Nový ratingový systém Fingoodu – AI i lidská expertíza
Fingood vylepšuje ratingový systém
Oblíbená crowdfundingová platforma Fingood nově spustila výrazně propracovanější rating firem, které přes platformu žádají o financování. Investorům je díky tomu nyní poskytnut detailní náhled na finanční situaci konkrétních společností a umožní jim lépe diverzifikovat své investice do jednotlivých projektů. Současná kvalita úvěrového portfolia Fingoodu zůstává i nadále velmi vysoká. Podíl nesplácených úvěrů se drží pod 2 %.
Hlavním cílem Fingoodu je ukázat, že jejich úvěrová pravidla jsou stejná, možná přísnější než v bankách. Tak hodnotí poslední vylepšení generální ředitel Fingoodu Vít Endler.
Stále má mnoho investorů obavu z investování do těch alternativních investic, i když objem financovaných úvěrů na Fingoodu je oproti loňskému roku zhruba trojnásobný.
Objem nesplácených úvěrů se drží pod 2 %, a Fingood chce tohle číslo ještě vylepšit!
Jak vypadá rating investiční příležitosti a společnosti
Jedním z důvodů spuštění ratingu je také snaha získat evropskou crowdfundingovou licenci, a právě rating je jednou z podmínek centrální banky.
Investiční příležitosti se hodnotí podle 12 předem pevně daných kritérií. Díky hodnocení rizikovosti u každé z nabídek mohou investoři mnohem lépe spravovat své portfolio.
V praxi uvidí investoři na Fingoodu Rating hodnocení daného projektu, jež bude spadat do jedné z 5 kategorií, od nejlepší „AAA“ po nejhůře hodnocené „C“.
Možná jste se sami sebe ptali, zda Fingood pouští na svůj portál všechny žadatele. Odpověď zní NE. Úvěrovým procesem projde asi jen třetina všech žadatelů.
Rating společnosti, která za daným projektem stojí, je unikátností Fingoodu. Na crowdfundingovém poli nyní nenajdete žádnou další společnost nabízející oba ratingy.
Transparentnost Fingood ratingu
I když se investoři obávají alternativních investic, je zajímavé, že se objem nesplacených úvěrů u Fingood pohybuje na nižších úrovních než v bankovním sektoru. Je to právě rating firem, který přináší ještě větší transparentnost a otevřenost platformy Fingood
„Rozhodli jsme se, že půjdeme transparentní cestou, která není nejkratší, ale rozhodně je dlouhodobá a férová. Proto také rating firem, který je pro investory zveřejněn a ti tento transparentní přístup oceňují,‘‘ dodává Endler.
Pro-klientský přístup se Fingoodu vyplácí. Přes platformu investuje kolem 11 000 lidí! Fingood je stále vhodný i pro drobné investory, kteří díky minimální částce 1 000 Kč mohou své portfolio patřičně diverzifikovat.
Průměrná výše vkladu investora do jednoho projektu se však pohybuje kolem 22 tisíc korun.
- Fingood odhaduje, že jeho prostřednictvím letos investoři zainvestují zhruba 1,8 miliardy korun, což je zhruba 3x více než loni.
- Průměrný výnos investic dosáhl v letošním 1. čtvrtletí 12,08 %.
- Jak už bylo nastíněno, Fingood usiluje o získání evropské crowdfundingové licence od ČNB, což by přineslo možnosti investovat i mimo české firmy, zároveň by české firmy mohly být podpořeny kapitálem ze zahraničí.
Můj pohled na Fingood
Abych minimalizoval potenciální rizika, upřednostňuji rozdělování menších částek do jednotlivých projektů na Fingoodu. Tímto přístupem si udržuji vyváženost a rovnoměrné rozložení rizika ve své investiční strategii.
Je důležité si uvědomit, že každá investice nese určité riziko. Je proto nezbytné brát toto faktum v úvahu a být obezřetný při výběru investičních příležitostí.