Drahé kovy – spekulovat či investovat?
Může být slábnoucí dolar pozitivní zprávou pro obchodníky s drahými kovy? Či je lepší využít vysoké volatility a na drahé kovy spekulovat? A co při obchodování drahých kovů aktuálně sledovat?
Investování do cenných kovů, jako jsou zlato, stříbro, platina a palladium, je oblíbeným způsobem diverzifikace portfolia a uchování hodnoty. Investice do cenných kovů však s sebou přináší i mnoho nevýhod. Mnoho lidí si tak pokládá otázku, zda do cenných kovů investovat, nebo na jejich cenu raději spekulovat? Na co si dát pozor při investování i spekulaci vám odpoví dnešní článek.
Výhody investování do cenných kovů
Jedno z největších lákadel u investice do cenných kovů je touha po větší diverzifikaci vašeho portfolia. Investice do cenných kovů může totiž snížit jeho celkovou rizikovou expozici. Cenné kovy zpravidla nemusí být závislé na výkonu tradičních investičních tříd, jako jsou akcie nebo dluhopisy. Zejména u zlata pak může platit, že v dobách krize může být jeho výkon lepší než u ostatních aktiv.
Cenné kovy jsou také tradičními uchovateli hodnoty, zvláště zlato bylo dlouhodobě vnímáno jako útočiště v době ekonomické nejistoty. Jako bezpečný přístav zlato v historii zapůsobilo hned několikrát, pro příklad nemusíme sahat nijak daleko. Při výprodejích na akciových trzích na začátku roku 2022 zlato postupně vystoupalo až k historickým maximům. Na grafech níže je porovnání indexu S&P 500 a zlata od začátku roku 2022.
Během tohoto období do jisté míry zapůsobila i další výhoda investice do cenných kovů, a to ochrana proti inflaci. Cenné kovy mají tendenci držet si relativně stabilní hodnotu i v dobách vysoké inflace, což může ochránit kupní sílu vašeho jmění.
To však nemusí platit vždy. Během léta prošla cena zlata velkým propadem, zejména kvůli postupnému uklidnění situace na Ukrajině a hlavně posilujícímu americkému dolaru (v reakci na zvyšování úrokových sazeb, kterými Fed bojoval právě proti vysoké inflaci).
Zde se ale již postupně dostáváme k nevýhodám investování do cenných kovů.
Nevýhody investování do cenných kovů
Dlouhodobé investování do slitků či mincí z cenných kovů s sebou nese také mnoho nevýhod, které by měl každý před koupí zvážit. Pokud jste zvyklí na pravidelné příjmy ze své investice, tak je nejlepší se cenným kovům raději vyhnout. Z nich totiž žádné dividendy nedostanete. Jste tak pouze odkázáni na kapitálový růst. Cenné kovy má tendenci provázet vyšší volatilita, jako nástroj tak mohou spíše být vhodné pro aktivní spekulace. Budoucí cena je podobně jako u ostatních aktiv otázkou.
Pokud nakupujete fyzické kovy, tak můžete mít také problémy se skladováním svých cihliček a mincí. Bezpečné skladování a pojištění může celkově zvýšit náklady této investice. U fyzických komodit také hrozí riziko krádeže. Nákup některých cenných kovů je sice osvobozen od DPH, ale i tak je kupujete s poměrně velkou přirážkou. Při případném prodeji je pak velkou otázkou likvidita. Prodej fyzického cenného kovu za cenu, kterou si představujete, může být celkem oříšek.
Proč spekulovat s cennými kovy?
Pokud vás výše zmíněné nevýhody investování do cenných kovů odradily, tak na ně stále nemusíte úplně zanevřít. Cenné kovy jsou totiž jedním z nejoblíbenějších nástrojů na spekulace. Díky vysoké volatilitě dochází na jejich ceně k výrazným výkyvům. To vytváří příležitosti pro spekulanty, kteří se snaží profitovat z krátkodobých i delších cenových pohybů.
Narozdíl od fyzického nákupu se u spekulace také nemusíte obávat likvidity, zlato a stříbro jsou obchodované na celosvětových burzách a mají relativně vysokou likviditu. To umožňuje spekulantům snadno nakupovat a prodávat pozice za aktuální tržní cenu. Navíc zde nejste odkázáni pouze na růst daného aktiva, ale díky spekulaci do pozice short můžete profitovat i z poklesu ceny.
Co sledovat při obchodování zlata?
Ekonomická nejistota
V dobách ekonomické nejistoty a nestability, jako jsou recese, geopolitické konflikty nebo finanční krize, se zlato často vnímá jako bezpečné útočiště a jeho cena může mít tendenci růst. Investoři se snaží chránit své jmění investováním do zlata, což zvyšuje poptávku po tomto drahém kovu. Podobnou situaci jsme viděli letos hned několikrát, kdy během jara zlato výrazně narostlo po finanční krizi mezi americkými regionálními bankami.
Tato situace je znázorněna na grafu níže. Pokud vás zajímá obchodování zlata doporučujeme přečíst ebook „Jak obchodovat zlato“, který najdete zdarma ke stažení na stránkách Purple Trading.
Inflace a měnové pohyby
Zlato je často považováno za ochranu proti inflaci, což je pokles kupní síly peněz. Pokud se očekává, že hodnota měny klesne, může se zvýšit poptávka po zlatě, což vede k růstu ceny. Růst ceny zlata v období vyšší inflace však rozhodně není zaručen. S vyšší inflací se pojí také utahování měnové politiky a americký dolar pak může mít tendenci posilovat. Dolar a zlato mají zpravidla negativní korelaci – při posilování dolaru hodnota zlata spíše padá.
Podobnou situaci jsme viděli v druhé polovině minulého roku, kdy americká centrální banka reagovala na prudký růst inflace zvyšováním úrokových sazeb. Americký dolar tehdy začal výrazně posilovat. Zlato tak započalo dlouhodobý sestupný trend, který spekulantům nabídl mnoho příležitostí na shortování. Spekulanti by tak měli bedlivě sledovat situaci kolem amerického dolaru a rozhodnutí centrální banky.
Poptávka z průmyslu a centrálních bank
Zlato má širokou škálu průmyslových aplikací, včetně elektroniky, lékařství a šperků. Nachází se také v technologiích jako jsou mobilní telefony, počítače atd. Jakékoli změny v průmyslové poptávce mohou ovlivnit celkovou poptávku po zlatě a následně jeho cenu. Výrazný pokles průmyslu se může podepsat i na poptávce po zlatě. V současnosti padá průmysl prakticky po celém světě a poptávka po zlatě se tak může pro tyto účely snižovat.
Pro diverzifikaci však výrazně nakupují zlato také centrální banky a jejich poptáka je jedním z faktorů, který pomáhá cenám zlata výše. Na grafu níže je znázorněna kvartální poptávka centrálních bank po zlatě od roku 2010. První kvartál tohoto roku byl tím nejlepším počátkem roku v historii a ve zbytku roku by mohla být poptávka opět vysoká.
Co sledovat při obchodování stříbra?
Korelace s cenou zlata
Při obchodování stříbra se vyplatí sledovat velmi podobné faktory jako u zlata. Rozhodně tak obchodník musí sledovat situaci v globální ekonomice a také americký dolar. Stříbro má také tendenci korelovat s cenou zlata, ačkoli ne vždy v identickém poměru. Protože oba kovy jsou často vnímány jako bezpečné útočiště a mají podobné využití jako uchovatelé hodnoty, jejich ceny mohou být ovlivněny podobnými faktory.
Na grafu níže je znázorněno gold/silver ratio, tedy poměr cen těchto vzácných kovů za posledních 25. Aktuálně může z tohoto pohledu působit stříbro jako podhodnocené ve srovnání se zlatem. Obchodování stříbra se u nás v Purple Trading věnuje kolega Milan Kleban, jehož webinář s intradenní strategií na obchodování stříbra můžete zdarma shlédnout ze záznamu na našich stránkách.
Průmyslová poptávka
Tento faktor vstupuje do ceny stříbra výrazně více než u zlata. Stříbro je široce využívané v průmyslu – jako je elektronika, fotovoltaické panely a lékařství. To znamená, že průmyslová poptávka může ovlivnit cenu stříbra. Pokud dojde k nárůstu využití stříbra v průmyslu, může to vést k vyšší ceně. Stejně tak slabší výkon průmyslu v hlavních oblastech může srazit ceny stříbra níže.
Stříbro je však stále pokládáno částečně jako bezpečný přístav a jeho cena tak není závislá na průmyslu tak silně jako třeba měď. Světová poptávka po stříbře však dlouhodobě roste, například v minulém roce dosáhla na rekordních 1,28 miliardy uncí, což je meziroční nárůst o 18 %. Poptávka po stříbře tak dlouhodobě převyšuje nabídku, která spíše stagnuje a cena tak může mít v delším období potenciál pro růst. Výrazné zásoby stříbra však drží různé instituce a jednotlivci, kteří mohou zaplnit díru na trhu.
Video – recenze a první pohled na Purple Trading
Obchodování CFD na Forex, komodity, indexy aj.
Co sledovat při obchodování palladia?
Automobilový průmysl
Palladium je hojně využíváno v katalyzátorech vozidel s spalovacím motorem. Právě automobilový průmysl tak představuje přibližně 80 % celkové poptávky. Poptávka po palladiu je tedy silně ovlivněna stavem automobilového průmyslu a ekonomiky celkově. Koronavirus a následný boj s inflací a pokles průmyslové aktivity tak srazily ceny palladia nejníže od začátku roku 2019. Do jisté míry ho tak můžeme označit za cyklický kov podobně jako měď. V dobách ekonomické expanze se zpravidla cyklickým sektorům daří lépe a poptávka po automobilech tak může růst.
Těžba a nabídka
I Palladia by měl v tomto roce nastat nedostatek, na trhu by mělo chybět kolem 200 tisíc uncí tohoto vzácného kovu. Výhled však hovoří jinak – v roce 2024 by se naopak měl trh přehoupnout to přebytku. Svou roli zde hraje recyklace, díky té tak bude nabídka vyšší než poptávka. Pro ceny palladia to může být výhledově negativní. Na cenách palladia se také dokáží výrazným způsobem promítnou sankce. Největším těžařem tohoot kovu na světě je totiž ruská společnost Nornickel, která se podílí na celosvětové nabídce přibližně ze 40 %.
Co sledovat při obchodování platiny?
Geopolitická situace v JAR
Přibližně 75 % produkce platiny pochází z Jihoafrické republiky. Proto zprávy o vývoji produkce, o politické situaci, volbách, různých nepokojích, které jsou v této zemi velmi časté, mají zásadní vliv na cenu platiny. Tak například v první polovině roku 2023 docházelo v Jihoafrické republice k častým výpadkům elektřiny a ke stávkám v dopravních společnostech, o kterých je možné se dočíst v běžně dostupných zprávách na internetu.
Výpadky elektřiny jsou pro těžbu platiny problém, protože v dolech je nutné svítit, některé stroje, které jsou pro těžbu a zpracování platiny nezbytné, běží na elektrický proud atd. Proto pokud dojde k výpadkům elektřiny, tak to má vliv na snížení produkce, které pak způsobuje růst ceny platiny. Podle Bank of America by cena platiny mohla díky častým problémům s elektřinou v JAR stoupat až k 1 500 USD za unci do konce roku 2023. Pokud tedy chcete mít přehled o budoucím vývoji kurzu platiny, sledování zpráv z JAR je pro vás povinností.
Poptávka a nabídka
Platina je především průmyslovou komoditou, a i když se používá také v klenotnictví, tak většina produkce se spotřebovává v automobilovém průmyslu pro výrobu katalyzátorů. Kromě toho platina nalézá použití v chemickém průmyslu, sklářství, kde hraje silnou roli poptávka z Číny. Pro rok 2023 se počítá s rostoucí poptávkou v těchto sektorech i když globální ekonomice stále hrozí recese.
Pokud jde o nabídku, tak experti odhadují, že platina je až 20x vzácnější než zlato a až 100x vzácnější než stříbro. Nabídka platiny je tedy omezená, a to spolu s problémy s těžbou platiny v JAR vyvolává tlak na rostoucí deficit mezi nabídkou a poptávkou, který by podle analytiků měl v roce 2023 dosáhnout 980 tisíc uncí.
V budoucnu sice bude mít vliv na poptávku platiny postupný přechod do elektromobility, takže lze očekávat určité zpomalení ale, aktuálně rostoucí poptávka a omezená nabídka vytvářejí předpoklad pro růst ceny platiny.
Naučte se obchodovat drahé kovy s naším nejnovějším ebookem
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 74.8 %účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.