3 akcie, které se v září vyplatilo shortovat – lze očekávat další výprodeje?
Pojďte se s námi podívat, u kterých titulů minulý měsíc přály akciové trhy spekulacím na pokles a najít odpověď na otázku, zda tomu tak bude i v následujících týdnech.
Akcie č. 1: Výprodeje u akcií Tesla
Akcie Tesla jsou dlouhodobě jedny z nejobchodovanějších mezi klienty Purple Trading a při pohledu na vysokou volatilitu se není čemu divit. Od začátku roku akcie Tesla posílily o více než 140 %, za poslední měsíc však o 5 % propadly. Na vině je zejména celková nálada na trhu a také zveřejněný počet dodaných vozů za Q3. Pojďme se na to ale podívat postupně.
Vyhlídky na citelně vyšší úrokové sazby v USA po delší dobu způsobily výrazné výprodeje na amerických trzích a celková nálada se dá označit za velmi negativní. To rozhodně není dobrá zpráva pro technologické akcie, které během roku tak podstatně posílily. Poptávka po prémiovějších produktech, kterými automobily Tesla bezesporu jsou, by navíc mohla uvadat.
Navíc také výrazně začal posilovat americký dolar, což je negativní pro všechny exportně orientované společnosti. Tesla generuje přibližně polovinu celkových tržeb mimo trh v USA. Silný dolar se může negativně podepsat již na nadcházejících hospodářských výsledcích, které by měla Tesla oznámit 18. října. Toto datum se tak rozhodně vyplatí si zapamatovat, protože u akcií Tesla můžeme následně očekávat další výraznou volatilitu.
Analýza hospodářských výsledků
Tesla již tradičně oznámila počet dodaných vozů za předchozí kvartál a nejednalo se o příliš pozitivní čísla. Během kvartálu Tesla dodala lehce přes 435 tisíc nových vozů, trh však očekával výrazně vyšší číslo – kolem 466 tisíc. Dodávky dokonce poklesly v mezikvartálním srovnání o 7 %.
Ani počet celkové produkce trhy moc nenadchnul, Tesla vykázala číslo kolem 430 tisíc, trh očekával téměř 480 tisíc. Obě čísla tak výrazně zaostala za očekáváním, Tesla se očividně pere s pádem poptávky, což je při současné úrovni úrokových sazeb dost pochopitelné. Ztráta akcií pouhých 5 % za poslední měsíc však může stále být poměrně optimistická a během výsledků tak mohou hrozit další výprodeje.
Tesla na situaci reaguje dalším snížením cen vozů Model 3 a Y v USA. Již se jedná o několikáté snížení cen v tomto roce. Výrazně tak asi utrpí marže, což je jeden z nejsledovanějších ukazatelů u hospodářských výsledků. Najdou se však i pozitiva – Tesla stále roste. Počet dodaných vozů meziročně vzrostl o 70 tisíc i přes některé uzavírky v továrnách během minulého kvartálu. Tyto vozy navíc přinesou mnohá vylepšení. Tesla letos stále plánuje dodat 1,8 milionu nových vozů a má ještě jedno eso v rukávu – Cybertruck. První dodávky nového modelu by mohly začít již na přelomu října a listopadu, což by mohlo akcie Tesla podpořit.
Akcie č.2: Nio – Co stálo za 60% výplachem?
Ještě v červenci bychom mohli označit vývoj akcií Nio za podobně skvostný jako u konkurenční Tesly. Ty od začátku roku posílily o více než 60 %, aktuálně se akcie NIO prodávají dokonce níže než na začátku roku. Co stálo za podobným výplachem? A jsou akcie Nio dobrou příležitostí, nebo zbytečným rizikem?
Nio je sice jeden z nejoblíbenějších čínských výrobců elektromobilů mezi investory, současná negativní nálada na trhu se však výrazně podepsala na valuaci společnosti. Netýká se to pouze Nio, i americký Lucid prošel výraznými výprodeji a cena akcie se již propadla ke 5 dolarům. Čínské akcie však prošly výraznými výprodeji díky situaci na domácím trhu. Čínská poptávka je stále slabá, země se dokonce na chvíli propadla do deflace. Stimulační balíčky zatím příliš nefungují a luxusní automobilky mohou trpět dále. Nio také nepotěšilo své investory vytěžením nového kapitálu ve výši 1 miliardy USD pomocí vydání nových dluhopisů, které mají úrok téměř 5 %. Nio údajně zvažuje další kolo emise konvertibilních dluhopisů.
Spouštěčem výprodejů však byly také hospodářskávýsledky za druhý kvartál, které ukázaly na masivní ztrátu. Výsledky za třetí kvartál by měla společnost zveřejnit 9. listopadu a my opět očekáváme další volatilitu. Krátkodobě mohou akcie Nio dále trpět a vyloučen tak není další propad.
V delším období však může být automobilka Nio zajímavou investiční příležitostí. Na čínském trhu se jedná o jasného lídra v segmentu prémiových elektromobilů – v červenci byl market share Nio 59 %. V následujících kvartálech navíc společnost očekává výrazný růst marže a také počet dodaných vozů. Marže by mohla z 1 % v Q2 vzrůst na dvojciferná čísla již během Q3 a počet dodaných vozů by se v Q4 mohl stabilizovat nad 20 tisíc. Daná očekávání jsou však poměrně vysoká a jejich nesplnění by mohlo akcie Nio poslat ještě níže. Nio by však mohlo nalákat i další investice od fondů nebo jiných automobilek.
Letos již do Nio investoval fond z Abu Dhabi 740 milionů dolarů a například Volkswagen zase investoval do konkurence Xpeng. Vysoké náklady na vývoj elektromobilů nutí jednotlivé automobilky investovat do konkurence a z toho by mohlo těžit i Nio. Krátkodobě však očekáváme výraznou volatilitu.
Akcie č.3: Virgin Galactic – hranice 1USD za akcii je nebezpečně blízko
Akcie vesmírné společnosti Virgin Galactic jsou dlouhodobě oblíbené mezi klienty Purple Trading. Tento rok však přál zejména spekulantům do krátké pozice. Akcie Virgin Galactic totiž propadly od začátku roku o více než 50 % a aktuálně dokonce nejsou daleko od hranice 1 dolaru. Ta je klíčová pro kotaci na burze – při dlouhodobém pádu pod tuto hranici mohou být akcie dokonce vyškrtnuty a jejich obchodování se tak výrazně ztíží.
Před akciemi Virgin Galactic jsme varovali několikrát, naposledy v našem pravidelném shrnutí top3 akcií za červenec. Zmiňovali jsme zejména objem peněz, který společnost pálí a také pravděpodobnost vyhledávání nových zdrojů kapitálu. Za posledních 5 měsíců přitom společnost poslala na kraj vesmíru pět úspěšných letů, což je výrazné zlepšení ve srovnání s předchozím obdobím. Proč tedy akcie Virgin Galactic prochází tak výrazným pádem? A hrozí společnosti krach?
Matematika je bohužel neúprosná. Virgin aktuálně posílá do vesmíru jen jeden let měsíčně, v každém jsou dva platící zákazníci. Společnost má v záloze přes 800 zákazníků, z nichž každý by měl zaplatit 250 tisíc dolarů za svou letenku. Před několika lety společnost výrazně zdražila, jedna letenka vyšla již na téměř půl milionu dolarů. Virgin Galactic však každý kvartál spálí 125 milionů dolarů v provozních nákladech.
Každý si tak může spočítat, že získané tržby na provoz společnosti zdaleka nestačí. Wall Street tak s Virgin Galactic trochu došla trpělivost. I přes dražší letenky bude společnosti trvat roky, než se dostane alespoň na nulu. Pokud však roky vydrží. Při současné tržní náladě mají investoři jen malou toleranci s neprofitabilními společnostmi a Virgin Galactic je zářným příkladem. Ač tak mohou akcie nyní působit atraktivně pro delší období, tak by každý měl zvážit rizikovost takové investice. Zisk kapitálu je pro Virgin Galactic extrémně nákladný a daná společnost se delšího období nemusí vůbec dočkat. Bezprostředně navíc hrozí vyškrtnutí akcií z NYSE.
Nepromarněte žádnou tržní příležitost! Sledujte pravidelný úterní webinář od Purple Trading:
Fundamenty – jasně, přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 71.65 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.
CFDs are complex instruments and come with a high risk of losing money rapidly due to leverage.
71.65 % of retail investor accounts lose money when trading CFDs with this provider. You should consider whether
you can afford to take the high risk of losing your money.
Trading foreign exchange on margin carries a high level of risk, and may not be suitable for all investors.
The high degree of leverage can work against you as well as for you. Before deciding to trade foreign exchange you
should carefully consider your investment objectives, level of experience, and risk appetite. The possibility exists that
you could sustain a loss of some or all of your initial investment and therefore you should not invest money that you
cannot afford to lose. You should be aware of all the risks associated with foreign exchange trading, and seek advice
from an independent financial advisor if you have any doubts.
Any opinions, news, research, analysis, prices, or other information contained in this material is provided as general
market commentary, and does not constitute investment advice. L.F. Investment Limited will not accept liability for
any loss or damage, including without limitation to, any loss of profit, which may arise directly or indirectly from use
of or reliance on such information.
Purple Trading is Cypriot national trade mark (no. 85981), National UK trade mark (no. UK00003696619) and
European Union trade mark (no. 018332329) owned and operated by L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-
4044 Limassol, Cyprus, a licensed Cyprus Investment Firm regulated by the CySEC lic. no. 271/15.