Napište nám zprávu
online kurz

Akcie a OPCE
„Vaše podpora v tradingu.“

Bitcoin (BTC) – první kryptoměna, těžba, využití, kurz a graf vývoje


Zaujal vás svět virtuální měny a chcete se stát její součástí? První kryptoměnou byl Bitcoin a vy jej můžete využít k nakupování, těžbě i k obchodování.

Bitcoin – první kryptoměna vůbec a možnosti využití

Slyšeli jste již o virtuální měně a chcete se jí přiblížit? Virtuální měna je charakteristická tím, že existuje pouze ve virtuální formě, což znamená, že ji nemůžete mít jako tradiční hotovost. Funguje jako prostředek využívaný v uzavřené ekonomice, ale také jako univerzální platidlo, za které můžete nakupovat produkty a služby. Díky čím dál oblíbenějšímu placení online nebo kartou, namísto hotovosti, je nám tato „virtuální forma“ stále bližší.
Kdy jste naposledy platili vyšší sumu peněz hotovostí 🙂 ?

A tím se dostáváme k pojmu kryptoměna, který označuje typ virtuální měny fungující na principu kryptografie. Hlavním charakteristickým znakem virtuální měny, a tedy i typů kryptoměn, jsou především: transparentnost, fungování v rámci peer-to-peer sítě, decentralizace, nemají fyzickou formu, fungují na technologii blockchainu, nelze je zfalšovat, jsou zabezpečené šifrováním – asymetrická kryptografie.

Bitcoin blockchain

Co je to Bitcoin

První a hlavní kryptoměnou je Bitcoin (BTC). Dalo by se říct, kam jde Bitcoin, jdou i veškeré ostatní altcoiny.

Bitcoin vstoupil do světa virtuální měny v roce 2009 a má jej na svědomí programátor nebo přímo skupina programátorů vystupujících pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Funguje na principu kryptoměny a zároveň platební sítě, v které se realizují veškeré bitcoinové transakce prováděné formou technologie blockchain. Umožňuje provádět transakce okamžitě a komukoliv a není potřebný žádný účet v bance ani registrace. Stačí pouze virtuální peněženka.

Bitcoin, jako i ostatní kryptoměny, nepodléhá žádné bance ani státu a transakce i vydávání jsou prováděné formou těžby. Celkový počet BTC je předem daný a nepřesáhne 21 milionů.

Jak mohu Bitcoin získat?

BTC i další kryptoměny můžete koupit na burze, je možné využít i specializované kryptoměnové bankomaty nebo se můžete stát součástí samotné těžby (miningu).

Těžba Bitcoinu

Těžba Bitcoinu mining

Těžba probíhá pomocí speciálního hardwaru určeného k těžbě kryptoměny a těžaři jsou odměňováni právě danou kryptoměnou.

Těžaři kryptoměn se nazývají miners a samotná těžba mining.

Těžba poté probíhá tak, že těžaři využívají speciální software (program), který sleduje bitcoinovou síť a pokud je v síti provedena nová transakce, je na těžaři, aby tuto zkontroloval. Nová transakce, například přesun BTC na jiný účet, je poté zapsána do účetní knihy blockchain.

Dříve bylo možné vytěžit celé Bitcoiny i na obyčejném domácím počítači, dnes je na to zapotřebí speciálních těžařských farem (výpočetních center). Těžba je čím dál nákladnější i na spotřebu elektřiny a aby se vyplatila, neměla by cena za 1 BTC klesnout pod 8 000 USD.

Nákup Bitcoinu

Nejjednodušší způsob jak nakoupit Bitcoin je využít jednu z mnoha kryptoměnových směnáren.

Nákup pak probíhá velmi podobně, jako když měníte české koruny za eura či dolary.

Co je to Bitcoin

Nakoupené kryptoměny je zapotřebí někde uložit. Neexistuje žádná krytoměnová banka, v tomto případě se bavíme o krypto peněženkách (wallet) nebo trezorech. Takový Trezor je dokonce i ve fyzické podobě a poslouží především těm, kteří si chtějí nakoupené Bitcoiny a další altcoiny uschovat na delší dobu.

Dlouhodobému držení kryptoměn, s cílem dosáhnout násobného zhodnocení, říkáme v kryptosvětě HODL.

Na jaké směnárně nakupujeme Bitcoin my, najdete na stránce KRYPTOMĚNY.

Jak začít obchodovat s kryptoměnou Bitcoin?

Obchodovat s Bitcoinem můžete třeba hned, ale je dobré vědět, že jde o rizikovou investici, při které je potřebné se mít pořád na pozoru. Může být hodně výdělečná, ale především pro začínající obchodníky i ztrátová.

K obchodování si vyberte ověřeného a nejlepšího brokera na trhu, který je důvěryhodný, má licenci, nepožaduje zbytečně vysoké poplatky. Obchodovat můžete u forex brokera (CFD brokera) pomocí rozdílových smluv, tzv. CFD a na moderních platformách jako xStation a MT4.

Cenu kryptoměn ovlivňují různé aspekty, jako jsou inovace a změny, mediální pokrytí, regulace vlád a v neposlední řadě poptávka a nabídka. Je tedy potřebné si určit, kdy je vhodná doba jak k nákupu, tak k prodeji kryptoměny.

Kryptoměny jsme popsali od A do Z na naší stránce Kryptoměny, kde se mimo jiné dozvíte, kde nakupujeme a investujeme do kryptoměn.

Online graf Bitcoinu (BTCUSD)


Kurz zdarma

Ebook