Napište nám zprávu
„Německo je nemocný muž Evropy, Česko roste a Bitcoin je bublina“
Michal Skořepa - investování, ČNB, politika
„Německo je nemocný muž Evropy, Česko roste a Bitcoin je bublina“
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Přehledné shrnutí měnových politik centrálních bank – aktuální čísla i pravděpodobný vývoj


Purple Trading 13. 12. 2022

Přinášíme vám přehled aktuálních úrokových sazeb centrálních bank i jejich chystaných změn, kterých můžete využít pro obchodování stylem Carry Trade.

měnová politika CB TradeCZ

Centrální banky stály v minulé dekádě do jisté míry mimo hlavní pozornost médií. Tradiční zasedání málokdy přinesla nějaká převratná překvapení a úrokové sazby se v hlavních ekonomikách dlouhodobě držely na historicky minimálních hodnotách. S příchodem koronaviru však banky začaly tisknout obrovské množství peněz a nevyhnutelným důsledkem se tak stala obrovská inflace, která nyní trápí prakticky celý svět.

Centrální banky tak opět hrají prim a úrokové sazby letí až do nebes. To ovlivňuje prakticky celý trh – v uplynulých měsících jsme měli možnost vidět extrémní volatilitu po každém proslovu nebo zasedání členů centrálních bank. Velkému kolísání neunikla po zasedání americké centrální banky snad žádná aktiva – ať už šlo o měny, dluhopisy, komodity nebo akcie.

Výše popsané okolnosti ale zapříčinily ještě jednu věc. Díky zvyšování úrokových sazeb a intervencím centrálních bank se totiž začala vracet do podvědomí obchodníků strategie, která po mnoho let ležela na zaprášených stránkách starších tradingových příruček. Tato strategie se nazývá carry trade a spočívá v profitování na úrokovém diferenciálu mezi dvěma měnami.

Avšak k tomu, aby obchodník mohl tímto způsobem profitovat, potřebuje nejdříve vědět, jaké jsou aktuální a očekávané kroky hlavních centrálních bank ohledně jejich úrokových sazeb. A přesně to vám shrne tento článek.



Krátce ke Carry Trade strategii

V jednoduchosti jde o strategii, při které trader obchoduje s měnovými páry, které se skládají z měn zemí s rozdílnými úrokovými sazbami. Myšlenka je taková, že nakupovat chcete měnu, u které inkasujete vyšší úrok a prodávat měnu, kde odvádíte úrok nižší. Pokud tedy půjdete long na EUR/USD, budete získávat úrok z nákupu eura a platit úrok z prodeje dolaru. Takto vzniklý pozitivní rozdíl je vám poté připočítáván na konci každého dne brokerem na váš obchodní účet. Jedná se tak v podstatě o jakousi formu dividend z Forex tradingu.

Výhody tohoto obchodního stylu jsou nesporně v tom, že se nejedná o časově náročnou disciplínu jako například scalping, ani o přístup, u kterého musíte zvládat identifikovat různé technické formace v grafech. Avšak zadarmo to také není. Obchodníci, kteří se chtějí vyvarovat vypálení účtu vyvázáním příliš vysoké marže způsobenému prudkým nárůstem volatility v kombinaci s pákovým efektem, tak musí držet krok s aktuálním ekonomickým děním ve světě. Zejména tak s aktuálními kroky centrálních bank.



Aktuální úrokové sazby centrálních bank a jejich plánované kroky

Pokud vás carry trade láká a rádi byste si jej vyzkoušeli, sepsali jsme pro vás stručný souhrn měnových politik centrálních bank států, jejichž měny momentálně nabízejí vhodné podmínky pro tento styl obchodování. Můžete se od něj odpíchnout dál a sami si zvolit měnový pár, který vám bude vyhovovat.

 Aktuální úrokové sazbyPříští zasedání
Federal Reserve (FED)4.00%14. 12. 2022
European Central Bank (ECB)2.00%15.12. 2022
Česká národní banka (ČNB)7, 00 %21. 12. 2022
Maďarská národní banka13, 00 %10. 1. 2023
Bank of England (BOE)3. 00 %15. 12. 2022
Polská centrálná banka6, 75 %4. 1. 2023
Bank of Japan (BOJ)– 0, 10 %19. – 20. 12. 2022

Americká centrální banka (FED)

Aktuální úrokové sazby: 4 %

Příští zasedání: 13-14.12.

Další vývoj monetární politiky se bude v USA odvíjet od dat k inflaci za listopad. Světový pád cen ropy by se do nich však mohl promítnout v dobrém světle a v USA by mohla inflace opět vyjít pozitivně. Bylo by to již podruhé za sebou a mohlo by jít o signál, že inflace v USA se dostala za svůj vrcholem.

Prohlášení zástupců centrální banky v posledních týdnech jasně hovoří, že Fed chce vyhodnocovat vliv předchozích hiků na ekonomiku a neutáhnout tak sazby až příliš. Někteří zástupci však stále varují, že riziko “zakořenění” inflace je vyšší, než přílišné zvýšení úrokových sazeb. Pro další zvyšování úrokových sazeb hovoří i stále relativně přehřátý trh práce. Nezaměstnanost se v USA stále drží na 3,7 %, což je z historického pohledu jedno z nejnižších čísel. Pro úspěšný boj s inflací bude muset nezaměstnanost dále vzrůst.

Na dalším setkání Fedu trh očekává zvýšení sazeb o 50 bazických bodů s pravděpodobností přes 75 %. Terminální sazba by pak měla být v pásmu 4,75 až 5 %.

Trhem očekáváná výše sazeb na příštím zasedání Fedu (Zdroj: CME)
Graf č. 1: Trhem očekáváná výše sazeb na příštím zasedání Fedu (Zdroj: CME)

Očekávání terminální sazby Fedu (Zdroj: CME)
Graf č. 2: Očekávání terminální sazby Fedu (Zdroj: CME)

Evropská centrální banka (ECB)

Aktuální úrokové sazby: 2 %

Příští zasedání: 15.12.

Hned den po Fedu zasedá Evropská centrální banka. I její kroky budou vysoce ovlivněny inflací v Eurozóně. Narozdíl od USA však zde inflace možná svého vrcholu ještě nedosáhla. Data za listopad byla relativně pozitivní, inflace dosáhla “jen” na 10 %, což bylo povzbudivé ve srovnání s inflací 10,6 % v říjnu. Evropu však čeká těžká zima, kdy se k embargu na dovoz ruské ropy po moři přidá i embargo na dovoz pohonných hmot. Evropa je tak doslova v ruských rukou, což působí značnou nejistotu. I proto tak očekáváme od ECB agresivnější politiku než u amerického protějšku. Na dalším zasedání jsou nyní šance vyrovnané – hovoří se o zvýšení sazeb o 50 nebo 75 bazických bodů.

Pro větší utažení monetární politiky jsou spíše německy hovořící země, pro 50 bb pak hlavní ekonom ECB, kterému naslouchá guvernérka. Sama C. Lagadeová vystoupila s prohlášením, že by byla překvapena, kdyby inflace v Eurozóně byla již za svým vrcholem. Podle ní je příliš mnoho nejistoty ohledně inflačních tlaků, zejména co se týká energií. Je tak možné, že ECB sáhne na dalším zasedání po větším hiku, a to o 75 bb. Terminální úrokové sazby by se pak měly pohybovat kolem 2,5 až 3 % v prvním kvartále 2023.

Česká Národní Banka (ČNB)

Aktuální úrokové sazby: 7 %

Příští zasedání: 21.12.

ČNB nyní výrazně pomáhá slábnoucí dolar, již měsíc se dokonce vůbec neintervenuje pomocí devizových rezerv, bance tak stačí pouze “slovní” intervence. U ČNB se sice dlouhodobě hovoří o nějakém kosmetickém zvýšení sazeb, trh tomu však příliš nevěří. Inflace v ČR dosáhla svého pomyslného vrcholu pravděpodobně v září, za říjen se do dat promítlo zastropování cen energií a ta tak rázem spadla k 15 %.

Data za listopad by mohla být také pozitivní díky výraznému pádu cen pohonných hmot. ČNB se tak pravděpodobně obejde bez výrazných úprav úrokových sazeb nebo intervencí. Základní úroková sazby by tak měla zůstat na 7 %, dle zástupců centrální banky však budou sazby vyšší dlouhodobě. Nějaké snížení sazeb tak může přijít na řadu až v druhé polovině roku 2023, možná dokonce později.

Maďarská centrální banka

Aktuální úrokové sazby: 13 %

Příští zasedání: 10.1.

Vysoké úrokové sazby činí právě z maďarského forintu poměrně zajímavou měnu pro carry trading. Situace v maďarské ekonomice je však alarmující. I přes zastropování cen pohonných hmot je v zemi vysoká inflace, která v říjnu přesáhla 21 %. Absolutní chaos nastal kvůli nedostatku pohonných hmot a vláda tak musela tento zoufalý pokus o kontrolu cen ukončit. Inflace by tak mohla dále stoupat i v prosinci. Vysoká inflace v Maďarsku zdá se vydrží i příští rok, očekává se průměr kolem 15 až 18 %.

Maďarská centrální banka přitom byla jednou z těch nejagresivnějších co se týká utahování monetární politiky. Utahovací cyklus vyvrcholil v září, když sazby dosáhly na 13 %. Od té doby však centrální banka již sazby nezvýšila, i když inflace stále roste. Sazby bude údajně na 13 % držet delší dobu. Proti oslabování forintu však na říjnovém zasedání zavedla několik opatření, kterými se snaží stahovat likviditu z trhu – došlo ke zvýšení overnight sazby za kterou půjčuje bankám na 25 % z 15,5 %. Byl také zaveden jednodenní swap na 17 %, který limituje obchody s HUF, přesněji spekulaci na jeho oslabení. Dané kroky centrální banky jsou jedním z důvodů výrazného posílení HUF na páru s USD od října, které je patrné na grafu níže.

Měnový pár USD/HUF na časovém rámci D1 v platformě MT4
Graf: Měnový pár USD/HUF na časovém rámci D1 v platformě MT4

Bank of England (BOE)

Aktuální úrokové sazby: 3 %

Příští zasedání: 14.12.

Obří inflace drtí také Velkou Británii. V říjnu se dokonce vyšplhala na nejvyšší hodnoty za více než 40 let, když překonala 11 %. Listopadová data by měla být podobně jako v Eurozóně pozitivnější, nicméně i Velká Británie může výrazně doplatit na další růst cen energií v Evropě. Očekávaná inflace ke konci příštího roku by měla být stále přes 6 %, Bank of England tak má stále více než dost důvodů pro další utahování měnové politiky. Na příštím zasedání se očekává zvýšení o 50 bb na úroveň 3,5 %. Úrokové sazby by pak měly dosáhnout svého vrcholu v průběhu prvního kvartálu roku 2023. Úroveň terminální sazby by měla být kolem 4,25 %.

Polská centrální banka

Aktuální úrokové sazby: 6, 75 %

Příští zasedání: 4.1.

Situace v Polsku je velmi podobná té u nás. Inflace v říjnu vystoupala na 17,9 %, což je nejvýše od roku 1996. Centrální banka však stále drží úroveň základní úrokové sazby na 6,75 %. Pauza v utahování měnové politiky by měla trvat i na začátku roku 2023. Polsko mezitím brání zlotý proti nadměrným výkyvům pomocí intervencí, i jim však pomáhá oslabující americký dolar. Návrat inflace na normální hodnoty však Polsko očekává až v roce 2025, tedy později než ČR. I to tak hovoří o tom, že od polské centrální banky se s velkou pravděpodobností již dalšího zvýšení úrokových sazeb nedočkáme.

Japonská centrální banka

Aktuální úrokové sazby: -0, 10 %

Příští zasedání: 19. – 20. 12.

Bank of Japan je z těch nejdůležitějších centrálních bank tou poslední, která stále drží záporné sazby. Ty ponechala na svém místě i na posledním zasedání v říjnu a podobné rozhodnutí očekáváme i na zasedání v prosinci. Daný krok není překvapivý, inflace v Japonsku totiž dosahuje zatím na “pouhých” 3,5 %. I v Japonsku se jedná hlavně o importovanou inflaci, na kterou zvýšení úrokových sazeb příliš nepůsobí. V Japonsku navíc narozdíl od ostatních velkých ekonomik postupně klesají mzdy, což se může projevit na spotřebě. Japonská vláda je hodně zadlužená – veřejný dluh byl v roce 2021 260 % HDP. Zvyšování sazeb se tak chce vyhnout i z tohoto důvodu. Kdyby zvedli sazby o 1 %, tak by se úrokové platby z dluhopisů zdvojnásobily. Slabý jen tak centrální banka brání pomocí intervencí.

Co čekat od Forexu v roce 2023 a které příležitosti na trzích si nenechat uniknout?

Přečtěte si 4 investiční inspirace pro rok 2023!

Stáhnout zdarma

CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 69,5 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 69 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj. 🔥 Zadej kód TRADECZ při registraci u XTB, pošli mi potvrzovací e-mail na info@tradecz.cz a získej měsíc zdarma na Discordu TCZ!
Purple Trading
94 %
U 63,2 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 75.02 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Použij kód TradeCZ pro 10% SLEVU
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Investování do ETF i sběratelských předmětů
















Ebook