Akciový index
Co je akciový index či burzovní index
Pokud se bavíme o burzovním či akciovém indexu, je tento ukazatelem vývoje určitého trhu jako celku, umožňujícím sledování vývoje trhu v průběhu času a jeho vývojových tendencí. Představuje totiž aktuální stav vývoje trhu stejně jako jeho dlouhodobý vývoj trhu s jeho tendencemi a je i měřítkem úspěšnosti dlouhodobého vývoje portfolia investorů, co se týká výnosů.
Akciové indexy slouží také jako indikátory celosvětové stability a progresu.
TIP: Přečtěte si, jak co nejlépe nakoupit akciový index pomocí ETF
Mezi nejvýznamnější indexy na burze jsou považovány ty akciové. Ty lze rozdělit na specifické (výběrové), obsahující významné akcie určitého trhu, či souhrnné, obsahující všechny akcie daného trhu. Ovšem rozdělovat se tyto dají na cenově vážené indexy, u nichž jejich hodnota závisí na ceně jednotlivých akcií uvedeného indexu, hodnotově vážený index, kde je každá akcie vážena svou tržní kapitalizací na celkové tržní hodnotě firem, či vzácněji se vyskytující index se stejnými vahami, založený na principu portfolia, kde má každá akcie stejnou váhu.
V Evropě zahrnují burzovní indexy nejlepší společnosti na trhu s největší tržní kapitalizací, což se obvykle kontroluje čtvrtletně a řídí se to hlavně tržní hodnotou volně obchodovaného počtu akcií. Své burzovní indexy mají ale i Severní a Jižní Amerika, Afrika, Asie a Austrálie. Mezinárodní význam jednotlivých zde existujících indexů závisí na významu každé burzy z mezinárodního úhlu pohledu.
Zmínku si pro svůj význam zaslouží indexy Dow Jones Industrial Average, S&P 500 Index a S&P 100 Index, NASDAQ 100, Dow Jones EURO STOXX 50, SMI Swiss Market Index, DAX Performance-Index, FTSE 100, AEX Amsterodam Exchange Index, ATX Austrian Traded Index, CAC 40 Index, BOVESPA Index, Nikkei 225, TOPIX, HSI Hang Seng Index…
Kalkulace takových indexů vesměs probíhá v reálném čase, běžně v rozmezí čtvrt minuty až minuty.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Staňte se Patronem a získejte přístup k nezveřejněným analýzám 🙂