Rozhovor s Petrem Benešem o kryptoměnách, 1. část – úvod do světa kryptoměn
Úvod do kryptoměn
Milí čtenáři portálu TradeCZ,
přinášíme vám rozhovor s Petrem Benešem na téma úvod do světa kryptoměn. Jedná se o první část trojdílné série, ve které chceme rozebrat svět kryptoměn z různých úhlů pohledu.
Věříme, že se budete bavit!
Kdo je Petr Beneš
Petr Beneš je podnikatel z Brna, který má ke kryptoměnám velmi blízko. Nejenže je aktivní těžař kryptoměn, ale zabývá se také tradingem kryptoměn pomocí robotů, s čímž také souvisí jedna z jeho firem Cryptology.
Petr je podnikatel v oblasti kryptoměn, a proto si nenechte ujít ani náš další rozhovor, kde budeme rozebírat, jak těžké je podnikat v tomto oboru a co všechno si banky ke krypto-podnikatelům i fyzickým osobám dovolí!
Motto: Je horší, když nechceš, než když opravdu nemůžeš.
Odkaz na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/benes-petr/
- Dobrý den, Petře,
ještě jednou díky, že jste si udělal čas na náš krypto-rozhovor pro portál TradeCZ. Tento rozhovor (první ze tří) pojmeme jako úvod do světa kryptoměn, a to pohledem člověka, který jej zná jako fyzická i právnická osoba.
První otázka bude směřovat k tomu, proč zrovna kryptoměny? Co vedlo Vás a co může vést i ostatní k tomu, aby začali investovat do kryptoměn?
- Dobrý den, děkuji za oslovení v rámci rozhovoru. Proč zrovna kryptoměny? Byla to především zvědavost ohledně těžby jako takové, nikoliv jen kryptoměny globálně. A vlastně od těžby samotné jsem se dostával hlouběji a hlouběji do světa kryptoměn všeobecně. Za těch 7 let, co se kryptoměnám a především těžbě kryptoměn věnuji, člověk nasbírá spoustu informací a především zkušeností.
- Ale když tak přemýšlím, tak opravdu první impulz byla zvědavost. Jelikož jsem člověk, co se o novinky hodně zajímá, a to především o technologické novinky, tak jsem to vnímal jako trend, který následně opravdu přišel.
2. Jaké existují způsoby výdělku na kryptoměnách? Zmínili jsme, že Vy osobně těžíte kryptoměny, i s nimi obchodujete. Existují i další způsoby výdělku, a na co by se měl čtenář primárně zaměřit? Je lepší trading a aktivní manipulace s kryptoměnami, nebo stačí HODLovat?
- Jak říkáte, možností a především strategií je vícero, záleží, jaký jste člověk, zda jste agresivní a očekáváte velké a rychlé výsledky, nebo spíše konzervativní, který jde více na jistotu.
- Těžba jako taková patří právě k těm konzervativnějším a to z jednoho prostého důvodu – koupíte stroj = těžební rig nebo ASIC, který stojí nějaké peníze, spočítáte si jeho výkon = výnos brutto, od kterého odečtete nájem, správu, případně elektřinu, která je u těžby klíčová. No a suma sumárum vám vyjde buď zisk, nebo nevyjde, protože většinou máte drahou elektřinu nebo vámi zvolená těžená měna není tak profitabilní. Na všechno jsou samozřejmě tabulky či kalkulačky, takže to dnes již není tak složité, tak jako tomu bylo před 7 lety.
- A ve srovnání s tradingem – tam je to úplně o něčem jiném, je to více rizikovější, zato to může být také více ziskovější.
- Moje doporučení dnes – pokud nemáte zdroj levné energie, tak těžba je již defacto v ČR nemožná, obzvlášť nyní po energetické krizi, která sem přišla po konfliktu Ukrajiny s Ruskem.
- Tudíž dnes defacto většině lidi zbývají jen dvě cesty – HODlovat (dlouhodobě držet nějakou kryptoměnu, kterou si člověk koupí) anebo krátkodoběji spekulovat na růstových trendech kryptoměn).
- Co se však snažím, je přinést lidem algotrading – což je nová činnost, které se věnuji poslední více jak půlrok.
3. Vstup do kryptoměn vede přes burzu. Když se rozhodneme začít investovat nebo obchodovat s kryptoměnami, budeme si muset vybrat, kde kryptoměny nakoupit. Podle čeho je vhodné si kryptoměnovou burzu či směnárnu vybírat a na jaké nástrahy by se měl začínající krypto-nadšenec připravit?
- Velmi dobrá otázka – za mne doporučuji především volit z TOP10 burz, nikoliv z nějakých malých či pofiderních. A ještě lepší je samozřejmě využít burzu a následně, pokud dlouhodobě HODLuji než traduji, tak krypto držet na hardware peněžence mimo burzu.
- U tradingu my třeba volíme burzu Binance či OKX nebo Kraken, které právě do TOP10 patří.
- Po zavedení Proof-of-reserve po pádu FTX burzy a tokenu si myslím, že tento trh se více stabilizoval a ztransparentnil. Co je třeba říci, ne všechny burzy se regule Proof-of-reserve drží.
- Já osobně se také držím největší krypto-burzy na světě – tj. burzy Binance, a celý algotrading bot s názvem Robotig je řešen přes Binance.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
4. Po bankrotu FTX se lidé začali bát o své prostředky na burzách. Další velmi citovanou burzou byla Crypto.com, která zatím vše ustála. Máte nějaké tipy, na co si dávat na burzách pozor, abychom o své prostředky nepřišli? Vyplatí se vůbec mít kryptoměny na burzách?
- Ano, je to bohužel tak. FTX značně lidi v krypto-světě vyděsila, bohužel lidské pochybení, které zde nastalo, je problém, který by nastal u jakéhokoliv subjektu, a nemusí to být burza. Bohužel panika a značné ochlazení po FTX je cítit. Na druhou stranu vidíme, co následně se stalo na US trhu, kde defacto dnes kracuje jedna banka za druhou. Samozřejmě se dává logicky vina na krypto a především FTX, ale myslím si, že je problém především v bankovním trhu, který je v US značně řízen.
- Když se vrátím k vaší otázce, tak u burzy, jak jsem uvedl výše – držte se v TOP10 burz dle světového měřitka, ideálně pokud HODLujete, tak peníze držte mimo burzy. A pokud potřebujete mít peníze na burzách, tak doporučuji tam mít opravdu rizikové finance, a zisky si převádět bokem.
- Co je také fajn, vracet se do stablecoinu po obchodech, protože vám to dá větší stabilitu a dlouhodoběji budete více v klidu.
- Pro trading je nutné být na burzách. Co je třeba také říct v pozitivním slova smyslu a proč se třeba věnuji hodně kryptu, je ten klíčový fakt, že máte 8 dnů v měsíci navíc. Co tím myslím? Je to velmi jednoduché – veškeré akcie, komodity, indexy apod. se obchodují pouze v pracovní dny, defacto jen krypto běží 24/7, proto máte možnost pracovat nonstop. A proto krypto je z tohoto hlediska zajímavější, neboť máte více času na realizaci zisku. Což si hodně lidí vůbec neuvědomuje.
5. Nakousneme trochu téma banky vs. kryptoměny, na které se podíváme v dalším rozhovoru. Nicméně nelze si v českém internetovém prostředí nevšimnout, že obyčejný člověk může mít problém poslat si své peníze na kryptoměnovou burzu. Setkal jste se s tím? Máte pro takové případy nějakou radu?
- Problém banky vs. kryptoměny je opravdu problémem už i v Česku. Bohužel mám několik klientů a sám jsem s tím měl problém, kdy jsem posílal prostředky na burzu v limitní částce 10.000 EUR a banka mi prostě transakci zamítla. Nebo jsme řešili i ten případ, že banka klientovi vypověděla účet, když zjistila, že posílá finance na krypto-burzu. Do jisté míry tato diskriminace se tu objevuje.
- Moje rada je dvojí – ideálně posílejte finance na krypto-burzy v menších částkách a volte banky, které tyto převody tolik neřeší – jako je FIO, ČSOB či RB. U ostatních to bohužel problém je i takový, že v případně, že pak žádáte o úvěr, sníží vám rating, nebo vám dokonce úvěr, byť na něj máte obraty, úplně zamítnou. Mně třeba zrušili okamžité platby – tj. na všechny transakce musím čekat do druhého dne.
6. Kryptoměny jsou ohromně široký pojem. Spadá sem Bitcoin, tisíce altcoinů, ale i stablecoiny. Na co by se měl nováček zaměřit, co nakoupit a čemu se naopak vyhnout? Lze předpokládat, že ne všechny coiny (v době psaní článku 30 000 altcoinů) tu budou navěky. Jak tedy poznat, do čeho investovat? A prozradíte nám nějaké zajímavé krypto-projekty, na které se blíže zaměřujete?
- Jak sám zmiňujete, ten oceán coinů je opravdu obrovský. Sám si pamatuji, když jsem s kryptem začínal, tak tu byl BTC, pár stablecoinů a cca 1 750 altcoinů. To číslo, pokud je dnes de facto 20x vyšší, je šílené.
- Moje strategie jakožto krypto-těžaře je značně jednodušší – na výběr máte cca 30 těžitelných měn, které má de facto smysl těžit, takže můj focus je dnes zaměřen především na měny, jako jsou KASPA, NEXA, ERGO, FLUX. Osobně nejvíce fandím KASpě, kterou považuji za budoucí ETH, jak po technologické vyzrálosti, tak i obrovské rychlosti protokolu, který KASPA má. KASPA je velmi efektivní i pro těžaře – je mnohem „ekologičtější“ – při nižší spotřebě máte mnohem větší výkon než u těžby ETH při menším tepelném příkonu. Ta efektivnost je cca 30-50% více než u stejné karty, která těžila ETH.
- Jinak co se týká focusu na jiné měny v rámci dlouhodobého HODLu, tak rozhodně BTC. Co si myslím, že naopak bude upadat paradoxně, tak to bude ETH, protože po přechodu na PoS de facto začíná ztrácet půdu pod nohama a obrovská báze těžařů, kteří tvořili značnou část trhu, je nenávratně pryč. A to si státy a vlády myslely, že po přechodu na PoS – tj. ETH bez těžby, bude najednou elektřina dostupnější, se nestalo. Většina těžařů v Evropě to zabalila anebo se přestěhovala do jiných míst s levnější energií, jako je Venezuela, Texas, Mongolsko či Albánie.
7. S obchodováním a investováním do kryptoměn se pojí také daně, aneb jak z kryptoměn vystoupit. Může se i v tomto případě začínající krypto-nadšenec dostat do problémů? Jak co nejsnáze odejít z kryptoměn?
- Součástí každého investování a tvorby zisku jsou daně. Klientům v rámci poradenství vždy radíme, jak daně řešit, případně optimalizovat, a vše konzultujeme s daňovými poradci dle platných zákonů.
- Na co se těším, což doufám brzy nastane, je tzv. Časový test u držení kryptoměn, tak jako mají akcie v délce 3 let. Tak dle toho, co je v návrhu v Německu a Rakousku, tak snad i v Česku se přijme systém 2letého časového testu držení kryptoměn. Pokud by se tento zákon přijal, značně by to i konzervativní klienty přesvědčilo o jasných pravidlech po stránce zdanění kryptoměn.
- Jinak vše je značně o konzultacích a o tom, jak klient s kryptoměnami pracuje.
8. Máte nějakou myšlenku, vizi či vzkaz, kterou byste chtěl na závěr sdělit našim čtenářům – ať už se jedná o kryptoměny, trading, podnikání či jinou oblast, kterou jsme vůbec neřešili?
- Určitě doporučuji být obezřetní po stránce podvodů a podvodných e-mailů, protože jsem u několika klientů za poslední měsíce řešil, že buď si mysleli, že jim píše někdo z jejich burzy, a omylem se přihlásili přes link v fake e-mailu burzy. Nebo špatně zabezpečené přístupy do burzy – moje doporučení je používat 2FA Google Authenticator – opravdu bezpečnostní minimum každého, kdo v kryptu je.
- Jinak pokud čtenáře zajímá těžba nebo věci kolem ní či algotrading bot na burze Binance, rád prokonzultuji možnosti či poradím.
- Přeji pěkný den a snad další Bullrun Bitcoinu je za dveřmi 😊
Petře, mnohokrát děkujeme za Váš čas, který jste věnoval odpovědím na naše otázky!
Také patří velké díky R.K., který byl takovým prostředníkem mezi Vámi a námi.
Za celý tým TradeCZ Vám přeji hodně zdaru a u dalšího rozhovoru zase na viděnou.
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.