Napište nám zprávu
💁‍♀️ Anna Píchová o životních pilířích a jak se postarat sám o sebe.
„Zastav se a přemýšlej“ 👍
💁‍♀️ Anna Píchová o životních pilířích a jak se postarat sám o sebe.
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Akcie Novavax (NVAX), biotechnologická společnost a výrobce vakcín, analýza Novavax


Akcie Novavax (NVAX)

Akcie Novavax

Novavax je americká biotechnologická společnost se sídlem v Gaithersburgu v Marylandu, která vyvíjí vakcíny proti závažným infekčním onemocněním. Společnost je veřejně obchodovatelná a registrována pod zkratkou NVAX. Před rokem 2020 vědci společnosti vyvíjeli experimentální vakcíny proti chřipce, respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV), ebole a dalším novým infekčním onemocněním. Během roku 2020 společnost přesměrovala své úsilí a zaměřila se na vývoj a schválení své vakcíny NVX-CoV2373 proti covidu-19.

Jejich vakcína Nuvaxovid byla schválena v Evropské unii na konci roku 2021 a v Kanadě v únoru 2022 jako pátá vakcína proti COVID-19 po společnostech Pfizer/BioNTech, Moderna, Janssen a AstraZeneca. Novavax je financován veřejnými i soukromými investory (v roce 2015 společnost například obdržela výzkumný grant ve výši 89 milionů dolarů od Nadace Billa a Melindy Gatesových). Přibližně 50 % volně obchodovatelných akcií Novavax pak drží institucionální investoři.

Analýza společnosti a akcií Novavax

Pokud investoři v prvních dnech pandemie sázeli na nějakou vakcínu proti koronaviru, byla to ta od společnosti Novavax. Akcie této biotechnologické společnosti vylétly v roce 2020 o více než 2 700 %. To překonalo počáteční výkonnost dnešních lídrů v oblasti vakcín, společností Pfizer a Moderna. Ve stejném časovém horizontu se akcie společnosti Pfizer téměř nepohnuly. A akcie společnosti Moderna vzrostly o zhruba 400 %.

Příběh společnosti Novavax se však dramaticky změnil. Vakcína této společnosti přišla na trh později, než se očekávalo – a nyní po ní není taková poptávka, jak Novavax doufal. Akcie Novavax tak upadly do nevole investorů a v prvních 9 měsících roku 2022 ztratily více než 85 % své hodnoty. Hlavní otázkou tak je, zda existuje pro Novavax ještě nějaká naděje.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

Akcie Novavax

Kde koupit akcie Novavax (NVAX)

Akcie Novavax najdeme pod tickerem NVAX na více světových burzách. Pro jejich nákup by se měl investor rozhodnout z jasných důvodů, primárně po své vlastní hloubkové analýze společnosti Novavax. Kromě dlouhodobé investice do akcií NVAX můžeme na akciích společnosti také krátkodobě spekulovat, tedy obchodovat akcie NVAX. K tomu slouží primárně CFD kontrakty, díky kterým lze dokonce akcie Novavax shortovat – spekulovat na pokles ceny akcií.

Od našeho přístupu a očekávání se odvíjí výběr brokera pro investování do akcií.

Online graf akcií Novavax (NVAX)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

XTB

Teď když víme, kde koupit akcie Novavax, zaměřme se o to detailněji na jejich analýzu.

Postupně získaná povolení Novavax

Nejprve se podívejme, jak si Novavax stojí se svou vakcínou – Nuvaxovid. Přibližně 40 zemí – včetně USA – udělilo přípravku povolení k mimořádnému použití. Novavax také postupně získává povolení pro použití u dospívajících a pro použití jako posilovací vakcína. Nedávno například získal povolení pro očkování dospívajících ve Spojených státech. A Evropská unie jej povolila pro použití jako posilovač u dospělé populace.

Výrobek společnosti Novavax se liší od výrobků společností Pfizer a Moderna. Ty využívají technologii messengerové RNA – a jejich vakcíny se staly prvními komerčně dostupnými produkty na bázi mRNA. Produkt společnosti Novavax je proteinová subjednotková vakcína. Tato technologie byla použita i v jiných komercionalizovaných vakcínách, například ve vakcíně proti hepatitidě B. Myšlenka byla taková, že výrobek společnosti Novavax by mohl oslovit osoby, které dávají přednost tradiční technologii před novou, jako je mRNA.

To však společnosti zatím příliš nepomohlo v prodeji. V srpnu Novavax snížil svou prognózu ročních tržeb z vakcín na 2 až 2,3 miliardy dolarů z dřívějších 4 až 5 miliard dolarů. Společnost přiznala, že jedním z důvodů je její pozdní příchod na trh, což také v konečném důsledku negativně ovlivnilo cenu Novavax akcie. Samozřejmě je pozitivní, že Novavax uvedl na trh svůj první výrobek. Ale nedávné trendy v oblasti volného peněžního toku a návratnosti investovaného kapitálu nejsou v tuto chvíli příliš povzbudivé.

Akcier Novavax TradeCZ
Zdroj: ycharts.com

Vývoj volného peněžního toku a návratnosti investovaného kapitálu společnosti Novavax

Problém: Prodej Nuvaxovidu se propadá.

Někteří investoři a analytici vkládali do Nuvaxovidu velké naděje, zejména na americkém trhu, ale i jinde. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí stále váhá, zda se nechat očkovat, a část této váhavosti může být způsobena tím, že některé jinak populární vakcíny jsou založeny na mRNA, není bláznivé si myslet, že vakcína založená na proteinech, jako je Nuvaxovid, přiláká zájemce, kteří jsou skeptičtí vůči mRNA vakcínám. Bohužel Nuvaxovid ve druhém čtvrtletí 2022 zdaleka nenaplnil očekávání.

V tomto období Novavax vykázal celkové tržby ve výši 185,9 milionu dolarů, což představuje výrazný meziroční pokles o 37,6 %. Tržby společnosti z prodeje Nuvaxovidu, činily pouhých 55 milionů dolarů – ve druhém čtvrtletí roku 2021 nezaznamenala žádné tržby z prodeje této vakcíny, protože ještě nebyla na trhu. Biotechnologická společnost rovněž vykázala příjmy z grantů a licenčních poplatků.

Abychom však byli spravedliví, Novavax možná trpí celkovým poklesem poptávky po vakcínách proti covidu-19 – což je faktor, který nemůže ovlivnit. Je to však jen slabou útěchou pro akcionáře, z nichž mnozí rychle snížili (nebo uzavřeli) své pozice v souvislosti s hlášením hospodářských výsledků, což způsobilo pád akcií Novavax.


Světýlko naděje pro akcie Novavax? Potenciální možnosti růstu

Vyhlídky společnosti Novavax na trhu s vakcínami proti covidu-19 by se mohly zlepšit i v případě, že se poptávka po vakcínách bude nadále upravovat směrem dolů, protože svět (doufejme) opustí pandemickou fázi onemocnění. Biotechnologická společnost nedávno požádala o schválení vakcíny Nuvaxovid jako posilovací varianty pro dospělé v USA. Téměř 79 % Američanů již obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny a 67,3 % je plně očkováno, což je důvod, proč je trh s primárním očkováním omezený.

Trh s posilovacími vakcínami však vypadá mnohem slibněji. Pokud se onemocnění covidem-19 stane běžně přijímaným respiračním onemocněním, mnozí – zejména ti nejvíce ohrožení – se budou i nadále nechávat pravidelně přeočkovávat. Vedení společnosti se domnívá, že Nuvaxovid může získat významný podíl na trhu s opakovaným očkováním proti covidu-19.

Pokud se tato prognóza vedení společnosti potvrdí, akcie Novavax by se mohly znovu stát zajímavou investiční příležitostí.

Společnost se však může těšit i na další věci, které ji čekají. Novavax se může pochlubit dalším programem v pozdní fázi zkoušek: NanoFlu, potenciální vakcínu proti chřipce určenou pro dospělé ve věku 65 let a starší. Vakcína NanoFlu již prokázala solidní výsledky ve třetí fázi klinického hodnocení.

Právě do tohoto produktu vkládala společnost před pandemií své naděje. Chřipka je stále obzvláště nebezpečná pro seniory, a vakcína NanoFlu by mohla pomoci snížit počet každoročních hospitalizací a úmrtí. Mezi další kandidáty společnosti Novavax v dřívějších studiích patří kombinovaná vakcína proti chřipce a koronavirům a další zkoumaný kandidát proti malárii. Vakcína Nanoflu a potenciál vakcíny Nuvaxovid na trhu s posilovacími vakcínami však pro společnost představují nejlepší příležitosti.

Něco málo k Novavax
Něco málo k Novavax
Zvažte svůj investiční horizont

Znamená to, že by majitelé akcií Novavax měli hodit ručník do ringu? To záleží na investičním horizontu. Za současného stavu investoři dokonce ustoupili od hvězdného výrobce vakcín Moderny. Tržby společnosti v roce 2022 překonají ty z přechozího roku – ale akcie to nereflektují. Akcie Moderny ztratily za prvních 9 měsíců roku 2022 téměř 50 % a není příliš pravděpodobné, že by se investoři hrnuli do problémového Novavaxu.

Přesto zůstává dlouhodobý potenciál společnosti Novavax nedotčen. Společnost je nejdále ve vývoji potenciální kombinované vakcíny proti koronavirům a chřipce. V příštím roce by měla zahájit třetí fázi testování. Kombinovaná vakcína společnosti Moderna je ve fázi 1.

Kombinovaná vakcína by mohla mít velký význam. Mohla by si získat Američany, kteří se obvykle nechávají očkovat proti chřipce. To je polovina dospělé populace. Společnost Novavax by se tak mohla stát dlouhodobým lídrem na trhu s vakcínami proti koronavirům. Asi nemá smysl, aby současní investoři akcie Novavax nyní prodávali – k tomuto rozhodnutí měli dospět dříve. Ale vzhledem ke krátkodobým problémům není potřeba spěchat a kupovat akcie Novavax právě teď. Investoři by si měli počkat, jestli si Novavax dokáže vybojovat podíl na trhu s posilujícími vakcínami – a udržet si alespoň stabilní příjmy. Pokud se to společnosti podaří – a pokud budou zprávy z kombinovaného vakcinačního programu dobré – možná brzy nastane čas na opětovný nákup těchto biotechnologických akcií.


tvorba akciového portfolia

Analýza akcií Novavax (NVAX)

V době psaní analýzy se tržby společnosti (TTM) pohybují kolem 1,3 mld. USD, přičemž společnost vykazuje roční ztrátu 1,5 mld. USD. Novavax není zadlužený – po odečtení současného 500milionového (USD) dluhu drží v hotovosti dalších 800 mil. USD.

Tento rok by měl Novavax vykázat tržby ve výši 2 mld. USD, v dalším roce pak 2,2 mld. USD.

Platné k datu 25. 10. 2022

Název společnosti (ticker)Novavax (NVAX)
Akciový index
Sídlo společnostiGaithersburg, Maryland
Tržní kapitalizace1,5 miliardy USD
Sektor
(podsektor)
Healthcare
(Biotechnology)
Počet zaměstnanců1541
Dividenda
P/E
EPS(19,41)
P/S1,12
P/B
P/C
TCZ hodnotí6/10
Patreon TradeCZ

Věděli jste, že akcie Novavax doporučuje i umělá inteligence (AI)?


Nakupuj akcie u ověřených brokerů!

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Ebook