Napište nám zprávu
🔴 PROHRÁL FED SOUBOJ A ČEKÁ TRHY PROPAD?
Rekordní zlato kvůli strachu 🔥 Bitcoin CZ rybníček
🔴 PROHRÁL FED SOUBOJ A ČEKÁ TRHY PROPAD?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Akcie Alphabet – analýza společnosti a investice nejen do vyhledávače Google


Akcie Alphabet | TradeCZ

Akcie Alphabet – Google

Alphabet je americký nadnárodní konglomerát se sídlem v Mountain View v Kalifornii.

Vznikl restrukturalizací společnosti Google 2. října 2015, kdy se stal mateřskou společností nejenom Googlu, ale také několika bývalých dceřiných společností největšího internetového vyhledávače.

V současnosti se jedná o jednu z největších technologických společností na světě podle tržeb a jednou z nejhodnotnějších společností obecně.

O společnosti Alphabet … a Google

K založení Alphabetu vedla snaha umožnit větší autonomii společnostem ve skupině, které působí v jiných oblastech než v oblasti internetových služeb.

Larry Page a Sergey Brin v prosinci 2019 odstoupili ze svých výkonných funkcí, přičemž funkci generálního ředitele převzal indický rodák Sundar Pichai, který je rovněž generálním ředitelem společnosti Google.

Akcie Alphabet | TradeCZ

Dva spoluzakladatelé Google, Larry Page a Sergey Brin, však stále zůstávají zaměstnanci, členy představenstva i majoritními akcionáři společnosti Alphabet.

Akcie Alphabet – online graf akcií společnosti Alphabet

Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.

Přidej se mezi komunitu 500+ investorů

Akcie Alphabet: rychle rostoucí large caps

Akcie Alphabet (tehdy ještě pod názvem Google) se začaly obchodovat na burze v srpnu 2004 za upisovací cenu 84 dolarů za akcii. I přes svou velikost popírá Alphabet tradiční tržní zákonitosti (podobně jako Apple, Amazon nebo Microsoft) a stále výrazně roste.

Investice do IPO Google by z vás bezpochyby udělala milionáře, ale i v nedávné minulosti akcie Alphabet stále velmi výrazně rostly. V období od 31. 3. 2011 do 31. 3. 2021 vystoupala cena akcií Alphabet o neuvěřitelných 874 % (index S&P 500 ve stejném období vzrostl „pouze“ o 219 %), přestože už v tomto období výrazně překonala společnost tržní kapitalizaci bilion dolarů.

Vzhledem k tomu, jak zásadní roli hraje tato technologická společnost v našem každodenním životě, se však dá předpokládat, že i v následujícím desetiletí budou mít akcie Alphabet příležitost nadále růst.

Proč by tomu tak mělo být?

Akcie Alphabet | TradeCZ

Alphabet a jeho 3 segmenty podnikání

Alphabet rozděluje své podnikání do tří segmentů: Google Services, Google Cloud a „Other Bets“.

 • Segment Google Services zahrnuje hegemona internetového vyhledávání a jednoho ze dvou hlavních hráčů internetové reklamy – Google, spolu s video platformou YouTube.
 • Google Cloud je cloudová služba od Alphabetu, která je momentálně trojkou na celosvětovém trhu za AWS od Amazonu a Azure od Microsoftu.
 • Třetí kategorií je pak skupina 8 společností, které jsou v rané fázi svého vývoje, a cílem Alphabetu je, aby se z nich ve střednědobém až dlouhodobém horizontu staly prosperující a úspěšné podniky – nejznámější iniciativou je pravděpodobně Waymo, které pracuje na technologii autonomního řízení.

Pandemie koronaviru měla na podnikání Alphabetu smíšené dopady. Lidé trávili více času doma, což bylo dobré pro větší využívání vyhledávače Google a platformy YouTube. Zároveň však způsobila finanční nejistotu podniků po celém světě, což vedlo ke snížení celosvětových výdajů na reklamu o 1,2 %. Ve výsledku se růst celkových příjmů společnosti Alphabet zpomalil z 23 % v roce 2019 na 18 % v roce 2020.

První čtvrtletí roku 2021 bylo už zcela jiné. Růst tržeb se zrychlil na 34 %, díky čemuž došlo k nárůstu EPS na 26,29 dolarů. To představovalo meziroční tempo růstu 166 %. I přes ztrátu podílu (ve prospěch Facebooku) v posledních letech zůstává společnost Google lídrem v oblasti digitální reklamy a v roce 2020 inkasoval 28 % všech výdajů na digitální reklamu na celém světě. Z dlouhodobého hlediska se tato výhoda promítá do solidních finančních výsledků. Z hlediska vývoje ceny akcie Alphabet je to zcela jasné, jen za rok 2021 sledujeme nárůst ceny o 65%. Tento nárůst ceny je pro společnost takové velikosti opravdu zásadní.

Růst čísel společnosti

Alphabet dokázal v letech 2010–2020 navýšit volné peněžní toky o 511 % (ze 7 mld. dolarů na 42,8 mld. dolarů), čistý zisk o 373 % (z 8,5 mld. dolarů na 40,2 mld. dolarů) a tržby o 523 % (z 29,3 mld. dolarů na 182,5 mld. dolarů). Asi nemůžeme od Alphabetu očekávat v následující dekádě podobný růst v těchto sledovaných metrikách, přesto se jeví společnost velmi zajímavě. Pro porovnání, akcie Alphabet ve stejném období, tedy mezi lety 2010 a 2020, vzrostly o 392 %.

Akcie Google | TradeCZ

Alphabet neustále přikládá pod kotel

Do budoucna se vedení společnosti chystá zaměřit na rozšíření funkcí vyhledávače Google a vylepšení služby YouTube pomocí umělé inteligence, což by Alphabetu mohlo přinést více peněz z reklamy. Kromě toho bude společnost nadále agresivně investovat do služby Google Cloud, což by mohlo znamenat, že v nejbližší době bude pro Alphabet i nadále důležitější růst než ziskovost.

Alphabet je každopádně působivá společnost, která dominuje na poli digitální reklamy, hraje důležitou roli v lukrativní oblasti cloud computingu a rozvíjí řadu projektů, které jsou zatím ztrátové, ale do budoucna mohou změnit naše životy. Navíc se akcie Alphabet obchodují za poměrně rozumnou cenu, porovnáme-li jeho ocenění s některým z růstových akcií.


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

Patreon | TradeCZ
Akcie Google | TradeCZ

Dovětek Petr Plecháč

Co o sobě říká Google? „Naším posláním je organizovat informace ze světa a učinit je univerzálně přístupnými a užitečnými.“

Před případnou investicí do akcií Alphabet nezapomeňte prozkoumat výkazy společnosti z oficiální stránek pro investory na akcie Alphabet.

Akcie Google | TradeCZ

Produkty Google

Mezi nejznámější produkty společnosti Google patří:

 • Android OS
 • Chrome
 • Drive
 • Earth
 • Gmail
 • Google Authentificator
 • Google Play
 • Maps
 • Scholar
 • Search
 • Translate a YouTube
Akcie Google | TradeCZ
Zdroj: https://about.google/products/

V akciových screenerech nalezneme akcie Alphabet v sektoru Communication Services (jako Facebook, The Walt Disney či Netflix) a v podsektoru Internet Content & Information (jako Twitter, Snap nebo Baidu).

Základní informace o společnosti Alphabet

Analýza akcií Google – Alphabet

Hodnoty platné k datu 24. 6. 2021

Akcie Alphabet | TradeCZ
Název společnosti (ticker)Alphabet Inc. (GOOGL)
Akciový indexS&P 500 a NASDAQ
Sídlo společnostiMountain View (Kalifornie)
Tržní kapitalizace1,7 bilionů dolarů
Sektor (podsektor)Communication Services
(Internet Content & Information)
Počet zaměstnanců140 000
Dividenda
P/E30,89
EPS$75,81
P/S8,59
P/B7,15
P/C12,51
TCZ hodnotí9/10

Analýza akcií Alphabet

Akcie Alphabet a jejich vnitřní hodnota

Alphabet patří mezi akciové společnosti, které jsou velké, stabilní a výdělečné, a lze tak na ni aplikovat metody na zjištění vnitřní hodnoty akcií.

Akcie Alphabet | TradeCZ

Pokud použijeme klasický model zjištění férové ceny akcie Google (Alphabet) a dosadíme: EPS = $75,81 ; míra růstu 10 % ; očekávaný výnos 10 % a P/E v době prodeje 25, vychází aktuálně férová cena $1 895 / akcii.

Připomínám, že zde hraje velkou roli očekávání a subjektivní požadavky akciového investora, který výpočet vnitřní hodnoty akcie provádí. V případě dosazení P/E 30 vychází férová cena kolem $2 274 / akcii.

Tržby, zisky a další čísla GOOGL

Tržby Alphabetu

V roce 2021 by se tržby společnosti měly vyšplhat na 236 miliard dolarů a v roce 2022 na 275 miliard dolarů. To dělá růst tržeb Alphabetu o 30 % (2021), resp. o 16 % v roce 2022.

Akcie Alphabet | TradeCZ

Tržby společnosti Google poprvé překonaly hranici 100 miliard dolarů v roce 2017 a již v roce 2021 by měly překonat 200 miliard. Čistý zisk společnosti vzrostl meziročně mezi lety 2019 a 2020 o 18 %, přičemž TTM (meziročně do současnosti) vychází růst čistého zisku na 27 %.

Akcie Alphabet | TradeCZ

Celková aktiva společnosti jsou třikrát větší než pasiva, přičemž Return on Assets vychází přes 10 %.

Celkový dluh společnosti Google vyrostl od roku 2018 do současnosti ze 4 na 28 miliard dolarů, ale v hotovosti má na účtě přes 135 miliard dolarů, čili dluh zde určitě problém není.

Největší podíl akcií vlastní instituce (69 %), dále Public and Other (18,7 %) a Individuals / Insiders (12,5 %).

Konkurence pro Google

Akcie Alphabet | TradeCZ

Za největší konkurenty společnosti Google jsou považovány: Facebook, Snap, Baidu, Twitter a Pinterest. Pokud jde o oblast tržeb z reklamy, je bezesporu FB velkým konkurentem. V případě segmentu cloudu bychom zde na oplátku mohli jmenovat společnosti Amazon či Microsoft.

Google vyhledávač (Chrome) je v našem životě tak zakořeněný, že mnohdy místo „vyhledej si“ použijeme „vygoogli si“. I přesto na světě existuje řada dalších vyhledávačů, které jsou pro Google konkurencí, např.: Yahoo!, Bing, čínský Baidu či ruský Yandex. Google i díky svým praktikám zneužívání dominantního postavení na trhu čelí řadě žalob ve Spojených státech i ve světě. Jednu takovou nyní řeší také s českým vyhledávačem Seznam.


Recenze Air Bank | TradeCZ

Kdo vlastní akcie Alphabet?

Největší podíl akcií Alphabet vlastní instituce (69 %), dále Public and Other (18,7 %) a Individuals / Insiders (12,5 %).

Díky veřejně dostupné databázi je možné pozorovat vlastnické podíly a aktivity několika významných vlastníků akcií Alphabet.

 • Vanguard Group, americká investiční společnost, která je jedním z největších poskytovatelů investičních fondů na světě, vlastní 7,77 % podíl ve společnosti. Konkrétně se jedná o 461 552 542 akcií Alphabet, které mají celkovou hodnotu 55 247 839 277 dolarů.
 • Druhým největším akcionářem je BlackRock Fund Advisors s podílem 4,48 % a 266 120 869 akciemi, jejichž hodnota činí 31 854 668 019 dolarů. BlackRock je globální investiční správce a finanční technologická firma. Specializuje se na poskytování aktivně spravovaných i pasivních investičních produktů klientům po celém světě.
 • Na třetím místě je SSgA Funds Management, Inc., jejichž podíl činí 3,65 % s celkovým počtem 216 873 828 akcií, které mají hodnotu 25 959 797 212 dolarů.
 • Posledním akcionářem, kterého zmíním, je americká finanční společnost Fidelity Management & Research, s podílem 3,11 %, držící 184 982 056 akcií, jejichž hodnota činí 22 142 352 103 dolarů.

Kromě výše uvedených institucionálních investorů jsou v Alphabet Inc., mateřské společnosti technologického gigantu Google, také významní individuální akcionáři, kteří mají výrazný podíl ve společnosti.

 • Larry Page, spoluzakladatel Google a bývalý CEO, vlastní 6,1 % akcií Alphabet. Jeho podíl vyjadřuje jeho silný závazek k dlouhodobému úspěchu firmy, kterou spoluzaložil a která se stala jedním z nejvlivnějších hráčů v oblasti technologie a internetu.
 • Dalším spoluzakladatelem a klíčovým akcionářem je Sergey Brin, který vlastní 5,7 % akcií Alphabet. Jeho inovativní přístup a přispění k technologickým inovacím v Googlu přispěly k rychlému růstu a rozvoji společnosti.
 • Eric Schmidt, bývalý CEO Google a později předseda představenstva společnosti Alphabet vlastní 0,6 % akcií této globální technologické korporace. S jeho bohatými zkušenostmi a vedením sehrával důležitou roli v řízení a strategickém směřování společnosti.

I přes to, že zakladatelé Larry Page, Sergey Brin a Eric Schmidt vlastní dohromady pouze 11.8 % akcií Alphabet, mají stále dostatek podílu na hlasovacích právech, což jim umožňuje plně kontrolovat osud společnosti. Alphabet používá systém dvou druhů akcií: klasické akcie s běžným hlasovacím právem a tzv. třídní akcie Alphabet s rozšířeným hlasovacím právem. Zakladatelé vlastní většinu třídních akcií, což jim dává nadpoloviční většinu hlasů na valných hromadách. Díky tomu mají značný vliv na strategická rozhodnutí společnosti, včetně volby vedení, schvalování klíčových investic a dlouhodobých směrů vývoje.

Tato struktura vlastnictví umožňuje zakladatelům udržovat dlouhodobou vizi a nezávislost společnosti a chrání ji před případnými tlaky ze strany menšinových akcionářů. Zároveň je ale takový způsob kontroly společnosti také diskutovaný, protože může omezovat vliv ostatních akcionářů na rozhodnutí a snižovat transparentnost. Nicméně pro zakladatele a další výkonné vedení to znamená, že si mohou udržet dlouhodobý zájem na prosperitě společnosti a realizaci své vize, aniž by byli ovlivňováni krátkodobými cíli nebo tlaky finančních trhů.


Akcie Alphabet (GOOGL) nakupujte u ověřených brokerů

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 KčEbook