Napište nám zprávu
Recenze XTB

TOP broker
„Vaše podpora v tradingu.“

Investování do akcií a obchodování s opcemi – jak na to


Petr Plecháč 23. 6. 2020

Investování je dnes již běžnou součástí hospodaření se soukromým nebo rodinným rozpočtem. Se zvyšující se finanční gramotností se čím dál více lidí zajímá o možnost, jak uchránit své volné finanční prostředky před inflací, či jak je zhodnotit.

Základy investování

Naprosté základy investování lze dnes najít v mnoha tištěných publikacích, na internetu, seminářích nebo kurzech. I když se mi to neříká příliš lehce, investování na burze je velmi snadné. Od okamžiku, kdy si řeknete „chci koupit akcie“, nemusí uběhnout ani týden a můžete směle nakupovat.

Samotný nákup akcií je snadný, ale pravým opakem je dlouhodobé fungování na burze. Snadná je manipulace s obchodní platformou, přes kterou akcie na burze nakoupíme, ale výběr těch správných společností, řízení pozic a prodej ve správný moment, činí investování na burze obtížnou, rizikovou, ale i velmi výnosnou činnost.

Vstup do online kurzu Akcie a OPCE

Obchodování s opcemi

Opce jsou velmi specifickým burzovním nástrojem, který při správné aplikaci dokáže doplnit naše investiční portfolio. U opčního tradingu je zapotřebí opravdové porozumění celé problematice, neboť zde obchodujeme na finanční páku a stejně jak mohou přijít velké zisky, mohou přijít velmi rychlé ztráty.

Jak využít opce při obchodování na burze a investování do akcií

  • Opce se zpravidla využívají akciovými obchodníky k pojištění jejich akciového portfolia. Lze s jejich pomocí např. nakoupit index VIX nebo PUT opce na akcie a tím se pojistit před větším propadem akciového trhu.
  • Výpisem opcí a obecně kreditními strategiemi lze na burze profitovat z rozpadu času. Hodnotu opce tvoří mimo jiné právě čas, takže i když se naše podkladové aktivum nehýbe, můžeme i tak na opcích vydělávat.
  • Dalším elementem, který tvoří spolu s časem hodnotu opce, je volatilita. Volatilita roste, pokud je na trzích napětí, strach a nervozita. Na růstu i poklesu volatility (implikované volatility) lze pomocí opčních strategií opět vydělat.
  • Jsou to právě opce, které lze využít k mnohanásobnému zhodnocení původně investované částky. Risk reward ratio se může vyšplhat na 1:20 a nejedná se o nic výjimečného.

Dalšími specifikami opčního obchodování je strike cena a expirace opce:

  • Strike cena je cena, na které nakoupíme nebo vypíšeme opci. U opčního tradingu není pouze jedna, tzv. market cena, ale můžeme si vybrat mezi mnoha dalšími, které jsou nad nebo pod aktuální tržní cenou.
  • Expirace opce znamená v překladu vypršení opce. Opční práva a povinnosti nemáme na neomezeně dlouhou dobu, ale na předem jasně stanovený čas.

V opčním tradingu jde o to, zvolit ve správný čas tu správnou opční strategii a není náhoda, že opce mají ve svém portfoliu největší hedgové fondy na světě.

Co je opce – základní informace


Investování do akcií pro začátečníky

Na burze rozlišujeme dva základní přístupy, a to je investování do akcií a obchodování s akciemi. Nejde přitom o nic, pro co by se burzián musel při vstupu na burzu ihned rozhodnout. Zkrátka někdo rád investuje na delší časové období a jiný se snaží zobchodovat i menší cenové pohyby a nezdržet se v obchodě příliš dlouho. Jakou cestou se vydáme, záleží jen na nás samotných, našich preferencích, zkušenostech a očekávání.

Jak začít na burze – obchodování

Jako první se zaměříme, jak začít obchodovat na burze a jak obchodovat s akciemi. Obchodování s akciemi se příliš neliší od obchodování na forexu nebo na komoditním trhu. Obchodník sleduje cenový vývoj trhu a volí buďto dlouhou pozici, pokud chce spekulovat na růst ceny akcie, nebo krátkou pozici, pokud chce spekulovat na pokles ceny akcie.

Ke sledování cenových grafů se využívají data od brokerských společností a jejich obchodní platformy, nebo velmi oblíbené online grafy, jako od TradingView.com.

Díky moderním technologiím lze dnes obchodovat a investovat pouze pomocí chytrých telefonů a tabletů. Většina obchodníků burziánů je však využívá pouze pro kontrolu a řízení obchodních pozic.

Pro nákup akcií potřebujeme obchodní účet u brokerské společnosti. Většinou stačí pouze vyplnit krátký dotazník, dodat potřebné dokumenty a účet je do několika dní zřízen. Zde je zapotřebí si zkontrolovat, zda broker nabízí obchodování akcií pomocí CFD kontraktů, nebo možnost nákupu „fyzických“ akcií, tedy těch psané na jméno nebo na daný investiční účet, které lze držet roky a budovat pomocí nich příjmové portfolio. Na investiční účet by měl trader / investor vkládat vždy jen takovou částku, kterou je ochoten ztratit a neovlivní to jeho normální fungování.

Při obchodování akcií a opcí se narozdíl od investování více uplatňuje technická analýza trhu. Obchodníci využívají znalosti Price Action, metody Market Profile či Volume Profile a využívají indikátory technické analýzy. S častými vstupy do pozic se pojí i vyšší nároky na psychickou odolnost a dodržování Money Managementu.

Pokračujte na článek Technická analýza.

New York Stock Exchange

Jak začít s akciemi – investování

Pokud se rozhodneme pro nákup akcií z důvodu dlouhodobé investice a tvorby příjmového portfolia (dividendového), bude pro nás důležitá volba správného brokera, se kterým hodláme navázat dlouhodobou spolupráci.

Brokerů, kde nakupovat akcie, je celá řada. V českém prostředí mohu zmínit SaxoBank, Lynx nebo Patria. Pro zkušené obchodníky je zde Interactive Brokers, asi největší brokerská společnost na světě, kde mám vedený svůj investiční účet i já.

Na otázku jak nakupovat akcie existuje velmi jednoduchá odpověď. Převážná většina investorů volí individuální správu investičního účtu a svého vlastního akciového portfolia. V obchodním terminálu stačí zadat tzv. ticker společnosti a poté provést nákup. Díky moderním technologiím se z Vás dnes může stát akcionář po jednom kliknutí.

Pokud mám jasno a chci koupit akcie, nabízí se otázka: „Jaké akcie?“.

  • Nakupovat můžeme známé společnosti, které nás zaujmou svým názvem, logem nebo oblastí, ve které působí. Pak bychom pravděpodobně nakoupili akcie společností jako Apple, Facebook, Tesla, Amazon, Ford ad.
  • Druhým způsobem je využití technické a fundamentální analýzy a provést rozbor společnosti. U společností se vyplatí sledovat poměr ceny akcie vůči výdělku na akcii, prodeje, tržby, dluhy a další důležité ukazatele, díky kterým lze odhalit podhodnocenou společnost, do které má smysl zainvestovat.

Nejslavnějším hodnotovým investorem je Warren Buffett, jehož mottem je: „Cena je to, co zaplatíte, hodnota to, co získáte“. Poctivou analýzou akciových společností se snažíme vybrat ty, které se na burze prodávají za nižší cenu, než jaká je jejich vnitřní hodnota a potenciál do budoucna.


Investování do akcií a obchodování opcí je rizikové! Rizikové je ale vše, co děláme a nerozumíme tomu. (Warren Buffett). K tomuto účelu jsem vytvořil online kurz, ve kterém Vás naučím pohybovat se na akciovém trhu.

Kurz na akcie a opce

Vstup do online kurzu Akcie a OPCE

Investování do akcií je ve vyspělých zemích naprosto běžnou záležitostí a základní znalostí je vybaven téměř každý náctiletý Američan. Finanční gramotnost se zvyšuje ale i u nás, nebo u našich sousedů Slováků. Ten, kdo si je vědom, že aktuální inflace přes 2 % znehodnocuje jeho naspořené peníze, přirozeně začíná vyhledávat vhodné investiční příležitosti.


TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
94 %
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
NAGA
90 %
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals
88 %
Admirals nabízí 8 000+ instrumentů, zlomkové akcie a platformu MT4.
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
94 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Broker XTB je Volba TradeCZ – fyzické akcie s 0% poplatky.
NAGA
90 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Nákup a trading kryptoměn, kopírování jiných obchodníků na NAGA.
Admirals
88 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals nabízí 8 000+ instrumentů, zlomkové akcie a platformu MT4.

Kurz zdarma

Ebook