Napište nám zprávu
Naučte se trhy číst

ONLINE KURZ
„Vaše podpora v tradingu.“

Ropa, komodita pro obchodování na burze


Na světě jsou komodity, kolem nichž se nejednou všechno točí, které mají více než zásadní význam pro celé lidstvo. Patří mezi ně třeba i ropa.

Základní informace o ropě
Komodita Ropa WTIRopa BRENT
Kontrakt Crude Oil West Texas Intermediate Brent Crude Oil Financial Futures
Symbol (ticker) WTI, CLB, BR, QA
Burza NYMEXNYMEX (ICE)
MěnaUSDUSD
Jednotkabarelbarel
Velikost jednoho kontraktu 1 000 barelů (42 000 galonů) 1 000 barelů (42 000 galonů)
Velikost jednoho bodu 1 000 USD1 000 USD
Minimální cenový pohyb (1 tick) 0.01 USD / barel ($10.00 / kontrakt) 0.01 USD / barel ($10.00 / kontrakt)
Marže (jeden kontrakt) 5 115 USD5 197 USD
Online graf ropy WTI (CL)

Zajímavosti k barelu

Jeden barel představuje 158,99 litrů.

V závislosti na druhu ropy může vážit od 97 do 167 kg.

Další zajímavosti k barelu v TradeSlovníku.


Sezonalita na ropě WTI a BRENT

Vývoj 5 a 15letého sezónního průměru ceny ropy WTI a BRENT.

Sezonalita ropy WTI CL
WTI
Sezonalita ropy BRENT
Brent

Kdyby existovala učebnice sezonality, byla by nejspíš právě sezonalita na ropě tím učebnicovým příkladem.

Jak na ropě WTI, tak na ropě Brent si lze všimnout, že ropa obvykle v první polovině roku posiluje a ve druhé polovině roku oslabuje, což je dáno stavem globální poptávky.

Online graf ropy BRENT

Ropa je ropa | složení ropy

Člověk neznalý reality by o tuto břečku sotva někdy projevil zájem, sotva by ji náležitě docenil, kdyby ji viděl poprvé (nebo třeba i nejen poprvé) a nevěděl, k čemu ji používat. Spíše by se jí vyhnul, maje ji za něco, co mu může být leda tak na obtíž. Nasvědčuje tomu i to, jak se sama jmenuje – její název prý vznikl z polského slova ‚hnis‘. A to není něco, co by působilo člověku nějak příjemné pocity.

O něco více zájmu by snad tato surovina vzbudila jedině u chemiků, kterým by mohlo zaimponovat její složení o směsici uhlovodíků, především alkanů, tedy sloučenin obsahujících uhlík, vodík, kyslík, síru a dusík v rozmanitých poměrech.

Ropu řadíme mezi neobnovitelné přírodní zdroje. Spolu se zemním plynem a uhlím představuje hlavní zdroj energie.

Jak vznikla ropa

Původ ropy lze najít v odumřelých mořských mikroorganismech a drobných živočiších před miliony let ve svrchních vrstvách zemské kůry, pár stovek metrů až víc než deset kilometrů pod zemským povrchem.

Ropa vznikla termogenickým rozkladem organické hmoty pod vlivem tepla a tlaku.

Naleziště ropy a světoví producenti ropy v čase

Mezi země s největšími zásobami ropy patří Venezuela, Saúdská Arábie, Kanada, Írán nebo Irák, vynechat samozřejmě nemůžeme ani Rusko a z evropské části pak Norsko.

Podívejte se na animaci, jak šel čas se světovými producenty ropy.

Světová produkce ropy ve světě v roce 2018

Produkce ropy 2018

Největšími producenty ropy jsou USA, Saúdská Arábie, Rusko, Kanada…

Největšími spotřebiteli ropy jsou USA, EU, Čína, Indie, Japonsko…

Největšími vývozci ropy jsou Blízký východ, Rusko, Saúdská Arábie, USA…

Trochu jiná těžba ropy

Nelze opomenout tzv. nekonvenční ropu, která je získávána jinými než tradičními způsoby. Takové jsou většinou velmi energeticky náročné a neekologické. Jedná se o ropné břidlice a dehtové písky, u kterých se využívá tzv. frakování. Hlavními zástupci nekonvenční těžby ropy jsou Kanada a Venezuela.

Ropa v České republice

Česká republika je závislá na dovozu ropy ze zahraničí, neboť domácí těžba představuje asi jen 10 % reálné domácí poptávky.

Ročně v ČR vytěžíme asi 6 000 barelů ropy, což je oproti 100 000 000 barelů vytěžené i spotřebované ropy za den ve světě opravdu jen zlomek 🙂

Naleziště ropy (a zemního plynu) jsou na našem území umístěna na Moravě, a to jak na severní, tak jižní.

Ložiska ropy v ČR
Ložiska ropy v České republice, ZDROJ: geologie.vsb.cz

V současné době spravuje ropné vrty v České republice společnost MND, která také v roce 2017 našla obří ložisko o objemu asi 3 miliony barelů ropy.

Využití ropy

I když jí mnozí příliš nerozumí, přesto se právě ropa těší značnému zájmu lidí na celé planetě. A to pro své jedinečné vlastnosti, jichž se využívalo odedávna a jež jsou dnes využívány přímo masově v mnoha oborech, v čele s petrochemickým průmyslem.

Už dávno je pryč doba, kdy tato sloužila jenom v malém k výrobě petroleje do lamp.

Dnes už ji potřebujeme jako surovinu pro výrobu nejrozmanitějších chemikálií, pohonných hmot a maziv pro automobily a stroje.

Slouží i k výrobě textilu, i k výrobě nejednoho typu plastu, dá se s ní topit, produkty z ní mohou sloužit jako čistidla i mazadla, léky, pesticidy,… Prý celých pětadevadesát procent z výrobků, jež nás obklopují, má s ropou něco do činění!

Což dělá tuto kapalinu nenahraditelnou! Prospěšnou, ale zároveň i škodící životnímu prostředí. Potřebnou natolik, že se kvůli ní vrtá v zemi, na moři se staví vrtné plošiny i stovky kilometrů ropovodů, plují kvůli ní spousty tankerů.
A také se s ní logicky obchoduje. Protože ropa je zajímavou komoditou, která nemohla zůstat stranou zájmu obchodníků.

Druhy ropy na burze a rozdíl mezi WTI a Brent

Ropa není jen jedna, ale dělíme ji na lehkou, střední a těžkou, případně na sladkou a kyselou.

Nejznámější lehkou ropou je WTI, o něco těžší je benchmark ropy Brent.

Brent

Směsice 15 druhů ropy, vytěžené většinou v Severním moři.

Obsah síry = 0,37 %

Více reaguje na geopolitiku a nestabilitu ve světě.

V posledních 15 letech je dražší než WTI.

WTI (West Texas Intermediate)

Známa též jako lehká nebo sladká ropa, či západotexaská ropa.

Ropa těžená v Americe.

Sladká ropa = menší obsah síry (než Brent), pouze 0,24 % = snadná a levná na zpracování.

Reaguje na stav nabídky (zásob a těžby) v USA.

Srovnání ropa WTI a Brent

Mezi cenovým vývojem ropy Brent a WTI probíhá velmi silná korelace. Této korelace si lze všimnout na obrázku výše, stejně tak si lze všimnout i určitých odlišností v chování ceny v čase, které jsou dány např. změnou nabídky (produkce) ropy WTI ve Spojených státech nebo destabilizací ve světe, na které více reaguje ropa Brent.

Obchodování ropy na burze

Ropu vnímám spolu s akciovým indexem SP500 jako indikátor ekonomické stability a geopolitické pohody na trzích. Ropa je jednou z nejobchodovanějších komodit vůbec, i proto disponuje futures kontrakty na každý měsíc.

Ropa je na portálu TradeCZ.cz analyzována každý týden a je jí věnován největší prostor v technických i fundamentálních analýzách. S predikcemi cenového vývoje se setkáte v rámci Powerful Trader klubu.

Co ovlivňuje cenu ropy

Cenu ropy ovlivňuje především stav nabídky a poptávky! Nelze však říci, že se jedná o jediné dva ukazatele. V případě strachu, paniky nebo očekávání investorů a analytiků nehledí trh na stavy zásob a údaje z produkce a spotřeby, ale cenotvorbu zajišťuje pouhý sentiment davu. I díky tomu stál v červenci 2008 jeden barel ropy téměř 150 USD, aby za pět měsíců spadl až na 33 USD!

Nabídka ropy je ovlivněna produkcí (těžbou), zásobami a spotřebou. Na burze pak platí v zásadě logické principy.

  • V případě, že roste těžba a zásoby se zvedají, klesá cena ropy.
  • V případě, že klesá těžba ropy a zásoby se tenčí, cena ropy roste.

Hlavními fundamenty, které je zapotřebí sledovat při obchodování ropy, jsou (obvyle středeční) reporty organizace EIA a reporty organizace (kartelu) OPEC.

  • EIA zveřejňuje týdenní změny zásob US ropy, na které bude větší mírou reagovat především ropa WTI. Nejde ovšem jen o zásoby ropy, ale také o změnu poptávky po ropě a ropných produktech (motorová nafta), export a import.
  • Kartel OPEC vydává pravidelné reporty produkce a spotřeby, zároveň pořádá meetingy, které jsou investory bedlivě sledovány. OPEC upravuje mimo jiné také těžební kvóty států v rámci organizace OPEC, aby např. předešel ropným krizím a destabilizaci trhu. V březnu 2020 se OPEC na svém meetingu nedohodl s Ruskem (OPEC+) na prodloužení produkčních škrtů a následně se cena ropy Brent propadla z 50 na 25 USD za barel v rámci dvou týdnů.

Co dalšího může ovlivnit cenu ropy?

  • sezónní cykly (sezonalita – výše v textu), změna kurzu dolaru, cena ostatních energetických surovin, geopolitická a politická situace, trendy (ochrana životního prostředí), změny v infrastruktuře, produkční škrty a sankce a mnoho dalšího

Tak, jak se mění dopravní průmysl, pro ropu tak důležité odvětví, mění se také poptávka po ropě. Nástup elektromobilů zcela určitě zahýbe s globální poptávkou po ropě, podobně jako čím dál prosazovanější ekologické myšlení.

Jak obchodovat ropu

Ropu v dnešní době nelze obchodovat pouze na základě čistého cenového grafu. Ropa patří mezi nejvolatilnější a nejvíce trendové komodity vůbec. Díky jejímu rozmanitému využití ovlivňuje cenu ropy řada ukazatelů a je podstatné se v nich při analýze trhu vyznat.

Jedinou cestou pro správnou analýzu ropy je sledování velkých komoditních hráčů.

Futures a CFD obchodování ropy

Ropu lze díky brokerským společnostem nakupovat i prodávat, tedy spekulovat na růst i na pokles ceny. Nejčastěji k tomu obchodníci využívají tzv. Futures nebo CFD kontrakty.

Méně, ale přece jen, mohou obchodníci otevírat své obchodní pozice a spekulovat přes tzv. ETF nebo využít OPCÍ (opční trading). Mohou se z nás stát také akcionáři, pokud budeme investovat do akciových společností zabývajících se těžbou, zpracováním, či distribucí ropy.

Pokračovat můžete na článek: 4 nejlepší ropné akcie roku 2020.

Futures kontrakty využívají commercials a především pak hedgers (těžaři a zpracovatelé) k zajištění výhodné ceny pro budoucí nákup či prodej této komodity. CFD kontrakty jsou naopak využívány spíše spekulanty, kterým jde především o zisk ze správného odhadu budoucího cenového vývoje.

Pro otevření jednoho futures kontraktu na ropě potřebuje mít trader na svém účtu alespoň 1 milion korun. Obchodovat ropu přes CFD kontrakty však lze již od 10 000 Kč.

Přes Futures kontrakty spekulují především tzv. Large traders (velcí spekulanti), jako hedgové fondy, které mají dostatek kapitálu.

Základy obchodování získáte v naší bezplatné Trade Škole.


Kurz zdarma

Ebook