5 klíčových principů úspěšného investování
Principy úspěšného investování
Investování je jedna z efektivních strategií pro dosažení finanční stability a dlouhodobého růstu našich peněz. Bez ohledu na úroveň vašich zkušeností – ať jste začátečník nebo Warren Buffett – je důležité dodržovat základní principy úspěšného investování.
Trhy jsou nepředvídatelné a riziku se nevyhneme nikdy. Pochopení několika základních principů investování však může výrazně snížit riziko – nikoli zcela eliminovat – a maximalizovat náš potenciální zisk.
První princip investování – Začněte co nejdříve
„Čas v trhu je lepší než časování trhu“. – Ken Fisher
Investováním v raném věku si můžete vytvořit řádnou disciplínu. Včasné investování ukazuje skutečný rozdíl mezi investováním a spořením, či dokonce pouhým odkládáním peněz. Nikdy si nemyslete, že nízký věk je překážkou investování, protože nikdy nejste příliš mladí na to, abyste investovali. Taková správně investovaná drobná částka vám v budoucnu strčí do kapsy více peněz, než si dokážete představit.
Velkými výhodami včasného investování jsou:
- Čas na případné zotavení ze ztráty
- Větší efekt složeného úročení
- Lepší tolerance rizika
„Čím dříve začnete, tím dříve se stanete milionářem„. Ne nadarmo je tento citát tak oblíbený mezi investory. Kdo z nás by nechtěl odejít do předčasného důchodu ve 40 letech, že?
Druhý princip investování – Dodržujte pravidelnost
Dodržování pravidelnosti, a hlavně správné disciplíny, je velmi důležitý krok k úspěchu v jakékoli oblasti našeho života. Pokud se rozhodnete sportovat a uběhnout maraton, naučit se cizí jazyk či investovat, tak právě pravidelnost a disciplína jsou těmi správnými kroky k našemu vytouženému úspěchu. Právě tato trnitá cesta plná překážek vede na vrchol!
Dodržujte pravidelnost a prioritu svých investic, nastavte si částku, kterou jste ochotni pravidelně věnovat, nejlépe každý měsíc. Zařaďte nákup svých investic vedle povinných výdajů, které musíte každý měsíc platit (inkaso, pojištění, pohonné hmoty, …).
Jedna z výhod principu úspěšného investování díky pravidelnosti je omezení zbytečného utrácení, které určitě všichni známe, kdy při návštěvě obchodního centra nakoupíme neplánované a nepotřebné věci. To se právě stává, když máme na účtu přebytek financí, tudíž nemáme skoro žádný problém tu kartu přiložit k jakémukoli terminálu a začneme nadměrně utrácet. Místo toho přebytečné finance převeďte na nějaký druh spoření či investování. Jednoduše řečeno: zůstaňte racionální a „schovejte“ přebytečné peníze a zamezte jejich zbytečnému vyhození.
Další výhoda je razantní snížení emočního napětí v případě vysoké volatility na trzích. Při pravidelném investování fixní částky budete při rostoucím trhu nakupovat méně akcií, přičemž při klesajícím budete mít možnost nakoupit akcií více, tudíž nehleďte na aktuální vývoj trhu, ale dodržujte svůj daný časový a objemový plán.
Třetí princip investování – Dodržujte svoji míru tolerance k riziku
Existuje staré přísloví z Wall Street, které říká: „Můžeš dobře spát?“ Dlouhodobé držení aktiv s vyšším rizikem, jako jsou akcie či kryptoměny, umožňuje investorům vytvářet značné bohatství, což se bohužel odráží i na známém citátu o klidném spánku – dělej tak, aby se ti dobře spalo.
Právě tato výhoda vyšších zisků přichází se svojí cenou, protože akcie či kryptoměny jsou náchylné k výrazným výkyvům, což může některým investorům přinášet nepokoj, nespavé noci či unáhlené a iracionální obchody.
- Agresivní investor obvykle vykazuje vyšší toleranci k riziku a je ochoten riskovat větší částky s nadějí na vyšší, avšak nejisté výnosy. Takový investor je ochoten podstoupit značná rizika ve prospěch možnosti dosažení lepších výsledků.
- Naopak, konzervativní investor má obvykle nižší toleranci k riziku a preferuje investice s nižšími, ale zaručenými výnosy. Tento typ investora se zaměřuje na stabilní a bezpečné investice, které minimalizují riziko ztráty.
Každý investor má svou vlastní toleranci k riziku, která vychází z jeho osobních preferencí a finanční situace. Je důležité, aby si investoři byli vědomi své tolerance k riziku a přizpůsobili své investiční strategie a portfolio tak, aby byly v souladu s jejich individuálními potřebami a cíli.
Dejte si základní otázku, jak byste se zachovali, kdyby vaše akciové portfolio najednou kleslo o 20 %. Dokoupili byste, nebo ve strachu vše prodali? Nebyly by tedy lepší dluhopisy či jiný konzervativnější produkt?
Tip: Snadné nákupy dluhopisů pomocí Dluhopisomatu
Čtvrtý princip úspěšného investování – Dostatečně diverzifikujte své investice
„Moudrý nedává všechna vejce do jednoho koše, protože je potká stejný osud,“ zmínil jednou velmi známý španělský spisovatel Miguel de Cervantes.
Diverzifikace je strategie, která slouží k co největšímu snížení rizika tím, že kombinuje různá aktiva v portfoliu. Často zahrnuje rozložení investic mezi různé typy, jako jsou akcie, dluhopisy, nemovitosti nebo kryptoměny. Diverzifikace může být také dosažena prostřednictvím investování do různých zemí, odvětví či velikostí společností.
Každá třída aktiv reaguje na změny trhu odlišně. Zatímco akcie dosahují ATH, tak zlatu se nemusí nutně dařit a naopak. Nejedná se ovšem jenom o diverzifikaci aktiv, je třeba dbát také na jejich samotnou rizikovost (cyklické akcie, korporátní dluhopisy, …).
Správné rozložení nejenom sníží rizikovost vašeho portfolia, ale také závislost výkonnosti na konkrétní třídě aktiv.
Pátý princip úspěšného investování – Zůstaňte ve svém kruhu kompetencí
Jedná se o mentální model, který vyvinuli samotní mistři ve světě investování: Warren Buffett a jeho velmi blízký přítel Charlie Munger.
Tenhle koncept má za úkol vést investora k tomu, aby zůstal v okruhu věcí, kterým rozumí, a neinvestoval do aktiv, o kterých má velmi omezené či dokonce nulové informace a zkušenosti. Např.: vyhněte se kryptoměnám, pokud o nich nic nevíte, neriskujte!
Popřípadě si je nastudujte u nás 🙂
Můžeme tedy říct, že vše, co spadá do oblasti vašich dovedností, zkušeností a znalostí, představuje váš kompetenční rozsah. Seznámení se s tímto rozsahem jistě posiluje váš pocit sebejistoty jako investora a může výrazně přispět k tomu, abyste byli schopni přijímat moudřejší investiční rozhodnutí.
„Inteligentní investování není složité, i když to zdaleka neznamená, že je snadné. To, co investor potřebuje, jsou schopnosti správně vyhodnotit vybrané podniky. Všimněte si slova „vybrané“: Nemusíte být odborníkem na každou společnost, nebo dokonce na mnoho společností. Stačí, když budete schopni vyhodnotit společnosti v rámci svého okruhu kompetencí. Velikost tohoto okruhu není příliš důležitá; znalost jeho hranic je však zásadní.“ – Warren Buffett
Bonus – Warren Buffett vs George Soros
Warren Buffett a George Soros, dvě ikonické osobnosti světa investic, jsou považováni za nejznámější a nejúspěšnější postavy v historii Wall Street. I když oba dosáhli vynikajících výsledků ve finančním světě, cesty, kterými se tam dostali, se značně liší.
Na jejich příkladech si ukážeme, proč není nikdy správně jeden přesně definovaný způsob či princip.
Buffett a jeho principy investování
Buffett, jakožto hodnotový investor, neustále pátrá po investičních příležitostech, které mu umožní využít cenového nepoměru v dlouhodobém časovém horizontu (poměr ceny tržní ku vnitřní hodnotě).
Warren je proslulý svým doporučením, aby byli lidé opatrní, když ostatní projevují chamtivost, a aby byli chamtiví, když ostatní projevují strach.
Sorosovy principy investování
Soros se odlišuje od Buffetta tím, že se soustředí na krátkodobou volatilitu a využívá vysokou finanční páku při svých obchodech. Jeho investiční strategie je založena na spekulaci a nedává tak velký význam základní hodnotě společností.
Například v 90. letech vložil několik miliard dolarů do sázky na pokles hodnoty britské libry v průběhu jednoho obchodního dne.
Shrnutí principů úspěšného investování
Warren Buffett a George Soros jsou legendárními postavami v oblasti světového investování, kteří se stali ikonami svými geniálními investičními přístupy. Přestože uplatňují zcela odlišné strategie, oba muži dosáhli významných úspěchů ve svých oborech.
Stejně jako odlišné přístupy mezi oběma giganty, tak ani výše uvedené principy nemusejí být ty správné a klíčové. Každý investor si musí najít svoje správné metody a postupy, které mu budou příjemné a kterým bude sám věřit, když přijde například na klidné spaní.
Článek v žádném případě není jakýmkoli způsobem veden jako investiční doporučení, jedná se o přehled jednotlivých výtažků z literatury a internetových diskuzí.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.