Napište nám zprávu
Položí Fed trhy kvůli přehřáté ekonomice? 🛑
😎 Krypto VIP komunita do konce měsíce zdarma!
Položí Fed trhy kvůli přehřáté ekonomice? 🛑
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Akcie Netflix – streamovací platforma, konkurence a analýza společnosti


Akcie Netflix Graf  | TradeCZ

Streamovací platforma či internetová televize Netflix je lídrem na trhu streamovaného videa, který v důsledku pandemie zažil obrovský boom. Investoři díky tomu zvýšili cenu akcií Netflix až na téměř 600 dolarů.

Akcie Netflix se po oznámení výsledků hospodaření za Q2 2021 propadly k 500 dolarům, dlouhodobě se však obchodují za poměrně vysoké násobky ziskovosti a tržeb. Někteří investoři se tak mohou ptát, zda jsou akcie Netflix atraktivní investiční příležitostí.

Historie společnosti

Společnost Netflix se sídlem v kalifornském Los Gatos zahájila svou činnost v roce 1997 jako předplacená služba pro zasílání DVD poštou. Akcie Netflix se začaly obchodovat 23. května 2002 na burze NASDAQ pod symbolem NFLX. V době IPO nabízela společnost akcie za cenu 15 USD za akcii.

Tato inovativní služba nakonec vyřídila tehdejšího hegemona – řetězec půjčoven DVD filmů – Blockbuster, který dlouhou dobu přehlížel nově vzniklou konkurenci, než bylo pozdě.

Akcie Netflix Graf  | TradeCZ

V roce 2007 začal Netflix nabízet službu streamování videa – licencované filmy a televizní seriály. Později v únoru 2013 se pak společnost rozhodla pro produkování vlastního obsahu a uvedla svůj první původní seriál House of Cards, čímž se spustila doslova revoluce.


XTB

V lednu 2013 v článku časopisu GQ představil Ted Sarandos, ředitel pro obsah společnosti, strategii týkající se oblasti původního obsahu a popsal ji velmi jednoduše: „Cílem Netflixu je stát se HBO rychleji, než se HBO může stát námi.“ To se společnosti do značné míry povedlo.

Netflix i nadále nabízí svou starší službu zasílání DVD poštou, ale již ji nepropaguje. „Old schoolová“ cesta ani Netlixu nepřináší výrazné příjmy. Svých kořenů se však americký streamovací gigant zatím nevzdal. Společnost vždy věřila, že její budoucnost spočívá v poskytování digitální video zábavy. V současnosti tak Netflix nabízí svou předplacenou službu streamování videa na vyžádání a bez reklam ve více než 190 zemích.

Video analýza Netflixu

Online graf akcií Netflix (NFLX)

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Růst počtu předplatitelů je hnacím motorem společnosti i akcií Netflix

V posledních několika letech se společnost soustředila na rozšiřování své celosvětové základny předplatitelů. Chce si vybudovat konkurenční výhodu díky rozsahu svého podnikání. Po celém světě tak intenzivně investuje do výroby původního obsahu v místních jazycích. Výkonnost akcií Netflix tak je do značné míry spojena s čistým přírůstkem předplatitelů.

Netflix zakončil druhé čtvrtletí roku 2021 s 209,18 milionu předplatitelů po celém světě. Z 35 % se přitom na uživatelské základně podílejí Spojené státy americké a Kanada. Což se podepisuje i na regionálním rozdělení příjmů společnosti.

Akcie Netflix Graf  | TradeCZ
Podíl jednotlivých regionů na tržbách společnosti v roce 2020. Zdroj: statista.com

Lidé, kteří zůstávali během pandemie covid-19 zavření doma, podpořili růst podnikání Netflixu. Sledovali více televizi, protože během pandemie byla uzavřena kina, nebylo možné chodit na koncerty a také sportovní přenosy byly značně omezeny. V roce 2021 však Netflix čeká obtížné meziroční srovnání, protože se začínají globální ekonomiky po pandemii znovu otevírat. Jak na případné neuspokojivé hospodářské výsledky společnosti budou reagovat investoři, je otázkou.

Unikátní obsah Netflixu stále přitahuje nové předplatitele

Od té doby, co Netflix začal prosazovat svůj původní obsah, uvedl na trh poměrně dost hitů.

Patří mezi ně Money Heist, Orange Is the New Black, Stranger Things, The Umbrella Academy a The Witcher.

Streamovací platforma uvedla také populární původní filmové trháky, jako jsou 6 Underground, Bird Box, Extraction, Murder Mystery, Spenser Confidential a The Old Guard.

Akcie Netflix Graf  | TradeCZ

Mezi nejnovější pořady, které vzbuzují pozornost uživatelů Netflixu, pak patří seriály Bridgerton, Ginny & Georgia a Sweet Tooth a oblíbené nové původní filmy Fatherhood, Army of the Dead a Awake. Není tak divu, že průzkum investiční banky Cowen ukázal, že rostoucí knihovna původního obsahu Netflixu je hlavním lákadlem pro předplatitele.

Na to samozřejmě reaguje svou cenotvorbou i samotný Netflix, proto 29. října 2020 zvýšil ceny svého předplatného na území USA. Jak už bylo uvedeno výše, k poslednímu červnu 2021 měl Netflix více než 209 milionů předplatitelů. Na grafu níže můžete vidět, jak se jejich počty vyvíjely v posledních 5 letech.  

Akcie Netflix Graf  | TradeCZ
Růst počtu předplatitelů Netflixu. Zdroj: statista.com

Zatímco popularita streamovací služby Netflix roste, sekce DVD společnosti klesá. Na konci roku 2019 bylo ve Spojených státech pouze 2,15 milionu předplatitelů služby půjčování DVD, což je pokles oproti 11,17 milionu v roce 2011.

Konkurence Netflixu

Netflix však čelí také tvrdé konkurenci. V prvé řadě ze strany tradičních mediálních společností. Společnost Warner Media vlastněná AT&T spustila v květnu 2020 službu HBO Max. NBC Universal, vlastněná společností Comcast, ji následovala v červenci 2020 se službou Peacock. Společnost Discovery debutovala se svou službou Discovery+ 4. ledna. Dne 4. března spustila ViacomCBS službu Paramount+ a to není všechno. Další streamovací služby patří Amazonu (Prime Video), Applu (Apple TV+), Walt Disney (Disney+ a Hulu) a další.

Akcie Netflix | TradeCZ

Podle Seeking Alpha lze zmínit ještě společnosti Roku, Spotify či Vivendi, které působí na poli Movies and Entertainment.

Konkurence se podepisuje na snižujícím se růstu nových předplatitelů – jak na to zareagují akcie Netflix?

Zatímco ještě v Q1 2020 dokázal Netflix zvýšit počet předplatitelů své služby o více než 15 milionů a v Q4 2020 o 8,5 milionu, v Q1 2021 se číslo o poznání snížilo na 3,98 milionu a v Q2 2021 dokonce na 1,54 milionu nových uživatelů.

Netflixu se také v Q2 2021 nepodařilo naplnit očekávání analytiků v oblasti výše čistého zisku ani výše tržeb. To však není v případě streamovacího gigantu nic nového – očekávané ziskovosti se mu nepodařilo dosáhnout ve 3. z posledních 4 čtvrtletí. Zůstává tak otázkou, zda může být Netflix se sílící konkurencí v zádech a poměrně vysokým ohodnocením vhodnou investiční příležitostí. Na akciovém trhu pravděpodobně naleznete i lepší potenciální investice. Ovšem v případě globální korekce napříč všemi sektory budou akcie Netflix opět o něco lákavější.


Akcie Netflix | TradeCZ

Přidej se mezi komunitu 500+ investorů


Dovětek Petr Plecháč

Netflix se pohybuje na poli zábavných služeb, kde mají výhodu ti, kteří umí jít s dobou, překvapovat a inovovat.

Streamovacích společností dnes známe hned několik, ale málokterá má takovou základnu uživatelů (209 mil.) v tolika zemích (190) a nabízí své produkty v tamním rodném jazyce.

Akcie Netflix | TradeCZ

Velkou výhodou Netflixu je široká škála nabízených produktů, od seriálů, filmů, dokumentů až po realityshow či dětské pohádky. Dá se říct, že na Netflixu si opravdu vybere každý.

Netflix neznamená pouze sledování televize, ale veškerý obsah si může předplatitel pustit i na svém tabletu nebo chytrém telefonu.


Akcie Netflix | TradeCZ
Akcie Netflix a mnohé další probíráme na Discordu, přidejte se!

V akciových screenerech nalezneme akcie Netflix v sektoru Communication Services (jako Alphabet (Google), The Walt Disney, AT&T či Facebook) a v podsektoru Entertainment (jako Disney, Comcast, Roku či Discovery).

Aktuální informace pro investory a důvěryhodná data najdete na stránkách Netflix pro investory.

Základní informace o společnosti Netflix

Akcie Netflix – data a informace

Hodnoty platné k datu 21. 11. 2023

Akcie Netflix | TradeCZ
Název společnosti (ticker)Netflix (NFLX)
Akciový indexS&P 500
Sídlo společnostiLos Gatos (Kalifornie)
Tržní kapitalizace207 miliard dolarů
Sektor (podsektor)Communication Services
(Entertainment)
Počet zaměstnanců12 800
Dividenda
P/E47.31
EPS$10,03
P/S6,34
P/B9,17
P/C26.39
TCZ hodnotí8/10

Akcie Netflix a jejich vnitřní hodnota

Netflix patří mezi akciové společnosti, které jsou velké, stabilně rostoucí, a dokonce i výdělečné, a lze tak na něj aplikovat metody na zjištění vnitřní hodnoty akcií.

Akcie Netflix | TradeCZ

Jak na tom tedy jsou akcie Netflix? Pokud použijeme klasický model zjištění férové ceny akcie a dosadíme: EPS = $9,92 ; míra růstu 20 % ; očekávaný výnos 10 % a P/E v době prodeje 25, vychází aktuálně férová cena $542 / akcii.

Finanční výsledky společnosti Netflix

Tržby Netflixu

Tržby společnosti meziročně rostou mezi 25-35 % od roku 2015.

V roce 2021 by měly dosáhnout 29,66 miliardy dolarů a v roce 2020 na bezmála 34 miliard USD.

Cena akcie Netflix | TradeCZ

Z grafu je patrná rostoucí tendence tržeb, které se následně projevují i v dalších zkoumaných metrikách.

Netflixu se daří zvyšovat hrubé marže, a v posledních letech zrychluje také růst čistého zisku, který se v roce 2020 pohyboval kolem 2,8 miliardy USD.

Cena akcie Netflix | TradeCZ

Dluh Netflixu dosahuje výše 18 miliard USD, přičemž v hotovosti má společnost téměř 8 miliard USD. S ohledem na tržby, čistý zisk a cash flow není dluh velkým problémem. V roce 2020 se Netflix dostal do kladných čísel free cash flow na 2 miliardy USD, rok předtím vykazoval ztrátu 3 miliardy USD.

Společnost Netflix těžila z dopadů pandemie koronaviru covid-19 a díky obecnému zvýšenému zájmu o investování se nyní mohou jevit akcie Netflix předražené. Netflix oznámil, že hodlá vstoupit na pole online her v mobilních telefonech, a to na témata svých oblíbených filmů a seriálů, na která má již společnost práva.

Pokud se to společnosti podaří, mohou akcie Netflix růst i díky úspěchům v populární gaming sféře. Překvapí nás tato společnost dalším ohromujícím růstem, díky čemuž bude každý cenový propad jen dobrou příležitostí pro nákup akcií Netflix?

Jakou historii za sebou mají akcie Netflix?

Akcie Netflix mají historii růstu a poklesu. Po vstupu na burzu v roce 2002 se akcie Netflix rychle vyšplhaly na více než 30 USD za akcii. V roce 2004 se však akcie propadly na méně než 10 USD za akcii.

Po propadu v roce 2004 se akcie Netflix začaly pomalu zotavovat. V roce 2007 překročily akcie 20 USD za akcii a v roce 2010 překročily 50 USD za akcii.

Od roku 2010 zaznamenaly akcie Netflix prudký růst. V roce 2015 překročily akcie 100 USD za akcii a v roce 2022 dokonce velmi úctyhodných 500 USD za akcii.

Růst akcií Netflix byl způsoben několika faktory, včetně:

  • Růstu poptávky po streamování videí – Poptávka po streamování videí na vyžádání se v posledních letech výrazně zvýšila. To je způsobeno rostoucí dostupností vysokorychlostního internetu a rostoucí oblibou televizních seriálů a filmů.

  • Inovativní strategie společnosti Netflix – Společnost Netflix byla průkopníkem v oblasti streamování videí na vyžádání. Společnost nabízí širokou škálu obsahu, včetně původních seriálů a filmů, a také nabízí flexibilní předplatné plány, které vyhovují různým potřebám zákazníků.

  • Silné finanční výkonnosti společnosti Netflix – Společnost Netflix je vysoce zisková společnost s rostoucími příjmy a zisky. To poskytuje investorům jistotu, že společnost je schopna pokračovat ve svém růstu.

Překvapí nás Netflix dalším ohromujícím růstem, díky čemuž bude každý cenový propad akcií jen dobrou nákupní příležitostí?Nakupuj akcie Netflix u ověřených brokerů!

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook