Psychologie obchodování – volatilní trh. Naučit se s ním žít nebo přejít na pohodlnější trh?
O penězích existují tisíce studií. Existují studie, které se snaží zjistit o penězích a o lidské psýché snad úplně všechno. Dokonce existují hned desítky prací na to, jestli peníze mohou koupit štěstí.
V tomhle článku se ale zaměříme na jinou tezi. Jak se vyrovnávat se stresem volatilního trhu? Stojí to možné štěstí vůbec za to?
Práce na WallStreet není žádný med. Spolu s velkými penězi si domů často muži a ženy nosí stres, spánkovou deprivaci a další mentální potíže. Nicméně i když jste jen analytik, nejspíš máte k dispozici prostředky k tomu, abyste mohli v klidu navštívit doktora. Ve Státech to banky zpravidla i zaplatí.
To ale neplatí pro normálního Pepu, co si hraje s eToro nebo Robinhoodem (brokeři). Nebo ještě lépe, trhem kryptoměn. Ten nemá maximální péči a musí se ztrátou (ale jak si ukážeme, i s výhrami), pomoci sám.
Důvodem, proč píšu tenhle článek je to, že stále ještě platí jednoduché pravidlo „čas na trhu vždy předčí načasování trhu“. Jenže někdy je docela těžké udržet nervy na uzdě. Vím o tom své.
Video
Část první: Jak limitovat své emoce na volatilním trhu
V první části zkusím za pomocí mých vlastních zkušeností, rozsáhlého článku na Forbesu a pár historických článků na The Economist určit, jak se lze na volatilní trh připravit.
1. Omezte svoji páku
Pokud obchodujete na kryptoměnovém trhu, tak například burza Binance nabízí perpetuální (bez vypořádání) futures až s finanční pákou 125x (pravděpodobně se bude snižovat). S takovou pákou bych se bál i mrknout a byl přilepený na grafu celý den.
Páka je vlastně půjčka, která zvyšuje nejen možnosti vašeho zhodnocení vkladu, ale také hrozí při nesprávném managementu rizik likvidací. Důvodem, proč jsem tak v klidu 6 000 USD nerealizované ztráty je to, že žádnou páku nemám a nakupuji jen největší kryptoměny.
Čím menší páku budete mít, tím méně riskujete. Nesmíte podlehnout iluzi, že dokážete obchodováním zbohatnout do pár měsíců. Ponižujete pak obchodování na gambling. Po letech zkušeností používám páku zřídka, spíš vůbec.
2. Investujte do takového trhu jen tolik, kolik jste ochotni do poslední koruny ztratit
Tohle se opakuje stále dokola. Vstoupit na volatilní trh, zpravidla trh s opcemi, technologickými startupy nebo kryptoměnami, je vlastně vyhození peněz z okna. Pokud nemáte jiný příjem a například studujete, 100 000 korun ze spořícího účtu od rodičů není zrovna něco, co se vyplatí do podobných trhů investovat.
3. Nesnažte se dopředu vymýšlet, co uděláte se svými zisky z obchodování
Když vidíte těch 200 000 tisíc v nerealizovaných ziscích a začnete přemýšlet o tom, jaký skvělý oblek si koupíte, ještě více se na obchod emočně upnete. Najednou začnete přemýšlet i o dalších snech. Váš mozek vstupuje na hédonický běžecký pás.
Když se vítr obrátí, začnou se mísit emoce z rozpouštějícího se snu. A co následuje dál? Revenge trading.
Revenge trading je anglofonní výraz pro to, když se snažíte realizované ztráty okamžitě a co nejrychleji nahrabat zpět. A to bez potřebného výzkumu aktiva, trhu nebo prostředí. Čistě iracionální rozhodnutí založené na emocích.
Část druhá: Jak poznat to, že se dostávají obchody mimo kontrolu
Richard Peterson je manažerem výzkumné společnosti MarketPsych. V tomto článku z roku 2018, kdy probíhala mírná korekce trhu, mluví o mnoha věcech, podle kterých obchodník pozná ztrátu kontroly.
1. Při obchodování hledáme konfirmační zkreslení
Konfirmační zkreslení si zaslouží vlastní článek. Jde o fenomén, kdy lidský mozek nutí člověka vyplňovat náhodné neznámé informacemi. A to těmi informacemi, které potvrzují jeho názor (kam trh půjde, v tomto případě). Asi to zná každý, kdo někdy zabrousil do komentářů na Facebooku.
2. Odchylování od strategie
Strategie má být něco, co se snaží divoké psýché obchodníka zakotvit. Nicméně v dobách volatility se od ní mnozí odkloňují, protože je považují za mimořádné situace. I když by to mělo fungovat přesně naopak. Strategie tu je, aby se jeden nedostal do mimořádného průšvihu.
A to není všechno. Podle MarketPsych existují data, která dokazují, že v časech růstu reagují mnozí na negativní zprávy až příliš pomalu. To má co do činění s chamtivostí, která každého obchodníka odchýleného od strategie nutí prahnout po vyšších ziscích.
V době klesajícího trendu naopak reagují obchodníci až příliš rychle ze strachu, že přijdou úplně o vše, co vybudovali. Opět věc, které se většinou dá zabránit do kamene vytesanou strategií. I kdyby měla obsahovat jen MACD a obchodovaný objem.
Tip: Podívejte se na nástroje a balíčky od TradeCZ.
3. Obchodování se stává problémem v normálním životě. V práci nebo rodině
Obchodování, obzvláště na volatilních trzích, je prokazatelně návykové. A to kvůli všem těm adrenalinovým prvkům a zeleným číslům. Některé aplikace dokonce celý proces gamifikují (ale to naštěstí bude snad brzy nelegální).
Pokud vás obchodování budí v noci, limituje produktivitu nebo čas strávený s přáteli a rodinou, nejlepším řešením bude prostě si dát pauzu nebo aspoň snížit kapitál, který za těmi pocity stojí. Často je to známka toho, že má někdo špatně nastavený systém rizik.
Vyplatí se volit méně volatilní trhy?
Pravda je, že žijeme v rychlém a propojeném světě. I tweet může mít na cenu akcie nedozírné následky. Demokratizovaný a emocemi překynutý trh se pak postará o své.
Nicméně, ať už zvolíte sebebezpečnější investici, vždy nese rizika. A proto je potřeba aspoň nějaké věci prezentované v tomto článku mít na paměti. Emoce na trh nepatří, i když tam hrají stále větší roli. Například indexy jsou sto let brány za jednu z nejbezpečnějších investic, a přesto ji Michael Burry, legendární investor, kterého si zahrál Christin Bale v Sázce na nejistotu, varuje o tom, že jsou v bublině.
Slovo závěrem a co si odnést
Odneste si to, že s obchodováním na volatilním trhu přichází velká plejáda emocí. Pokud se na ně budete schopni připravit a vydržet přes časy, které zkouší, budete na trhu šťastnější. Nakonec frustraci za váš špatný obchod by neměl odnášet nikdo jiný než vy samotní.
A když se daří, nenechte si to stoupnout do hlavy.
Glauber Contessoto. Muž, který se stal milionářem z tokenu Dogecoin a odmítá navzdory tomu, že token má neudržitelnou inflaci, prodat. Žádná strategie, jen chamtivost. Prý prodá, až bude Dogecoin stát 10 dolarů a bude se používat v každém obchodě. Hodně štěstí!
A vám taky! Jeďte na dovolenou a užívejte prázdnin.
Makovský Jiří