Behaviorální finance: Jak zásady psychologie zužitkovat v tradingu a investování
Všichni známe technickou či fundamentální analýzu. Je to něco, s čím před vstupem do pozice počítáme. Nicméně obrovská přístupnost obchodování skrze webové burzy ukázala nový problém: po vstupu do pozice se ukazují pochybnosti, citlivost na volatilitu či unáhlené rozhodnutí.
Z výše uvedeného důvodu se do popředí dostal koncept behaviorálních financí. Za chybu vedoucí ke ztrátovému obchodu, nemoudré investici či špatnému finančnímu rozhodnutí neoznačuje obecný nedostatek znalostí, ale nemožnost znalosti ve správnou chvíli aplikovat.
V rámci textu si představíme, jakou problematikou se behaviorální finance zabývají. Rovnou si představíme nějaké konkrétní rady z ní vyplývající.
Nejvýznamnější koncepty behaviorálních financí
Davové chování (či stádní chování): Velmi silný faktor při tradingu na aktivech, které mají malý obchodovaný objem – kupříkladu kryptoměny. Samozřejmě je do jisté míry přítomný na všech trzích. Legendární status nabyla například výzva na sociální síti Reddit k nakupování akcií GME.
Emoční propast: Je to nepříjemné, nicméně externí emoce, jako je naštvání, úzkost nebo pocit velkoleposti, hrají v obchodování a investicích velkou roli. Behaviorální finance se zabývají tím, jak takové faktory minimalizovat. Dobrou radou, kterou jsem dostal od jistého kvantitativního analytika, je emoční deníček.
Kotvení: Kotvení, v anglické literatuře „anchoring“, je rozšířený psychologický pojem pojednávající o přilnavosti člověka ke vnějším faktorům, pravidlům či předmětům. Kotvení může mít rozlišné důsledky: třeba více přilnete k obchodním pravidlům, když jim dáte fyzickou podobu a vylepíte si je na zeď. Na druhou stranu se ale často stává, že obchodníci odmítají zlikvidovat ztracenou pozici, protože ji prezentovali jako „jasnou výhru“ a jsou do ní emočně interesováni.
Zkreslení vlastních vědomostí: Zkreslení, díky kterému máme tendenci dělat rozhodnutí na základě až přílišné důvěry ve vlastní znalosti a schopnosti. S tímhle zkreslením se ve světě financí potýkají hlavně mírně pokročilí začátečníci, protože ti zkušenější si ho později uvědomí. V obecné psychologii má fenomén název „Dunningův–Krugerův efekt“.
Diskutujte a nechte se inspirovat.
Behaviorální finance na příkladu ztrátové averze
Ztrátová averze je opět něco, co se z prostoru obecné psychologie přelilo do prostoru financí. Ztrátová averze je fenomén, kdy člověk přikládá mnohem větší důležitost obchodní ztrátě nežli obchodnímu úspěchu. Opět na to nejčastěji naráží nováčci, kdy po vstupu do střednědobé pozice okamžitě panikaří, pokud cena nejde od první sekundy tím správným směrem.
Dalším příkladem stejného fenoménu je to, že při ztrátě sami sebe přesvědčíte, že se to „otočí“. Držíte přitom pozici, která z racionálního hlediska už měla být dávno zlikvidována.
Co s tím dělat?
Zajímavostí behaviorálních financí, ostatně všech věcí spojených s lidskou psychikou, je prostý fakt, že první obranou je vůbec si efekt uvědomit. Pokud vás napadne, že panikaříte kvůli popsanému fenoménu, tím spíše se s ním zkusíte vypořádat racionálním řešením – třeba sekundární analýzou již otevřené pozice. Je to trochu podobné adiktologii z tohohle principu.
Co si z toho odnést?
Důležité je mít na mysli, že při obchodování nejsou emoce naším přítelem. Zpravidla vedou ke špatným rozhodnutím a nesprávnému čtení trhu. Sledujte, jestli se vám kryptoměna či akcie nezačíná líbit kvůli tomu, že o ní všichni mluví. Také se zamyslete, jestli byste měli po emočně vyčerpávajícím dni v práci usedat ke správě portfolia.
Jiří Makovský a další investoři jsou na Discordu. Tak se přidej!
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.
Super, další dí by mohl být věnován Amygdale – části limbického systému generující emoce jako vztek, hněv, strach, úzkost a další.
Když se aktivuje, přebírá vládu nad neokortexem a člověk není schopen naslouchat či racionálně myslet – to je amygdalický únos.