Pandemie zapříčinila finanční zkázu mladých lidí. Podvody a neudržitelné projekty – kryptoměny a akcie
Finanční gramotnost nebyla nikdy silnou stránkou české omladiny a našeho vzdělávacího systému. Když přišla pandemie COVID-19 a všichni jsme se zavřeli do svých domovů, kombinace nekonečné nudy a chybějící znalosti zodpovědného nakládání s finančními prostředky zanechala na peněženkách hluboké šrámy. A teď, na konci dvouleté apokalypsy, mnozí hledají to, jak se jich zbavit.
Nezdravý vztah k penězům je jeden z těch problémů, kterých si člověk z počátku ani nevšimne. Plíží se. Každý si dává pozor na drogy, zná konsekvence svého chování. Ale málokdo rozpozná ranou finanční nerozumnost. Dokonce i jinak velmi vzdělaní lidé. Účelem tohoto textu je čtenáře s problematikou seznámit, než se pustíme do řešení.
Nuda, sociální sítě a glorifikace bohatství
Je obecně známo, že při karanténě se zvýšila interakce se sociálními sítěmi, převážně s Instagramem jakožto vůdčí platformou pro mladé lidi. Nicméně je to právě Instagram, kde se nejlépe vytváří iluze sebe sama. Nastala nutnost příspěvků s luxusním oblečením, drahými šperky či sportovními automobily. Není se čemu divit, že v tuto dobu exponenciálně rostl dnes již pojmenovaný fenomén finančního influencera a self-help iniciativ.
Důsledkem budiž prahnutí mladých lidí po bohatství. Toto období koreluje s růstem zájmu o klan Kardashian, což není překvapením.
Bohatství přestalo být charakteristické nadprůměrným příjmem nebo odpovědností a začalo se vyznačovat materiálním počtem aut či kabelek. To mladé lidi zatáhlo do spirály nemoudrých finančních rozhodnutí. Avšak než peníze můžete utratit, musíte je nějak nabýt. A tady to začalo.
Jak získat peníze, když jsou podniky zavřené? Obchoduj kryptoměny či akcie a přidej se do MLM
Tradiční formy brigád byly během pandemie buď zavřené anebo nepřístupné. Mnozí tak začali hledat na místě, kterému rozumí nejvíc. Na internetu.
Během covidu raketově vzrostl zájem o obchodování kryptoměn či rozdílových smluv na platformách typu Binance či Robinhood. Tyto platformy nabízí institut páky, díky kterému technicky lze znásobit své peníze v rámci hodin. A to, že stejně tak můžete přijít i o poslední halíř, je možno zaslepeně ignorovat.
Čas nastal i pro firmy pracující v pyramidovém schématem multi-level-marketingu, který funguje na bázi odměňování za přivedení kamaráda do společnosti. V České republice v této oblasti zářily skupiny jako Cash Warriors a New Flow. Přitahovaly snadným výdělkem, jemuž se jen těžko odolá.
K ničemu nebyly u obou fenoménů nářky České národní banky. Kdo by chtěl poslouchat nějaké úředníky, když má sny přímo na dosah!
Oba druhy příjmu nejsou udržitelné, na což mnozí po čase přišli. Touha po velkých a rychlých penězích ale neutichá. Mladé stále bombardují nové zaručené příležitosti ve formě NFT, kryptoměn či finančních skupin. Celou situaci umocňují i nezodpovědní influenceři.
Názor na IM Academy ad. 2020
Vytvoření stabilního finančního základu
Navzdory našim přáním nejde bojeschopné finanční zázemí vybudovat přes noc. Je třeba si uvědomit, že to trvá dekády. Ale vyplatí se to. Je to první pravidlo, neboť na něm finanční gramotnost stojí. Tím, že si jednou odpustíte nákup psího tokenu, jako je Dogecoin, to nekončí. Snad každý projde fází, kdy mu přijdou všechny tužby na dosah ruky.
Jiří Makovský a další investoři jsou na Discordu. Tak se přidej!
Obchoduj u ověřených brokerů jako já!



UPOZORNĚNÍ: Informace zveřejněné v tomto článku jsou výhradně informačního charakteru a v žádném případě nejsou investičním poradenstvím nebo obchodním doporučením.