Co je Technika COT (cot report, hedgers, spekulanti)
Technika COT
Intro
Technika COT představuje nejvyšší stupeň profesionálního obchodování s komoditami na burze. COT znamená ve zkratce Commitments Of Traders, což tvoří základní kámen hloubkové analýzy trhů.
Samotná analýza trhů je v praxi na pomezí technické a fundamentální analýzy.
Díky Technice COT sledujeme velké hráče, a to jak na Komoditách, Forexu, tak Indexech. V drtivé většině případů se však COT využívá právě na komoditách, kde má nejlogičtější uplatnění.
Co řadíme do Techniky COT
Danou metodu nelze nazvat pouze COT, i když COT tvoří velkou část celkové analýzy trhu. Pro kompletní analýzu trhu využíváme i další ukazatele, které v praxi mohou fungovat i jako filtr obchodů s menší pravděpodobností zisku.
Technika COT se skládá z:
- COT report – otevřené pozice velkých hráčů na trhu
- COT index – indexové vyjádření COT reportu, porovnání s hodnotami v minulosti
- Commercials – velcí hráči, pro které burza není jejich pravý byznys
- Large Traders – velcí hráči, pro které je burza jejich byznys (hedge fondy)
- Small Traders – malí hráči (spekulanti)
- Hedgers – část Commercials, která nás zajímá: farmáři, těžaři, zpracovatelé ad.
- Poptávka
- Sezonalita
- Fundamenty
Proč využívat COT a další ukazatele
Napadlo Vás někdy, že by Vám pomohlo, kdybyste viděli, jak moc a co nakupují a prodávají hedge fondy, farmáři nebo producenti dané komodity?
Chtěli byste hledět do karet velkým hráčům? Vědět, zda poptávka po dané komoditě roste, nebo klesá, a jaké má komodita mnohaleté sezónní cykly?
Na všechno si díky této technice dokážeme odpovědět. Právě tady začíná být trading seriózním byznysem.
COT report
Dalo by se říci, že COT reportem to všechno začíná. Každý týden je zveřejněn report s novými údaji o konkrétním počtu otevřených long a short futures pozic Commercials, Large Traders a Small Traders.
Z reportu vyčteme nejen otevřené pozice, ale i změnu oproti minulému týdnu, Open Interest a mnoho dalšího.
Z reportu výše jsme například schopni zjistit, že velcí spekulanti (Large Traders) drží 118 406 kontraktů do longu. Jedná se mimochodem o pšenici (wheat) a údaje máme z největší komoditní burzy na světě, z chicagské burzy.
Bez znalosti reportu a všech jeho částí nebudete mít nikdy pevné základy. V praxi však s reportem jako takovým nepracujeme. Veškeré údaje si necháváme vizualizovat formou křivek do grafů a sledujeme jejich vývoj čase.
COT křivky, aneb s čím pracujeme
Z dostupných dat si jsme dnes schopni zobrazit hned několik křivek a sledovat chování velkých hráčů. Mezi nejznámější křivky, které přes nejrůznější webová rozhraní sledujeme, patří: Index na Commercials, Large Traders a Small Traders a čisté pozice Hedgers a Large Traders.
Namísto pojmu Hedgers si můžeme představit farmáře, těžaře a zpracovatele konkrétních komodit. Na některých webových portálech si jejich držené pozice můžeme zobrazit jednoduše formou křivky a sledovat, jak právě tito velcí hráči vnímají aktuální cenu dané komodity na burze.
Na obrázku výše máme z tzv. disagregovaného COT reportu zobrazen cenový graf pšenice spolu s Hedgers. Jak vidno, když cena pšenice klesá, Hedgers nakupují a obráceně.
Při aplikaci Techniky COT pak sledujeme, jak se tito hráči chovají ve vztahu k minulosti, jak vzhledem k pozicím velkých spekulantů, co na to COT index a co poptávka a sezonalita.
Sezonalita
Nikoho by nemělo překvapit, že komodity prochází v rámci jednoho roku určitými fázemi, které můžeme nazvat sezónními cykly. Právě onu sezonalitu pak můžeme v kombinaci s dalšími ukazateli využít pro hloubkovou analýzu trhu.
Pětiletý sezónní průměr pro ropu Brent nás informuje, že cena ropy obvykle v první půli roku posiluje, aby v té druhé ztrácela.
Jasně lze detekovat místa, kde daná komodita dosahuje sezónních maxim a minim, nebo zda se nyní obchoduje dráž či levněji vzhledem k aktuální ceně. Tím ale využití sezonality nekončí!
Poptávka
Jak mnozí z vás jistě ví, komodity se obchodují pomocí futures kontraktů na burze, jako je třeba největší komoditní burza v Chicagu. Právě pomocí nákupu či prodeji futures kontraktů si mohou farmáři a těžaři svůj byznys zajistit. Sledováním a vzájemným porovnáváním jednotlivých kontraktů pak můžeme dokonce sledovat i poptávku po konkrétní komoditě.
Pokud byste se chystali nakoupit 1 kontrakt kávy, chtěli byste znát stav poptávky a tedy aktuální zájem o kávu? Domnívám se, že tuto informaci by před vstupem do obchodu rádi zjistili všichni obchodníci.
Na obrázku výše si můžete všimnout, jak poptávka po kávě stagnuje (červená křivka jde do strany) a poté prudce roste, zatímco cena kávy dál klesá (fialová křivka).
Jakmile spatříme rostoucí zájem o komoditu, tedy růst poptávky po kávě, je náš plánovaný nákup podpořen tvrdými daty.
Při aplikaci Techniky COT je důležité mít na paměti celkový kontext trhu. Sledujeme velké hráče, sledujeme ty, co hýbou trhem. Celkový náhled na daný trh podtrhnou také fundamenty, které je nutné pro dlouhodobější obchody sledovat.
Naučte se obchodovat jako profesionálové díky našemu online kurzu Market Profile a Technika COT
Mohl byste, prosím, uvést příklad, jak si vizualizuji např. na Spreadcharts tu poptávku vs. cenu. Používám k tomu dva nejbližší futures kontrakty? Možná nějaký printscreen, jak to tam máte nastavené? Děkuji moc!
Zdravím Petro, děláte to správně. Pro poptávku potřebujeme vizualizovat spread mezi dvěma nejbližšími futures kontrakty. Samozřejmě je zde pár háčků, jako kdy už je expirace daného kontraktu moc blízko a kdy je příliš vzdálená. V takových případech pak poptávce nemá smysl dávat větší váhu. Tímto způsobem zobrazujeme poptávku dle struktury trhu, dále je velmi užitečné sledovat poptávku opravdovou, tedy export a import ad… Více se tomu budu věnovat ve svém kurzu 🙂
Na kterých webových stránkách s grafy se dá zobrazit COT indikátor?
Zdravím, COT index sleduji např. na Tradingview, čisté pozice Hedgers zase na SpreadCharts.