Napište nám zprávu
online kurz

Akcie a OPCE
„Vaše podpora v tradingu.“

Ethereum (ETH) – kryptoměna, token Ether, kurz a graf vývoje


Jsme zvyklí na to, že máme ve svojí peněžence české koruny. Nejeden z nás pak zná dobře i nějaké ty cizí měny. Ale jen málo z nás zná Ethereum.

Ethereum

Na rozdíl od centrálních bank různých zemí světa a některých těmito vydávaných a tu více a tu méně známých a důvěryhodných měn se našinci s pojmem Ethereum a Ether zase až tak často nesetkávají a mnohým jsou tak tyto pojmy naprosto neznámé. Protože kdo z nás kdy šel do samoobsluhy a při platbě využil Ethereum a jeho Ether? Málokdo.

V tomto případě se totiž nejedná o klasické finance, ale o kryptoměnu a open-source platformu založenou na decentralizované databázi, takzvaném blockchainu, jež ji chrání před neoprávněným zásahem zvenčí i zevnitř. A současně tu jde i o decentralizovaný, turingovsky kompletní virtuální stroj Ethereum Virtual Machine pro běh takzvaných ‚smart contracts‘, zajišťující hladké a nezmanipulovatelné fungování dotyčné sítě.

Ethereum kryptoměna

Ethereum bylo coby platforma se svou virtuální měnou poprvé představeno před sedmi lety a síť byla následně spuštěna v roce 2015 v režimu Frontier. A to s úmyslem vytvořit sdílenou výpočetní platformu, jež by umožnila využít blockchain k provozu decentralizovaných aplikací.

K čemu slouží kryptoměna Ethereum

Ethereum slouží ke zdokonalení chytrých kontraktů a k jejich uvádění do praxe, kde by jimi mohly být nahrazeny a decentralizovány všechny klasické smlouvy a dohody.

Provozují se tu inteligentní smlouvy, aplikace bez možnosti podvodů, cenzurních zásahů, rušení třetí strany či prostojů. Lze ho využít k automatickému přenosu vlastnictví bez zprostředkovatelů nebo třetích stran. A měnou, jež umožňuje jeho fungování, je Ether.

Ethereum není vlastněno jediným majitelem, jeho kód může získat a prohlédnout si každý. A Ether lze vcelku snadno těžit i pomocí grafických karet, není zapotřebí specializovaných minerů. K těžbě tak lze využít i domácí počítače ve formě prodeje jejich výpočetní síly sloužící k udržení blockchain v chodu. A protože počet programátorů vyvíjejících další a další decentralizované aplikace v ethereové síti stále roste, má svůj význam. A mít ho i bude.

S kryptoměnou lze také obchodovat a lze ji na některých světových burzách a směnárnách měnit za fiat měny či další altcoiny.

Online graf Etherea (ETHUSD)

Přečtěte si vše potřebné o kryptoměnách.


Kurz zdarma

Ebook