Co je telemedicína a vyplatí se do ní investovat?
Díky moderním technologiím je možné uskutečnit některá lékařská vyšetření nebo monitorování na dálku. Komunikovat mezi sebou mohou i zdravotnická zařízení.
Telemedicína
V poslední době se můžete setkat s jedním zajímavým názvem, kterým je telemedicína. Jedná se v podstatě o klinickou péči na dálku, jejímž účelem je zlepšit přistup ke zdravotnickým službám. Její využití je vhodné především v nouzové a intenzivní péči. Další oblastí je péče o chronické pacienty. Telemedicína je součástí elektronizovaného zdravotnictví (eHealth). Někdy se tedy také používá termín „distanční medicína“.
- Telemedicína je využitelná v mnoha lékařských oborech.
- Umožňuje informovat lékaře o některých hodnotách, které nemusejí být zjišťovány přímo v ordinaci.
- Jedná se většinou o měření tlaku nebo tepu.
Přenos těchto informací probíhá prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií. K tomuto účelu se využívají e-maily, chytré telefony, bezdrátová zařízení nebo obousměrné video. Komunikace může probíhat mezi různými subjekty. Nejen mezi pacientem a jeho lékařem, ale také mezi jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Komunikovat spolu mohou také konkrétní pacienti a předávat si tak své zkušenosti a poznatky.
Investování do telemedicíny
Podcast a akcie Teladoc
Mezi nejznámější telemedicínské akcie patří bezesporu Teladoc Health (Healthcare, Health Information Services). Teladoc je společnost zaměřená na telemedicínu a virtuální zdravotní péči se sídlem v Americe.
Dalšími společnostmi jsou např.: Doximity, Amwell, ale i Amazon.
Největší boom zažila telemedicína v době covidu-19, kdy akcie těchto společností začaly raketově růst. V současné době většina z těchto akcií vyklesala ze svého cenového maxima i o 80 % a riziko investice do telemedicíny je stále vysoké.
Celý rozhovor a další analýzy najdete na Patreonu.
Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!
Dobré řešení pro pacienta i zdravotnické zařízení
Jednou z možností je například systém HOME MONITORING. Ten je určen pro podporu pacientů s poruchou srdečního rytmu. Komunikace zde probíhá pomocí voperovaného kardiostimulátoru, který denně odesílá data do zabezpečené schránky.
- Tento systém tedy snižuje počet nutných pravidelných kontrol a je pro pacienta i pro zdravotnické zařízení velkou časovou úsporou.
- Pro pacienta je navíc tento způsob monitorování přínosný i z důvodů většího komfortu a snížení stresu z nutnosti dojíždění.
Průkopníkem telemedicíny v České republice je zdravotnická skupina EUC, která tuto péči už běžně poskytuje.
Prostřednictvím telemedicíny lze na dálku vyřešit dokonce i sedm případů z deseti. Je to tedy dobré řešení do budoucna pro mnoho pacientů.



UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.