Stochastic indikátor – STOCH
Indikátor Stochastic řadíme mezi tzv. oscilátory a nelezneme jej ve spodním okně MT4.
- Stochastic se pohybuje mezi pevně danými hodnotami 0 až 100 a využívá se především pro netrendové období na trzích. Přítelem Stochasticu je tedy fáze trhu, kterou bychom nazvali CHOP. V tomto období bude pro nás indikátor spolehlivým společníkem.
- Jelikož se jedná o velmi hodnotný nástroj, našlo se pro něj využití i v trendovém trhu. Níže v článku se tomu budeme podrobněji věnovat.
Využití
- Stochastic se nachází v překoupené oblasti (nad 80) = hledáme příležitost do shortu.
- Stochastic se nachází v přeprodané oblasti (pod 20) = hledáme příležitosti do longu.
- Rychlá linie překříží pomalejší – vstup ve směru rychlejší linie.
- Divergence mezi cenovým grafem a indikátorem.
Poté co na trhu dle technik Price Action určíme správně trend, máme to nejtěžší za sebou. Indikátor pak můžeme s vysokou přesností využít pro obchody do směru trendu.
Oblast překoupenosti a přeprodanosti trhu (indikátoru) se nachází nad hodnotou 80 a pod hodnotou 20. Na obrázku lze také vidět, že Stochasticu nesvědčí silné trendy (černý ovál). Pakliže nesledujeme kontext trhu a jdeme proti trendu, můžeme v takovém období utrpět ztráty.
Za jeden z nejsilnějších signálů (obecně u oscilátorů) je považována divergence. Podívejme se na obrázku výše na divergence mezi indikátorem ve spodním okně MetaTraderu a cenovým grafem.
Logika
Stochastic indikátor se skládá ze dvou křivek
- Hlavní, rychlejší, s označením %K
- Vedlejší, signální, zprůměrovanou, s označením %D
Signální křivka je tedy průměrem křivky hlavní a měla by posloužit pro ověření signálu a k filtrování slabších signálů.
Hlavní křivka, u které volíme časové období nazpět, je náš indikátor ceny. Do jejího výpočtu vstupuje high a low cena za námi vybraný časový úsek a zavírací cena svíčky aktuální.
Indikátor pracuje s teorií, že ve zdravém trendu netvoří svíčky příliš veliké knoty a zavírací cena svíčky je tedy velice blízko ceně nejvyšší / nejnižší (při růstu trhu / při poklesu trhu) dané svíčky. Matematickým výpočtem a následnou vizualizací nás Stochastic informuje o zdravém trendu nebo o trhu “přepáleném”, u kterého můžeme očekávat brzký obrat.
Pár tipů
Pakliže se Stochastic pohybuje kolem hodnoty 50 (středová hodnota), jsme kolem průměrné ceny za námi zvolené časové období a nemá příliš smysl „tipovat“, kam se trh vydá.
Pakliže se ale Stochastic nachází blízko hodnoty 100, zavírací cena posledního časového úseku je blízko nejvyšší ceny námi zadaného období a to už je pro nás varovný signál (ne prodejní!).
Pakliže se Stochastic nachází blízko hodnoty 0, zavírací cena posledního časového úseku je blízko nejnižší ceny námi zadaného období a to už je pro nás varovný signál (ne nákupní!).
Základní nastavení
- %K 14 (Hlavní)
- %D 3 (Signální)
- Zpomalování 3
- Pole ceny Low/High
- MA metoda Simple
- Doplňkové úrovně 20 a 80
TCZ závěr
Stochastic oscilátor se mezi ostatními indikátory jistě neztratí. To co počítá, tedy samotná logika indikátoru je velmi nápomocná. Vizualizace směru a síly trendu probíhá s mírným předstihem před samotným trhem, proto je potřeba naučit se s ním pracovat. Využijeme jej při trendovém i chopovém nastavení trhu, díky tomu se nám oplatí investovat čas do jeho studia.
Štítky: indikátorytechnická analýza
Jak se Vám líbil tento příspěvek?
Pro hodnocení klikněte na hvězdy.
Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hodnocení: 0
Příspěvek zatím nebyl hodnocen. Buďte první!