Koronavirus Covid-19 a dopad na finanční trhy
V roce 2020 ochromil nový druh koronaviru s označením Covid-19 světovou ekonomiku a každodenní život všech lidí na Zemi.
Koronavirus se poprvé objevil na konci roku 2019 v Číně v městu Wu-chan (Wuhan), které je metropolí čínské provincie Chu-pej.
Co je to koronavirus Covid-19
Koronavirus je virus, který patří do podčeledi Coronaviridae. Virus způsobuje běžné onemocnění jako kašel, rýmu, dušnost a nachlazení. Způsobuje ale i závažnější choroby, jako těžký akutní respirační syndrom (SARS). Namísto Covid-19 se můžeme setkat s označením SARS-CoV-2.
Podle posledních zpráv jsou nejohroženější skupinou senioři a nemocní lidé s oslabenou imunitou. Naopak děti a zdraví jedinci většinou ani neví, že toto onemocnění prodělali.
Covid-19 se přenáší nejčastěji vzduchem, jedná se o tzv. kapénkovou infekci, proti které nejvíce pomáhá dodržování zvýšené hygieny, nošení roušek a vyhýbání se přímému kontaktu s cizí osobou (odstup 2 m).
Statistiky Covid-19
Od vypuknutí pandemie do konce dubna 2020 bylo na celém světě nakaženo bezmála 3 000 000 lidí.
- Nejvíce infikovaných hlásí Spojené státy americké s 900 000 infikovanými.
- Evropské prvenství patří Španělsku s 220 000 infikovanými.
- Nejvíce úmrtí hlásí USA s 52 000 lidmi.
Epicentrum se z Číny přesunulo do Evropy v půlce března 2020, konkrétně do Itálie. Itálie hlásila během několika týdnů desítky tisíc nakažených, a mrtvých přibývalo po vyšších stovkách denně.
Na konci března 2020 se epicentrum nákazy přesunulo z Evropy (Itálie) do Ameriky (USA), která hlásí desítky tisíc nakažených denně!
Podle WHO je však pouze otázkou času, kdy se Covid-19 ve velkém rozšíří také na africký kontinent.
Celosvětovým statistikám se věnuji v týdenních videokomentářích, tak jako 13. 4. 2020.
Zprávy kolem koronaviru
Od začátku provází nový virus mnoho konspiračních teorií a nezodpovězených otázek. V médiích se mluví o viru z čínské laboratoře, nebo že jej do Číny zavlekli Američané či Rusové. Setkáme se také s názorem, že má nový virus pročistit světovou populaci o postarší obyvatelstvo.
Aktuálně je za viníka oficiálně označek netopýr! Na trhu s divokou zvěří ve městě Wu-chan pravděpodobně došlo k přenosu nového koronaviru ze zvířete (netopýra) na člověka a posléze se nákaza šířila mezi lidmi dál.
V médiích je velmi skloňován pojem WHO (World Health Organization) neboli světová zdravotnická organizace. Ta je pokárána (především USA) za pomalé a špatné vyhodnocení situace. Špatně se podle odborníků zachovala také Evropská unie, která zpočátku celosvětovou pandemii podcenila.
V paměti nám všem dozajista utkví obrázky lidí v rouškách. Roušky se staly symbolem boje proti koronaviru jako zřejmě největší ochrany proti jejímu šíření (spolu s dezinfekcí).
Koronavirus a finanční trhy
Asi nejhůře zasáhla pandemie koronaviru Covid-19 energetický sektor. Ropný průmysl se potýká s problémy převisu nabídky nad poptávkou a ceny ropy (WTI i Brent) se propadají.
Při expiraci květnového kontraktu ropy WTI 2020 se dokonce cena za barel dostala poprvé v historii do záporných hodnot. Teoreticky tak prodávající nakupujícímu ze odvoz ropy ještě zaplatil.
Není pochyb, že dlouhodobě nízká cena ropy není příznivá pro ekonomiky Ruska a Saúdské Arábie, ale třeba i takového Iráku. Pro americké těžaře je cena ropy pod 30 USD za barel devastující.
Za pokles ceny ropy může jednak vysoká produkce a nízká spotřeba ropy díky útlumu světové ekonomiky (průmysl, doprava), ale i nedostatečná podpora ze strany ropného kartelu OPEC a OPEC+, které se nedokázaly dohodnout na dostatečném snížení produkce.
Zavírání hranic i podniků po celém světě se promítlo také na akciových trzích. Ze svých ATH klesly nejznámější světové indexy o desítky procent (přes 30 %), aby po zásahu centrálních bank předvedly ukázkový obrat trhu ve tvaru V.
Centrální banky v čele s ECB a Fedem pumpují do ekonomiky biliony dolarů. Investoři se nyní přou, zda jsme již viděli dno, nebo zda se jedná pouze o tzv. FOMO či Odraz mrtvé kočky.
V době největší paniky ztrácely svou tržní hodnotu zlato, stříbro, japonský jen nebo Bitcoin.
Naopak bezpečným přístavem se prokázal být americký dolar.
Čtěte také: 6 nejzajímavějších akcií, které profitují z koronaviru
Na závěry je na konci dubna 2020 ještě příliš brzy a jen čas ukáže, s čím mělo lidstvo co do činění.
Investoři, analytici, ale i široká veřejnost nyní upírá zrak na vývoj vakcíny proti nemoci Covid-19. Nadějně vypadá např. lék s českou stopou, tzv. Remdesivir, který má zatím velmi pozitivní výsledky.