Jak vydělat na kryptoměnách – podcast s Lukášem Hlobilem o airdropech, Bitcoinu a stakingu
Následující článek byl vytvořen formou recenze z podcastu, který proběhl mezi Lukášem Hlobilem a Petrem Plecháčem na téma Bitcoin a altcoiny se zaměřením na staking, airdropy – co to vlastně je, jaká jsou rizika a jaké je potenciální zhodnocení?
Kdo je Lukáš Hlobil?
Lukáš Hlobil je vystudovaný právník a ekonom, který se profesně věnuje právu, konkrétně právu soutěžnímu. Do krypto-světa zavítal v roce 2015 a považuje se za krypto-fanouška, který se specializuje na objevování takových projektů, které mají potenciál stakingu aj. využití, nikoli čistě HODLingu.
Od malička se věnoval karetním hrám (např. Pokemon), kdy se postupem času z komunity sběratelů dostal k investování do akcií. Jeho styl je spíše konzervativní, pouze část svého portfolia považuje za rizikovou.
Lukáše Hlobila můžete najít na našem Discordu, kde vede skupinu Krypto VIP. V březnu 2023 se Lukášovi a všem z naší komunity povedlo sebrat Life Changing Airdrop na Arbitrum.
Video – podcast ze 17. 8. 2022
Na co si dát pozor při Airdropu
První RED flag při potenciálním airdropu může být marketing. Právě projekty, které svůj marketing prezentují výhradně formou Telegramu, mohou být považovány za méně kvalitní či dokonce SCAM.
„Přišel jsem na to, že spousta projektů, výhradně z Asie, využívá právě Telegram. Ovšem právě tyhle projekty jsou velmi často jenom Ponzi schémata, ovšem nelze na to plně spoléhat.“ zdůraznil Lukáš Hlobil.
Telegram je specifický pro svou vlastnost, že v něm lze velmi lehce mazat či upravovat komentáře a držet komunitu v soukromí až cenzuře. Oproti tomu na Discordu může být krypto-projekt velmi slušně rozdělen na jednotlivá vlákna, přičemž podvodům tam pšenka nekvete tak jako na Telegramu.
Sami si můžete všimnout mnoha spamů na sociálních sítích, kde FAKE účty zvou do různých Telegram skupin pod záminkou vysokých zisků. V naší FB skupině takové vyhazujeme denně!
Názor na BTC, USD, altcoiny
„Není vůbec jisté, že pokud nyní nakoupíte jenom Bitcoin a budete ho držet 20 let, tak na něm neskutečně zbohatnete, nedržel bych se toho.“ Oproti Fiat měnám má BTC takovou výhodu, že pokud se něco „strašným způsobem“ pokazí, tak můžeme sbalit svůj Trezor nebo Ledger a zamířit do státu, který BTC přijímá.
„Dolar je fajn, ale CZK může být problém, příkladem nám může být situace na Ukrajině, kdy místní obyvatelé měli problém směnit své hřivny v našich lokálních směnárnách,“ poznamenal Lukáš.
Lukáš v podcastu vyslovil zásadní informaci… 99 % krypto-světa je Ponzi. I tak se na něm ale dá vydělat!
Nejdůležitější je při airdropech či stakingu být první a stále hledat nové projekty. Není úplně vhodné investovat do projektů, které jsou zde delší dobu, právě díky tomu, že je v nich spousta lidí, kteří je proti vám budou jenom prodávat.
Kryptoměna Cardano – názor
Cardano je projekt, který má určitou historii, funguje (bohužel špatně), je obrovsky překonán jinými blockchainy, ale spousta lidí ho stále drží.
TIP: Jak nakoupit kryptoměny a kde je bezpečně uložit.
Jak na kryptoměnách vydělat? Buďte vždy první
Lukáš se drží strategie, že místo aby nakupoval například Cardano, snaží se najít takový projekt, ve kterém může být takřka od začátku. V krypto-pojetí tehdy, kdy ještě není spuštěn ani testnet.
Jak na tom vydělat? Můžeme být jedni z prvních, co si daný token koupí, nebo využít Airdropů či Stakingů.
Jak na airdropy a staking
Funkcí stakingu je zajištění bezpečnosti chainů, které fungují na principu proof of stake. Za zajištění bezpečnosti je nám vyplácena odměna, která je právě v RANÝCH dobách projektu velmi vysoká. Výši odměny samozřejmě udává projekt od projektu. Příkladem může být krypto-projekt Evmos, který lidé mohli dostat za to, že stakovali na Cosmos síti.
Airdropu lze rozumět jako rozdělení tokenů mezi lidi, kteří splnili určité úkoly (staking, hodl, marketing, používání sítě či aplikace).
Nemusí to však končit pouze u získání airdropu. Když zůstaneme u Evmosu, tak lidé, co získali Evmos z airdropu, ho mohli okamžitě zastakovat (uzamknout na určitou dobu). Procentuální roční zhodnocení činilo na začátku astronomických 1 500 % p.a.
Je staking podvod? Ne nutně! Primárně záleží na tokenomizaci projektu. Procentuální zhodnocení se v průběhu času snižuje vzhledem k rostoucímu počtu zastakovaných tokenů.
TIP: Úvod do airdropů.
A právě proto Lukáš tolikrát zdůrazňuje, jak je důležité BÝT PRVNÍ.
Pokračování příště ☺
A nebo klidně hned v naší krypto-komunitě!
UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.