Jak na poziční obchodování ropy
Swing trading patří pro vhodné metody obchodování mezi začínajícími obchodníky. Jak jej ale aplikovat na obchodování ropy?
Obchodování ropy
Zejména začínajícím obchodníkům se často doporučuje začínat s obchodováním na vyšších časových rámcích a až postupně se propracovat k těm nižším. Obchody zde totiž trvají několik dnů až týdnů a začínající obchodníci tak mají dostatek času pro rozvahu.
Jednou z vhodných metod obchodování ropy swingovým (pozičním) způsobem pak může být price action. Ta je tu s námi v podstatě od počátků moderních dějin tradingu a pro identifikaci vstupních a výstupních signálů bez použití podpůrných indikátorů ji využívá stále více obchodníků.
Pojďme si tedy ukázat, které faktory při swingovém price action obchodování ropy musíme vzít do úvahy, jak určit správný moment vstupu do trhu a kam umístit stop loss, abychom dodrželi zásady správného risk managementu.
TIP: Stáhni si e-book Jak obchodovat ropu
Krok 1: Vybíráme časový rámec
Pro dodržení zásad swingového obchodování budeme využívat 3 vyšších časových rámců. Konkrétně půjde o W1, D1 a H4 (či H1).
W1 – na týdenním rámci budeme určovat tzv. bigger picture, tedy celkový kontext trhu
D1 – zde si stanovíme klíčové supporty a rezistence a identifikujeme signál
H4(H1) – tyto rámce využijeme ke stanovení vhodného okamžiku pro vstup do obchodu
Krok 2: Zakreslení supportů a rezistencí
Na grafu č. 1 výše jsme si plnou čarou zakreslili klíčové hladiny supportů a rezistencí. Ty jsme si identifikovali na týdenním grafu. Postupovali jsme přitom tak, že jsme zakreslovali pouze ty hladiny, které byly jasně viditelné a které cena respektovala.
Můžeme tedy vidět, že od června 2022 se ropa pohybuje v klesajícím trendu, který byl zakončen 20. 11. 2022 konsolidací.
Jakmile máme hotovo na týdenním grafu, přepneme na graf denní (graf č. 2) a doplníme si hladiny supportů a rezistencí (pro lepší přehlednost zvolíme přerušovanou čáru).
Krok 3: Price action v akci
Nyní, když máme identifikovány supporty a rezistence na týdenním a denním grafu, můžeme se začít poohlížet po potenciálních obchodních příležitostech. Jednou z metod price action je obchodování odrazů od horizontálních supportů a rezistencí. U toho si nejdříve musíme počkat, až horizontální support či rezistence vznikne a poté vyčkat na návrat k dané hladině, kde bude předpokládaný odraz.
Takové situace jsme na grafu číslo 2 vyznačili číslicemi jakožto potenciální signály k obchodům.
Pokud se však v tomto grafu blíže podíváte na bod číslo 2, můžete si všimnout specifické situace. V té se cena od supportu neodrazila, ale naopak jej prorazila a udělal z něj tak novou rezistenci. Podobné situace nastávají poměrně často a pokud je nedokážeme rozpoznat, mohou nám zhatit naše snahy o efektivní obchod.
V tomto případě nám opět vypomůže price action metoda, a sice svíčková formace pin bar – tu budeme hledat na H1 či H4 grafu.
Formace pin bar je sama o sobě velmi zajímavá a lze na ní vystavět kompletní price action strategii použitelnou na jakýkoliv typ trhu.
Krok 3: Potvrzení signálu pomocí pin baru
Výše znázorněnou formaci pin bar budeme v našem případě hledat nejprve na H4 grafu. Na tom najdeme dříve zakreslené supporty a rezistence z denního a týdenního grafu. Na grafu č. 3 níže, si můžete povšimnout i tečkovaného značení, které odpovídá supportům a rezistencím z H4 grafu.
Nyní tedy čekáme, až se cena dotkne klíčového supportu či rezistence (identifikované na W1 či D1 grafu), pak čekáme na reakci. Tou bude vstup potvrzený formou Pin baru.
Rozbor signálů na grafu č. 3
Pokud se podíváte na graf výše, všimnete si hned tří situací, u kterých byl vstup potvrzen Pin barem. Stop loss se u formace Pin bar ve směru short umisťuje nad samotný Pin bar – v případě long je to naopak. Take profit situujeme k nejbližšímu supportu v případě, že shortujeme a k rezistenci pro směr long.
Nezapomínejme, že se jedná o swingové obchody trvající delší dobu, proto své supporty a rezistence definujeme podle denního (přerušovaná čára) a týdenního (plná čára) grafu.
Uskutečněné obchody:
Bod číslo 1: Poměru rizika a zisku je zde 1:4
Bod číslo 4: Poměr rizika a zisku 1:3
Bod číslo 6: Poměr rizika a zisku 1:3
Poznámka: Pokud by jednotka risku byla 1 %, pak by v období od 7. 11. 2022 do 7. 12. 2022 byl zisk 10 %.
Neuskutečněné obchody
Bod číslo 2: Zde nedošlo k vytvoření Pin baru ani jiné obratové svíčkové formace
Bod číslo 3: Zde sice není potvrzení pin barem, ale silnou býčí svíčkou engulf. Avšak byl by zde nevýhodný poměr rizika a zisku pokud bychom směřovali k nejbližší rezistenci podle D1 grafu
Bod číslo 5: Zde se jednalo o falešný průraz, který lze také obchodovat. Avšak obchodování falešných průrazů s sebou nese určitá specifika, která by si zasloužila samostatný článek.
Bez fundamentů to nepůjde
Ropa je komplexním obchodním nástrojem, na jehož cenu má vliv spousta makroekonomických ukazatelů. Pokud se tedy chystáte obchodovat ropu, doporučujeme mít přehled o těch nejdůležitějších z nich – mnohdy to totiž může znamenat rozdíl mezi opravdu vydařeným obchodem a bolestivou ztrátou.
Naučte se obchodovat ropu jako profesionál
Ropa je komplexním obchodním nástrojem, jehož cenu určuje několik hlavních makroekonomických ukazatelů.
Pokud se zvládnete naučit číst je, máme veliký předpoklad k tomu, být úspěšnými obchodníky ropy.
A přesně s tím vám pomůže náš nejnovější ebook!
STÁHNOUT ZDARMA
Video – recenze a první pohled na Purple Trading
Obchodování CFD na Forex, komodity, indexy aj.
CFD jsou složité nástroje a kvůli pákovému efektu je s nimi spojeno vysoké riziko rychlé ztráty peněz.
Při obchodování s CFD u tohoto poskytovatele ztrácí peníze 76,6 % účtů drobných investorů. Měli byste zvážit, zda
si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko ztráty peněz.
Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory.
Vysoká míra pákového efektu může pracovat jak proti vám, tak pro vás. Než se rozhodnete obchodovat s cizími měnami, musíte
měli pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že
že byste mohli utrpět ztrátu části nebo celé své počáteční investice, a proto byste neměli investovat peníze, které jste
si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním s cizími měnami a požádat o radu
nezávislého finančního poradce, pokud máte jakékoli pochybnosti.
Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecné informace.
komentáře k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za
jakoukoli ztrátu nebo škodu, mimo jiné včetně ušlého zisku, která může přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku použití
nebo spoléhání se na tyto informace.
Purple Trading je kyperskou národní ochrannou známkou (č. 85981), národní ochrannou známkou Spojeného království (č. UK00003696619) a
ochrannou známkou Evropské unie (č. 018332329), kterou vlastní a provozuje společnost L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-
4044 Limassol, Kypr, licencovaná kyperská investiční společnost regulovaná orgánem CySEC s licencí č. 271/15.