Co je OPCE, rozdíl mezi investováním do akcií a obchodováním opcí
Obchodování opcí
V tomto článku si popíšeme, co je to opce, opční právo a jak vypadá opční trading. Opce jsou hojně využívány akciovými obchodníky a investory k zajištění akciového portfolia i jako strategie k profitování na růstu, poklesu či stagnaci vybraného aktiva. V čem se opční trading liší od investování do akcií?
Opce mohou být pro mnohé investorské veterány španělská vesnice, stejně tak jsou ovšem v mnoha investičních fondech a v portfoliích profesionálních traderů nezastupitelné. Kolem někoho proplují bez povšimnutí, a pro jiného jsou to právě ony, co jej přivedly na dráhu burzovního tradera a investora.
Takže co jsou opce a jak na ně?
Youtube video: Co je opce – opční obchodování na burze
Pokud nevíte, co je to opce a raději než články sledujete videa, můžete se podívat na tohle naše video, ve kterém bod po bodu probereme opce, opční strategie a obchodování opcí. Na našem Youtube kanálu TradeCZ naleznete také další videa z tematiky akcií a investic a dozvíte se mnoho užitečných informací pro začínající i pokročilé investory.
Našim cílem je poskytnout vám srozumitelné a praktické návody, které vám pomohou lépe porozumět nejen opcím, ale celému světu financí.
Co jsou opce?
V případě opcí se bavíme o předkupním právu umožňujícímu koupit nějaký předmět v budoucnu za dohodnutou cenu. Neznamená to, že někdo dotyčný předmět koupit musí, nýbrž to, že bude-li mít zájem, může ho za předem stanovenou cenu mít. Zatímco ztratí-li zájem, takové předkupní právo jednoduše propadne.
OPCE je smlouva mezi nakupujícím a prodávajícím, která dává kupujícímu PRÁVO, ne povinnost.
Taková opce se může týkat prakticky čehokoliv, co nějak souvisí s byznysem. Někdo tu získá na dotyčnou věc předkupní právo a stávající majitel ji po dobu trvání tohoto práva nesmí prodat nikomu jinému. Což vyhovuje tomu, kdo by sice měl o dotyčnou věc zájem, ale momentálně hodlá odložit rozhodnutí o nákupu na později. Současně se však obává, že by tu mohla v mezidobí neúměrně vzrůst cena. Svou výhodu to má i pro stávajícího majitele, který v souvislosti s takovým zástavním právem získává jistý poplatek, takzvanou opční prémii, jež mu každopádně zůstane bez ohledu na to, zda později skutečně k uzavření obchodu dojde, nebo ne.
Prodávající (vypisovatel) získává opční prémium od nakupujícího, zároveň má vůči němu POVINNOST.
Tradičně se lze s opcemi setkat kupříkladu u obchodování se zlatem a jinými komoditami, měnami či akciemi. A tyto lze nakupovat či prodávat, a to v zásadě několika způsoby.
Opce je vždy vázána na podkladové aktivum, např. akcie nebo futures, neboť se jedná o finanční derivát.
Jako i v jiných obchodních přístupech jde i v případě opčního tradingu v zásadě o to, mít pravdu ohledně budoucího vývoje ceny podkladového aktiva. Tedy zda ono poroste, vyklesá nebo bude konsolidovat.
Co je opce a opční obchodování?
Nyní, když víme co je to opce, se podíváme na to, jak funguje opční obchodování základní strategie. V opčním tradingu v zásadě rozlišujeme 2 typy opcí, které lze nakoupit, nebo prodat.
CALL opce, PUT opce, LONG = nákup opce, SHORT = prodej (výpis) opce.
Obchodník může nakoupit CALL opci, nebo prodat (vypsat) CALL opci, stejně tak může nakoupit PUT opci, nebo prodat (vypsat).
Základní opční strategie
- U long call opcí potenciální kupující zaplatí prodávajícímu opční prémii. Pokud následně cena podkladového aktiva (např. akcie) roste, opci může uplatnit. Kupující tedy získá podkladové aktivum za nižší než aktuální cenu a vydělá na tom, zatímco dojde-li k poklesu ceny podkladového aktiva, nechá se opce propadnout a prodávající získá onu zaplacenou opční prémii.
- U short call opcí jde o pravý opak, zde je tedy obchodník prodávajícím (vypisovatel), který buď získá dohodnutou cenu, nebo alespoň onu opční prémii.
- U long put opcí prodávající spekuluje na pokles hodnoty prodávaného podkladového aktiva (např. ceny akcie), uzavře opci na stávající hodnotu, následně levněji koupí a za dohodnutou cenu prodá.
- U short put opcí se prodává prodejní opce, tedy doufá se, že opce nebude využita a bude vyinkasována opční prémie.
Každá z těchto základních opčních strategií se využívá při specifickém tržním nastavení a za určitých okolností, které si definuje sám opční trader.
- Chce spekulovat na růst, nebo na pokles podkladového aktiva? Chce být v roli kupujícího, nebo vypisovatele?
Při obchodování opcí nevybírá trader pouze podkladové aktivum, na kterém chce spekulovat, ale také si volí, na jaké STRIKE ceně hodlá nakoupit (vypsat) a v jaké expiraci.
Vzdálenější STRIKE = levnější opce, vzdálenější EXPIRACE = dražší opce
To vše spolu s aktuální i očekávanou volatilitou ve výsledku ovlivňuje hodnotu konkrétní opce. Přečtěte si, co je to implikovaná volatilita a VIX a mnohem snáz pochopíte, co je to opce.
Náš online kurz opčního tradingu nabízí odpověď na otázku co je opce, ale také popisuje princip opčního tradingu včetně praktických ukázek. Vyzkoušejte ho nyní!
Ukázka nákupu CALL opce na MOS
Jako ukázku obchodování opcí použiji reálný obchod, který jsem uskutečnil na přelomu 2020/21, kdy jsem nakoupil CALL opci na strike ceně 30 na podkladové aktivum akcie společnosti MOSAIC CO (MOS) s parametry expirace 19. březen 2021. Pro tyto účely není důležité, co je MOSAIC konkrétně za společnost, a proč jsem nakoupil zrovna opce na akcie této společnosti. Důležité je jen to, že jsem očekával větší růst ceny akcií, a proto jsem zvolil opční strategii nákup CALL opce OTM.
Nákup (Long) CALL opce = spekulace na růst podkladového aktiva
V obrázku jsou tři důležité body, které je nutné si vysvětlit:
- Bod 1 označuje období a aktuální burzovní cenu, kdy jsem nakupoval CALL opci se STRIKE 30 s expirací 19. března 2021. Pro naprosté nováčky je zřejmě podivuhodné, že i když se cena na burze pohybovala kolem 18 USD, mohl jsem díky opčnímu tradingu nakupovat opci na STRIKE ceně 30 (OTM opce = levnější = očekávám silný růst), tedy nakoupit na STRIKE 30.
- Bod 2 vyznačuje onu hodnotu 30 USD, na kterou jsem při zadávání pokynů mířil. Tato cena nemusí znamenat vůbec nic, pokud nehodlám své opční právo uplatnit. A proč zrovna hodnota 30 USD? Jedná se o kombinaci ceny, hodnoty, pravděpodobnosti ad., které při opčním tradingu zohledňujeme.
- Bod 3 je můj výstup dne 15. 1. 2021. Zavřít pozici tedy lze i před zvolenou dobou expirace, a jak si za moment ukážeme, zavření nakoupené CALL opce pod stanovenou hodnotou (30 USD) může znamenat zisk.
Na obrázku výše je již výsledek nákupu CALL opce u Interactive Brokers. Za tuto opci jsem zaplatil 42 USD a později prodal za 196 USD, zisk tedy činil 153 USD.
Jak by situace vypadala, pokud bych nezvolil nákup opce na akcie MOS, ale nakoupil bych přímo akcie MOS?
Akcie, opce a mnohé další probíráme na Discordu, přidejte se!
Investice do MOSAIC – nákup akcií společnosti
Ve stejnou dobu jsem na stejném investičním účtu provedl také nákup akcií té samé společnosti. Nejedná se o žádnou speciální strategii, i když to není poprvé, co jsem tak učinil. Nicméně díky tomu si teď můžeme názorně ukázat a porovnat, jak vypadá nákup akcií a opční trading v praxi. Detailní srovnání nákupu opce a fyzické akcie naleznete v tomto článku.
Na přiloženém obrázku je patrné, že jsem nakoupil akcie společnosti Mosaic (ticker MOS).
U tickeru není dopsána žádná doba expirace, jedná se tedy o STOCK´s – akcie společnosti.
Nakoupil jsem celkem 3 akcie za průměrnou cenu 18,20 USD, za což jsem zaplatil 55 USD a stal se akcionářem ve společnosti Mosaic.
V době pořízení screenu obchodní platformy (21. 1. 2021) se 1 akcie obchoduje za 28,50 USD, což činí otevřený profit přes 10 USD na 1 akcii.
Více než 50% zisk za několik málo měsíců je u investování do akcií skvělý výsledek, ale vždy je třeba zohlednit situaci a podstupované riziko (RRR).
Dá se vůbec porovnávat investování do akcií s opčním tradingem?
Jsou to dvě zcela odlišné disciplíny, ale jedno srovnání si přece jen neodpustím.
Investování do akcií vs. obchodování opcí
Důvodem, proč je opční trading stále více populární, je mimo jiné to, že nabízí možnost spekulace s využitím finanční páky. Rok 2020 přilákal na burzu mnoho začátečníků, kteří tento trend jen urychlili.
Při nákupu jedné opce spravuje trader objem o velikosti 100 ks akcií.
V případě investování do akcií žádnou páku nepoužíváme (v základu). Pokud jsem nakoupil jednu akcii za 18,20 USD a nyní se cena za 1 akcii na burze pohybuje kolem 28,50 USD, činí můj otevřený profit 10,30 USD. V mém případě jsem nakoupil 3 akcie za 55 USD a aktuálně držím otevřený profit 30,90 USD (hodnota 86 USD minus investovaných 55 USD).
Pokud se ale znovu podíváme na příklad opčního obchodu, nelze se nynějšímu zájmu o opční trading vůbec divit. V mém případě jsem nakoupil jednu CALL opci za 42 USD a můj zavřený profit činí 153 USD. Při tomto úhlu pohledu jsem za jednu opci zaplatil o 20 % méně než za nákup 3 akcií a vydělal jsem pětkrát tolik, než jaký mám nyní otevřený profit skrze investici do akcií…
TCZ závěr – co jsou opce
Investování do akcií je při dlouhodobém časovém horizontu jedním z nejziskovějších způsobů, jak se na burze pohybovat relativně konzervativně. Naproti tomu obchodování s CFD kontrakty, futures nebo se zmíněnými opcemi patří mezi ty nejrizikovější způsoby s potenciálem rychlých zisků.
Opce ovšem neslouží jen ke spekulacím na rychlý a velký pohyb podkladového aktiva nahoru či dolů. Pomocí nich můžeme své akciové portfolio ochránit (hedgovat), nebo nakoupit akcie se slevou (výpisem nekrytých put opcí). Existují desítky strategií, díky kterým lze spekulovat na pohyb trhu nahoru, dolů, ale i do strany, nebo využít rozpadu času a díky tomu profitovat.
To vše je vykoupeno stále se měnící vnitřní hodnotou opce, a pokud podkladové aktivum neudělá ve stanovený čas (doba expirace) to, co obchodník potřebuje, přichází o investovanou částku a zapisuje si ztrátu.
Naopak při investování do akcií může investor doslova desítky let čekat, zda k jeho očekávanému pohybu trhu dojde a do té doby může klidně inkasovat příjem z dividend – nejlepší pasivní příjem 🙂
OPCE = (-) čas, (+) rychlé a velké zhodnocení / INVESTICE = (+) čas, (-) limitované a pomalejší zhodnocení
Nyní, když víte, co je to opce, jak funguje opční trading a znáte nejznámější strategie, je již pouze na vás a na vaší osobě, pro jakou z nich se nakonec rozhodnete. Jste konzervativní člověk, nebo dáváte přednost akci a nevadí vám zavírat ztráty a čekat na „home-run“? Věřím, že stejně jako akciové portfolio by měl být i náš obchodní přístup diverzifikovaný, díky čemuž lze dosáhnout mnohdy větší kontroly našeho majetku.
Podívejte se na článek popisující nejznámější obchodní strategie pro opce!
FaQ co je opce
- Co je opce? – shrnutí
- V krátkosti je opce standardní smlouva mezi prodávajícím a kupujícím. Dává kupujícímu právo prodat nebo koupit od prodávajícího stanovené aktivum. Tato smlouva však kupujícímu neukládá povinnost transakci provést.
- Kde mohu obchodovat opce?
- Jsou primárně dvě možnosti, kde obchodovat opce. První je over-the-counter trh. Jedná se o decentralizovaný trh, na kterém spolu obchodníci komunikují skrze komunikační kanály. Druhá možnost je standardně skrze burzy, kterých je celá řada. Vzhledem k využití finanční páky ale doporučujeme obchodovat opce výhradně zkušeným obchodníkům.
- Opce nebo akcie – jaký je rozdíl?
- Co je opce a jak souvisí s akciemi, je velmi častá otázka. Opce je na rozdíl od akcie finanční nástroj (derivát), v praxi se jedná o smlouvu. Tato smlouva dává právo nákupu či prodeje a je možné toto právo uplatnit i na akcie, popřípadě komodity. Věříme, že po přečtení našeho článku si to již nikdy plést nebudete.
- Co je opční obchodování?
- Obchodování opcí je jedna z forem spekulace na finančních trzích. Opce řadíme mezi deriváty, se kterými se pojí např. finanční páka ad. rizika, o kterých byste měli před obchodováním opcí vědět.
Víte, co je opce a co warrant?
Dobrý den, chci se zeptá jaký broker používat na us opce? Degiro mi nabízí pouze evropské, xtb, t212, fio nabízí vůbec.
Ještě mám ibkr, jenže tam je nutné zadat roční příjem přes 50k usd aby jsem si zprovoznil opcni obchodování. Otázka je zda je velký problém u IBKR lhát o příjmu.
Nebo je nějaký jiný vhodnější broker?
Zdravím, IBKR je dobrý broker na opce, příjem nebude nikdo kontrolovat. Musíte tam zadat to, aby Vám byl účet schválen 🙂
Dobrý den, děkuji za přínosný článek, zajimalo by mě, jestli obchodujete na xtb put opce např. na SP500? Popřípadě jaký je ticker? Děkuji.
Zdravím a děkuji, XTB bohužel nenabízí obchodování opcí, takže využívám jiného brokera (IB).
Petr
Dobrý den, velmi pěkný článek
rád bych se naučil obchodovat opce, existuje nějaká učebnice , v češtině ? Děkuji
Díky moc, žádnou takovou neznám, ale můžete se přidat do mého on-line kurzu, pokud Vám chybí naprosté základy.