Napište nám zprávu
TRHY JSOU EXTRÉMNĚ VYSOKO – NAŠLAPUJTE OPATRNĚ
(ještě není konec!)
TRHY JSOU EXTRÉMNĚ VYSOKO – NAŠLAPUJTE OPATRNĚ
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Banky vs. kryptoměny – rozhovor s Petrem Benešem 2. část


Petr Plecháč 12. 5. 2023
Banky vs. kryptoměny | TradeCZ

Úvod do kryptoměn

Milí čtenáři portálu TradeCZ,

vítejte u pokračování rozhovoru s Petrem Benešem o kryptoměnách!

První díl ze společné série rozhovorů jsme nazvali: Úvod do světa kryptoměn – jak do něj vstoupit a zase vystoupit, který patřil především začínajícím krypto-nadšencům.

Dnes se podíváme na žhavé téma: Banky vs. kryptoměny!

Kdo je Petr Beneš

Petr Beneš je podnikatel z Brna, který má ke kryptoměnám velmi blízko. Nejenže je aktivní těžař kryptoměn, ale zabývá se také tradingem kryptoměn pomocí robotů, s čímž také souvisí jedna z jeho firem Cryptology.

Kromě té stál u založení firem, jako jsou FinProSystem, NetWings či Czech Export Services.

Petr je podnikatel v oblasti kryptoměn, a proto si užijte náš druhý rozhovor, kde rozebíráme, jak těžké je podnikat v tomto oboru a co všechno si banky k podnikatelům i fyzickým osobám dovolí.

Motto: Je horší, když nechceš, než když opravdu nemůžeš.

Banky vs. kryptoměny | TradeCZ

Odkaz na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/benes-petr/


Dobrý den, Petře, velmi si vážíme, že jste přijal naše pozvání k druhému rozhovoru na náš web TradeCZ. Věříme, že kvalitních informací není nikdy dost, a že náš druhý rozhovor bude i díky zvolenému tématu pro mnohé krypto-nadšence ještě cennější.

 1. Téma banky vs. kryptoměny je v současné době opravdu žhavé, bohužel spíše v negativním kontextu. Začněme tedy „zlehka“, a sice otázkou: Mohou se kryptoměny stát alternativou k bankovnímu systému?
 • Řekl bych, že do jisté míry se již staly, a proto si toho banky čím dál více všímají a uvědomují, že ztrácí jistou půdu pod nohama. Na druhou stranu dnes v době, kdy spadla již 6. banka v USA – First Republic Bank, tak vidíme, jak nutně tento rigidní bankovní trh potřebuje změnu. A také vidíme to, že lidi nevidí změnu ve zlatu či stříbru (není tam pohyb směrem nahoru), ale právě v kryptoměnách, které po pádu Silicon Valley Bank vzrostly především enormním růstem BTC.
Banky vs. kryptoměny | TradeCZ

2. Jak vypadá současný stav regulace krypto-sektoru v České republice?

 • Náš rybníček je velmi konzervativní až tradiční – tj. vše, co je mimo, není podporováno a de facto ani žádoucí. Vidíme to jak dle toho, co bylo prezentováno na konferenci Block 23 ve Zlíně, kde zaznívalo mnoho názorů a zkušeností – banky nám, krypto-podnikatelům, zavírají účty, ruší nám okamžité transakce a jinými způsoby nás buď šikanují nebo házejí klacky pod nohy.
 • Vidím však pozitivně světlo na konci tunelu a to přijetí EU legislativy s názvem MiCa, který by napříč všemi státy měl být aplikován v průběhu roku 2024, což nám značně pomůže se lépe a jednodušeji integrovat do bankovních systémů, nebýt bráni jako „škůdci“ či nechtění pasažéři bankovního systému.
 • V ČR je však dost velké množství krypto-projektů a Kryptoměnová asociace také značně přispívá k tomu, abychom měli svoje místo na slunci.

3. Na sítích se množí zprávy, že banky zavírají krypto-firmám účty. Máte s tím nějaké zkušenosti a proč se tak vůbec děje?

 • Ano, bohužel mám. V roce 2021 mi banka Moneta bez jakýchkoliv důvodů či zdůvodnění vypověděla všechny účty – jak firemní, tak i soukromé. Když jsem požadoval zdůvodnění, tak mi řekli, že banka má na jednostrannou výpověď právo a důvod uvádět nemusí.
 • Na druhou stranu nechápu, proč to postihlo všechny moje společnosti a nikoliv tu, která s kryptem podniká a to společnost Cryptology – tam bych to očekával a bylo by to i logické. Ale toto plošné vypovězení mi přišlo opravdu jako šikana – máš nálepku krypto, a to jsem jej v té době ani neobchodoval, a již jsem byl nežádoucí klient.
 • Chápu, že v té době Moneta procházela potencionální fúzí s AirBank, a nejspíše vše, co se jim nehodilo, tak ihned odstranili.

TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.

Trezor pro kryptoměny
Trezor pro úschovu kryptoměn
Banky vs. kryptoměny | TradeCZ

4. Co dnes mohou české krypto-firmy proti zavírání bankovních účtů dělat?

 • Dobrá otázka, za mne de facto mají asi jen dvě možnosti – buď ve výkazech přesně popsat, co je jejich business model, tak aby to pro banku bylo transparentní a čisté. I tak si myslím a troufnu si tvrdit, že banka si najde něco, jak vás hodit do pytle s nežádoucími podniky a trošku vám to znepříjemnit – třeba že vám nedá platební kartu nebo zruší okamžité platby apod.
 • A případně druhou možností je založení účtu v jiném státě či mimo EU. Zde je pak otázkou, zda vůbec toto podnikání tady reálně mít pod českou entitou, zda není lepší si založit společnost jinde.
 • Jinak žádná jiná východiska mě asi nyní nenapadají.
 • Banky všeobecně právo jednostranně odstoupit od smlouvy mají, a je to právě v případě krypto-projektů značně využíváno.

5. Jak se celá situace dotýká českých burz a směnáren?

 • Osobně s tím až takové zkušenosti nemám, ale chápu, že pro české burzy a směnárny je to především o tom, že ztrácíte možnost mít účty ve více bankách, případně že ztrácíte možnost být konkurenčně schopný – klient má jinou banku než tu vaši a značně to zpomaluje rychlost, na kterou jsou uživatelé světa kryptoměn zvyklí. V kryptu je vše instantní, nikoliv to, že by něco trvalo několik hodin či nedej bože několik dnů.
 • A pokud vám banka neotevře účet nebo vám omezí okamžité platby, tak i burzu či směnárnu to značně zpomaluje proti konkurenci. Berte to i dle sebe, pokud chcete koupit krypto, tak očekáváte, že do hodiny jej máte na peněžence (soudím dle toho, co slyším od lidí kolem mě), proto by bylo divné, kdybyste jej opravdu do hodiny neměl, proto byste raději zvolil jinou burzu či směnárnu než tuto „pomalou“ českou.

Banky vs. kryptoměny | TradeCZ
Krypto VIP skupina na Patreonu

6. Jak se celá situace dotýká běžného krypto-investora? Má se obávat, že mu budou zmrazeny prostředky nebo mu nebude dovoleno se svými prostředky manipulovat, jak chce? Tedy jak můžou banky znepříjemnit život obyčejnému krypto-nadšenci?

 • Nemyslím si, že by docházelo k tomu, že by prostředky obyčejných lidí, kteří se do krypta dostanou, mohly být zmrazeny. Ale zkušenosti jsou takovéto – pokud jste člověk spjatý s kryptem a banka to ví – buď že to vyplníte v dotazníku nebo zašlete peníze na krypto-burzu (což banka také eviduje). Tak pak se může stát, že v rámci bonity jste brán hůře – nemusí vám být poskytnut úvěr v takové míře jako jinému člověku, co krypto nemá a nikdy se k tomu nepřihlásil. Nebo limity na vaší kartě nebude možné zvednout, protože banka má strach, abyste z karty nenakupoval krypto apod.
 • Tak jak jsem uvedl výše, hodně lidí řeší cestu jak se do krypta dostat tzv. bez záznamů, tj. mimo systém. A v rámci konzultací klientů samozřejmě tuto cestu také řešíme, protože to lidi velmi zajímá i skrz otázku zdanění a právě ohledně spojení s bankou – tj. aby to banka nevěděla.

7. Jsou citovány případy, kdy člověk spojený s krypto-světem (např. přizná, že investuje do kryptoměn) má automaticky problém dostat v bance hypotéku. Jedná se o šikanu nebo je za tím něco víc? A dá se opatrné chování bank pochopit?

 • Ano, tak jak jsem uvedl výše, každá banka má své metody, jak své klienty šikanovat. Myslím si, že zatím je to značné tabu, protože vám žádná banka neřekne jakým způsobem své „krypto-klienty“ sankcionuje, ale určitě na to nějaká vnitřní systémová metodika je.
 • Co jsem zatím u klientů řešil, byly především problémy s úvěrováním, bezdůvodné rušení účtů, omezení debetních karet, zrušení okamžitých transakcí apod.

8. Jak se může situace mezi bankami a krypto-firmami zlepšit? Jde bankám o jasnější legislativu?

 • Ano, chtělo by to již tomu dát nějaký řád a jednotný pohled. Cestu opravdu vidím, a značně na to spoléhám, a to je EU legislativa MiCa, která nejen že umožní, aby do světa kryptoměn mohly jít i společnosti a instituce, které budou muset uvést své peněženky. Ale i to, že by jednotlivé státy mohly přijmout tzv. časový test pro kryptoměny po stránce jejich danění. Tak stejně jako mají akcie – tj. pokud kryptoměnu/y držíte déle jak 2 roky, budou osvobozeny od daně, tak jako tomu je u akcií v délce 3 let. Toto značně uleví celé tíži toho, jak se lidi kryptoměn bojí především skrz zdanění a legislativnímu uchopení u firem.

Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Kryptuj se mnou 🙂


9. Existuje dnes nějaká banka, která se dá nazvat krypto-friendly? Co můžeme dělat, abychom předešli problémům i my, investoři a tradeři?

 • Myslím si, že v Česku je kryptoneutrální nejvíce FIO. U ostatních bych hodně váhal.
 • Jak předejít problémům – je to vždy na konzultaci o tom, co člověk od toho očekává, v jaké situaci je.
 • V Česku je především hromada hodlerů – kteří se do krypta dostanou přes nějaký vexl (koupí krypto od někoho za hotovost) a ti očekávají enormní zisky. Hodling je bezesporu fajn, a mnohým lidem přinesl značné zisky.
 • Neznám moc lidí, kteří by lezli častokrát do světa krypta a zpět na účet. Spíše vidím problém především, jak se do krypta dostat a aby se to moje banka nedozvěděla, aby mě pak nešikanovala – tohle si myslím, že je častá otázka.
 • Pokud člověk se již do světa krypta dostane, tak už moc výstupy neřeší – buď dnes každá větší burza nabízí debetní kartu a člověk si to může vytáhnout tímto způsobem anebo lidi pak jednorázově peníze pošlou v rámci realizovaného zisku zpět na účet.
 • Cesta zpět si nemyslím, že je takový problém, horší je opravdu dostat se „potichu“ tam.

10. Jste člověk, který se zabývá kryptoměnami a má firmy, dokonce krypto-firmy 😊. Čím se byznysový krypto-svět liší od toho běžného. Podělte se s námi prosím o nějaké zkušenosti, příběhy a rady.

 • U krypta a především těžby – přes ni jsem se ke kryptu všeobecně dostal, mě nejvíce bavilo a lákalo to, že jsem nemusel honit zaměstnance a všeobecně lidi. Prostě jste si večer postavil stroj – rig na těžbu a on když fungoval, tak prostě nekecal a 24/7 pracoval. Jsem člověk, co dennodenně pracuje s lidmi, a toto byl pro mě velký útěk od lidí do technického IT světa bez lidí. Člověk se do toho ještě musí měsíc co měsíc učit nové věci, vnímat trh apod., ale prostě stroj když jede, tak vám to dělá nesmírnou radost – v noci spíte a když se ráno vzbudíte, tak víte, že máte vyděláno. A máte z toho takto pravidelnou radost.
 • Kryptosvět od toho běžného se liší především tím, že hodně lidí ho nezná, nedokáže si ho představit. Značně to i bipolarizuje společnost. Když se lidí ptám, zda fandí kryptu, buď jsou nadšenci anebo zarputilí odpůrci – málokdy se stane, že řekne – nevím.
 • Druhý faktor, proč mě krypto již 7 let baví, je ta svoboda – prostě když chcete někomu poslat peníze z ČR do Japonska, tak to trvá 2 minuty bez keců, dotazů, papírů, a nikdo to nezastaví. Peníze jsou buď u vás, nebo u příjemce. Tj. nemůže se stát to, co řeším u klientů, že pošlete peníze z ČR do Dubaje, a ony nejen že nepřijdou, ale ony se ani nevrátí! To je na tom to šílené. Podotýkám, že to byly a stále jsou legální peníze z prodeje nemovitosti na nemovitost v Dubaji.
 • Máme tu hromadu zákonů a postupů po stránce AML a jiných podobných věcí, nikdy však nevíte, zda vaše transakce nebude brána jako „podezřelá“ a vy peníze měsíc bezúročně neuvidíte.
 • Baví mě s lidmi řešit jejich dotazy na krypto-svět či krypto-investování. Je to takové, jako když jsme přecházeli z tlačítkových Nokii do neznámého světa dotykových mobilů a aplikací. Jsou lidé, kteří to mají rádi a jsou lidé, kteří změny nesnáší a tlačítkovou Nokii by měli dodnes.
 • Každopádně jsem rád, že se mě lidé i díky vašim článkům nebojí kontaktovat, ať je to s dotazem na těžbu, jak řeším zbytkové teplo či chlazení strojů nebo i mé tipy ohledně do čeho investovat nebo jak řeším vstup do světa kryptoměn a nebo dotazy na krypto-robota, který s kamarádem již více jak rok provozujeme s krásnými čísly a zisky na úrovni 2-4% měsíčně.
 • Děkuji za rozhovor a těším se na další 😊

Petře, mnohokrát děkujeme za Váš čas, který jste věnoval odpovědím na naše otázky!

Také patří velké díky R.K., který byl takovým prostředníkem mezi Vámi a námi.

Za celý tým TradeCZ Vám přeji hodně zdaru a u dalšího rozhovoru zase na viděnou.

Obchoduj s námi 🙂


Stáhni si e-book

Nákup kryptoměn
Anycoin
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
MEXC
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit

UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.


MEXC s 10% slevou na poplatky
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
















Ebook