Akciové a burzovní indexy: Co všechno byste o nich měli vědět, typy akciových indexů
Co je akciový a burzovní index
Burzovní index ukazuje, jak se podle investorů daří ekonomice. Index shromažďuje údaje od různých společností z různých odvětví. Tyto údaje dohromady vytvářejí obraz, který investorům pomáhá porovnávat aktuální cenové úrovně akciového trhu s minulými cenami a vypočítat tak výkonnost trhu.
Některé indexy se zaměřují na menší část trhu. Například akciový index Nasdaq Composite úzce sleduje technologický sektor. Pokud tedy chcete vědět, jak se daří technologickým společnostem, měli byste se podívat na index Nasdaq. Indexy se také liší velikostí, některé sledují jen několik akcií, jiné tisíce. Každý index přitom slouží jedinečnému účelu.
Pojďme se blíže podívat na to, co akciové indexy jsou, jak se sestavují a s kterými z nejznámějších indexů se můžete setkat.
TIP: Jak začít investovat do akcií
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Investuj se mnou 🙂
Online graf nejznámějšího indexu E-mini S&P 500 (ES)
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Co je to akciový index?
Tržní index sleduje výkonnost určité skupiny akcií, dluhopisů nebo jiných investic. Tyto investice mohou být z jednoho konkrétního odvětví, jako jsou akcie technologických firem, ale stejně tak se může jednat o celý akciový trh, jako je tomu v případě indexu S&P 500 nebo FTSE 100.
Pokud jde o tržní indexy, není stanovena jejich velikost. Index Dow Jones obsahuje pouhých 30 akcií, zatímco index CRSP US Total Market Index více než 3 700. Důležité je, že každý z nich obsahuje dostatečně velký vzorek, aby ztělesňoval celkové chování části ekonomiky, kterou má reprezentovat.
První burzovní index na světě se objevil v červenci 1884, kdy novinář Charles Dow zveřejnil v USA Dow Jones Transportation Index. Index obsahoval 11 akcií dopravních společností, včetně devíti železničních společností, jedné paroplavební společnosti a jednoho telegrafního operátora. Průměr indexu se vypočítal tak, že se sečetly ceny všech akcií a výsledek se vydělil 11 – počtem akcií.
V roce 1896 Charles Dow zveřejnil index složený z 12 průmyslových společností, z něhož se později vyvinul Dow Jones Industrial Average, který obchodníci používají dodnes. Jedná se tak o nejstarší akciový index na světě.
Pokud se ztrácíte, podívejte se na akciový index v našem v akciovém slovníku.
Jak se sestavuje burzovní index?
Každý burzovní index používá při rozhodování o tom, které společnosti (nebo jiné investice) zahrne, vlastní vzorec a pravidla.
Indexy, které se zaměřují na výkonnost širokého trhu, se mohou rozhodnout zahrnout pouze společnosti, které mají velkou tržní kapitalizaci – celkovou hodnotu všech svých akcií.
Alternativně mohou být společnosti vybírány výborem (např. S&P 500) nebo mohou představovat všechny akcie, které se obchodují na určité burze (např. v Londýně). Některé indexy se zaměřují na společnosti působící ve stejném průmyslovém odvětví, jako jsou technologie nebo zdravotnictví.
Jakmile je rozhodnuto, které společnosti budou do indexu zahrnuty, musí sestavovatel indexu určit, jakým způsobem budou tyto společnosti zastoupeny. Důležitým faktorem je „indexová váha“. V závislosti na způsobu přiřazení vah může mít každá ze zahrnutých společností stejný vliv na výkonnost indexu, nebo může být jejich vliv založen na kritériu, jako je jejich tržní kapitalizace nebo cena akcií.
Tři nejčastěji používané metody vážení indexů jsou následující:
- Váhy podle tržní kapitalizace: Index více reprezentuje akcie s největší tržní kapitalizací. V tomto případě platí, že čím větší je společnost, tím větší je její vliv na výkonnost indexu. Příkladem je globálně nejvíce obchodovaný index S&P 500.
- Rovnoměrně vážený: Index sestavený na tomto základě přistupuje ke všem svým účastníkům stejně. Výkonnost každé společnosti má možnost ovlivnit index stejnou měrou bez ohledu na její velikost. Tímto způsobem není sestaveno příliš mnoho indexů a jedním z nich je méně známý Nifty 50.
- Cenově vážený: Tento typ indexu přisuzuje největší váhu společnostem s největšími cenami akcií bez ohledu na skutečnou velikost společnosti. Na tomto základě je sestavený index Dow Jones.
Jaké je využití burzovních a akciových indexů?
Akciové indexy může být užitečné sledovat z několika hlavních důvodů:
- Sledování nejznámějších burzovních indexů vám může poskytnout obecný přehled o stavu celého akciového trhu.
- Sledování méně známých indexů vám může pomoci zjistit, jak si určitý segment trhu vede ve srovnání s trhem jako celkem.
- Pokud nechcete investovat do jednotlivých akcií, je nákladově efektivním způsobem, jak v průběhu času dosáhnout solidních výnosů, investování do burzovně obchodovaných fondů (ETF), které svým složením sledují indexy akciového trhu.
- Díky akciovým indexům je snazší zjistit, jak si trh vede, aniž byste museli sledovat vzestupy a poklesy každé jednotlivé akcie. Přinášejí také investiční příležitosti, které mohou využít i začínající investoři a podílet se tak na dlouhodobém úspěchu akciového trhu.
Akciové indexy se pojí s investováním do ETF – burzovní indexy.
Jaké existují typy akciových a burzovních indexů?
Zatímco níže uvedených 7 konkrétních indexů se obecně používá jako zástupce celého akciového trhu, existuje nespočet dalších indexů, z nichž mnohé jsou přizpůsobeny tak, aby reprezentovaly velmi specifické segmenty trhu.
- Environmentální, sociální a správní: Indexy ESG se zaměřují na společnosti, které dosahují dobrých výsledků v ukazatelích toho, jak se chovají k životnímu prostředí, ke svým zaměstnancům a obecně ke svému okolí jako celku.
- Globální indexy: Jak již jejich název napovídá, globální indexy umožňují sledovat kolektivní výkonnost všech společností na světě.
- Národní indexy: Stejně jako index S&P 500 reprezentuje výkonnost amerického trhu, existují indexy sledující vzestupy a pády společností téměř v každé zemi.
- Růstové indexy: Růstové indexy sledují výkonnost předních růstových akcií neboli akcií společností, které se zaměřují na rychlejší růst než celý trh.
- Hodnotové indexy: Hodnotové indexy naproti tomu sdružují společnosti, které investoři na základě jejich finančního stavu považují za podhodnocené.
- Sektorové indexy: Sektorové indexy jsou sestaveny tak, aby sledovaly výkonnost konkrétních odvětví, jako jsou technologie, finance, zdravotnictví, spotřební zboží a doprava.
Existují i další druhy indexů – například dluhopisové, komoditní a mnoho dalších. V podstatě jakákoliv třída aktiv může být reprezentovaná svým indexem. Zajímavým příkladem je index amerického dolaru, což je měnový index, který měří sílu amerického dolaru ve vztahu ke koši dalších předních světových měn. Obecně jsou však zdaleka nejvíce sledované a obchodované právě akciové indexy všeho druhu.
Hlavní akciové indexy
Pojďme si v krátkosti představit nejvýznamnější akciové indexy – ve skutečnosti jich existuje samozřejmě mnohem více. V podstatě každý jednotlivý akciový trh je reprezentovaný svým vlastním indexem.
1. Dow Jones Industrial Average (DJIA)
Dow Jones Industrial Average je nejstarší a nejznámější index. Často, ať už právem nebo neprávem, je Dow považován za barometr amerického trhu. Zpočátku byl index Dow prostým průměrem cen akcií v indexu, ale díky rozdělování akcií, jejich slučování a dalším transakcím nyní index vyžaduje sofistikovanější výpočet průměru cen.
Index Dow v současné době zahrnuje 30 akcií. Tyto akcie představují některé z největších a nejvlivnějších společností v USA.
Dow je jedním z mála významných indexů, který je cenově vážený, což znamená, že pokud se cena akcie změní o 1 USD, má to na index stejný vliv bez ohledu na procentuální změnu ceny akcie. Jinými slovy, změna o 1 USD u akcie za 30 USD má stejný vliv jako změna o 1 USD u akcie za 60 USD.
Akcie indexu Dow představují přibližně čtvrtinu hodnoty celého amerického trhu, takže v tomto smyslu jde o vypovídající měřítko. Značné růsty indexu Dow mohou naznačovat vysokou důvěru investorů v akcie. Mějte však na paměti, že vzhledem ke svému složení nereprezentuje náladu investorů, týkající se malých nebo středně velkých společností.
2. S&P 500
Index S&P 500 je nejčastěji používaným indexem finančními profesionály jako nejbližší reprezentant amerického trhu. Zahrnuje 500 nejobchodovanějších amerických akcií a přiklání se k větším společnostem. Tento index pokrývá přibližně 82 % celkové hodnoty amerického trhu, takže z tohoto hlediska je lepším měřítkem trhu než Dow. S&P 500 je index vážený tržní kapitalizací, stejně jako téměř všechny ostatní hlavní indexy.
Vážení podle tržní kapitalizace dává větším společnostem větší vliv na vývoj indexu. Když například akcie společnosti Microsoft nebo Apple stoupnou nebo klesnou, budou mít tyto změny větší dopad na cenu indexu než změny v cenách ostatních akcií v indexu. Přestože je index S&P 500 vážen ve prospěch větších společností, protože zahrnuje tolik společností, je přesnějším ukazatelem širšího trhu než index Dow.
Ačkoli finanční média mohou častěji informovat o indexu Dow (asi z úcty k jeho historii), můžete získat lepší představu o celkovém americkém trhu, pokud se zaměříte na index S&P 500.
3. Nasdaq Composite
Nasdaq Composite zahrnuje všechny akcie kótované na trhu Nasdaq, což je celkem více než 2 900 společností. Ačkoli má Nasdaq široký záběr, přiklání se k technologickým společnostem. Je to také index vážený tržní kapitalizací, a proto je nejvíce ovlivněn velmi velkými technologickými společnostmi.
Převaha technologických akcií a výskyt malých, spekulativních společností v indexu Nasdaq způsobují, že je tento index volatilnější než Dow nebo S&P 500. Nasdaq nebyl vytvořen proto, aby reprezentoval celý trh, ale poskytuje dobrý vhled do změn myšlení lidí, kteří investují do technologií.
Podmnožinou indexu Nasdaq Composite je index Nasdaq 100. Ten sleduje výkonnost 100 největších a nejaktivněji obchodovaných akcií kótovaných na burze Nasdaq – s tím, že se vyhýbá výběru finančních akcií.
4. FTSE 100
Financial Times Stock Exchange 100, známý také jako FTSE 100 nebo „Footsie“, je index 100 největších britských společností, které jsou součástí Londýnské burzy cenných papírů (LSE). Samotná burza přitom zahrnuje více než 1 300 společností.
Index FTSE 100 je vážený podle tržní kapitalizace. Pro zařazení do indexu musí být společnost kótována na LSE, musí být denominována v librách a musí splňovat minimální požadavky na volně obchodovatelné akcie a likviditu akcií. Likvidita je měřítkem snadnosti nákupu a prodeje akcií společnosti. Akcie s vyšší tržní kapitalizací mají v indexu FTSE 100 větší váhu, a proto mají větší vliv na pohyb cen indexu.
Tržní kapitalizace každé společnosti se přezkoumává čtvrtletně. V případě potřeby se index upravuje, přičemž se snižuje vliv společností, které se zmenšily, a zvyšuje se vliv podniků, které od předchozího přezkumu dostatečně vzrostly. Mezi další britské indexy patří FTSE 250 a FTSE 350, z nichž každý odráží počet společností, které jej tvoří.
5. DAX
DAX je německý akciový index frankfurtské burzy, který se aktuálně skládá ze 40 společností. Ty se pravidelně přehodnocují, a v případě, že některá akcie nesplní požadavky na zařazení v indexu, je odstraněna a nahrazena jinou společností.
DAX je pro obchodníky oblíbený evropský index díky jeho vysoké volatilitě a likviditě. Proto se také považuje za největší a nejdůležitější evropský index.
Více informací o indexu DAX.
6. Nikkei 225
Nikkei 225 zahrnuje 225 akcií vybraných z domácích akcií, které se obchodují na primárním trhu tokijské burzy.
Nikkei je cenově vážený index, jehož složky se každoročně na začátku října mění. Výběr je založen na dvou faktorech: likviditě a sektorové vyváženosti.
7. Euro Stoxx 50
Euro Stoxx 50 je považován za přední evropský blue chip akciový index akcií eurozóny. Byl vytvořen společností Stoxx, poskytovatelem indexů vlastněným skupinou Deutsche Börse Group.
Euro Stoxx 50 je vážený podle tržní kapitalizace a zahrnuje 50 akcií z osmi zemí: Francie, Německa, Nizozemska, Španělska, Itálie, Irska, Belgie a Finska. Navzdory svému názvu tvoří přibližně 70 % indexu akcie ze dvou zemí: Francie a Německa.
8. Hang Seng
Index Hang Seng je akciový index vážený tržní kapitalizací a je hlavním ukazatelem výkonnosti trhu v Hongkongu. Denně sleduje 50-60 největších a nejlikvidnějších akcií, které jsou kótovány na hlavní burze cenných papírů v Hongkongu.
Spolu s indexem Nikkei 225 je Hang Seng jedním z nejznámějších asijských indexů.
Jak začít investovat do akcií a ETF – akcie online
Jak investovat do burzovních indexů
Jedním ze způsobů, jak získat expozici vůči celým burzovním indexům, je investovat do pasivních investic, jako jsou fondy obchodované na burze (ETF). Jedná se o formu kolektivního investování, které sdružuje příspěvky potenciálně tisíců investorů do jednoho investičního fondu.
Žádná investice na akciovém trhu není jistotou. U pasivního investování je však cílem kopírovat výnos dosažený určitým burzovním indexem nebo jiným benchmarkem. Například kopírováním výkonnosti indexu FTSE 100 předních britských společností nebo amerického indexu S&P 500. Tyto indexy z dlouhodobého hlediska rostou, proto nabízí pasivní investování z dlouhodobého hlediska poměrně zajímavé, ačkoliv omezené výnosy.
Pokud se rozhodnete investovat do pasivně spravovaných fondů, přináší to řadu výhod. Podobně jako podílové fondy nabízejí výhodu okamžité diverzifikace a můžete do nich investovat i bez hlubších znalostí investování. ETF lze však obchodovat podobně jako akcie jednotlivých firem prostřednictvím brokerských platforem, přičemž pasivní investice charakterizují výrazně nižší poplatky než takzvané aktivní investice – podílové fondy, kde si jejich správci účtují více za aktivní správu. Za vyšší poplatek přitom jen málokdy dostanete lepší návratnost investice.
Pokračujte na seznam akcií a analýzu akciových společností TradeCZ.