Napište nám zprávu
❌ Trh se mýlil, Čína něco chystá a US banky v problémech
🛑 Investoři sází na růst a nezajišťují se!
❌ Trh se mýlil, Čína něco chystá a US banky v problémech
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Srovnání investičních platforem Fingood, Investown a Portu – alternativní investování a mikro-investice


Petr Plecháč 27. 3. 2023
Srovnání investičních platforem | TradeCZ

Dnešní svět je plný různých investičních platforem, ale ne všechny můžou být pro vás to pravé. Některé investiční platformy mají vynikající uživatelské rozhraní a jsou přehledné, jiné zase nabízí spousty investičních příležitostí, zato s vyššími nebo skrytými poplatky.

V tomto článku se podíváme na srovnání investičních platforem Fingood, Portu a Investown, a to jak z hlediska přístupu k investování, tak dle očekávaného výnosu a poplatků.

Recenze investičních platforem

Co je Fingood

Fingood je platforma určená pro P2B crowdfunding, ale co to vlastně znamená? Jedná se o propojení menších či středních firem s potenciálním investorem, který poskytuje firmě peníze na další rozvoj svého podnikání. Společnosti tak získají potřebný kapitál a investoři zhodnotí své vklady.

Obecně lze říct, že touto formou společnosti získají velmi rychle potřebný kapitál, aniž by musely využít banku jakožto věřitele a poskytovatele úvěru.

Analýza investiční platformy Fingood na TradeCZ – Recenze Fingood.

Nejnovější projekty na Fingood.

Srovnání investičních platforem | TradeCZ

Co je Portu

Portu je investiční platforma, která se může pyšnit prvenstvím, jakožto první online platforma pro pasivní investování pod dohledem profesionálů v Česku.

Jak již slovo pasivní investování značí, na Portu se setkáte převážně s tzv. ETF, která jsou zaměřena na americké, evropské a asijské akcie, akcie rozvíjejících se trhů a malých společností, evropské i americké korporátní dluhopisy, vysoce výnosné dluhopisy a dluhopisy rozvíjejících se trhů, ale i státní dluhopisy, REIT, komodity, měny či kryptoměny.

Portu řadíme mezi tzv. Robo-advisory platformy. Portu je součástí nabídky Air Bank a za zmínku stojí bezesporu i Portu Gallery, kde lze spolu-investovat do umění a sběratelských předmětů. Novinkou na Portu je bezesporu možnost investovat do konkrétních akcií.

Analýza investiční platformy Portu na TradeCZ – Recenze Portu.

Srovnání investičních platforem | TradeCZ

Co je Investown

Investown je podobně jako Fingood crowdfundingová platforma, která se ovšem nezaměřuje na poskytování finančního kapitálu českým firmám, nýbrž je přesouvá do nemovitostí (developerům aj.). Výhodou investic do nemovitostí prostřednictvím Investown je, že nemusíte řešit hypotéku, papírování, komunikaci s nájemníky atp.

Investovat do nemovitostí na Investownu můžete už od 500 Kč.

Analýza investiční platformy Investown na TradeCZ – Recenze Investown.

Srovnání investičních platforem | TradeCZ

Očekáváné výnosy a způsoby vyplácení

Jakožto potenciálního investora by nás jistě mělo zajímat srovnání očekávaných výnosů na vybraných investičních platformách Fingood, Investown a Portu.

Jaký výnos nabízí určité investiční platformy a jak často jej budeme dostávat? Pokračujte v recenzi a srovnání investičních platforem.

Investování na Fingood

V případě investiční platformy Fingood, kde investoři půjčují malým či středním firmám, můžete očekávat výnos mezi 8-12 % p.a.

Samozřejmě výše výnosu se bude pohybovat v závislosti toho, do jakých projektů budete investovat.

Pravidelná měsíční splátka chodí v tomto případě přímo na bankovní účet, který máte zaregistrovaný na platformě, a to formou anuitní či balonové splátky.

Investování na Fingood | TradeCZ

Přibližný výnos lze vypočítat na kalkulačce přímo na webu Fingoodu: https://fingood.cz/kalkulacka/index.html

V neposlední řadě se investoři na Fingoodu mohou těšit na „něco navíc“. Fingood se nebrání, pokud chce firma nabídnout investorům voucher nebo nějakou slevu na jejich produkty plynoucí z podnikání.

Osobně na Fingood pravidelně nakupuji každý týden! Snažím se menší částku investovat do každého projektu, který se na platformě objeví (cca 1-2 týdně). Tímto přístupem diverzifikuji riziko! O svých nákupech poté informuji na Discordu, kde se o projektech bavím s dalšími investory.

Fingood, Portu, Investown | TradeCZ

Investování na Portu

U platformy Portu je mnohem složitější odhadnout předpokládané výnosy. Ty jsou závislé na vaší zvolené strategii a rozložení portfolia (ETF, jednotlivé akcie, krypto, atd.). V případě, že si vyberete tzv. portfolio na míru a rizikový profil 10, bude vaše portfolio sestaveno z 98 % z akcií, a doba plánovaného výběru profitu (konec investování a výběr prostředků) je 10–12 let (doporučeno). Při zvolení nižšího rizikového profilu začnou v portfoliu převládat dluhopisy a ostatní konzervativnější instrumenty.

Dle webových stránek robo-advisory Portu se pohybuje průměrná čistá roční návratnost nejméně rizikového portfolia 0,57 % a nejvíce rizikového portfolia 7,04 %. Musím opět dodat, že se jedná o přednastavená portfolia pro začátečníky.

U Portu samozřejmě neprobíhají žádné pravidelné výplaty, nýbrž je zde mechanismus rebalancování portfolia, který bude udržovat vaše portfolio v předem stanoveném poměru daných aktiv, např. akcie 70 %, dluhopisy 30 %. Vaše peníze jsou vám vždy k dispozici a lze je kdykoli vybrat.

Osobně využívám jak Portu pro pasivní správu ETF portfolia a crypto-portfolio, tak Portu Gallery, kde pravidelně investuji do sběratelských předmětů.

Fingood, Portu, Investown | TradeCZ

Investování na Investown

Investiční platforma Investown nabízí lidem investice do nejstabilnějších, nejbezpečnějších a na našem území nejoblíbenějších… nemovitostí. I když se jedná o investice do nemovitostí, tak výnos, který platforma slibuje, se pohybuje mezi 8,5 % až 10 % ročně. Průměrně ze všech projektů činí 9,38 %, což je určitě velmi atraktivní.

Způsob vyplácení probíhá jednou měsíčně, ale i v závislosti na projektu, a vy sami si můžete zvolit, zda výnosy reinvestovat nebo vybrat.

Na Investown každý měsíc investuji do projektů, jež nabízejí možnost investování menších částek. Některé projekty totiž vyžadují i minimální investici 10 000 Kč.

Fingood, Portu, Investown | TradeCZ

Poplatky alternativních investičních platforem

Kromě výnosů vás budou zajímat také poplatky, na které lze při používání vybraných investičních platforem narazit. Myslete na to, že právě poplatky mohou nepříjemně snížit předem slíbený výnos. I proto je zde srovnání Portu s Fingood a Investown.

Poplatky na Fingood

U platformy Fingood budete mít vždy výborný přehled o vašich budoucích poplatcích, platforma má totiž jediný poplatek, který je 9 %. Na první pohled děsivé číslo, ovšem když se na něj blíže podíváme, zjistíme, že jde o 9 %VÝNOSU NAŠICH INVESTIC. Tudíž se nemusíte bát, že v případě zainvestování projektu, který slibuje 12 %, by váš reálný výnos činil pouhá 3 %.

Pojďme si to ukázat na modelovém příkladu: zainvestujete 10 000 Kč do projektu, který slibuje 12% roční zhodnocení. Váš roční výnos činí 1 200 Kč, a právě z tohoto výnosu si platforma sebere 9 %, což dělá 108 Kč, tedy cca 9 Kč za měsíc.

Tohle je jediný poplatek, se kterým se na platformě střetnete. Založení, vedení účtu, vklady či výběry peněz jsou zdarma.

Alternativní investice | TradeCZ

Poplatky na Portu

U Portu neexistují poplatky při vkladu či výběru, setkáte se zde s 1% ročním poplatkem z aktuální zainvestované částky – hodnoty portfolia – ten se strhává měsíčně. Co si pod tím představit? Při zainvestování opětovných 10 000 Kč bude činit roční poplatek 100 Kč. Řekli jsme si, že se ale strhává měsíčně, tudíž nám vyjde částka nějakých 8,33 Kč, které se nám budou měsíčně strhávat.

Tento poplatek na Portu je u tzv. přednastavených portfolií. V případě, že zvolíme možnost vlastní strategie, poplatek se bude pohybovat mezi 0,90 %1,90 %, ale stále se budeme pohybovat na hranici „levnějších“ investičních platforem. Navíc v roce 2021 Portu představilo slevový program, který umožní dlouhodobým investorům snížit poplatek až na hranici 0,60 %, respektive 0,53 % z hodnoty portfolia při vlastní strategii.

Alternativní investice | TradeCZ

Poplatky na Investown

Platforma Investown se může na první pohled tvářit jakobezpoplatková“, kdy nic neplatíte za vklad či výběr, ani za vedení účtu, dokonce ani za investování. Opravdu jediný poplatek je zde 0,9 % v případě, že se rozhodnete předčasně ukončit investici.

Na čem tedy platforma Investown vydělává? Celkové nájemné si rozdělí v poměru 10 % ku 90 %, kdy právě 10 % putuje Investownu a 90 % investorům.

Tudíž pokud se chcete vyhnout jakémukoli poplatku, musíte vydržet celou délku investice, která se pohybuje v řádu let.

Alternativní investice | TradeCZ

Recenze alternativních investičních platforem – TradeCZ

KritériumFingoodPortuInvestown
ZačátečníciVhodnéVhodnéVhodné
ČeštinaAnoAnoAno
Roční poplatek9 % z
výnosu investice
0,53 % – 1 % z
hodnoty portfolia
0,9 % při
předčasném ukončení
Očekávaný výnos8 % – 12 % p.a.Dle portfolia8,5 % – 10 % p.a.
VýplataMěsíčněRebalanceMěsíčně
Dostupnost penězPo skončeníKdykoliPo skončení/předčasně
Investiční horizont1-3 roky1-10+ let1-3 roky
Minimální investice1 000 Kč500 Kč500 Kč
TCZ hodnotí9/109/109/10
Srovnání Fingood, Portu a Investown
Alternativní investice | TradeCZ

Závěr k srovnání Fingood, Portu a Investown – TradeCZ

Je důležité si uvědomit, že každý investor má odlišné potřeby a preference. Proto je žádoucí pečlivě zvažovat své investiční cíle a toleranci k riziku před tím, než se rozhodnete pro konkrétní investiční platformu.

Nebo jako já diverzifikovat a využívat veškeré možnosti pravidelného investování 🙂

Dalšími faktory, které mohou rozhodnout při srovnání investičních platforem jsou například:

  • dostupnost mobilní aplikace,
  • dostupnost výukových materiálů,
  • podpora pro investory.

Celkově jsou Fingood, Portu a Investown tři solidní investiční platformy, které nabízejí různé výhody a spíše drobné subjektivní nevýhody.

Všechny platformy nemusí být vhodné pro každého investora, například z hlediska okamžité dostupnosti peněz, a proto je důležité pečlivě zvažovat své možnosti a potřeby před výběrem platformy pro alternativní investování.


Pokud pravidelně sledujeteburzovní výhledy na YouTube, víte, že primárně investuji přes aplikaci XTB, kde mám největší obnos svých peněz.

Fingood, Portu a Investown proto z mého pohledu řadím mezi alternativní investiční platformy.

Recenze XTB – samostatný nákup akcií a ETF


XTB

Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu!

Investuj se mnou 🙂

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!
Ebook