Jak pracují kryptoměnové burzy s vašimi penězi? A co FTX?
Kryptoměnové burzy a peníze
V pátek 11. listopadu druhá největší světová burza kryptoměn FTX požádala o ochranu proti věřitelům – zbankrotovala. Projekty, které pracují s kapitálem uživatele, padají jako mouchy. Po pádu Terra (LUNA) a Celsius je to již třetí šok pro celý trh. Jak je vůbec možné, že se něco takového stane?
Trh kryptoměn dostává pořádně na frak. Po kolapsu FTX se smrskl o dalších 200 miliard dolarů. Kromě toho pořád nemohou obchodníci dostat ze své platformy peníze zpět, neboť ta je v insolvenci a neschopná splácet. V textu si představíme praktiky, které FTX a další platformy provozují, aby zvýšily svůj příjem. A to přesto, že se mnohokrát násobí riziko pro klienta.
Kapitalizace kryptoměn od konce roku 2021 do dneška. Žlutá označuje pád Terra, červená Celsius, zelená nedávné FTX. Zdroj: TradingView
TradeCZ krypto-nadšenci jsou na Discordu. Tak se přidej!
Prapůvodní problém: nejasné regulace a apetit pro hazard
Abychom si mohli vysvětlit celou situaci, je třeba si připomenout fakt, že trh kryptoměn je prozatím neregulovaný v drtivé většině států světa. To znamená, že burzy operující velmi obdobně jako směnárny tradičních aktiv či banky nejsou vázané žádnými pravidly.
Nejdůležitější se jeví povinná míra rezerv. To je běžné nařízení, které stanovuje potřebnou míru likvidity každé finanční instituce. Zabraňuje tomu, aby se firma dostala do insolvence, pokud bude až příliš mnoho lidí chtít své peníze vybrat. Fenomén se v angličtině označuje „bank-run“.
I další pravidla pro kryptoměny neplatí. Například odpovědnost za vklady klienta, jak se lze dočíst takřka v každém dokumentu podmínek služeb konkrétní platformy.
Nejasná či úplně chybějící regulace těchto platforem je incentivou pro to, aby zkoušely, co vše si mohou dovolit za účelem navýšení zisku.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Skandální metody FTX. Mohou být rozšířené po celém trhu?
Otázka, na kterou všichni hledají odpověď, je, jestli se pád může opakovat i u dalších kryptoměnových burz. Vše záleží na tom, jak pracují se svými a klientskými penězi.
Problém s burzou FTX vězí v tom, že vklady klientů nejen ve velké míře investovala do riskantních aktiv, ale taktéž je dávala k dispozici mateřské společnosti Alameda Reseach, která je vedená těmi samými lidmi. Alameda si díky zapůjčeným penězům od FTX mohla požádat o další kapitál od finančních společností, čímž se napákovala. Problém je snadno vidět: Pokud prostředky klientů jsou kolaterál, tak co se stane, když se investicím Alameda nebude dařit?
Klienti o ničem z toho nebyli informováni. Alameda Research mezitím nakupovala tokeny do portfolia, které známý finanční analytik Patrick Boyle označil za „shitcoiny“. Aby toho nebylo málo, tak k 30. červnu 2022 měla Alameda 14,6 miliardy dolarů v aktivech. Z toho bylo neskutečných 5,8 miliardy USD v tokenu FTT, který je vydávaný dceřinou burzou FTX. 40 % aktiv je v tokenu, který má jen velmi malou inherentní hodnotu.
Teď zkombinujme obě informace dohromady. Alameda má 40 % svých peněz v FTT. Zároveň používá pro své operace jako kolaterál peníze klientů. Jakmile byla tato informace odhalena Coindeskem, lidé začali své tokeny prodávat. Mezi nimi i velmi vlivný zakladatel Binance Changpeng Zhao. Cena FTT spolu s sebou vzala i hodnotu investic Alameda Research a veškerý její volný kapitál. Po vymazání ceny FTT už nezůstalo, z čeho klienty dceřiné FTX vyplatit.
Cena FTT v reakci na celý skandál spadla o víc jak 90 %. To vymazalo 5,8 miliardy dolarů z hodnoty Alameda Reseach a vedlo k celému kolapsu. Zdroj: TradingView
Mohlo by vás zajímat: Nové evropské sankce namířené proti Rusku cílí na kryptoměny. Proč? A jaké mají šance?
Udržovaná míra rezerv jako hlavní indikátor
Zakladatel a CEO Binance Changpeng Zhao se nechal slyšet, že burzy by se měly hodnotit podle toho, jakou míru rezerv si udržují. Koncept označil „proof of reserve“ a rovnou oznámil zveřejnění odpovídajících informací o Binance. Prozatím všechny pády spočívaly totiž v tom, že projekty neměly v rukou dostatečnou likviditu. Díky tomuto konceptu by do budoucnosti mohli klienti vědět, jak moc je používání služby riskantní.
Všechny kryptoměnové burzy by měly zveřejňovat proof-of-reserve. Banky fungují na povinných rezervách. Burzy kryptoměn by neměly. Binance začne potvrzení brzy zveřejňovat. Plná transparentnost. Zdroj: Cointelegraph
Co udělat, abych se vyhnul obdobným potížím?
Nejjednodušší cesta je udržovat své kryptoměny v bezpečí – mimo dosah burzy. Virtuální aktiva na burze nejsou vaše. To až ve chvíli, kdy je máte na osobní peněžence. Nevyplatí se ani očekávat, že státní či unijní regulace problém diskutabilních peněžních toků vyřeší. Pořekadlo „not your keys, not your coins“ platí dnes ještě více nežli kdykoliv předtím.
Jirka Makovský je součástí týmu na Discordu, tak se přidej a podebatuj 🙂
Obchoduj s námi 🙂
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.