Napište nám zprávu
Začni měsíc s Patreonem!
PŘIDEJ SE K +300 INVESTORŮM
Začni měsíc s Patreonem!
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Akcie Carnival – největší světový provozovatel výletních lodí, analýza společnosti Carnival Corporation & plc (CCL)


Martin Šimák 18. 9. 2022
analýza Carnival akcie

Akcie Carnival Corporation & plc

V Mexickém zálivu se nechvalně proslavila nejen BP, když došlo k jedné z největších ekologických katastrof po výbuchu jejich ropné plošiny, ale například i největší operátor výletních lodí na světě, kterým je společnost Carnival. Je tomu téměř deset let, kdy vypukl požár ve strojovně výletní lodi Carnival Triumph, čímž  došlo k vyřazení jejího pohonného systému z provozu. Důsledkem toho se velmi zhoršily podmínky na palubě lodi, neboť docházelo jídlo, pití, přeplňovaly se toalety a vzhledem k nefunkčnosti vzduchotechniky se pak lodí šířil zápach, který mnoho lidí donutil nocovat mimo kajuty na chodbách či přímo na otevřené palubě.

výletní lodě Carnival

Ještě nepříjemnější a tragičtější zkouškou však největší světový rejdař prošel o rok dříve, neboť jednou z jeho dceřiných společností je Costa Crociere, tedy provozovatel nyní již nechvalně známé Costa Concordia, jež ztroskotala u ostrova Giglio a při jejíž nehodě zahynulo 32 lidí…

Costa Concordia katastrofa

Úvodní představení společnosti jsem tentokrát pojal poněkud katastroficky a bohužel to není náhodou. Dvě události zmíněné v úvodu jsou totiž dost možná alegoriemi k současné situaci společnosti Carnival. Dle mého se nalézáme v prvním příkladu, v Mexickém zálivu, kdy požáru ve strojovně by se dala přirovnat rána v podobě covidu. Stejně jako loď Carnival Triumph i samotná společnost se nyní dost možná neovladatelně zmítá v rozbouřených vodách hospodářského zpomalování se stále většími vlnami v podobě úrokových sazeb. Obnovení dřívější slávy bude více než obtížné…

Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

akcie Carnival CCL

Kde koupit akcie Carnival

Online graf akcií Carnival (CCL)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Procházka XTB

V New Yorku či Londýně, jak je libo

Společnost Carnival, největší světový provozovatel výletních lodí jak z hlediska příjmů, tak z hlediska počtu pasažérů. Společnost je listovaná na burze v Londýně jako Carnival Ltd. (LSE:CCL.L) a na burze v New Yorku pak jako Carnival Corporation (NYSE:CCL). Jedná se o jedinou společnost na světě, která je zařazena do indexu S&P500 a současně do indexu FTSE250. I přes dvojí zalistování na burzách se jedná o jeden ekonomický subjekt. V příspěvku se všechny hodnoty budou vztahovat k CCL a uváděné částky jsou v amerických dolarech.

akcie CLL NYSE

Pěkná čísla před bouří

Před pandemií za rok 2019 CCL reportoval příjmy přes dvacet miliard dolarů se ziskem tří miliard dolarů. O zisk se společnost podělila s akcionáři, mezi nimiž bylo 692 milionů akcií, formou dividendy, která při výplatním poměru lehce přes 46 % dosáhla výše dvou dolarů na jednu akcii. Dluh se v této době pohyboval mírně nad hodnotou devíti a půl miliardy dolarů při tehdejší tržní kapitalizaci přes třicet miliard dolarů. Maximální hodnoty dosáhla akcie společnosti CCL o rok dříve, konkrétně 29. ledna 2018, kdy její cena dosáhla částky 66,19 dolaru, což odpovídalo tržní kapitalizaci 51,5 miliardy dolarů.

historický cenový vývoj akcií CCL
Zdroj: macrotrends

Covidová pohroma přinesla i pozitiva

Stabilní a profitabilní business se jako mávnutím kouzelného proutku doslova sesypal a na více jak rok poslal celou flotilu výletních lodí do doků. To mělo za následek totální rozvrat v příjmech společnosti, kdy nebyla schopná kvůli pandemii vykonávat svoji činnost, a logickým důsledkem toho bylo enormní zadlužování a ředění akcionářů pomocí vydávání nových akcií. Celková tržní kapitalizace na konci března roku 2020 klesla až k úrovni šesti miliard dolarů. Aktuálně je tržní kapitalizace kolem 13 miliard dolarů a celkový dluh dosahuje více než 36 miliard dolarů.

Počet akcií se potom téměř zdvojnásobil na více než 1,1 miliardy.

Společnost přistoupila ke snižování nákladů, které vedlo především ke zredukování flotily o devatenáct méně efektivních lodí. Některé však byly nahrazeny loděmi novými. Redukce a obnova probíhá i nadále a na letošní rok společnost oznámila plán ukončit provoz dalších tří menších lodí. Tyto kroky způsobily, že aktuální průměrné stáří všech lodí společnosti je o rok nižší, než tomu bylo v roce 2019.

Je patrné, že CCL využila tohoto období k modernizaci a především ke zefektivnění provozu lodí při současném zvyšování komfortu pro pasažéry, jež nepochybně nové stroje přináší. Aktuálně je tedy 50 % lodí nových, jejich celkový počet je nižší než před pandemií a zároveň jsou lodě úspornější i ekologičtější. Téměř všechny jsou totiž hybridní a mohou využívat jak MGO (marine gasoil), tak LNG, a předpokládá se, že právě LNG bude využíváno jako hlavní palivo po drtivou většinu provozního života lodi. Vzhledem k velmi vysokým cenám paliva se ukazuje tento přístup k modernizaci jako velmi prozřetelný a jistě v této nelehké době bude společnosti ku prospěchu.

Za zmínku rovněž stojí i fakt, že společnost v rámci úspor nesnižovala pouze počet lodí, ale i počet zaměstnanců. V roce 2019 zaměstnávala sto padesát tisíc lidí, kdežto v roce 2021 už jen téměř čtvrtinu, konkrétně čtyřicet tisíc.


tvorba akciového portfolia

Aktuální stav a výhled pro Carnival

V úvodním pohledu na současný finanční stav Carnivalu je třeba poznamenat a uvědomit si, že společnost má posunutý fiskální rok oproti kalendářnímu roku a účetně mu tedy rok končí již v listopadu. Kdybychom tedy chtěli porovnávat jednotlivé rejdařské společnosti, vzhledem k postupnému, ale rychlému obnovování poptávky bude Carnival přirozeně vykazovat horší čísla než jeho konkurenti, kteří začínají fiskální rok v lednu. Více bude rovněž vidět vliv omicronu, který ovlivnil významněji počátek roku 2022. Zároveň nám to umožní udělat lepší predikci třetího kvartálu právě s ohledem na druhý kvartál konkurence.

Ke konci května 2022 společnost vykázala čistou ztrátu necelé dvě miliardy dolarů při nárůstu poptávky o 50 % oproti stejnému období roku 2019, což by mělo vést k rychlému snižování ztráty v druhé polovině roku, přičemž na příští rok management plánuje dosažení zisku, a to ve výši jednoho dolaru na akcii.

Ztráta je způsobena celou řadou negativních vlivů, které se vyskytly či pokračovaly z předchozích období. Jedním z nich je vliv omicronu, jak bylo zmíněno výše, který ovlivnil začátek roku, a tím docházelo k odložení plaveb, případně uplatňování dříve zakoupených cest ve druhém kvartálu. Negativní dopad má samozřejmě i invaze Ruska na Ukrajinu, a to přímo i nepřímo. Přímým vlivem je, že se management společnosti rozhodl ukončit veškeré aktivity v Rusku, což odpovídá kapacitě 4,6 % pro zbytek roku. Nepřímým vlivem je pak vlažnější oživování poptávky v Evropě, kdy nejistotu zvyšuje nejen samotná přítomnost válečného konfliktu na starém kontinentu, ale jeho dopady na vysoké ceny energií. Právě kvůli snížené, respektive pomaleji se obnovující poptávce v Evropě se společnost rozhodla v rámci efektivity přesunout některé své lodě po světě tak, aby byly více vytížené, a to zejména do oblastí Ameriky a Austrálie.

Vývoj tržeb spol. Carnival
Vývoj tržeb spol. Carnival

Obsazenost ve druhém čtvrtletí vzrostla na 69 % a vedení společnosti pak očekává, že ve třetím čtvrtletí dosáhne obsazenosti kolem 110 %. Za měsíc červen se pak pohybovala na úrovni osmdesáti procent. Ruku v ruce s navyšováním obsazenosti je průběžně navyšována i přepravní kapacita, k čemuž dochází jednak díky uvolňování covidových opatření a druhak návratem lodí do provozu, neboť Carnival ještě neobnovil provoz všech svých lodí, ať už z důvodu plánované údržby nebo ještě jako pozůstatek po nejtemnější covidové době.

CCL provozuje nejen výletní lodě, ale i několik přístavů a privátních destinací, mezi nimiž jsou i terminály v Barceloně a na Tenerife. V rámci svých aktivit v oblasti Karibiku bude důležitým prvkem v rámci posílení pozice v této oblasti dostavba přístavu Carnival Grand Bahama Cruise, jehož otevření je plánováno na rok 2024 a od něhož si společnost slibuje další zvýšení atraktivity své nabídky.

karibik Carnival

Pozitivně lze jednoznačně hodnotit relativně velký objem volné hotovosti, kterou má společnost k dispozici. Silnou hotovostní pozici si společnost vytvořila hned v roce 2020, kdy se volná hotovost zvýšila z půl miliardy dolarů na devět a půl miliardy dolarů. V současné době má Carnival na účtech k dispozici téměř sedm a čtvrt miliardy dolarů, což je stále velmi silná pozice.

Zprávou, která jistě stojí za zmínku, je pak to, že dochází ke změně ve vedení společnosti a další earnings call, který bude hodnotit výsledky za třetí kvartál roku 2022, již nebude pod taktovkou CEO Arnolda Donalda, jenž po devíti letech opouští tuto pozici. Jeho místo zaujme současný COO Josh Weinstein.

Je třeba hledat i to dobré

Kolem Carnivalu se nutně netočí jen negativní zprávy. Jistě je velkým povzbuzením celého businessu, že odpadají poslední opatření a povinnosti v souvislosti s covidem, což přináší další nárůst poptávky. V segmentu výletních lodí standardně dochází ke snížení objemu objednávek ve třetím čtvrtletí, nicméně právě zrušení posledních omezení může zcela vymazat tuto cykličnost a zajistit kontinuální pokračování růstu objednávek.

Historická zkušenost CCL říká, že i přes ekonomickou nejistotu a pravděpodobnou recesi není třeba propadat panice, protože firma je odolná vůči recesi. Jak ostatně zaznívá z managementu, i v krizi pracující potřebují dovolenou, a když už si ji dopřejí, tak chtějí, aby stála za to. Strávit ji na výletní lodi je jistě velmi atraktivní a to je jeden z hlavních důvodů odolnosti segmentu vůči recesi.

Zajímavostí a možná i zvláštností v této souvislosti je, že akcionáři Carnivalu, kteří vlastní akcie za minimálně tisíc dolarů, mají nárok palubní kredit zdarma ve výši cca 50-250 dolarů dle délky a místu plavby. Tento benefit by se dal přirovnat k pěti až dvaceti pěti procentní slevě na akcii. Pokud byste si rádi užili dovolenou na výletní lodi a nemáte averzi k vyššímu riziku (což už tím, že vyrazíte na širý oceán, mít nemůžete), dostává potenciální investice do CCL zcela jiný rozměr 🙂

benefity pro akcionáře carnivalu
Zdroj: carnivalcorp

Závěr k Carnivalu s Morgan Stanley

Zakončit představení Carnivalu však přece jen nejde zcela pozitivně. Velkým varováním pro všechny potenciální investory je totiž analýza společnosti od Morgan Stanley, v níž investiční banka varuje, že v nejhorším případě bude hodnota akcií Carnival rovna nule dolarů, tedy předpokládá krach společnosti při realizaci nejhoršího scénáře.

Že se situace vyvine až takto katastrofálně, je spíše nepravděpodobné. Nicméně fakt, že stabilizace společnosti, neřkuli její návrat alespoň na úroveň roku 2019 bude velmi bolestivý, to je více než jasné i největším optimistům.

Titanic a Carnival

Analýza akcií Carnival (CCL)

Platné k datu 16. 9. 2022

Název společnosti (ticker)Carnival Corporation & plc (CCL)
Akciový indexS&P 500
Sídlo společnostiMiami, Florida
Tržní kapitalizace13 miliard USD
Sektor
(podsektor)
Consumer Cyclical
(Travel Services)
Počet zaměstnanců39 000
Dividenda
P/E
EPS(8,09)
P/S2,24
P/B1,51
P/C1,82
TCZ hodnotí6/10
Patreon TradeCZ

Nakupuj akcie u ověřených brokerů!

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 76,08 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Zdroje obrázků:

Benefity – https://www.carnivalcorp.com/static-files/50351a91-4dc0-4f6b-bfec-684647e6129f

Costa Concordia – https://pixabay.com/photos/il-giglio-costa-concordia-ship-234770/

Graf vývoje ceny – https://www.macrotrends.net/stocks/charts/CCL/carnival/stock-price-history

Titanic – https://pixabay.com/photos/titanic-sunset-ocean-ship-6972725/

Dual listing – https://pixabay.com/photos/chart-trading-courses-forex-1905225/

Carnival triumph – https://pixabay.com/photos/cruise-ship-sea-vacations-boat-144565/

Karibik – https://pixabay.com/photos/lagoon-willemstad-curacao-tropical-911963/

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 73 až 89 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 76,08 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
BINANCE
Recenze
Získej 10% slevu na poplatky.
Coinbase
Recenze
Získej $10 při nákupu za $100
Bitpanda
Recenze
Ebook