Co je zlatý standard a jak souvisí s inflací a hyperinflací
Zlatý standard je jedním z prvků makroekonomie, který upadl v zapomnění již před druhou světovou válkou, ale stále nám má co říct, zejména v dnešní době.
Co si představit pod pojmem zlatý standard
Zlatým standardem označujeme způsob vyjádření hodnoty peněz (měny), kde zásadní roli hraje cenný kov – zlato. Jde o to, že měnu vytváří dvě styčná oběhová platidla – mince a bankovky. Mince se u zlatého standardu razí s předem stanoveným množstvím zlatého kovu a bankovky se tisknou pouze tehdy, kdy je jejich vydavatel (emitent) schopen dát záruku, že reálnou hodnotu bankovek uhradí ve zlatě odpovídajícího množství.
Jednou z podstatných výhod tohoto systému je zabránění obrovské inflace (hyperinflace), tedy znehodnocení peněz, a zároveň stabilita pevných směnných kurzů jednotlivých měn.
Zlatý standard se hojně používal v dřívějších dobách, bylo mu však vytýkáno, že zapříčinil ke konci dvacátých let minulého století ekonomický propad a nárůst hospodářské krize.
Nejhorší situace ve světě však probíhala až ve chvíli, kdy se již od zlatého standardu upustilo, a kdy byla založena americká centrální banka a zejména nezisková společnost ve Spojených státech FED (Federální rezervní systém).
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Jedinou nevýhodou zlatého standardu je známý fakt, že na tom mohou profitovat státy s oblastmi těžby zlata, což by se ovšem dalo vyřešit vzájemnou dohodou – podílením se na těžbě a přerozdělováním zlata, jakožto bohatství planety Země, podobně jako je tomu u výroby elektrické energie pomocí fotoelektrických článků (fotovoltaika), kdy je hlavním dodavatelem Slunce. Dohoda je vždy možná, jsou-li k ní přístupni lidé, a v tomto směru by šlo o dohodu s výhodou pro všechny strany.
Dnes není zlatý standard aktivován a v praxi se nepoužívá, ale má stále mnoho stoupenců, a to nemusíme pro příklady chodit ani moc daleko. Je pokládán za vhodné řešení například u našich jižních sousedů – v Rakousku. Zlatý standard propaguje také kandidát na amerického prezidenta Ron Paul, který své názory zároveň jasně zdůvodňuje.
Zejména uvádí, že se tímto způsobem brání roztočení inflační spirály, protože v oběhu nemohou být nekryté bankovky i mince a není možné je tisknout bez omezení. Ron Paul je také znám svými názory, že je třeba snižovat státní (v tomto případě americký) dluh a zároveň provádět velmi důrazný audit u americké neziskovky FED.
Odklon od zlatého standardu je spojován s častějším výskytem vyšší míry inflace až hyperinflace. Hyperinflace je inflace vyčíslena 100 a více procenty. Taková inflace již znamená zhroucení hospodářských vazeb a znehodnocení peněz.



UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.