Palantir akcie – online graf akcií, zajímavá investice do technologie zpracování dat
Palantir je technologická společnost vyvíjející aplikační software. Vytváří řešení pro analýzu dat pro velké korporace nebo vládní agentury.
Společnost byla založena už v roce 2003 v Denveru (Colorado) v USA a jejím spoluzakladatelem a předsedou představenstva je Peter Thiel, jeden z angel investorů Facebooku a spoluzakladatel Pay Palu. Na pozici CEO pak aktuálně sedí Alex Karp, další ze spoluzakladatelů. Palantir akcie se začaly obchodovat na burze v říjnu roku 2020 a zažily za relativně krátkou dobu několik strmých růstů i pádů.
Palantir momentálně celosvětově působí ve 14 zemích. Název Palantir pochází z Pána prstenů, kde tzv. Palantír představoval něco jako křišťálovou kouli.
Co dělá společnost Palantir? A co konkurence?
Společnost se specializuje na budování platforem pro integraci dat, která jejím zákazníkům umožňují vizualizovat, spravovat, zabezpečovat a analyzovat obrovské množství informací. Aplikace Palantir umožňují plně interaktivní, člověkem řízené, nicméně strojově podporované analýzy.
- Platforma Palantir Gotham integruje, spravuje, zabezpečuje a analyzuje podniková data,
- zatímco Palantir Metropolis je schopný modelovat a analyzovat obrovské množství kvantitativních dat.
Mezi produkty Palantiru patří: Gotham, Foundry a Apollo.
Největšími konkurenty společnosti jsou Cognizant, Splunk a Tyler Technologies, platformu pro integraci dat – Dataverse – však nabízí v rámci svého balíčku služeb například i Microsoft.
S rozmachem umělé inteligence (AI) přicházejí společnosti, které jsou ve spojení s Palantir akcie zmiňovány.
Palantir je americká softwarová společnost, která se specializuje na analýzu velkého množství dat.
Palantir akcie (PLTR) – ONLINE GRAF
Přečtěte si recenzi nejvyužívanějšího portálu pro online analýzu trhů TradingView.
Palantir nevstupoval na burzu prostřednictvím klasického IPO
V září 2020 se vedení společnosti rozhodlo, že bude usilovat o přímý úpis na burze namísto konvenčního IPO – Palantir tak nenavyšoval v rámci úpisu na burze svůj kapitál, namísto toho bylo umožněno stávajícím investorům prodávat akcie Palantiru novým investorům. V období od 1. srpna do 1. září 2020 se akcie Palantir obchodovaly na soukromém trhu a jejich cena se pohybovala v intervalu od 4,17 do 11,50 dolarů za akcii. Na veřejný trh, tedy na burzu pak společnost vstoupila 30. září 2020 s upisovací cenou 9,50 dolarů za akcii.
Během prvního měsíce obchodování vzrostla cena akcií „pouze“ o dolar, následně se však staly hitem mezi růstovými investory a 27. ledna 2021 dosáhly na svou dosavadní maximální cenu 39 dolarů za akcii – během necelých 4 měsíců tak vyrostly o více než 300 %. V následujících měsících však následoval propad ceny akcií o více než 50 % k ceně na hranici 17 dolarů.
Mohou být akcie Palantir zajímavou investiční příležitostí?
Záleží samozřejmě především na ceně, jakou za akcie zaplatíte, protože i akcie skvělé společnosti obchodované za přemrštěnou cenu nejsou vhodnou investiční příležitostí. Na Palantir je však možno nahlížet více pohledy a do značné míry závisí na tom, zda se budete na tyto akcie dívat očima hodnotového nebo růstového investora.
Společnost byla v minulosti kritizovaná za to, že se až příliš v rámci svého podnikání soustředila na vládní zákazníky. Palantir však v posledních několika měsících své podnikání začal více diverzifikovat a navázal spolupráci s mnoha komerčními klienty.
Nejvýznamnější partnerství v rámci komerčního sektoru byla uzavřena 8. února 2021 s IBM (spolupráce na hybridní cloudové platformě) a 5. března 2021 s Amazonem (spolupráce na cloudové platformě AWS), kromě nich pak Palantir dodává své služby také společnostem Merck, Airbus či Ferrari a spolupracuje s Morgan Stanley či automobilkou Fiat Chrysler.
V současnosti se tak už společnosti daří generovat přibližně stejné množství příjmů z vládního i komerčního sektoru, přičemž v obou oblastech existují obrovské možnosti pro další expanzi.
Fundamenty společnosti jsou poměrně silné
Investoři mají nejčastěji obavy z hodnoty a fundamentů společnosti, která zatím není zisková a na první pohled se tak jeví předražená.
Výhled na růst tržeb společnosti však vypadá velmi pozitivně. Palantir existuje již 17 let a v roce 2020 činily jeho tržby 1,1 miliardy dolarů. V Q4 2020 společnost vykázala 85% růst vládních příjmů a „pouze“ 4% růst komerčních příjmů. Neustále však dělá pozitivní kroky k rozšiřování základny komerčních klientů (viz partnerství s IBM a Amazonem uzavřená na jaře 2021). Za Q4 2020 přitom utržila celkem 322 milionů dolarů, čímž překonala odhady analytiků (301 milionů dolarů). Na Q1 2021 pak vedení společnosti očekávalo meziroční růst tržeb o 45 %. Palantiru se nakonec podařilo utržit 341 milionů dolarů (odhady analytiků – 332,2 milionů dolarů), čímž dosáhla meziročního růstu tržeb o 49 %.
Kromě toho však Palantir disponuje také významnou hotovostní rezervou, když měl k 31. 3. 2021 na účtech 2,377 miliardy dolarů volné hotovosti. Společnost značně investuje do rozšiřování podnikání a podle všeho k tomu má i dostatek finančních prostředků. Aktiva společnosti pak vysoce převyšují závazky, takže se ani v rozvaze není čeho obávat.
Palantir akcie při ceně 10-15 dolarů tak mohou být poměrně spravedlivě oceněny. K tomuto závěru však musí dojít každý sám. Sice možná ještě není ziskový, ale s každým novým komerčním partnerem dělá velké pokroky k bodu zvratu.
Financování společnosti se zdá být stabilní, Palantir přitom může oslovit obrovských trh, který může uspokojit svou nabídkou služeb, přičemž už spolupracuje s některými z největších jmen technologického sektoru.
Dovětek Petra Plecháče
Jak zní moto Palantiru? „Věříme v rozšiřování lidské inteligence, nikoli v její nahrazování“.
„Díky dobrým datům a správné technologii mohou dnes lidé a instituce stále řešit těžké problémy a měnit svět k lepšímu“.
Společnost Palantir Technologies Inc. najdeme v akciových screenerech zařazenou v sektoru Technology (podobně jako Apple, Microsoft nebo Intel) a v podsektoru Software – Infrastructure (podobně jako Microsoft, Oracle nebo Adobe). Palantir se v tomto podsektoru umisťuje dle tržní kapitalizace na 7. místě.
Za zmínku jistě stojí fakt, že platformu Palantir Gotham využívají vládní pracovníci v obranném a zpravodajském sektoru v boji proti terorismu.
Jednoduše řečeno, software od Palantir dokáže identifikovat skryté vzorce hluboko v souborech dat a aplikovat je do reálného prostředí.
Základní informace o společnosti a akciích Palantir
Hodnoty jsou platné k datu 19. 5. 2021
Název společnosti (ticker) | Palantir Technologies Inc. (PLTR) |
Akciový index | – |
Sídlo společnosti | Denver (USA) |
Tržní kapitalizace | 36,5 miliard dolarů |
Sektor (podsektor) | Technology (Software – Infrastructure) |
Počet zaměstnanců | 2439 |
Dividenda | – |
P/E | – |
EPS | ($0,96) |
P/S | 33,37 |
P/B | 21,45 |
P/C | 15,59 |
TCZ hodnotí | 7/10 |
Vnitřní hodnota akcií Palantir
Najít vnitřní hodnotu u růstové akcie, která se ještě stále nachází ve ztrátě, je dle obvyklých vzorců neefektivní a až nemožné.
Dle macroaxis.com je vnitřní hodnota Akcií Palantir kolem 18,4 USD (aktuálně PLTR = 20 USD/akcii), a to na základě fundamentálních dat, počtu akcií v oběhu, operativní marže, návratnosti (Return on Equity) a pravděpodobnosti bankrotu.
Tržby Palantiru a další čísla
V tomto roce by měly tržby Palantiru dosáhnout necelé 1,5 miliardy dolarů a v roce 2022 necelých 2 miliard dolarů, což činí růst o 36 a 30 %.
Dluh společnosti dosahuje 450 milionů dolarů, což při zmíněné hotovosti ve výši 2,3 miliardy dolarů nečiní žádný problém.
V roce 2020 vykázal Palantir čistou ztrátu 1,17 miliardy dolarů, přičemž dva roky předtím 580 milionů / rok. Kapitálové výdaje společnosti se pohybují kolem 12 milionů dolarů ročně.
Příjmy Palantiru jsou generovány ze tří segmentů, a to z tzv. minima, dále pak z komerční sféry a z vládních zakázek. Příjmy ze všech tří segmentů v posledních letech rostou, a stejně tak hrubý zisk společnosti.
Co do příjmů rostla společnost v roce 2019 o 24,7 % a v roce 2020 o 47,2 %, můžeme tak hovořit o tom, že Akcie Palantir jsou růstové.
Kde koupit Akcie Palantir?