Napište nám zprávu
Staň se patronem

A získej cenné informace
„Vaše podpora v tradingu.“

Pattern Trojúhelník


Intro

Pattern trojúhelník patří mezi základní techniky Price Action analýzy trhů. Mimo správného zakreslení bychom měli znát logiku (smysl) patternu a jeho využití v praxi. O trojúhelníku (TR) jsme se již krátce zmínili v patternu Trendový kanál.

Trojúhelník

Pattern Trojúhelník
Trojúhelník cenového grafu

Představu, jak vypadá TR máme asi všichni. Někdy může dojít k proražení jedné ze stran po třetím testu, jindy po desátém otestování. Co chceme vidět, je “vyjetí” z TR, zavření vně a až poté hledáme vstup do obchodu.

Trojúhelník double: rychlejší vstup do obchodu nebo faleš s menším trianglem

Pattern Trojúhelník
Častý výskyt menšího trojúhelníku ve větším

Menší TR se objevil i v našem prvním obrázku. Kdo si jej všiml, mohl využít průraz jeho spodní strany a profit směřovat k druhé trendline zobrazeného TR. Na obrázku výše se nejedná o rychlejší vstup do obchodu, ten přišel skutečně až po průrazu horní modré trendline, ale zobchodovat se dal i menší z patternů.

Bonus

Pattern Trojúhelník
Ideální situace

Velmi silná S/R zóna s nejméně osmi dotyky a s poměrně strmou trendline tvořící náš trojúhelník. Zde se až nebezpečně nabízí myšlenka jasného průrazu směrem dolů, vždyť cena tvoří swingy se stále menší high.. ale tak to není! Naprosto stejně mohl průraz přijít směrem nahoru.
To, kam se cena pravděpodobněji vydá, záleží na Trendu, Sentimentu a aktuální Nabídce a Poptávce.

Logika

Trojúhelník je velmi podobný pattern jako trendový kanál. Trh a jeho tvůrci jsou tak nějak spokojeni s aktuální cenou. Pro nás to znamená pouze vyčkávat, určitě neotevírat obchody uprostřed kumulace ceny, ale buď skalpovat na krajích patternu, nebo si počkat na průraz a svézt se s trhem.

S rozhodnutím na jakou stranu bychom se měli přiklánět nám může pomoct podrobná analýza trhu: známost gapů, které trh může chtít zavřít, přehled o pivotech a balančních linkách, nebo pohled na jiné časové rámce -> Nástroje.

Video - shrnutí a praxe

TCZ závěr

Pattern, který se většina z nás naučí číst a zakreslovat mezi prvními… tak by se dal pojmenovat trojúhelník. 

Nehledal bych důvod využití, přehled o tomto patternu bychom měli mít všichni. Mají ho banky, instituce, velcí tradeři. Tak nedělejme, že nás se to netýká.


Kurz zdarma

Ebook