Opce po zednicku I. – trochu teorie aneb jak na opční trading
S velkým nadšením přináším druhý článek z dílny Libriho, který je aktivním přispěvatelem v naší Discord komunitě – především pokud jde o stavbu akciového portfolia, dividendy a opce.
Přečti si, kdo je Libri (autor textu) a jak vypadá jeho obchodní plán a pokračuj na další díly ze Seriálu Opce po zednicku.
Jak na opční trading
Jsem vyštudovaný zedník, jak říkal můj kolega: „VUT-FAST-CHLAST-SLAST“. Pokusím se opční problematiku ohlodat na kost, co to půjde, tak aby přinesla alespoň použitelnou míru pochopení, jak s opcemi pracuji. Nehledám raketovou vědu, což pro toho, kdo se rád rochní v matematických modelech, statistikách a složitějších výpočtech, opce umožňují par excellence.
Pokud jste již někdy na zmínku o opcích narazili, zcela nepochybně vás od čtenářských zážitků odradily termíny jako put, call, ITM, OTM, ATM, expirace, strike, řecká písmena.
Abych se nedopustil toho samého, nepustím se do přesných definic, ale popíši, co prakticky který termín znamená, abychom si rozuměli i v dalších mých textech.
TIP: Úvod do světa opcí
Základní pojmy opčního tradingu
- PUT – budeme používat zejména pro situace, kdy se sledovaný děj bude odehrávat pod aktuální cenou
- CALL – dtto nad aktuální cenou
- STRIKE – tak se označuje cena, u které použijeme PUT nebo CALL, tedy vlastně cena, která je ve většině případů pod aktuální cenou nebo nad ní
- EXPIRACE – podobně jako futures kontrakty mají opce stanovený čas, po který opce platí a může se s nimi obchodovat
- PRÉMIUM – cena opce
- KREDITNÍ obchod – za otevření opčního obchodu získáváte kredit
- DEBETNÍ obchod – za otevření obchodu platíte
- ŘECKÁ PÍSMENA – velmi užitečný nástroj pro řízení složitějších opčních konstrukcí, pro zedníky zbytný doplněk znalostí o opcích
To nezní tak složitě, že?
Ty další trojpísmenné shluky budou trochu náročnější. Popisují, kde se nachází nebo může nacházet cena vůči místu, které máme jako strike opce spojeno s PUT nebo CALL.
- ITM znamená in the money. Po zednicku v penězích.
- OTM znamená out of money. Mimo peníze.
- ATM znamená at the money. Na penězích.
Tímhle jsem to moc nezjednodušil, ale napsat jsem to musel 🙂
Obchodování opcí
Začnu na straně PUT (tedy na grafu popisuji strike níže, než je aktuální cena).
Řekněme, že aktuální cena podkladu je 100.
Pracujeme tedy se strikem PUT 80. Ono se s PUT tedy dá pracovat i nad aktuální cenou (ale to jsou již další varianty, kterých opce nabízí takřka nekonečnou variabilitu, ale pro snadné pochopení to jenom zas*rá hlavu. Zmiňuji to jen pro ty, kteří by chtěli bazírovat na detailech a elementární znalosti již mají).
Prostě pro naše potřeby je PUT níže než aktuální cena. Tzn. pracujeme s OTM PUT opcí.
Pokud se cena dostane v průběhu času platnosti opce (před tzv. expirací opce) níže, než je strike PUT opce, říkáme tomu ITM, po zednicku – opce je utopená.
Když pak půjdeme po grafu nahoru, snadno si odvodíte, že ATM je v našem případě přímo na ceně 80, a kdekoli výše se již jedná o OTM.
Teď se podíváme na druhou stranu a půjdeme na CALL.
Opět si necháme aktuální cenu 100, abychom zbytečně v začátcích nebloudili.
Pracujeme se strikem CALL 120. Opět platí zesložiťování života s možností pracovat s call níže, než je aktuální cena, ale ani na to nemyslete.
Schválně. Uhodnete, zda je ITM níže než 120 anebo výše?
ATM je jednoduché, to bych se neptal 🙂
No prostě to je jen zrcadlově, i když funkce PUT a CALL se jinak úplně přesně zrcadlově nechovají. To ale necháme na jindy.
Takže cena nad 120 je u call ITM, a zbytek je tím pádem jasný.
Věřím, že i tak to je makačka na bednu, ale vězte, že věci mohou být mnohem složitější.
Pro naše účely bohatě stačí, když budete rozumět, že s PUT pracujeme na cenách nižších, než je aktuální. A s CALL pracujeme nad aktuální cenou. Tečka.
To, co označujeme jako PUT nebo CALL opci, definujeme dobou expirace a úrovní strike.
Strašidelný zápis SPY Apr21´23 380 PUT po zednicku znamená, že hovoříme o PUT opci na etf SPY, strike této opce je 380 a platnost opce (expirace) je do 21. 4. 2023.
OK, no a co teď s tím? Dál je to téměř jako buy-sell s čímkoli jiným. Prostě opci můžeme koupit a prodat. Můžeme ji také nejprve prodat (tzv. vypsat) a poté koupit. Hlavně ale nebuďte netrpěliví, neboť tak jak se pohybuje cena podkladu v našem zmíněném příkladu etfko SPY, mění se i cena nejen zmíněné opce, ale i všech opcí.
To není nic strašného, naopak to je prima.
Nebezpečí tkví v tom, že:
1. Pohyb cen opcí není lineární, takže alespoň ze začátku je obtížné si představit, co vše se může stát.
2. Cena opčního kontraktu je tvořena více faktory než jen pohybem podkladového aktiva (třeba zmiňovaný SPY).
3. S držením opčních kontraktů se pojí práva ale i povinnosti, a o těch jsem záměrně doposud nehovořil.
4. A pak je tu páka – dobrý sluha, ale zlý pán. Jeden opční kontrakt u akcií (a také u ETF) ovládá 100 ks podkladového aktiva. U futures to je trochu jinak, ale zedníci to nepotřebují znát. Pro zvídavé to je jen jeden kontrakt a cena se udává v bodech.
Základy opčního tradingu – páka
4. Začnu od konce. Souvisí to i s tím, abyste uměli dobře číst ceny v opčním matrixu (to je prostě tabulka, kde jsou uvedeny jednotlivé expirace a striky a ceny k nim). Pokud je cena opce 0,20 USD, znamená to, že opce stojí 20 USD. Myslím, že to nevyžaduje doktorát. Jen je třeba to znát.
Základy opčního tradingu – práva a povinnosti
3. Pro naše potřeby postačí vědět, že nakoupením opce si kupujeme i práva, která můžeme využít, ale opět pro naše potřeby se tím vůbec nemusíme zabývat. Důležité je vědět, že kupování opcí je v mnoha ohledech bezpečnější, neboť nám do toho ostatní nemohou tolik házet vidle, ale to je na elaborát většího rozsahu a nic samozřejmě neplatí absolutně.
První praktický poznatek může plynout takto: opce můžeme použít k prostým spekulacím na směrový pohyb. Pamatujete, že CALL jsme si definovali nad současnou cenou? Pokud čekáme pohyb long, koupíme CALL opci, a pokud půjde podklad naším směrem, cena opcí taky poroste a na jejím pozdějším prodeji můžeme profitovat z rozdílu cen. Prostě buy-sell. Tady se to může dále neskutečně košatit, neboť jinak se chovají opce ITM nebo OTM s delší nebo kratší expirací, ale nebojte, nezabřednu do toho. Chci jen, abyste na to mysleli dříve, než začnete klikat buy call 🙂
Vše má svá pro i proti. Díky páce roste zisk rychleji k velikosti vynaložených prostředků než držení podkladu za stejné peníze (za stejnou částku si koupíte méně akcií než 100). Ztráta je omezena cenou zaplacené opce. Když podklad půjde na nulu, vám to může být jedno. Opce bude bezcenná, ale víc za ni už neutratíte.
Tuhle výhodu opcí více oceníte při spekulaci směrem short, neboť směrem dolů je u longových spekulací maximální riziko u ceny nula. Ovšem, když netrefíte short a podklad stále letí nahoru, může být ztráta astronomická. Jak jistě odvodíte, když chcete spekulovat na pokles podkladu, koupíte si opci PUT. Pokud bude podkladní aktivum klesat, poroste cena této opce. Ovšem když půjde podklad proti vám, může vám být jedno, kam až vyroste, vaše ztráta nemůže být větší než cena zaplacená za koupi této PUT. Upozorňuji, že toto je první případ, kdy to mezi put a call není úplně zrcadlové. Při nákupu call a růstu podkladu roste cena podkladu i cena opce. Při nákupu put a růstu ceny podkladu, cena opce klesá.
Tak jako i při jiných obchodech nemusíte jen opce nakupovat. Můžete je i prodávat. A zde jsme u jádra pudla. Tím, že opci prodáte, berete na sebe i povinnosti a ty již tak úplně v rukou nemáte.
U nakoupené opce si volíte zda:
- ji později prodáte,
- necháte expirovat
- či uplatníte svá práva.
U prodaných opcí tuto svobodu volby máte, jen pokud se nedostanete do situace, kdy pro protistranu bude výhodné svá práva u vás uplatnit. Prozatím bych u tohoto upozornění skončil. Je to jako v životě, ruka, která dává, je vždy výše než ruka, která přijímá. Probereme to až později u konkrétních příkladů, abyste věděli, na co přesně si dát pozor a proč.
Na první pohled je tento typ obchodů vhodný v situacích, kdy si myslíme, že cena podkladu do expirace nedosáhne striku prodané opce (používá se také termín vypsané opce).
Opce – praktický příklad
Konkrétní případ – aktuální cena je 100, prodáme (vypíšeme) call OTM na 120. Proč OTM? No protože aktuální cena 100 je pod 120. Získáme prémium třeba 50 USD. Čím delší je doba do expirace tím je větší prémium, čím dále od aktuální ceny je vypsaný strike, tím cena prémia zase klesá. Spekulujete na to, že podklad do doby expirace nepůjde přes 120. Pokud se tak stane, riskujete problémy 🙂
Vezměme tu nejlepší variantu. Podklad se nad 120 nedostane a prodaná opce zůstane bezcenná, a vám těch 50 USD zůstane v kapse. Typický kreditní obchod. Ty horší varianty si nechám na samostatný článek.
Základy opčního tradingu – cena opce
2. Takže nyní již víme, že cenu opce určuje doba do expirace, vzdálenost striku od aktuální ceny podkladu a také volatilita, plus ještě několik věcí, které jsem nezmínil. Pro naše potřeby je důležité vědět, že i výše dividendy těsně před ex-dividend day. Čím je podklad více volatilní, tím se zvedají i prémia. Chcete-li bádat proč, tak pokud podklad lítá na větší vzdálenosti, potřebujete větší prémia a nejlépe dále od aktuální ceny, neboť tam cena podkladu snáze dorazí.
Základy opčního tradingu – pohyb cen opcí
1.Mix těchto všech vlivů má dopad na cenu opce. A nejen to, úbytek časové složky ceny opce se přibližováním k termínu expirace zrychluje.
Na závěr jeden shrnující obrázek a ještě pár vysvětlivek pro lepší orientaci:
Jedná se o opční matrix z platformy TWS od InteractiveBrokers.
Co zde můžeme číst?
- Cenu podkladového aktiva – zde SPY
- Objednávkový řádek pro nákup vybrané opce call s expirací 10. 4. 2023 na striku 415
- Matrix opcí s expirací za 7 dní (modrý ovál)
- Úroveň ATM
Červeným kolečkem je označen bid, za tuto cenu bychom prodávali. Zeleným kolečkem je označen ask, za tuto cenu bychom nakupovali. Na SPY je obrovská likvidita, a tak spread bid-ask dělá jediný cent, ale u jiných instrumentů může být až nechutně roztažený, a pak je vhodné zkusit lovit cenu někde mezi. Cena se poměrně dynamicky mění, a tak je otázka trochu cviku trefit správně limitní objednávku. U opčních obchodů a zejména s větším spreadem bid-ask je nezbytné nakupovat i prodávat pouze limitním příkazem. Tady u SPY to není zrovna tak moc důležité. Ale i tak využívám limit, jen cenu posunu dostatečně daleko od trhu, aby obchod proběhl. Vždy mě vyplní za aktuální bid či ask. Tady market makeři žádný prostor na hraní nemají.
Rozdíl mezi opcemi a investováním
Nyní pár čísel, aby byl zřejmý benefit z nákupu opce před spekulací přímo s podkladem, pokud nám obchodní systém dá pokyn například k longovému pohybu.
Pominu nyní důležité věci jako proč si vybrat konkrétní strike a expiraci, to je na další povídání. Ale řekněme, že očekáváme longový pohyb a nakoupíme opci viz obrázek SPY Apr10´23 415 CALL. Cena opce je 1,28, tedy nás to bude stát 128 USD a budeme kontrolovat 100 akcií SPY.
Kdybychom chtěli nakoupit 100 ks akcií (což mimochodem podle legislativy EU ani nemůžeme), museli bychom si při aktuální ceně 409,31 (last) připravit 40 931 USD anebo mít na účtu přiměřený margin (můj odhad cca 10 000 USD). Definujme si SL 3 body SPY a profit target taky 3 body.
Pokud se cena vydá proti nám a bude klesat až pod cenu 317,31 utrpíme ztrátu 300 USD. Pokud směr trefíme, můžeme očekávat stejně velký zisk.
A teď jak to bude vypadat s opčním kontraktem. Náš náklad je 128 USD. Pokud bude cena klesat, je nám úplně jedno kam spadne. Větší ztrátu než 128 USD nemůžeme mít. Navíc máme šanci, že se před expirací otočí a půjde nahoru a dá nám šanci vydělat. Tohle čekání si při držení podkladu dovolit nemůžeme, jakmile cena jednou protne náš SL, obchod končí, i když se pak někdy můžeme smutně dívat, že jde cena k plánovanému targetu, ale již bez nás. Pokud se vydá před expirací požadovaným směrem, cena opce bude záviset na výši podkladu a na zbývajícím čase do expirace – časová složka ceny opce je při takovýchto obchodech protivítr, který musíme překonat větším pohybem.
Ale předpokládejme, že dopadne vše ideálně a cena SPY se před expirací dostane k požadovanému cíli. Cena této opce se dá pomocí matematických modelů poměrně přesně spočítat, ale dá se taky se zednickou tolerancí centimetr žádná míra odhadnout. V takovém případě bude strike 418 ATM a cena CALL ATM dnes stojí 3,31. O tři striky výše stojí jen 1,94. Tedy rozdíl činí 1,37 USD. Ve skutečnosti to bude ještě trochu méně. Takže profit bude činit o něco méně než 137 USD. Může to však být i výrazně méně, zejména v závislosti na zbývajícím čase do expirace. Ale zde modelujeme ideální průběh.
Pro obchodní signál do shortu bychom si mohli vybrat třeba SPY Apr10´23 410 PUT. Nákup by nás stál 333 USD. A podobnou logikou toto bude činit naši maximální možnou ztrátu, i kdyby SPY vylétl do nebes. Porovnání s náklady a riziky shortování 100 ks akcií si již lehce dokážete spočítat sami.
Pokud budete shortu silně věřit, můžete za podobný rozpočet nakoupit i dvě opce OTM (tedy nižší strike), např. SPY Apr10´23 405 PUT, kdy jeden kontrakt stojí 155 USD. A rázem při stejných nákladech ovládáte 200 ks akcií. Ovšem tak jako v životě i v tradingu platí něco za něco. Každé rozhodnutí má své náklady a nevadí, pokud pro nedostatek znalostí o nich nevíte. V tomto případě je cenou menší pravděpodobnost, že budete profitovat. I když se cena vaším směrem vydá, stačí, když ten pohyb bude malý nebo přijde pozdě.
Obchodování opcí vs. podkladu v kostce
Obchodovat podklad je dražší, neumožňuje vysedět protnutí stop lossu, ale nepřinese velkou ztrátu, pokud se cena nehne a dovolí nám delší čas si počkat, pokud pohyb nastane později. Opce nevýhody přetaví ve výhodu, ovšem způsobí plnou ztrátu, jestliže k požadovanému pohybu nedojde a to i v případě, když bude cena mírně v požadovaném směru. Opce prostě potřebuje razantní pohyb a včas. Opce nám lépe dovolí vysedět nepříznivý pohyb, ale nedovolí nám na ten správný čekat, pokud přijde po expiraci.
A ještě jedno shrnutí
Proč jsem věnoval tolik času ITM, ATM a OTM? Pochopení nám zjednoduší další kapitoly. Zejména popis našich práv a povinností při obchodování s opcemi.
Dejte nám vědět, zda se vám tento článek líbil! Libri je zkušený trader a je ochotný se o své znalosti podělit – nezapomeňte se přidat na Discord a čerpat informace od dalších traderů a investorů.