Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Co je dividenda, dividendové akcie, dividendový aristokrat a král, co je REIT akcie


Petr Plecháč 30. 4. 2021

Když už někdo do něčeho investuje, chce z toho pochopitelně také něco mít. A tím něčím bývá obvykle finanční zisk. Profitovat na burze můžeme např. díky správnému odhadu budoucího vývoje ceny, nebo pomocí dividend.

Dividendové akcie

Dividenda

Pokud se někde hovoří o dividendách, je řeč o peněžitém plnění akcionářům ze strany akciových společností odpovídajícím rozhodnutí valné hromady v rámci dividendové politiky.

Tedy o výnosech, které získávají investoři za to, že si pořídili a v daném okamžiku vlastní akcie společnosti. Takové dividendy se totiž vyplácejí lidem, kteří jsou ke stanovenému datu majiteli akcií. Obvykle se jedná o fixně danou částku připadající na každou akcii, ale nic není vytesáno do kamene.

Dividendové akcie

Hned zkraje je dobré si uvědomit, jaké společnosti dividendy vyplácí, proč a kde na ně vlastně berou peníze. V ideálním případě závisí výše takové dividendy na čistém zisku akciové společnosti po odečtení daní. Ovšem výjimkou nejsou ani případy, kdy jsou dividendy vypláceny i akciovými společnostmi nedosahujícími zisku. Naopak velmi často se setkáme s tím, že dividendy nejsou vypláceny ani v případě, že společnost zisk vytváří, protože se takové zisky do firmy reinvestují s cílem jejího rozvoje.

Zde v zásadě dělíme akciové společnosti na růstové a value (hodnotové).

 • Růstové akcie potřebují zisk reinvestovat zpět do firmy, přičemž akcionáři sází na růst akcií společnosti, na kterém budou profitovat, a o dividendu jim ani tolik nejde. Akcionáři ví, že pokud by společnost vyplácela dividendu, neměla by dost financí na další rozvoj a dávala tak příležitost své konkurenci. Dá se říct, že akcionáři u růstových akcií dividendu vyloženě nechtějí vidět.
 • Hodnotové akcie (dividendové) už většinou nemají příliš prostoru k růstu, a tak své akcionáře odměňují právě formou dividendy. Také akciové společnosti musí bojovat o přízeň investorů, a pokud nedokáží nabídnout zajímavý růst, mohou sáhnout právě po vyplácení dividend.

Dividendy mohou vyplácet společnosti, jejichž akcie se na burze prodávají za 10 i 1 000 USD / akcii, ať už jsou v zisku či ztrátě a ať už je řadíme mezi růstové nebo hodnotové. Nelze proto na první pohled říct, zda daná společnost dividendu vyplácí, a jak velkou, na to je zapotřebí se podívat do výkazů společnosti nebo na oblíbené online akciové screeny, jako např. Finviz.com nebo Seekingaplha.com.

Vyplácení dividend akciovými společnostmi

Pokud investor hledá dividendovou společnost, zaměřuje se obvykle především na tzv. dividendové aristokraty, kteří vyplácejí dividendy již mnoho let a výplatu dividend pravidelně navyšují.

Setkáme se ovšem i se společnostmi, které nevyplácí pravidelnou dividendu, případně sáhnou pouze po jakési extra dividendě. Ani zde se nemusí jednat o známku špatné společnosti či horšího jejího vedení. Daná společnost může mít přesně stanovená pravidla, kdy dividendu vyplatí a kdy ne, přičemž v nepříznivém období (slabé zisky) lze očekávat sníženou nebo žádnou dividendu.

Nepravidelná výplata dividend nebo její kolísavá výše může být ovlivněna takovou dividendovou politikou, v které akciová společnost předem stanoví, jaké procento ze zisku bude vypláceno na dividendách. Při nižším zisku vyplatí společnost menší nebo žádnou dividendu, při vyšším zisku dividendu opět navýší. Investor tak předem nikdy neví, zda a kolik bude společnost vyplácet na 1 akcii, ale opět se nemusí jednat o špatný signál.

Samozřejmě takové společnosti nemusí být pro dividendové investory atraktivní, přinejmenším ne tak jako dividendový aristokrat.

Kdo je dividendový aristokrat a kdo dividendový král?

Mezi oblíbené dividendové společnosti patří tzv. dividendoví aristokraté, některé společnosti nesou dokonce ještě honosnější označení, a to dividendoví králové.

 • Dividendový aristokrat je akciová společnost, která vyplácí dividendu již déle než 25 let, přičemž ji rok co rok zvyšuje.
 • Mezi dividendové krále řadíme takové společnosti, které vyplácejí dividendu dokonce déle než 50 let, přičemž tuto dividendu nesnižují a vyplatí buďto stejně jako v předchozím případě, nebo více.
Dividendový aristokrat

Tato označení nemají příliš velký vliv na chod společnosti jako takové, jedná se spíše o kategorizaci společností mezi investory, přičemž společnosti, které sem spadají, mohou být tím pádem pro mnohé více atraktivní. Některé instituce nebo investoři kromě vyplácení dividend v čase sledují také zařazení dané společnosti do akciového indexu SP500, případně i zobchodovaný objem a likviditu na daných akciích.

 • Mezi dividendovými aristokraty najdeme společnosti jako:
  • Colgate-Palmolive (CL),
  • Coca-Cola (KO), PepsiCo (PEP),
  • Walmart (WMT),
  • 3M (MMM),
  • AbbVie (ABBV),
  • McDonald´s (MCD),
  • Exxon Mobil (XOM),
  • AT&T (T),
  • Archer-Daniels-Midland (ADM),
  • International Business Machines (IBM),
  • Brown-Forman (BF-B),
  • Kimberly-Clark (KMB),
  • Sysco Corporation (SYY),
  • Dover (DOV),
  • Caterpillar (CAT),
  • Abbott Laboratories (ABT),
  • Johnson & Johnson (JNJ),
  • Medtronic (MDT),
  • Lowe’s Companies (LOW),
  • Chevron (CVX),
  • Federal Realty Investment Trust (FRT),
  • Realty Income (O),
  • NextEra Energy (NEE)
 • Mezi dividendové krále řadíme např:
  • Johnson & Johnson (JNJ),
  • Procter & Gamble (PG),
  • Altria Group (MO),
  • ABM Industries (ABM),
  • Cincinnati Financial (CINF),
  • Nordson (NDSN),
  • Universal Corporation (UVV).

Dividendové aristokraty a krále najdeme v SP500 převážně v sektorech průmyslu a spotřebního zboží.

I v případě, že má společnost nastavenou dividendovou politiku, neznamená to, že by dividendu musela vyplácet. Vždy se jakákoliv společnost může rozhodnout, že dividendu přestane vyplácet. V tomto se častokrát zmiňuje největší rozdíl mezi méně volatilními dividendovými akciemi a dluhopisy, u kterých ke změně výplaty dividend (úroků) dojít nemůže.

Každý investor, který zvažuje nákup dividendových akcií, by měl mít přehled o třech důležitých datech:

 • In-dividend date, což je datum, do kdy musí koupit dané akcie společnosti, aby mu vznikl nárok na zisk dividendy.
 • Ex-dividend date, což je první den, v kterém když dané akcie nakoupí, nemá právo na připsání nejbližší dividendy. Zároveň je to první den, kdy může investor akcie prodat bez ztráty nároku na výplatu dividend.
 • Payment date, což je datum, kdy společnost dle své dividendové politiky vyplácí dividendy všem akcionářům, kteří v době In-dividend date vlastnili akcie společnosti.

Pro ty, které by snad napadlo nakoupit akcie méně volatilní společnosti jen pro zisk dividendy, aby se hned na druhý den dané akcie zbavili, mám špatnou zprávu. Nejenže se jedná o poměrně rizikovou záležitost, při které pro zisk dividendy riskujete velký cenový pohyb akcie, ale zároveň v den výplaty dividendy dochází k technickému snížení ceny akcie právě o výši vyplácené dividendy.

Proč investovat do dividendových akcií?

Dividendové akcie bývají mezi investory oblíbené především z toho důvodu, že i v době, kdy se růstu mnoha akciím společností nedaří, tyto si udržují svou hodnotu a pravidelně přináší akcionářům peníze.

Dividendové akcie jsou obvykle méně volatilní a nakupují se na delší období, v kterém sice nemusí tolik vyrůst na ceně, ale pravidelné výplaty dividend toto dostatečně vykompenzují.

Dividendové akcie

Tím se dostáváme k otázce výše dividend. Mnoho investorů vidí rádo alespoň 3% dividendu, která pokryje současnou inflaci, jež by jinak hotovost na účtu dennodenně znehodnocovala. Ta „správná výše dividendy“ neexistuje, a v zásadě platí, čím vyšší dividenda, tím hledej vyšší riziko investice.

Pro ty, pro které je stock picking příliš náročný a nechtějí se prodírat výkazy společností, poměrovými ukazateli a hledat mezi tisíci akciemi ty, jimž se bude v dalších letech nejvíc dařit, představují dividendové akcie určitý pasivní příjem a kotvu v jejich investičním portfoliu, od kterého neočekávají výrazný růst, ale stabilní výplatu.

Nákupem dividendové akcie (např. nějakého aristokrata) se obchodník s největší pravděpodobností vyhne společnosti, která by rizikově investovala, měla záporné cash-flow či narůstající dluhy. Aristokrat nechce ztratit své postavení a investuje velmi opatrně.

I když nic nelze slíbit a předchozí či současná úspěšnost není zárukou do budoucna, zakomponováním dividendového aristokrata či krále do akciového portfolia téměř nelze udělat chybu. Minimálně se tedy začínající investor vyhne především těm nejrizikovějším akciím.

Není zároveň žádným tajemstvím, že akciové portfolio obohacené o dividendové společnosti pravidelně překonává výsledek širokého indexu (SP500).

Na co si dát pozor u dividendových akcií?

Při investování do dividendových společností je zapotřebí dávat pozor na tzv. dividendové pasti.

Jednou z těchto pastí může být společnost, jež vyplácí ročně velmi pěkných 7 %, přičemž cenový vývoj jejích akcií se nachází v dlouhodobém sestupném trendu, který ony štědré dividendy nedokáží vykompenzovat.

Nebezpečí dividendy

Vysoká dividenda v dolarech nebo vysoká procenta ještě nejsou zárukou, že se dané společnosti daří. Po zjištění výše dividendy by se oči investorů měly okamžitě zaměřit na ukazatel, který nás informuje, kolik procent ze svých zisků společnost na dividendách vyplácí. Při analýze společností se můžeme setkat i s číslem převyšující 100 % = na výplatu dividend míří více než 100 % ze zisku. V takovém případě bychom měli zbystřit a zjistit důvod.

Žádná společnost nemůže dlouhodobě vyplácet na dividendách víc, než je schopna vydělat. Příliš vysoká hodnota ovšem nemusí být okamžitě špatný signál, v některých segmentech je tato odchylka dokonce normální. V takový moment je dobré zaměřit se na výkazy společnosti a zjistit, zda si společnost na výplatu dividend např. nepůjčuje.

Ne příliš dobrým signálem může být vyplácení dividend u růstové společnosti, resp. u společnosti v růstovém segmentu. Pokud taková společnost vyplácí dividendu, je dost možné, že sama neví, co s penězi (kam zainvestovat), což není moc dobrý signál. V některých segmentech musí společnosti investovat do rozvoje, výzkumu a vývoje a nemohou si dovolit výplatu dividend, jinak by čelily riziku ztráty svého postavení před konkurencí.

online kurz akcie

Dividendy u REIT společností (REIT akcie)

REIT = Real Estate Investment Trust

Společnosti spadající do kategorie REIT investují do nemovitostí a jsou známy pro svou vysokou výplatu dividend.

REIT společnosti získávají kapitál za účelem nákupu nemovitostí a jejich případným prodejem, pronájmem či spravováním. V jistém úhlu pohledu se jedná o propojení realitního trhu s kapitálovým a nabídnutí investorům možnost bazírovat na realitách na burze.

REIT akcie společnosti

O jakých nemovitostech se zde bavíme? V zásadě o všech možných, převážně se však jedná o hotely, nákupní centra, kancelářské budovy, ale i nemocnice. Kromě nemovistostí se mezi aktiva REIT počítají také pozemky, hypoteční úvěry nebo podíly v realitních společnostech.

Aby mohla být společnost zařazena do REIT, musí splňovat několik kritérií:

 • Míra zadlužení REIT společnosti nesmí přesáhnout 55 %.
 • Alespoň 90 % zisků je vypláceno akcionářům.

Není proto divu, že u REIT společností narazíme na dividendy přesahující 10 % 🙂

Mezi známé REIT společnosti patří např:

 • American Tower Corporation (AMT)
 • Prologis, Inc. (PLD)
 • Crown Castle International Corp. (CCI)
 • Equinix, Inc. (EQIX)
 • Annaly Capital Management, Inc. (NLY)

Dividendy a daně

Profitování na dividendách patří mezi velmi oblíbené formy investování do akcií, především pak pro konzervativní burziány. S dividendami se pojí stejně jako s dalšími formami výdělků jedna nepříjemná skutečnost, a tou jsou daně.

Připsané dividendy jsou v tomto ohledu považovány za výdělek z činnosti na kapitálovém trhu a jako takové musí být v rámci zdaňovacího období přiznány a případně i zdaněny.

Dividendy a daně

Pokračujte na článek Trading a DANĚ.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook