Ethereum (ETH) – kryptoměna, token Ether, kurz a graf vývoje
Jsme zvyklí na to, že máme ve svojí peněžence české koruny. Nejeden z nás pak zná dobře i nějaké ty cizí měny. Ale jen málo z nás zná Ethereum.
Co je Ethereum
Na rozdíl od centrálních bank různých zemí světa a některých těmito vydávaných a tu více a tu méně známých a důvěryhodných měn se našinci s pojmem Ethereum a Ether zase až tak často nesetkávají a mnohým jsou tak tyto pojmy naprosto neznámé.
Protože kdo z nás kdy šel do samoobsluhy a při platbě využil Ethereum a jeho Ether? Málokdo.
V tomto případě se totiž nejedná o klasické finance, ale o kryptoměnu a open-source platformu založenou na decentralizované databázi, takzvaném blockchainu, jež ji chrání před neoprávněným zásahem zvenčí i zevnitř. A současně tu jde i o decentralizovaný, turingovsky kompletní virtuální stroj Ethereum Virtual Machine pro běh takzvaných ‚smart contracts‘, zajišťující hladké a nezmanipulovatelné fungování dotyčné sítě.
Ethereum bylo coby platforma se svou virtuální měnou poprvé představeno před sedmi lety a síť byla následně spuštěna v roce 2015 v režimu Frontier. A to s úmyslem vytvořit sdílenou výpočetní platformu, jež by umožnila využít blockchain k provozu decentralizovaných aplikací.
K čemu slouží kryptoměna Ethereum
Virtuální měna Ethereum slouží ke zdokonalení chytrých kontraktů a k jejich uvádění do praxe, kde by jimi mohly být nahrazeny a decentralizovány všechny klasické smlouvy a dohody.
Provozují se tu inteligentní smlouvy, aplikace bez možnosti podvodů, cenzurních zásahů, rušení třetí strany či prostojů. Lze ho využít k automatickému přenosu vlastnictví bez zprostředkovatelů nebo třetích stran. A měnou, jež umožňuje jeho fungování, je Ether.
Ethereum není vlastněno jediným majitelem, jeho kód může získat a prohlédnout si každý. A Ether lze vcelku snadno těžit i pomocí grafických karet, není zapotřebí specializovaných minerů. K těžbě tak lze využít i domácí počítače ve formě prodeje jejich výpočetní síly sloužící k udržení blockchain v chodu. A protože počet programátorů vyvíjejících další a další decentralizované aplikace v ethereové síti stále roste, má svůj význam. A mít ho i bude.
S kryptoměnou lze také obchodovat a lze ji na některých světových burzách a směnárnách měnit za fiat měny či další altcoiny.
Online graf Etherea (ETHUSD)
Pro analýzu kryptoměn se využívá portál TradingView – recenze.
Přečtěte si vše potřebné o kryptoměnách.
Jak získat Ethereum
Nákup Etherea
Namísto výše zmíněné těžby (mining) můžeme dnes kryptoměnu Ethereum nakoupit v krypto směnárnách online.
Jedny z nejznámějších a nejvyužívanějších směnáren jsou CoinMate a CoinBase, kde lze kryptoměny nakoupit za fiat měny jako euro či americký dolar a vyjímečně i CZK.
Nakup Ethereum přes CoinBase a získej 10 USD v Bitcoinu zdarma 🙂
Peněženka a trezor pro Ethereum
Nakoupené kryptoměny je obvykle nutné někde uschovat a právě pro tyto účely jsou zde krypto peněženky (wallet) a trezory. Peněženky dnes mají obvykle formu aplikace v mobilním telefonu, díky kterým můžeme poměrně levně a rychle kryptoměny nakupovat, platit jimi či je směnit za jinou.
Obchodování s kryptoměnou ETH
Veliké oblibě mezi tradery se dostává také obchodování kryptoměn s finanční pákou. Díky CFD brokerům lze dnes obchodovat také s kryptoměnou Ethereum jako s CFD např. v obchodní platformě Meta Trader. Aplikace pákového efektu dovolí obchodníkovi držet větší množství kryptoměny, než na jaký má stavěný účet. Ten pak dokáže mnohem rychleji a více zhodnotit svou investici. Tento efekt samozřejmě funguje i obráceně!
Tržní kapitalizace Etherea
Ethereum je po Bitcoinu dlouhodobě druhou nejhodnotnější kryptoměnou na světě.