Napište nám zprávu
Co stojí za úspěchem jednoho z nejznámějších realiťáků v Česku?
Byty nakupuje za cash – Jan Kreibich
Co stojí za úspěchem jednoho z nejznámějších realiťáků v Česku?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Bitcoin (BTC) – první kryptoměna, těžba, využití, kurz a graf vývoje


Petr Plecháč 27. 5. 2019

Zaujal vás svět virtuální měny a chcete se stát její součástí? První kryptoměnou byl Bitcoin a vy jej můžete využít k nakupování, těžbě i k obchodování.

Bitcoin – první kryptoměna vůbec a možnosti využití

Slyšeli jste již o virtuální měně a chcete se jí přiblížit? Virtuální měna je charakteristická tím, že existuje pouze ve virtuální formě, což znamená, že ji nemůžete mít jako tradiční hotovost. Funguje jako prostředek využívaný v uzavřené ekonomice, ale také jako univerzální platidlo, za které můžete nakupovat produkty a služby. Díky čím dál oblíbenějšímu placení online nebo kartou, namísto hotovosti, je nám tato „virtuální forma“ stále bližší.
Kdy jste naposledy platili vyšší sumu peněz hotovostí 🙂 ?

A tím se dostáváme k pojmu kryptoměna, který označuje typ virtuální měny fungující na principu kryptografie. Hlavním charakteristickým znakem virtuální měny, a tedy i typů kryptoměn, jsou především: transparentnost, fungování v rámci peer-to-peer sítě, decentralizace, nemají fyzickou formu, fungují na technologii blockchainu, nelze je zfalšovat, jsou zabezpečené šifrováním – asymetrická kryptografie.

Bitcoin blockchain

Co je to Bitcoin – základní údaje

První a hlavní kryptoměnou je Bitcoin s tickerem BTC.

Jednotka 1 BTC = 100 milionů satoshi (sat)

Bitcoin vstoupil do světa virtuální měny 3. ledna 2009 a má jej na svědomí programátor nebo přímo skupina programátorů vystupujících pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.

Bitcoin, jako i ostatní kryptoměny, nepodléhá žádné bance ani státu a transakce i vydávání jsou prováděné formou těžby. Celkový počet BTC je předem daný a nepřesáhne 21 milionů.

co je Bitcoin kryptoměna

Bitcoin funguje na principu kryptoměny a zároveň platební sítě, v které se realizují veškeré Bitcoinové transakce prováděné formou technologie blockchain. Umožňuje provádět transakce okamžitě a komukoliv a není potřebný žádný účet v bance ani registrace. Stačí pouze virtuální peněženka.

Proč Bitcoin vznikl a kdo ho řídí?

Je velmi obtížné pojmenovat, co vlastně Bitcoin je, protože každý uživatel ho může vnímat trochu jinak. Někdo jej označuje za lék, jiný za virus, někdo jej využívá jako platební prostředek, jiný jako pravého uchovatele hodnoty peněz. A není se čemu divit, když dnešní zaběhlé peníze nejsou ničím kryty (např. zlatem), aby se monetární politika držela na uzdě.

Tzv. Hodleři (HODL – dlouhodobé držení Bitcoinu) jej vnímají právě jako náhradu nám známých peněz v oběhu (fiat) a jako investici, která by se měla do budoucna zhodnotit.

Proč tedy virtuální měna Bitcoin? Bitcoin je cesta, jak se odloučit od státu, který tiskne ničím nekryté peníze a kde je finanční systém řízen jednou centrální bankou, která rozhoduje, koho v případě problémů zachrání. Bitcoin není závislý na žádné autoritě, má otevřený zdrojový kód a je transparentní – tedy důvěryhodný!

Bitcoin deflace

Deflační měna Bitcoin

V Bitcoinovém protokolu (soubor pravidel tvořících Bitcoin) je už od samého vzniku této virtuální měny zakódováno, že nikdy nebude více než 21 milionů BTC.

A kdo že na tento protokol dohlíží? Decentralizovaná síť uzlů tzv. nodů. Říká se, že celkový počet Bitconů v oběhu bude ještě mnohem menší, protože jak se stává mining časem náročnější a náročnější, nebude ty poslední zbývající BTC téměř možné vytěžit. Zároveň lze očekávat, že lidé budou ztrácet své privátní klíče, a tak navždy o své Bitcoiny přijdou.

Podle statistik jsou už nyní asi 4 miliony Bitcoinů několik let bez známky pohybu. Tedy lze říct, že časem bude této virtuální měny spíše ubývat.

Jak mohu Bitcoin získat?

Bitcoin i další kryptoměny můžete koupit ve směnárně, na burze, je možné využít i specializované kryptoměnové bankomaty nebo se můžete stát součástí samotné těžby (miningu) a Bitcoin si jednoduše vytěžit.

Těžba Bitcoinu

Těžba Bitcoinu mining

Těžba probíhá pomocí speciálního hardwaru určeného k těžbě kryptoměny a těžaři jsou odměňováni nově vzniklými Bitcoiny i transakčními poplatky.

Těžaři kryptoměn se nazývají miners a samotná těžba mining.

K těžbě Bitcoinu se využívají specializované ASIC minery, ale je nutné připomenout, že těžit Bitcoin v dnešní době je pro jednotlivce téměř nemožné.

Těžba poté probíhá tak, že těžaři využívají speciální software (program), který sleduje Bitcoinovou síť a pokud je v síti provedena nová transakce, je na těžaři, aby tuto zkontroloval. Nová transakce, například přesun BTC na jiný účet, je poté zapsána do účetní knihy blockchain.

Dříve bylo možné vytěžit celé Bitcoiny i na obyčejném domácím počítači, dnes je na to zapotřebí speciálních těžařských farem (výpočetních center). Těžba je čím dál nákladnější i na spotřebu elektřiny, a aby se vyplatila, neměla by cena za 1 BTC klesnout pod 8 000 USD (2020).

Z počátku se do oběhu dostávalo každých 10 minut 50 Bitcoinů, dnes je jich 6.125, a to z důvodu půlení tzv. block subsidy (odměna za vytěžení bloku) každé 4 roky (naposledy v roce 2020). Pakliže na začátku byli těžaři odměňováni především nově vytěženými Bitcoiny, postupem času bude jejich odměna čím dál víc závislá na transakčních poplatcích.

Nákup Bitcoinu, směnárny, Bitcoin burza

Nejjednodušší způsob, jak nakoupit Bitcoin, je využít jednu z mnoha kryptoměnových směnáren a burz. Mezi ty nejvyužívanější patří CoinBase a CoinMate, o kterých píši ve velkém přehledu kryptoměn (směnárna Bitcoin). Kryptoměnové (bitcoin) burzy nabízí obvykle nejlepší kurz Bitcoinu a nejnižší poplatky. Jednu takovou burzu má i směnárna CoinBase a sice CoinBase Pro (Professional).

Bitcoin nákup pak probíhá velmi podobně, jako když měníme české koruny za eura či dolary.

Bitcoin (BTC) je dnes možné nakoupit za dolary (USD), eura (EUR), české koruny (CZK) a další fiat měny nebo jiné kryptoměny (ETH, USDT ad.).

Takže Buy Bitcoin 🙂

Co je to Bitcoin

Nakup Bitcoin přes CoinBase a získej 10 USD v Bitcoinu zdarma 🙂

Bitcoinová peněženka a trezor

Pokud již víte, jak koupit Bitcoin, je na čase začít řešit, kde nakoupené kryptoměny bezpečně uložit. Neexistuje žádná krytoměnová banka, v tomto případě se bavíme o kryptoměnových peněženkách (wallet) nebo trezorech (hardwarová peněženka).

Bitcoinová peněženka slouží k příjmání a ukládání Bitcoinů, stejně jako k jejich posílání, tedy k placení Bitcoinem. Taková peněženka je vlastně software, který uživateli spravuje privátní klíče, což je unikátní číslo, díky kterému podepisujeme transakce a můžeme Bitcoin posílat. Peněženka má většinou podobu aplikace v mobilním telefonu nebo v PC.

Hardwarové peněžence se říká trezor a jedná se o nejbezpečnější způsob uložení kryptoměn.

Takový Trezor, od české společnosti SatoshiLabs s.r.o., poslouží především těm, kteří si chtějí nakoupené Bitcoiny a další altcoiny velmi bezpečně uschovat na delší dobu.

Trezor zde funguje i jako pomyslný most mezi tím virtuálním a skutečným prostředím.

Bitcoin Trezor kryptoměny

Dlouhodobému držení kryptoměn, s cílem dosáhnout násobného zhodnocení, říkáme v kryptosvětě HODL.

Na jaké směnárně nakupuji Bitcoin a kde jej držím, najdete na stránce KRYPTOMĚNY.

Kde lze platit Bitcoinem?

Bitcoinem či dalšími nejznámějšími kryptoměnami (ETH, LTC…) lze dnes platit již na mnoha místech ve světě, což velmi podporuje důvěru nejen v Bitcoin, ale v celkovou myšlenku nezávislosti na fiat měnách a centrální bance.

Mezi nejznámější obchody, které přijímají Bitcoin, patří i největší internetový obchod Alza.

Jelikož je Česká republika ve věcech kolem virtuálních měn poměrně průkopnická, narazíme také na čerpací stanici KRYPTO, nebo pražskou kavárnu Paralelní Polis, kde pravidelně probíhá celá řada přednášek ze světa kryptoměn.

Online graf Bitcoinu (BTCUSD)

Pro analýzu kryptoměn se využívá portál TradingView – recenze.

Jak začít obchodovat s kryptoměnou Bitcoin?

Obchodovat s Bitcoinem můžete třeba hned, ale je dobré vědět, že jde o rizikovou investici, při které je potřebné se mít pořád na pozoru. Může být hodně výdělečná, ale především pro začínající obchodníky i ztrátová. Dnes je nákup Bitcoin na burze otázkou několika vteřin.

K obchodování si vyberte ověřeného a nejlepšího brokera na trhu, který je důvěryhodný, má licenci, nepožaduje zbytečně vysoké poplatky. Obchodovat můžete u forex brokera (CFD brokera) pomocí rozdílových smluv, tzv. CFD a na moderních platformách jako xStation a MT4.

Cenu kryptoměn ovlivňují různé aspekty, jako jsou inovace a změny, mediální pokrytí, regulace vlád a v neposlední řadě poptávka a nabídka. Je tedy potřebné si určit, kdy je vhodná doba jak k nákupu, tak k prodeji kryptoměny.

Kryptoměny jsme popsali od A do Z na naší stránce Kryptoměny, kde se mimo jiné dozvíte, kde nakupujeme a investujeme do kryptoměn.

Tržní kapitalizace Bitcoinu

Bitcoin je dlouhodobě nejhodnotnější kryptoměnou na světě, a to s velkým náskokem před Ethereem a XRP.

Tržní kapitalizace kryptoměny
Tržní kapitalizace kryptoměn dle coinmarketcap dne 6. 8. 2020

Hard Fork Bitcoinu a vznik kryptoměny Bitcoin Cash

Datum 1. srpna 2017 se do dějin kryptosvěta zapíše významným rozvětvením nejznámější a největší kryptoměny Bitcoin. Bitcoinová komunita se nedokázala shodnout na dalším pokračování, a proto došlo k tzv. Hard Forku, tedy rozdělení jedné virtuální měny na dvě, v tomto případě na Bitcoin a Bitcoin Cash.

Sporem uvnitř Bitcoinové komunity se stala otázka na vyřešení problémů zvyšujících se transakčních poplatků a opožděnému zpracování transakcí. Tyto se daly vyřešit hned několika způsoby, na jednom společném se však celá komunita shodnout nedokázala.

O rozvětvení Bitcoinu a o Bitcoin Cash si přečtěte v článku BITCOIN CASH.

Bitcoin a Bitcoin Cash
TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,34 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů















Ebook