Obchodování s komoditami krok za krokem
Svět se neobejde bez surovin!
Suroviny, rozuměj komodity, musí někdo získávat (pěstovat, těžit, vyrábět) a někdo zpracovávat.
Všechny procesy něco stojí a utváří konečnou cenu pro spotřebitele. Obchodování s komoditami je zkrátka královská disciplína.
Energie nejsou zadarmo
V dnešní době jsme zavaleni nepřeberným množstvím nejrůznějších výrobků, bez kterých si už nedokážeme život představit. Bereme je jako naprostou samozřejmost a často si ani neuvědomujeme, jaká práce za nimi stojí a co všechno se muselo stát, abychom je měli na našem talíři, v autě, hrnku nebo na sobě.
Než se komodity dostanou na trh a odtud k nám, musí projít několika základními procesy.
Komoditu musíme nejprve získat → poté zpracovat → a nakonec dopravit na místo, odkud ji spotřebitelé mohou zakoupit. Všechny části procesu obchodování s komoditami něco stojí, každý zúčastněný subjekt si něco málo přihodí a navýší tak konečnou cenu komodity.
Obchodování s komoditami – Ropa
Na počátku řetězce obchodování s komoditami může stát například docela obyčejná, nevábně vypadající ropa. Ropa (WTI či Brent) se vytěží zpod zemského povrchu, poté se přepravuje ropovody či tankery, zpracovává se v rafinériích, rozváží do skladů a čerpacích stanic a odtud už míří do našich dopravních prostředků, strojů a podobně. Nebo tato nabere jiný směr, aby skončila v továrně, kde z ní udělají „nějakou tu umělotinu“, ze které se pak jinde stane plast či textilie a z toho pak hotové výrobky nejrůznějšího typu.
Pokračujte na článek o ropě.
Obchodování s komoditami – Zemní plyn
Se zemním plynem je situace obdobná. Někdo ho těží, někdo přepravuje, někdo zpracovává, někdo využívá. Zemní plyn je tvořen převážně methanem, doluje se z různé hloubky Země a EIA jej stejně jako ropu řadí mezi tzv. fosilní zdroj energie. I když je zemní plyn využíván v mnoha domácnostech na ohřev bytu či k přípravě teplých večeří nebo v průmyslu či v dopravě, hovoří se častokrát o zemním plynu jako o odpadním produktu.
Zajímavé je, že jej ve větším množství získávají těžaři ropy, kteří zemní plyn skutečně vnímají jako vedlejší produkt, který v minulosti dokonce na místě pálili, aby se jej zbavili. Dnes, především díky tlaku ochránců přírody ad., je plýtvání zakázané a plyn se musí využít. Toto a další podobná omezení spolu se zlepšováním těžby vede k dlouhodobému stlačování ceny zemního plynu.
Všichni, kdo se na procesech těžby, zpracování a dopravy komodity podílejí, platí. Spotřebitel pak platí jak za onen materiál, tak i za přidanou hodnotu lidské práce. Na výslednou cenotvorbu má kromě toho vliv i princip poptávky a nabídky.
Pokračujte na článek o zemním plynu a podívejte se na Obchodování s komoditami 2023
Je obchodování s komoditami spekulace?
V našich myslích máme vžité, že burziáni jsou v podstatě hazardéři, kteří „pouze“ spekulují, a buď na tom vydělají pohádkové jmění, nebo prodělají kalhoty.
Spekulanti na komoditní burze se v zásadě snaží odhadnou budoucí pohyb trhu vybrané komodity a ve většině případů je jim jedno, zda se jedná o kukuřici, pšenici, sóju nebo o zcela jinou obchodovatelnou komoditu na burze.
Aby někdo na spekulacích zbohatnul, potřebuje při obchodování s komoditami hlavně důvěryhodné informace. Informacemi se dnes hemží celý internet, ale v žádném případě se nejedná o 100 % relevantní informace. Při výběru webové stránky, knihy, článku, burzovního mentora bychom měli vždy ověřit důvěryhodnost zdroje a co jej vede k burzovnímu vzdělávání.
Spekulanti při obchodování s komoditami na burze v dobách minulých
Z dob „minulých“ pamatujeme v podstatě dva druhy spekulantů, kteří se obchodováním s komoditami zabývali.
- Těmi nám blíže známými byli veksláci, všeobecně pranýřováni, přesto mnohými z nás využíváni. Ti se zabývali machinacemi, tu s valutami, tu s bony a tu s kdejakým (mnohdy luxusním) tuzexovým zbožím. Ti nejprve podloudně nakupovali a pak sázeli na to, že se jim jejich „komodity“ podaří se ziskem prodat.
- Těmi druhými pak byli spekulanti skuteční, tedy ti z Wall Street a jim podobní. S nimi jsme pochopitelně osobní zkušenosti neměli, protože na západ se mnoho lidí v té době nevydalo. A to byli pro změnu burziáni, kteří mohli pohádkově zbohatnout i skončit v totální bídě.
Dnešní burziáni
Čas však oponou trhnul a dnes už nežijeme v minulosti. A proto už většina veksláků zmizela v propadlišti dějin, nebo se přizpůsobila novým poměrům a naopak ty, kdo spekulují na burzách, známe už i u nás, třebaže nejsou tak profesionální jako ti vlci z Wall Street.
Dnešní komoditní obchodníci
- využívají nabídku brokerských společností k obchodování s komoditami skrze CFD nebo futures kontrakty,
- získávají informace z knih, na burzovních portálech nebo od burzovních mentorů,
- analyzují trhy z hlediska technické i fundamentální analýzy a spekulují na budoucí pohyb vybrané komodity.
Obchodování s komoditami – zemědělské produkty
Středobodem komoditních traderů se mohou stát třeba i zemědělské produkty. Dřívější „jézeďáci“ by vskutku užasli, co může být za kšeft třeba taková kukuřice, kterou silážovali a dost možná dodnes silážují, pokud se nezpracuje a neprodá lidem coby „zelenina“. Nebo takový obchod se sójovými boby? Našim zemědělcům příliš neřeknou, ale třeba Brazilci je zakomponovali do ekonomické rozvahy celého státu.
Mezi nejvíce obchodované zemědělské plodiny (zrniny) patří bezesporu kukuřice, pšenice a sója. Tyto tři plodiny jsou také nejvíce ovlivňovány mesíčním reportem tzv. WASDE. Když se řekne obchodování s komoditami, neodmyslitelně k tomu patří fundamenty, a to nejen měsíční WASDE report, ale třeba takové počasí, které ovlivní pěstování i sklizeň plodiny. Komodity se dokonce staly politickou zbraní a nejde jen o ropu, ale také o sójové boby. Protože co se stane, když jedna země (např. Čína) přestane nakupovat zemědělské plodiny jiné země (např. sójové boby z USA)? Srazí cenu komodity níže a farmáři budou trpět (USA). Tím na vás vyvýjí tlak k prosazení vlastních politických zájmů!
Kromě WASDE, počasí a politiky tu máme ještě reálnou poptávku, nabídku, trendy (zdravý životní styl) a mnoho dalšího, co dokáže ovlivnit cenový vývoj komodity.
Obchodování s komoditami typu Softies
Softies je nepříliš známý pojem z anglického „SOFTS“, jenž označuje specifické druhy komodit. Do skupiny softies řadíme např.: bavlnu, kávu, pomerančový džus, cukr nebo kakao.
Opět se jedná o suroviny, které známe a máme je běžně v domácnosti. Stejně jako ostatní druhy komodit se musely někde získat (vypěstovat), zpracovat a mnohdy z teplých krajin dopravit do našeho oblíbeného obchodu.
Na FOREXu bychom měli mít přehled o makrodatech dvou světových ekonomik, u akciových indexů zase o vývoji jednotlivých společností. Cenotvorbu komodit ovlivňuje mnoho faktorů, ale dovedete si představit něco nám bližšího a uchopitelnějšího, než jsou právě komodity? 🙂
Komodity zajímá poptávka a nabídka! Když je o komoditu zájem, ale dané komodity je nedostatek, cena roste. A je úplně jedno, co si myslí Donald Trump, FED, ECB nebo analytici. Na komoditních trzích lze nalézt logické zákonitosti, které jinde na burze nenajdete.
Také jste toho názoru, že by komodity měly doplnit investiční portfolio každého obchodníka a investora?
FaQ obchodování s komoditami
- Jak se pustit do obchodování s komoditami?
- Na začátku vašeho plánu musí vždy stát výběr kvalitního brokera, který tuto funkci obchodování s komoditami nabízí. Jeden z nich je například XTB. Vývojáři brokera jdou s dobou a snaží se stále rozšiřovat nabídku obchodovatelných komodit. Přečtěte si naši recenzi brokera XTB.
- Dá se na obchodování s komoditami vydělat?
- Samozřejmě ano, jinak by se této aktivitě denně nevěnovalo tisíce lidí. Záleží samozřejmě na mnoha faktorech, přičemž i obchodování s komoditami je pouze spekulace. K lepším výsledkům vám může pomoci technická či fundamentální analýza, díky které dokážete lépe odhadnout vývoj cen.
- Jakou komoditu mám začít obchodovat?
- Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Mezi ty nejvíce obchodované patří například pšenice, kukuřice nebo ropa. Ale můžete si vybrat v zásadě kteroukoli, jakou vám nabízí váš broker. Nezapomeňte ale, že bez zkušeností s hloubkovou analýzou to nebude snadné. Přihlaste se na náš Online kurz obchodování komodit!
Pakliže Vás zaujala možnost obchodování komodit na burze, ale nemáte jasno v základních znalostech, pak je tu pro Vás připravena Trade Škola zcela zdarma.
Pokud nevíte, zda je burza pro Vás, mám tu jedno rychlé řešení, a sice E-book s názvem Trading jako byznys, který by Vám měl pomoci se rozhodnout.
Pro opravdové zájemce tu máme ONLINE KURZ Market Profile a Technika COT, ve kterém se naučíte správně analyzovat trhy a budete mít vyšlapanou cestu k profitabilnímu obchodování komodit na burze.