kryptoměny

Samotný nákup kryptoměny je velmi snadný, vpravo nahoře zvolíme Buy/Sell a vyskočí nám nové okno.

Zde zadáme, co chceme nakoupit (jakou kryptoměnu), za co chceme nakoupit (např. za EUR) a kolik toho chceme nakoupit. Potvrdíme a v našem investičním kryptoportfoliu se záhy objeví naše nakoupené kryptoměny.

Kryptoměnová burza CoinBase Pro

Pro zkušenější investory existuje ještě verze CoinBase Pro, kde se střetávají přímo obchodníci a jejich objednávky.

CoinBase Pro totiž není směnárna, ale kryptoměnová burza. Najdeme zde typické rozhraní pro tradery a investory, jako je Orderbook, svíčkový graf apod.

To, proč je CoinBase Pro mnohými využívaný, je z důvodu menších poplatků.

CoinBase Pro burza

Z Coinbase na Coinbase Pro a obráceně si samozřejmě můžeme zdarma přeposílat kryptoměny i fiat.

Pokud se pro CoinBase rozhodnete, je dle mého názoru ideální postup:

  • zaregistrovat se u CoinBase – u směnárny, která je nejdůvěryhodnější a zřejmě i nejbezpečnější. Zároveň si zde své kryptoměny zpočátku necháváme (vysvětleno níže v textu).
  • vyzkoušet si poslat peníze z banky a nakoupit kryptoměny,
  • a pokud budete nakupovat často, přidat účet i u CoinBase Pro. V tomto případě není ani zapotřebí nic ověřovat, máte totiž účet u CoinBase.

CoinBase i CoinBase Pro mají samozřejmě i pěkné, moderní aplikace do chytrých telefonů.

TIP TCZ: Pro analýzu kryptoměn využíváme portál a on-line graf od TradingView.

Kryptoměny peněženky trezory

Jakmile máme naše vybrané kryptoměny nakoupeny, obvykle začínáme řešit, kam je vlastně dáme.

Pravdou je, že na to, kam bezpečně uložit kryptoměny, bychom se měli ptát ještě před jejich nákupem.

První možností je nechat nakoupené kryptoměny ve směnárně, kde jsme je nakoupili.

Jak už jsem zmínil, CoinBase je doposud asi tou nejbezpečnější směnárnou a obecně se doporučuje nechat menší objem peněz právě zde.

Kryptoměnové peněženky

Kryptoměny se ukládají na kryptoměnové peněženky, které v základu dělíme na softwarové a hardwarové.

Ty softwarové jsou dnes obvykle ve formě webového rozhraní na PC, nebo v podobě aplikace v mobilu. Těmi nejznámějšími softwarovými peněženkami jsou Exodus a Coinomi.

Hardwarové peněženky jsou považovány za ten nejbezpečnější způsob uložení našich kryptoměn. Jsou dodávány v hardware podobě (fyzické) a fungují i jako takový most mezi digitálním (crypto) a reálným (fyzickým) světem.

Já osobně používám hardwarovou peněženku Trezor od české společnosti SatoshiLabs s.r.o., ale existují i další, např. francouzský Ledger.

Kdy si Trezor pořídit?

Momentálně (2020) stojí nejlevnější verze Trezoru 1 600 Kč, takže záleží na tom, kolik kryptoměn máte (objem peněz) a jak moc si jich vážíte 🙂 .

Odkaz na stránky hardware peněženky Trezor.

Trezor hardware peněženka

Pokud si plánujete nakoupit kryptoměny za 100 USD, být součástí kryptokomunity a čekat, jak se vám investice časem zhodnotí, nemá příliš smysl pořizovat si na jejich úschovu Trezor, ale bohatě vystačí velmi dobře zabezpečená směnárna CoinBase. Svou roli zde hraje také volatilita a čas. Pokud např. někdo nakoupil Bitcoin (satoshi) na jaře 2020 za 100 USD, na konci roku svou investici zhodnotil až na 400 USD. Časem se tedy naše investice do kryptoměn může sama zhodnotit natolik, aby se nám koupě Trezoru vyplatila.

Používání Trezoru i jiných peněženek je velmi snadné, v peněžence si zjistíme adresu (veřejný klíč), na kterou si kryptoměny posíláme. Myslete především na to, že pokud ztratíte svůj privátní klíč nebo SEED, ztratíte všechny své kryptoměny!

Závěr TCZ

Mějte prosím na paměti, že doporučovat konkrétní směnárnu, burzu, peněženku je vždy riskantní. Já opravdu neovlivním, jestli se v tomto článku zmíněné společnosti a produkty v budoucnu „pokazí“. Může vyjít zpráva, že se někomu podařilo hacknout Trezor nebo že CoinBase má výpadky atp… právě teď jsou to všechno špičky v oboru, obecně uznávané a já osobně většinu z nich využívám.

V jednom článku nebo videu nelze vysvětlit vše podstatné. Například v Trezoru nebo jiné peněžence nemáme ve skutečnosti naše kryptoměny uloženy, ty jsou v celé síti a my díky SEEDu nebo privátnímu klíči s nimi můžeme jako jediní manipulovat.

Jak vypadá veřejná kryptoměnová adresa?

  • Má adresa pro Litecoin: ltc1qnyw3qjl24ap4a9u0kc04560qs8ajfpcuc5wwxc
  • Bitcoin: bc1qn3zrpps0jmm37qnksh2txh3r6zgkhxjmgh3zlt
  • Ethereum: 0x8740c1d7f8dbd4f45bc6d6831ca21e0ff0bf2f7d

Veřejný klíč či adresu můžete ostatním ukázat. Jedná se o takový „bankovní účet“, ke kterému máte přístup pouze vy (díky privátnímu klíči můžete s danými kryptoměnami manipulovat).

Pokud se rozhodnete vyzkoušet posílání kryptoměn, můžete využít adresy výše a podpořit tak portál TradeCZ 🙂

Napište mi, pokud tak učiníte, rád bych vám za to poděkoval a dal zpětnou vazbu o funkčnosti.

Pokračujte na recenze dalších kryptoměnových směnáren a burz

Recenze burzy Binance
Recenze směnárny Bitpanda
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
94 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
NAGA
90 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.
Admirals
88 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals nabízí 8 000+ instrumentů, zlomkové akcie a platformu MT4.

Kurz zdarma

Ebook