3D tisk – investice do 3D tisku dle jednotlivých odvětví
První díl – Úvod do 3D tisku
Druhý díl – Analýza společnosti Velo3D (VLD)
3D tisk jako budoucnost letecké dopravy
Historicky první letadlo, které neslo na své palubě díl z 3D tiskárny, je z pohledu letošního roku, co by kamenem dohodil. Konkrétně v roce 2014. Jednalo se o letadlo Airbus A350, který nesl titanovou podpěru, která spojuje proudové motory s křídly.
Implementovat 3D tisk do letectví není ze dne na den. Jedná se o obor, na který se vztahují ty nejpřísnější požadavky na bezpečnost. Technologie se ale každým rokem posouvají vpřed a není tedy divu, že tuto technologii začaly používat letecké giganty, jako je Airbus nebo Boeing.
Do 3D tisku se v letectví investují miliony dolarů především z jednoho hlavního důvodu. Důvodem jsou úspory hmotnosti letadla, a podle studie odborníků z Northwestern University může 3D tisk ušetřit až 7 % jeho hmotnosti. Každý kilogram, které letadlo ušetří na hmotnosti, ročně ušetří přes 100 000 litrů paliva. 7 % představuje přibližně 7 000 kg. Důvod rozsáhlých investic je jasný.
Dle údajů od společnosti Boeing nesla jejich letadla přibližně 100 tis. dílů v roce 2021, které pocházely z 3D tiskárny. Vzhledem k celkovému počtů 6 milionů dílů na letadle je to stále zanedbatelná část, ale progres je vidět prakticky každým dnem.
Letecký průmysl tvoří největší podíl na příjmech v aditivní výrobě, ročně se utratí za díly z těchto technologií až 3 miliardy dolarů.
V pozadí není ani kosmický průmysl, kde se jedná skutečně o kusovou výrobu dílů, a tak 3D tisk je ta nejlepší výrobní varianta.
Díly z 3D tiskárny se již dostaly dál než člověk. Perseverance rover, který brázdil povrchu Marsu, na sobě nesl 11 součástek z 3D tisku. Analýzu společnosti Velo3D, která se zabývá 3D tiskem pro letectví a kosmonautiku, si můžete přečíst zde. [1]
Jakuba najdeš v naší Discord skupině.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Investuj se mnou 🙂
Zdravotnictví – chirurg již nemusí být umělec
Ve zdravotnictví se říkává, že chirurg funguje při operaci jako zámečník a umělec, neboť připravit lebeční implantáty bylo skutečně umění. 3D tisk ale umělecké vnímání chirurga narušil.
Na materiály ve zdravotnictví jsou kladeny nároky v podobě odolnosti, ale zároveň schopnosti tlumit nárazy. Ale hlavním požadavkem je, aby byly tkání přijaty a srostly s ní, na druhou stranu musí být stabilní a trvanlivé. Takové implantáty mohly vyjít na astronomické ceny, ale 3D tisk přinesl ve zdravotnictví revoluci.
Zdravotnictví zaujímá druhé místo v investicích do 3D tisku. Hlavním důvodem jsou neomezené možnosti 3D tisku a gigantické snížení nákladů na výrobu implantátů, protéz a všeho dalšího. Mezi velice úspěšné firmy, které tisknou implantáty, se řadí společnost TRUMPF, která bohužel zatím není veřejně obchodovatelná.
Ze studie 3DSystems vychází, že každých 30 vteřin umře člověk, kterému by transplantace tkáně mohla zachránit život. Právě v tisku tkání, cév, kostí nebo orgánů má bio3D tisk velkou budoucnost.
Většina společností vyvíjející specifické 3D tiskárny jsou teprve na svém začátku, a tak si na kvalitní obchodovatelné společnosti musíme zatím počkat. Na výběr z volně dostupných je například americká společnost Organovo nebo švédská společnost BICO Group.
3D tisk ve stavebnictví
Dům za jeden den? Pro 3D tisk žádný problém, zvládne i vesnici
Tak jako 3D tisk mění svět, změnil i stavebnictví. Pomocí betonových 3D staveb byl již i v České republice postaven první dům, v Dubaji vyrostla kancelářská budova nebo v Číně bylo postaveno 10 domů za 24 hodin, pětipatrová budova nebo nejvyšší stavba svého druhu. Za těmito stavbami v Číně stojí společnost Win Sun 3D.
Tyto stavby jsou zatím pouze modelové a ukazují potenciál, jaký 3D tisk ve stavebnictví skrývá.
Za kancelářskou budovou ze 3D tisku stojí společnost Siemens. Během stavby bylo ušetřeno 50 % nákladů a nespočet pracovníků. Dubajští představitelé odhadují, že náklady na stavby se mohou snížit o 50-70 % a čas stavby o 70 %. Dubaj 3D tiskem nešetří, jelikož plánuje do roku 2030 mít 25 % všech budov vyrobených 3D tiskárnou. [3]
3D tisk výroba jídla
Máte hlad? Jídlo si vytiskněte.
V posledních letech se investují desítky milionů dolarů do vývoje masových náhražek pomocí 3D tisku. Výsledný pokrm se skládá ze sóji, hráškové bílkoviny, cizrny, řepy, kvasnic a kokosového oleje. Tedy ani kousek masa v něm nenaleznete, ale co o něm řekl držitel michelinské hvězdy Daniel Galmiche na ochutnávce „masa“ od společnosti Redefine Meat?
„Ochutnal jsem jejich jehněčí koftu. Přijde mi velice zajímavé, jak dokážou napodobit strukturu a chuť. I když ta není tak silná, protože jehněčí, které už je tedy spíše skopové, umí být hodně silné. Ale líbí se mi, jakou u toho vytvořili šťavnatost. Struktura je dost blízko, ale není to stejný sval.“
Izraelská společnost Redefine Meat získala v druhém kole financování celkovou investici ve výši 3 miliard korun. Momentálně stojí kilogram masa cca 700 Kč, ale cílem je dostat se na třetinu.
Největším hráčem na poli 3D tištěné potravy je americká společnost Beyond Meat a Impossible Foods. Do společnosti Impossible Foods investoval například Bille Gatese nebo Katty Perry, a sama by přitom ráda vstoupila na Wall Street. [4]
Nakupuj akcie u ověřených brokerů!
Zdroje
[2] Martina Kollerová, Využití 3D tisku ve zdravotnictví, Centrum 3D tisku 3Dees, Praha
[3] https://www.earch.cz/technologie/clanek/technologie-3d-tisku-v-architekture-a-stavebnictvi
[4] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-boom-nahrazek-masa-steaky-z-3d-tiskarny-serviruji-i-michelinsti-kuchari-187343