Bohatý táta, chudý táta od Robert T. Kiyosaki – motivační literatura nejen pro investory
Recenze Bohatý táta, chudý táta
V dnešním světě je jenom málo lidí, co nikdy neslyšelo jméno autora knihy Roberta Kyiosakiho. Když se tohle jméno řekne, okamžitě se lidem vybaví: BOHATÝ TÁTA, CHUDÝ TÁTA. A právě o tom bude pojednávat celý následující text.
Základní informace o autorovi díla
Pan Robert Kyiosaki se narodil dne 8. dubna roku 1947 ve městě Hilo na Havaji rodině původem ze Země vycházejícího slunce (Japonska).
R. Kyosaki chodil na střední školu v Hilu, kterou vystudoval v roce 1965. Mimo to Kyiosaki také navštěvoval Akademii obchodního námořnictva v USA, kterou končil roku 1969 s titulem palubního důstojníka, následně byl jmenován poručíkem námořní pěchoty.
Po dokončení studií získal Robert práci u společnosti Standard Oil. V té době byla tato práce velmi prestižní, avšak i přesto se rozhodl dát výpověď a začít kariéru u námořní pěchoty.
U námořní pěchoty sloužil jako pilot vrtulníku ve vietnamské válce. Za své činy si vysloužil uznání u letectva. Také se při práci u pěchoty rozhodl absolvovat Havajskou univerzitu, avšak pěchota ho poté roku 1973 čestně propustila.
Do této doby byl Kyiosaki „normální“ člověk, který chodil do práce, nezajímal se moc o investice, neřešil důkladně finance ani osobní vzdělání. Ovšem rok 1974 mu kompletně otočil život vzhůru nohama, kdy navštívil seminář EST, který se zaměřoval na schopnosti lidí zvládat životní situace, které chtěli změnit nebo je stále odkládali.
Tři roky po semináři se Kyiosaki konečně rozhodl založit společnost s názvem Rippers. Společnosti se dařilo, objevovala se v časopisech, jako jsou PlayBoy či Newsweek. Bohužel však nakonec společnost zkrachovala.
Po krachu se Kyiosaki rozhodl založit novou společnost. Bohužel i tahle zkrachovala (prodával merch inspirovaný rockovými kapelami). Po těchto zkušenostech se rozhodl vydat novou cestou, ta vedla prostřednictvím seminářů a workshopů zaměřených právě na finance.
Dlouhé roky prosperity a úspěchů přesvědčilo Kyiosakiho, aby to zkusil ještě jednou, a tak se roku 1985 zrodila společnost zaměřená na obchodní a finanční vzdělání, která měla oslovit hlavně mladou generaci. Také začal investovat do nemovitostí, které následně roku 1994 prodal.
Rok 1992 byl ve znamení jeho 1. knihy s názvem Chceš-li být bohatý a šťastný, nechoď do školy. Hlavní téma knihy je o tom, že vysoká škola nemusí znamenat dobrou investici. Místo toho se peníze určené na internát atd. mají přesunout do nemovitostí.
Lze se utvrdit na jedné věci. Kyiosaki je v dnešní době známý především díky svým přednáškám a knihám z franšízy Bohatý táta, chudý táta.
IG příběh TradeCZ
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Recenze knihy Bohatý táta, chudý táta
Kniha byla poprvé publikována v roce 1997 a zanedlouho se stala celosvětovým hitem, známým také jako must-read. V knize vystupují dva tátové, těmi jsou bohatý táta a chudý táta.
JE VELMI DŮLEŽITÉ ZMÍNIT, ŽE KNIHA JE NAPSÁNA JAKO MOTIVAČNÍ, NIKOLI JAKO ODBORNÁ.
Chudý táta je inspirovaný typickým otcem (také naráží na svého vlastního), který je inteligentní, vzdělaný, avšak chudý. Chudý táta celý život dbal na tom, aby dítě mělo kvalitní vzdělání a dobře placenou práci.
Bohatý táta oproti chudému (otec Kyiosakiho kamaráda) věřil také ve vzdělání a dobrou práci, avšak v kvalitní finanční vzdělání a práci formou: NECHTE SVÉ PENÍZE PRACOVAT ZA VÁS. Kniha vypráví o tom, jaké dělal chyby chudý táta a jak se u bohatého táty snažil naučit finanční gramotnosti.
1. Kapitola – BOHATÍ NEPRACUJÍ PRO PENÍZE
V 1. kapitole knihy se Kyiosaki snaží popsat to, jak bohatí nepracují pro peníze. Srovnává zde způsob práce bohatých a chudých lidí. Tvrdí, že chudí lidé pracují pro peníze a bohatí lidé pracují a učí se, jak nechat peníze pracovat pro ně. Také zde rozlišuje 3 třídy lidí: bohatí, střední třída a chudí.
Chudí lidé jsou lidé, kteří pobírají malý plat, bezmyšlenkovitě utrácí a očekávají další výplatu. Zkrátka žijí od výplaty k výplatě.
Střední třída je podobná těm chudým, avšak pobírá větší plat, ale také mají vyšší výdaje. O penězích však přemýšlí jako chudí lidé, ale život jim dopřál větší štěstí. Zkrátka střední třída dává své peníze do pasiv, které jim dále vysávají peníze, a tak chudnou a chudnou. Střední třída je typickým účastníkem krysího závodu.
Bohatí lidé také pracují nebo pracovali, avšak své peníze dávají do aktiv, které jim dávají další peníze a ty dávají další peníze, a tak bychom mohli pokračovat. Zkrátka bohatí lidé stále bohatnou, bohužel na „blbosti“ těch chudých.
2. Kapitola – PROČ UČIT FINANČNÍ GRAMOTNOST
Další kapitola knihy popisuje 2 velmi důležité věci. Tím je aktivum a pasivum. Hlavní téma téhle kapitoly je: NENÍ DŮLEŽITÉ KOLIK VYDĚLÁTE, ALE KOLIK VÁM ZŮSTANE. Zde je velmi důležité brát definice s nadhledem, hlavně z hlediska účetnictví.
Aktivum: pod pojmem aktivum si lze představit něco, co nám přináší pravidelný příjem, něco co se dokáže zhodnotit a nejlépe něco, co umí obojí. Náš dům není aktivum, jenom nám bere peníze a nepřináší nám je. Naopak příjmy z pronajaté nemovitosti mohou převyšovat výdaje do ní vkládané.
Pasivum: Jedná se o něco, co nám bere peníze z kapsy (osobní automobil, osobní dům, dluhy – ty špatné atd.).
Jaké si vzít ponaučení z této kapitoly?
Je třeba se neustále soustředit na nákup aktiv tak, aby neustále převyšoval nákup pasiv. Jakmile dosáhnete pasivního příjmu, který převýší vaše měsíční výdaje, jste bohatí.
3. Kapitola – STAREJTE SE O SEBE
Je potřeba hlavně co nejdříve splatit své dluhy, nulové dluhy nám umožní investovat do aktiv, které nám budou přinášet peníze. Je také třeba co nejvíce využívat na své věci svůj čas, nikoli své výplatní pásky, za které je třeba nakupovat aktiva.
Kyiosaki také silně zdůrazňuje, že by si lidé neměli plést práci s podnikáním. Celý život totiž budete pracovat pro někoho jiného než pro sebe. Dokonce i OSVČ je práce pro cizí lidi, není to podnikání pro sebe. Ti, co podnikají pro sebe, jsou právě vaši šéfové, které obohacujete.
4. Kapitola – MOC KORPORACÍ A DANĚ
Tahle kapitola je velmi zajímavá a k zamyšlení, co se daní a výdajů týče.
Jako hlavní myšlenku kapitoly autor popisuje rozdíl mezi placením daní majitelů firem a zaměstnanců, kdy:
Majitelé firem s řízenou korporátní strukturou
Vydělají peníze > Utrácejí > Platí daň
Jejich zaměstnanci
Vydělají peníze > Platí daně > Utrácejí
Autor se zde zabývá také účetnictvím, právem, zákony trhu a investičními strategiemi, což dohromady nazývá finanční IQ.
Zbytek v knize, protože vás nechci okrást na zajímavém čtení 😊
5. Kapitola – PENÍZE VYNALÉZAJÍ BOHATÍ
Zde autor popisuje slovíčko vynalézt, znamená totiž obchody nebo příležitosti, na které většina lidí nemá kontakty, zdroje, zkušenosti nebo znalosti.
Jsou zde popsány 2 typy investorů:
- Investiční balíčky – dle autora knihy takhle investuje většina lidí na světě, jedná se o nákupy ETF, nemovitostních fondů, investičních fondů a jiných. Zkrátka svěří své peníze druhým.
- Profesionální investoři – tihle investoři hospodaří svými penězi na vlastní pěst, sami hledají příležitosti, kam investovat, zkoumají trh, identifikují příležitost, spolupracují s jinými profesionálními lidmi a poté si najmou někoho, kdo má pravidelný dohled.
6. Kapitola – Pracujte, abyste se mohli učit, nepracujte jen pro peníze
Bohatý táta se stal bohatým, protože pracoval, aby se mohl učit a dále rozvíjet. Chudý táta pracoval čistě pro peníze.
Autor zde také zobrazuje svůj vlastní život, kdy po škole vstoupil k námořní pěchotě, kde se naučil základy vedení lidí a obchodní dovednosti, a až poté šel podnikat.
V této kapitole se dostávají na řadu termíny jako: řízení lidí, řízení systému a peněžních toků.
Dále jsou tu kapitoly jako: překonávání překážek, jak začít a některé typy, jak změnit svůj život. Ovšem tyto kapitoly jsou dost subjektivní a každý si z nich vezme to své, tudíž je zde nebudu rozvádět 😊. Nemuseli byste ty věci vidět stejně jako já.
Co si vzít z knihy Bohatý táta, chudý táta
- Bohatí pro sebe nechávají pracovat peníze, chudí pracují pro peníze
- Finanční vzdělání je větším bohatstvím než částka na bankovním kontu
- Nepracujte, abyste vydělali peníze, pracujte, abyste se učili
- Neustále dbejte na rozdíly mezi aktivem a pasivem
- Šetřete, kolik můžete
- Reinvestujte své výnosy
- Nespoléhejte se jenom na finanční poradce
NAUČTE SE INVESTOVAT, PROTOŽE NIKDO TO NEUDĚLÁ LÉPE NEŽ VY SAMOTNÍ
Nakupuj akcie u ověřených brokerů!



Zdroje
https://learn.roofstock.com/blog/rich-dad-poor-dad-summary
https://www.businessinsider.com/money-personal-finances-book-reading-economics-investment-savings-assets-freedom-2021-7
KIYOSAKI, Robert T. a Sharon L. LECHTER. Bohatý táta, chudý táta. Hodkovičky: Pragma, [2002]. ISBN 80-7205-889-4.