Napište nám zprávu
🚀 ŽIVĚ 24. 6. od 19:00 Co je nového u prop firem
Regulace na spadnutí, reakce ČNB a nové trendy!
🚀 ŽIVĚ 24. 6. od 19:00 Co je nového u prop firem
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Akcie Starbucks a analýza společnosti – největší světový řetězec kaváren a ikonická značka – akcie Starbucks (SBUX)


Akcie Starbucks | TradeCZ

Akcie Starbucks, jejich specifika a historie

Starbucks je jednou z nejikoničtějších značek na světě. A to natolik, že společnost ze svého loga postupně odstranila slova „Starbucks“ a „káva“, aby v něm zůstala jen usměvavá siréna.

Stejně jako Coca-Cola a McDonald’s má Starbucks výrobky, které se konzumují po celém světě.

Ale i přes masivní mezinárodní expanzi společnosti v posledních několika desetiletích je Starbucks stále nejvíce rozvinutý v USA. Proč by však akcie Starbucks mohly být nyní dobrou koupí (duben 2022)?

Akcie Starbucks výrazně klesly ze svého historického maxima. Není žádným tajemstvím, že diskuse o odborech ve Starbucks se zintenzivňuje. Náhlá změna ve vedení společnosti vyvolává ještě více otázek. A vzhledem k tomu, že Starbucks pozastavil program, který by byl největším programem zpětného odkupu akcií v historii společnosti, je na ni vyvíjen další tlak, aby splnila své sliby.

Akcie Starbucks | TradeCZ

I přes tyto problémy zůstává největší světový řetězec kaváren jednou z nejsilnějších spotřebitelských značek na světě. A má spoustu možností, jak v příštích desetiletích rozvíjet své podnikání. Proč jsou licencované prodejny společnosti Starbucks jejím esem v rukávu?

Společnost byla založena v roce 1971 a sídlí v Seattlu ve státě Washington. Akcie Starbucks se začaly obchodovat veřejně 26. června 1992. V den IPO se akcie Starbucks obchodovaly za 17 USD za akcii a v první den obchodování se jejich cena zvýšila o 60 % na 27,37 USD. IPO akcií Starbucks bylo v té době největším IPO v historii restaurací a kaváren.


Akcie Starbucks | TradeCZ
Přidej se mezi komunitu 500+ investorů

Online graf akcií Starbucks (SBUX)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Akcie Starbucks | TradeCZ

Mezinárodní značka se zaměřením na domácí trh

Investoři často rozdělují společnosti podle jejich domovské země. Srovnávají například čínské akcie s americkými. Nebo investice do rozvíjejících se trhů v Africe a Jižní Americe. Přesto mnoho amerických společností – od gigantu v oblasti zemních strojů Caterpillar až po McDonald’s – ve skutečnosti generuje více příjmů mimo USA než na domácím trhu.

Pokud se podíváme například na společnost McDonald’s, USA se na celkových příjmech v roce 2021 podílely pouze z 38 %. Společnost uzavřela rok se 40 031 prodejnami, z nichž 13 438 – tedy zhruba třetina – se nachází v USA. Starbucks má také poměrně velkou míru mezinárodní expozice, ale mnohem menší než společnost McDonald’s. V prvním čtvrtletí fiskálního roku 2022 pocházelo 22 % tržeb a 25 % provozních výnosů z prodejen mimo USA, v porovnání s počtem zahraničních prodejen jsou však tato čísla poměrně nízká. Akcie Starbucks tedy závisí také na tom, jakým způsobem bude mezinárodní expanze dlouhodobě pokračovat.

Společnost má 17 429 mezinárodních kaváren Starbucks (přes 5 500 v Číně), zatímco v Severní Americe jich je jen 16 888. Přestože má tedy Starbucks více mezinárodních prodejen než domácích, většina jeho provozního zisku závisí na severoamerických prodejnách.

Kde koupit akcie Starbucks | TradeCZ

Kde koupit akcie Starbucks | TradeCZ

Akcie Starbucks a mnohé další probíráme na Discordu, přidejte se!


Kde koupit akcie Starbucks | TradeCZ

Rozdělení prodejen podle typu a zeměpisné polohy

Starbucks ukončilo první čtvrtletí fiskálního roku 2022 se 17 385 firemními prodejnami a 16 932 licencovanými prodejnami, celkem 34 317 prodejen. Licencované prodejny nejsou provozovány společností Starbucks a nemají zaměstnance Starbucks, ale místo toho jsou vybaveny zařízením a vybavením Starbucks, zásobami potravin a nápojů a zbožím. V podstatě vypadají a působí jako běžné prodejny Starbucks. Obvykle se nacházejí na letištích, v supermarketech a kongresových centrech namísto samostatných provozoven. Stojí za zmínku, že Starbucks, podobně jako Chipotle Mexican Grill, ale na rozdíl od McDonald’s, neposkytuje franšízu. Provozovatelé prodejen s licencí Starbucks mají menší slovo než franšízanti, což společnosti umožňuje mít větší kontrolu nad tím, jak je její značka přijímána v mezinárodním měřítku.

Firemní prodejny pak provozuje přímo Starbucks. Jejich nevýhodou je však jejich větší kapitálová náročnost, protože Starbucks je ten, kdo si pronajímá místo provozu a nese provozní náklady, nikoli provozovatel licencovaných prodejen. Pokud se na tuto skutečnost budeme dívat z pohledu investora, mohou být akcie Starbucks více ohrožené v případě snížení mezinárodních prodejů, protože zmíněné provozní náklady jdou na účet společnosti, a ne provozovatelů třetí strany.

Kde koupit akcie Starbucks | TradeCZ

Tlak na přesun ke kapitálově nenáročnému obchodnímu modelu a na růst akcií Starbucks

Ve snaze snížit riziko a zvýšit marže přesouvá Starbucks stále větší část svého mezinárodního růstu do licencovaných prodejen. Nedávno vedení společnosti oznámilo, že úspěšně převedlo všechny své jihokorejské pobočky na licencované prodejny poté, co prodalo svůj 50% podíl v korejském společném podniku dlouhodobým licenčním partnerům. Ve své zprávě o výsledcích hospodaření za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2021 společnost oznámila, že k podobným krokům dochází i v oblasti Latinské Ameriky a Karibiku.

Přechod od firemních prodejen k licencovaným dává smysl vzhledem k cílům, které si společnost stanovila v prezentaci pro investory 9. prosince 2020. Společnost si stanovila takzvaný cíl 10/20/30 počínaje fiskálním rokem 2024, který by zahrnoval dlouhodobý růst zisku na akcii (EPS) o 10 % ročně, provozní marži ve výši 20 % a návratnost investovaného kapitálu (ROIC) ve výši 30 %. Rozhodující roli při dosažení tohoto cíle by hrály licencované prodejny.

Stručně řečeno, vyšší podíl licencovaných prodejen oproti firemním prodejnám by pravděpodobně snížil tržby a provozní výnosy na prodejnu, ale mohl by Starbucks umožnit reinvestovat více peněz do svého podnikání a vybudovat ještě více prodejen. Pokud se tento trend začne zrychlovat, měli by si investoři uvědomit, aby nepřeceňovali význam počtu prodejen, protože licencované prodejny jsou velmi odlišné – z hlediska nákladů, marží a zisku – od firemních prodejen.

Akcie Starbucks cena | TradeCZ

Nezodpovězené otázky u akcií Starbucks

Zpětné odkupy akcií, licencované prodejny

Když se Howard Schultz 4. dubna vrátil do funkce generálního ředitele společnosti Starbucks, dal jasně najevo, že se bude více soustředit na růst hlavní činnosti společnosti Starbucks a zlepšování její kultury než na uklidňování akcionářů. V důsledku toho pozastavil zpětný odkup akcií Starbucks – který by v příštích třech letech činil přibližně 13 miliard dolarů – ve prospěch investic do podniku.

Kromě toho, že se Starbucks opírá o svůj úspěšný program odměn, mobilní objednávání, drive-thru a prodejny Starbucks Pickup, by mohl těžit ze zkoumání možností vzniku licencovaných prodejen ve více lokalitách včetně USA. Hrozby odborové organizace se vztahují pouze na prodejny provozované společností, což znamená, že by Starbucks mohl do budoucna uvažovat o otevření více licencovaných prodejen v USA, pokud se problém s pracovními silami zhorší více než nyní.

Investoři, kteří přemýšlejí o investici do akcií Starbucks, by měli do budoucna sledovat zejména Schultzovy komentáře týkající se odborové organizace, inflace a pokračujících dopadů pandemie covid-19. Ujít by jim neměly ani plány na budoucí zvýšení dividend navzdory nedostatečnému zpětnému odkupu akcií a role, kterou mohou hrát licencované prodejny v růstové strategii společnosti, a to jak na domácím, tak na mezinárodním trhu.

XTB

Dovětek Petr Plecháč

Jak své podnikání komentuje Starbucks?

Tvoje osobnost. Naše dědictví. Perfektní směs.

Náš příběh začal v roce 1971. Tehdy jsme byli pražírnou a maloobchodním prodejcem celé zrnkové a mleté kávy, čaje a koření s jediným obchodem v Seattle’s Pike Place Market. Dnes máme tu čest spojit se každý den s miliony zákazníků, s výjimečnými produkty a více než 30 000 maloobchodními prodejnami na 83 trzích (SBUX).“

Akcie Starbucks cena | TradeCZ

V akciových screenerech nalezneme akcie Starbucks (SBUX) v sektoru Consumer Cyclical (jako Amazon, Tesla či The Home Depot) a v podsektoru Restaurants (jako McDonald’s, Chipotle Mexican Grill či Yum! Brands).

Aktuální informace pro investory a důvěryhodná data najdete na stránkách investors.starbucks, oficiální stránky společnosti starbucks.com

Základní informace o společnosti

Analýza akcií Starbucks

Hodnoty platné k datu 20. 2. 2024

Akcie Starbucks cena | TradeCZ
Název společnosti (ticker)Starbucks (SBUX)
Akciový indexS&P 500, NDX
Sídlo společnostiSeattle, Washington
Tržní kapitalizace105 miliard dolarů
Sektor (podsektor)Consumer Cyclical
(Restaurants)
Počet zaměstnanců381 000
Dividenda2,36 %
P/E25
EPS$3,74
P/S2,88
P/B
P/C31,19
TCZ hodnotí7/10
Akcie Starbucks cena | TradeCZ

Finanční výsledky společnosti Starbucks

Tržby společnosti Starbucks se pohybují kolem 30 mld. USD za rok, přičemž v dalších letech se očekává téměř 10% růst. Růst zisku na akcii by se měl pohybovat kolem 14 %.

Při tržní kapitalizaci 90 mld. USD činí celkový dluh po odečtení hotovosti (4 mld. USD) necelých 20 mld. USD, což při expanzivní společnosti není příliš. Akcie Starbucks tedy nejsou ohroženy velkým dluhem společnosti.

Akcie Starbucks Graf | TradeCZ
Tržby Starbucks

Při ročních tržbách 30 mld. USD dokáže společnost vygenerovat čistý zisk převyšující 4 mld. USD.

Dividenda Starbucks

Akcie Starbucks Graf | TradeCZ

Akcie Starbucks patří mezi dividendové akcie, jež rok co rok navyšují výplatu dividend, a proto se dostávají do zorného pole všech dividendových investorů.

V době psaní článku činí dividendový výnos akcií Starbucks 2,52 %, což při ceně 78 USD/akcii činí 1,96 USD. Výplatní poměr dělá 56 %, přičemž společnost zvyšuje výplatu dividend již 11. rokem.Nakupuj akcie Starbucks u ověřených brokerů!

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

 

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Ebook