SEC zaklekává na altcoiny. Které mají šanci to přežít?
Nejlepší altcoiny po zásahu SEC
Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických, známá spíše pod zkratkou SEC, je úřad s velkým vlivem na americké tržní prostředí i legislativu. V minulém týdnu právě tato instituce podala žalobu na Binance i Coinbase – dvojici zdaleka největších směnáren – kvůli údajnému nabízení neregulovaných cenný papírů.
Poznámka autora: V textu se mnohokrát objevuje spojení „cenné papíry“, byť se stále mluví o digitálních aktivech. Nenašel jsem vhodnější, a i právně odpovídající český překlad slova „securities“. Pokud jej máte, dejte vědět do komentářů!
Že to zní zvláštně? Není se čemu divit, je to totiž první případ, kdy SEC přišel s tak krutým hodnocením! Binance a Coinbase by podle zveřejněných dokumentů měly operovat na území Států nelegálně. V tomto textu se budu věnovat primárně první zmíněné globální směnárně.
Obchoduj s námi 🙂
Mezi třináct bodů obžaloby patří například:
- Samotná existence i nabízení tokenu BUSD a BNB. Jedná se o digitální mince přímo vydávané směnárnou a v její prospěch, zároveň jsou do velké míry centralizované. Podle SEC jde o nelegální cenné papíry.
- Provozování několika služeb, které nabízejí „zhodnocování“ kryptoměn. Například Simple Earn, ale i staking skrze platformu. Taktéž BNB Vault.
- Binance se nezaregistrovala k regulaci u patřičných amerických úřadů. V tomto případě jde žaloba konkrétně na bedra zakladatele Changpenga Zhao, známého pod zkratkou CZ.
- Investoři nebyli a nejsou dostatečně informováni o tom, jaké jsou opravdová rizika při vkladu. Zároveň údajně docházelo ke střetu zájmů, neboť tvůrce tržního prostředí (market maker) nebyl vůči samotné platformě dostatečně nezávislý. Jde o firmu Sigma Chain, ovládanou CZ.
Nutno podotknout, že se SEC v žalobě nedrží zpátky. Využívá dost agresivní slovník, který mě vzhledem k neprozkoumanému charakteru problematiky docela překvapuje.
„Obžalovaní se obohatili o miliardy amerických dolarů, zatímco aktiva investorů vystavili značnému riziku. […] Obžalovaní se zapojili do několika neregistrovaných nabídek a prodejů cenných papírů kryptoaktiv a dalších investičních schémat.“
Které altcoiny byly označeny za cenné papíry? A bude se to týkat i dalších?
SEC vypisuje ve své žalobě seznam kryptoměn, které považuje za cenné papíry. Dává nám to unikátní pohled do toho, jakého typu mincí by se v budoucnosti mohly výrazně dotknout regulace. A to nejen americké, ale i evropské či asijské.
Kromě zmíněných BNB a BUSD jde také o…
- Solana (SOL)
- Cardano (ADA)
- Polygon (MATIC)
- Filecoin (FIL)
- Cosmos (ATOM)
- The Sandbox (SAND)
- Decentraland (MANA)
- Algorand (ALGO)
- Axie Infinity (AXS)
- COTI (COTI)
TIP: Přečtěte si recenze známých altcoinů.
Možná jste některé výše zmíněné kryptoměny na seznamu projektů, které považuje SEC za cenné papíry, nečekali. Já taktéž ne. Na první dobrou je nutné konstatovat, že se na seznam dostaly i poměrně velké kryptoměny.
Druhým nečekaným faktem je to, že chybí Ethereum (ETH). Ethereum je digitální měna, u které se o charakteru cenných papírů diskutuje dlouhodobě. To, že SEC se ETH vyhnul, zůstává bezesporu pozitivní.
Známý Bitcoin evangelista Dan Held v rozhovoru pro Cointelegraph zmínil dvojici faktorů, podle kterých lze identifikovat projekty, co se mohou regulacím v budoucnu vyhnout. Podle Helda vydává SEC jasné signály, že těmto mincím dá pokoj.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
O jaké charakteristiky jde?
- Kryptoměna vznikla za férových podmínek a transparentně, bez anebo pouze s malým počtem „startovních“ mincí v rukou týmu. Sem patří Monero, Dogecoin, ale i Litecoin. Při něm si na začátku projektu tým ponechal výtěžek 150 LTC z prvních tří bloků.
- Všechny zmíněné projekty pracují s jiným konsensem, než je decentralizovaný Proof-of-Work. Právě to pravděpodobně nakonec zachránilo Ethereum. To na modernější Proof-of-Stake přešlo nedávno po skoro deseti letech fungování.
Budoucnost altcoinů – slovo závěrem
Příští rok na půdě Spojených států amerických i Evropské unie bude z hlediska kryptoměn zásadní. Pokud se 90 % trhu prohlásí za cenné papíry, může to mít krátkodobě silné negativní dopady na cenu jednotlivých měn. To jsme si již vyzkoušeli na výše zmíněných mincích, které se cenově propadly o 20 %. Navíc byly všechny odstraněny z amerických mutací směnáren.
Další věcí, kterou bych rád zmínil, je to, že jde pouze o žalobu jednoho úřadu. Zatím není nic dáno a Binance i Coinbase mají jistě peníze na ty nejlepší právníky. Taktéž bych rád poznamenal, že se na směnárny prozatím nevyvíjí velký tlak. Američané mají mnoho dalších – závažnějších – nástrojů, jak si na směnárny i vydavatele mincí posvítit. Panice bych prozatím nepropadal.
Co si o věci myslíte vy? Dejte mi vědět do komentářů, čtu všechny!
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.