Jak ušetřit peníze – pár tipů od TradeCZ
Jak ušetřit peníze
Při současné ekonomické situaci se šetření finančními zdroji stává aktuální problematikou, která se dostane na stůl nejedné domácnosti. Ze všech stran můžeme slyšet o vysoké inflaci, přičemž naše peněženky již pociťují první důsledky navýšení cenové hladiny ve všech oblastech. Velké množství domácností žije od výplaty k výplatě a nechce vybočit ze svého životního standardu. Nejistá ekonomická situace může být pro rodiny s nízkými či žádnými úsporami likvidační.
Podívejme se na současný trh s energiemi, který dokazuje, že domácnosti, které nemají rezervu ve finančním rozpočtu, mohou být nyní ve velmi nepříjemné situaci. Pojďme se proto podívat na pár jednoduchých tipů, jak lze ušetřit peníze, aniž bychom si museli brát v práci přesčasy nebo pořizovat druhé zaměstnání.
Návod jak ušetřit peníze – video TradeCZ
Velké životní výdaje
Začněme možná tím nejtěžším, situací, kvůli které u většiny z nás poprvé vyvstane otázka šetření.
Potřeba začít šetřit peníze bývá u většiny lidí podmíněna plánovaným velkým výdajem, na který při běžné spotřebě peněz nejsou finanční prostředky k dispozici. Takovým výdajem může být svatba, narození dítěte nebo nákup nového spotřebiče či auta. Při šetření peněz je proto důležité definovat si svůj finanční cíl a časový horizont, ve kterém má být tohoto cíle dosaženo. Pokud jsme tento krok úspěšně zvládli, předešli jsme potenciálně velkým problémům v našem životě a můžeme se podívat na to, jak dosáhnou úspory peněz.
Šetření peněz nemusí byt náročné. Je důležité začít změnami, které se v domácnosti zavedou na denní, týdenní či měsíční bázi, a tento systém pak dále udržovat.
Mějte přehled o svých příjmech a výdajích
Naprosto základním předpokladem dovednosti ušetřit je mít přehled o svých příjmech a výdajích. Dle dřívějších průzkumů ministerstva financí vyplynulo, že až 57 % Čechů nemá přehled o svých příjmech a výdajích. V dnešním světě moderních technologií již máme mnoho možností, jak tento nedostatek napravit. Není potřebné pracně vypisovat výdaje na papír, existuje spousta mobilních aplikací jako například Spendee nebo Wallet, ve kterých si lze zaznamenávat příjmy a výdaje, a dokonce i plánovat rozpočet na daný měsíc.
K tomuto kroku vybízí i mnoho bank, které ve svých smart banking dokážou samy roztřídit utracené finance do základních skupin pro lepší přehled. Tohle vše můžete využít, abyste si zmapovali vaši finanční situaci a dokázali se podívat, za jakou skupinu spotřebního zboží či služeb utratíte za měsíc nejvíce a zda je zde nějaký prostor pro úsporu. Zmapovaní finančních prostředků je proto jen začátek, kterým bychom se měli propracovat k sestavení rozpočtu, jež nám může zabránit v impulzivních nákupech a nežádoucích průvanech v peněžence.
Zkontrolujte své fixní výdaje
Zmapování pravidelných výdajů vám také dává prostor k tomu, abyste se zamysleli nad výší svých pravidelných plateb.
Platíte opravdu nejnižší cenu na trhu? Na trhu existuje mnoho konkurenčních firem, které za účelem zvýšení své klientely nabízí výhodné podmínky. Typickým příkladem jsou mobilní operátoři nebo poskytovatelé energií či služeb, jako je internetové připojení či TV tarify. Zmapujte situaci na trhu a vytvořte poptávku. Pokud vás žádná nabídka neosloví lepší cenou, můžete si minimálně vytipovat oblasti, ve kterých se vyplatí sledovat situaci na trhu, nebo při stejných výdajích najdete lepší servis a širší nabídku poskytovaných služeb.
Ano, nejde vždy jen o to, ušetřit peníze. Můžete se na to dívat také tak, že za stejné peníze dostanete víc, a to se vyplatí.
Cashbackové portály
Další možností, jak ušetřit peníze, je pomocí tzv. cashbacku s využitím vědomého nakupování.
Speciální nabídky v obchodních centrech často vybízí k nákupu zboží, které nepotřebujeme. Abychom předcházeli neuváženým nákupům, můžeme si vytvořit nákupní seznam se zbožím, které opravdu potřebujeme. To lze samozřejmě aplikovat i na potraviny, u kterých často dochází k plýtvaní tím, že nakupujeme nadbytečné zásoby. V současné době existuje na českém trhu několik cashbackových portálů, které vám pomohou ušetřit peníze při nákupech online. Navštivte portály jako například Tipli nebo Plná peněženka a překlikněte se na svůj e-shop. Cashbackové portály vám nabízí odměnu od 2 do 10 % z celkové částky nákupu.
Cashback, jak už samotný cizí název napovídá, znamená vrácení části peněz zpátky. V praxi se nejčastěji setkáváme s bankovními cashbacky, kde nám naše banka vrátí určitá procenta z měsíční útraty na naší platební kartě… že nic takového nedostáváte? Pak byste opravdu měli porovnat své aktuální tarify s konkurencí. Poradím vám… pokud u konkurence zmíníte, že jste se současným poskytovatelem nespokojeni a co vám přesně vadí… možná dojde i k vytáhnutí tzv. podpultovky.
TIP: Přejděte na portál Tipli (referral link).
Spotřebiče a vysoké ceny energií
Kdo by se v poslední době nesetkal se slovním spojením vysoké ceny energií. Ano, kvůli přechodu na obnovitelné zdroje energie, ale i kvůli válce na Ukrajině rostou ceny energií na celém světě a domácnostem chodí požadavky na násobně vyšší měsíční zálohy.
Víte vůbec, co všechno ve vaší domácnosti spotřebovává energii?
S rostoucí cenou energií se vyplatí zkontrolovat, kolik energie spotřebují vaše spotřebiče. Abyste si dokázali tuhle informaci vypočítat, musíte znát příkon spotřebiče, který udává, kolik wattů spotřebuje za hodinu provozu. Tento popisek bývá často uveden přímo na spotřebiči nebo v návodu na použití. Odmrazování lednice alespoň 1-2x ročně může výrazně odlehčit vaší peněžence. Pokud máte doma spotřebiče, které mají na energetickém štítku označení F nebo G, stojí za zvážení, zda tyto spotřebiče nevyměnit za úspornější variantu.
Je to lepší, než členům domácnosti neustále říkat? „Nedívej se tak dlouho do té lednice, není to televize,“ nebo „zhasínej za sebou, nemáme tu sluhy.“
Omezte zlozvyky a ušetřete peníze
Omezte své zlozvyky – je mi jasné, že tohle bude hodně bolet. Alkohol, cigarety či návštěvy barů výrazně zatěžují rodinný rozpočet. Zkuste si tyto výdaje spočítat na měsíční bázi. Těm, co jsou z Prahy, bude možná stačit jen jedna návštěva klubu mimo happy hours. Nebyla by tahle částka zajímavější ve finanční rezervě rodinného rozpočtu?
Nejen zlozvyky zvyšují výdaje, můžeme zmínit také návštěvy restaurací nebo kaváren, fastfoodu či rychlého občerstvení ráno před prací.
Stačí se přitom držet pravidla – všeho s mírou. Můžete si vyčlenit tzv. částku na venkovní spotřebu, z které budete čerpat na tyto výdaje a předejdete tak nekontrolovaným útratám. Příprava jídla den předem je sice časově náročnější než objednaní jídla z restaurace, ale můžete si uvařit na více dnů dopředu a ušetřit tak spoustu peněz. Také můžete připravovat jídlo ve dvojici anebo s dětmi a strávit tak čas se svým partnerem anebo rodinou.
Ušetřete na dopravě
Ušetřit můžete také na dopravě. Pokud to jde, vytáhněte kolo nebo začněte chodit pěšky. Odlehčíte své peněžence, ale také uděláte něco pro své zdraví.
Ne vždy je to možné, ale ještě, než vás napadne auto, zkuste se zamyslet nad hromadnou dopravou.
Myslím, že není žádným tajemstvím, že cesta do práce metrem, či autobusem bude i několikanásobně levnější než sám do práce dojíždět autem, především pak, když si zakoupíte některou z výhodných dlouhodobých lítaček. Je to vetší výdaj, se kterým je potřeba počítat dopředu, avšak ušetří vám spoustu peněz.
Nemám na to silný názor, ale čím dál oblíbenější je také spolujízda, která dokáže skloubit větší pohodlí a nižší cenu dopravy.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.

Na čem se nevyplatí šetřit peníze
Na závěr a trochu obráceně…
Při velké snaze ušetřit peníze častokrát sklouzáváme k nákupům co nejlevnějšího zboží na úkor kvality, tudíž se uchylujeme k šetření i tam, kde to nedává smysl. Horší kvalita výrobku implikuje její rychlejší opravy anebo četnější výměny. Srovnejte si kvalitu výrobků třeba na Dtestu a nešetřete tam, kde by vás to mohlo v budoucnu stát větší peníze.
Jak zhodnotit peníze
Až se naučíte šetřit, bude čas se zamyslet nad tím, co s ušetřenými penězi. Inflace je totiž bude dál požírat, takže je namístě naučit se o peníze starat, což v překladu znamená investovat.
Pokud jste na začátku a chcete proniknout do světa investování, můžete navštívit YouTube kanál TradeCZ, kde zdarma najdete vše, co potřebujete.
Anebo se přidejte na Patreon a Discord, kde jsme vytvořili komunitu stovek investorů a obchodníků. Denně se tu scházíme a radíme si. A také tu najdete jinde nezveřejněné články, analýzy a videa.
Nakupuj akcie u ověřených brokerů!


