Napište nám zprávu
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
💥 Akcie, ETF, Kryptoměny, Forex, Alternativy...
💪 Hledáte komplexní investiční a trading komunitu?
„Vaše podpora v tradingu a investování.“

Seriál MetaTrader, 3. díl: Obchodní instrumenty, technické indikátory a strategie (AOS) v MetaTrader 4


návod na MT4 TradeCZ

3. díl seriálu MetaTrader 4

Vítejte u třetího dílu vzdělávacího seriálu o nejoblíbenější obchodní platformě Meta Trader 4. V minulém díle jsme se seznámili se základy práce s cenovými grafy, naučili jsme se jejich základnímu nastavení, včetně používání šablon. Také jsme si ukázali nástroje na hlavní ploše, které zjednodušují orientaci a práci v cenovém grafu. Závěr článku jsme věnovali tomu nejdůležitějšímu, a to je zadávání obchodních příkazů. Věnovali jsme se obchodním příkazům typu Market, které jsme do trhu zadávali pomocí tlačítka rychlého obchodování. Čekající limitní příkazy jsme zadávali do trhu pomocí formuláře.

V tomto článku se nejprve seznámíme se základní prací s obchodními instrumenty, které se naučíme vkládat do cenového grafu a za pomoci Centra historie exportovat, importovat a stahovat, to vše s cílem optimalizovat datový tok cenových pohybů. Dále se v článku podíváme na technické indikátory a strategie. Naučíme se je vkládat do cenového grafu a správně je editovat. Také si ukážeme postupy, jak lze nové indikátory a strategie pořídit a jak je do platformy MT4 nahrát.

Rovněž budeme provádět nastavení platformy pro automatické obchodní strategie (AOS). Máme toho poměrně hodně, tak se pusťme do práce.

TIP: Podívejte se na naše nástroje do MetaTrader 4

Video


Přidejte se do uzavřené trading/investiční skupiny na Discordu! 🙂


Práce s obchodními instrumenty

Dnešní díl začneme nastavením obchodních instrumentů. K výběru obchodních instrumentů se trader dostane pomocí ikony v pravém rohu nástrojové lišty,

ikona MT4 instrumenty

po jejíž zaktivování se zobrazí v levé části obrazovky okno, v němž jsou vypsány obchodní instrumenty, které vám váš broker nabízí k obchodování.

nastavení MetaTrader

Někdy se stává, že výpis obchodních instrumentů není kompletní. Aby měl trader přehled o všech instrumentech, je potřeba seznam aktualizovat. To se provede pomocí kliknutí pravým tlačítkem myši v okně s obchodními nástroji a výběru položky: Ukázat všechny symboly.

instrumenty v MT4

Po aktualizaci okna s obchodními instrumenty lze přistoupit již k samotnému vkládání cenových grafů na pracovní plochu. Aby mohl obchodník provádět analýzu finančních instrumentů, je potřeba si cenový graf vložit do prostředí hlavního panelu. To se provede stisknutím a podržením levého tlačítka myši na vybraném obchodním instrumentu a jeho přetažením doprava do hlavního pracovního prostředí.

Chce-li obchodník zachovat již stávající cenový graf, je možné vložit nový graf do záložky. To se provede stisknutím pravého tlačítka myši na zvolený instrument a výběrem políčka Okno grafu.
Obchodní instrument se otevře v nové záložce a to zcela bez jakéhokoliv formátování, proto je dobré mít své oblíbené nastavení uložené jako šablonu.

okno grafu MetaTrader

Pro obchodování v MT4 potřebujete v první řadě spolehlivého brokera. Mezi nejoblíbenější FX brokery s MT4 v Česku a na Slovensku patří Purple Trading s InstaFx.

Specifikace obchodních instrumentů

Jedná se o velmi důležitý nástroj v MT4, který obsahuje mnoho informací o jednotlivých obchodních instrumentech. Na nabídku specifikace se investor dostane po kliknutí pravým tlačítkem na instrument a zvolením kolonky Specifikace.

návod na MetaTrader

V okně, které se po zvolení Specifikace objeví, lze dohledat veškeré informace o obchodním instrumentu, které jsou k obchodování potřeba. V záložce specifikace lze nalézt například velikost marže, minimální objem, hodnotu swapu nebo otevírací hodiny, kdy lze instrument obchodovat.

specifikace instrumentu MT4

Centrum historie v MT4

Obchodní data proudí do platformy MT4 automaticky a v reálném čase. Nicméně občas se může stát, že dojde ke zpoždění toku dat, nebo žádná data k dispozici nejsou (na grafu vznikne Gap-mezera). V takovém případě je potřeba obnovit tok burzovních informací, a my si nyní ukážeme, jak na to.
V liště nástrojů otevřete záložku Nástroje a poté otevřete položku Centrum historie (F2).

historie dat v MT4

V okně Centrum historie lze provádět mnoho zajímavých úkonů. Mezi ty nejpoužívanější patří, jak jsme se již zmínili, obnovení toku dat do obchodní platformy. Poté, co si obchodník zvolí v levé části okna instrument, který potřebuje obnovit (dvojklikem), může spustit nahrání nových dat přímo ze serveru Meta Quotes tlačítkem Stáhnout.

Export a import dat v MT4

Další zajímavou funkcí je exportování tržních dat pro náročnější datovou analýzu v tabulkovém editoru (například Excel). Export se provede jednoduše skrze tlačítko Exportovat, a následném zvolení výstupního formátu. Do obchodního prostředí MT4 lze vložit i vlastní data. To se provádí skrze tlačítko Import.

Export a import dat v MT4

Nyní jsme se naučili základní práci s obchodními instrumenty! Naučili jsme se je nahrát do prostředí jako cenový graf, také již víme, jak postupovat v případě, kdy dojde k výpadku datového toku, a jak provést export cenových pohybů do externího analytického softwaru pro účely pokročilejší datové analýzy.

Nyní se podíváme na poslední část z hlavní nabídky pracovního prostředí MT4, na indikátory a strategie.Technické indikátory a strategie v MetaTrader

Technická analýza je nedílnou součástí přípravy každého burzovního obchodníka. Existuje mnoho obchodních metod, jak finanční aktivum analyzovat, a jednou z nich je i technika analýzy za pomoci indikátorů. V této části článku si ukážeme, jak přidat technické ukazatele do cenového grafu, jak nahrát do prostředí MT4 vlastní obchodní strategii a jak nastavit a spustit automatické obchodování.

Indikátory a strategie MT4

Aby se obchodník mohl vrhnout na technickou analýzu cenového grafu pomocí indikátorů, musí si nejprve zobrazit nabídku s předem nainstalovanými indikátory. Okno s nabídkou se zobrazuje na levé části pracovní plochy a aktivuje se stisknutím ikony

Zvolený technický indikátor nebo obchodní strategie se vloží do cenového grafu buď přetažením, jako je tomu v případě vložení obchodního instrumentu, nebo stisknutím levého tlačítka na vybraný indikátor a zvolením tlačítka Přidat do grafu.

indikátory v MetaTrader

Ještě než se indikátor zobrazí v cenovém grafu, budete upozorněni na možnost nastavení parametrů, které daný technický indikátor vyžaduje. Teprve po nastavení proměnných se indikátor vloží do cenového grafu. Samozřejmě lze nastavení indikátoru měnit, i když je již součástí grafu. Změnu proměnných provedeme následovně.

Levým tlačítkem myši klikneme na libovolné místo v cenovém grafu a z tabulky zvolíme možnost Seznam ukazatelů. Následně vybereme z nabídky indikátor, který chceme editovat a volbu potvrdíme tlačítkem Editovat. Objeví se již známé editační prostředí, které se zobrazilo i při prvním vkládání indikátoru do cenového grafu.

nastavení indikátorů MT4

Automatické obchodní strategie v MT4

Obchodní nástroje, které buď částečně, nebo úplně automatizují obchodování na finančních trzích, se zobrazují ve stejném okně jako technické indikátory. Ve stromě náhledu se nacházejí pod nimi a jsou označeny touto ikonou

Vložení strategie do cenového grafu je stejné jako u indikátorů.

Ovšem v případě obchodních strategií je potřeba předem provést pár drobných nastavení, aby automatické obchodní strategie fungovaly. Do Nastavení obchodní platformy MT4 pro automatické obchodní strategie se dostaneme pomocí záložky v horní liště s názvem Nástroje a zvolením tlačítka Možnosti (ctrl+O).

AOS v MT4

Dialogové okno, které se vám zobrazí, obsahuje mnoho možnosti nastavení, od cenových grafů, až po přístupy do komunity Meta Quotes. Nás ale bude zajímat záložka Strategie. Po otevření této záložky je potřeba zaškrtnout políčka: Povolit automatické obchodování a políčko Povolit DLL import. Pokud vám obchodní strategie nebude fungovat, nemáte s největší pravděpodobností jedno z těchto políček aktivní. Celé nastavení potvrdíme tlačítkem OK.

nastavení AOS v MT4

Tím ovšem příprava pro spuštění obchodí strategie nekončí. Ale nemusíte se bát, zbývá už jen poslední krok. Je totiž potřeba aktivovat automatickou obchodní strategii přímo v cenovém grafu. To se provede aktivací tlačítka Automatické obchodování v horní liště

automatické obchodování v MT4

Ihned po aktivování se v pravém horním rohu cenového grafu objeví značka Smajlíka

která značí to, že automatická obchodní strategie je připravena zhodnocovat peníze.

Vkládání vlastních strategií a indikátorů do MT4

Obchodníkům využívajících platformu MT4 je k dispozici mnoho indikátorů a automatických strategií od různých programátorů, které lze stáhnout na webových stránkách provozovatele MetaQuotes (https://www.mql5.com/), nebo je lze rovnou nainstalovat v platformě, a to po otevření Terminálu

Terminál v MT4
nástroje v MT4

Vložení vlastních nebo externích indikátorů a strategií se provádí skrze Složku dat a zvolením souboru MQL4. Dále je potřeba vložit automatickou strategii do složky Experts nebo indikátor do složky Indicators. Je potřeba nástroje umístit do odpovídajících složek, jinak nebudou fungovat!

AOS a indikátory v MetaTrader

Po vložení vlastního indikátoru nebo automatické strategie do vnitřního prostředí MT4 je ještě potřeba aktualizovat výpis indikátorů. To se provede kliknutím levým tlačítkem myši v okně s indikátory a zvolením tlačítka Aktualizovat.

jak na MetaTrader

Gratuluji! Nyní již umíte vložit vlastní indikátor a automatickou obchodní strategii do platformy MetaTrader 4.

Závěr

Tento díl jsme věnovali především práci s obchodními instrumenty, technickými indikátory a automatickými obchodními strategiemi. Nejprve jsme se podívali na zoubek obchodním instrumentům, naučili jsme se instrumenty vkládat do pracovního prostředí. Také jsme pracovali s historií dat, která je využívána pro export cenových pohybů pro pokročilejší datovou analýzu nebo jako výpomoc při výpadku datového přenosu. Dále jsme se naučili vkládat indikátory a strategie do cenového grafu a ukázali si postup, jakým je lze editovat. Závěr článku jsme věnovali vkládání vlastních indikátorů a strategií, a to buď za pomoci zdrojů od vývojáře, nebo zdrojů vlastních, za použití složky dat.

V příštím díle navážeme na již získané znalosti a ukážeme si základní postupy a nástroje užitečné pro technickou analýzu. Také se podíváme na velmi důležitý terminál, který využijí především obchodníci s automatickými obchodními strategiemi, a ukážeme si, jak funguje prostředí back testingu.

Budu se těšit u dalšího článku, a přeji mnoho úspěšných obchodů.

Pokračujte na 4. díl o technické analýze a backtestingu.

PŘIDEJ SE K NEJVĚTŠÍ KOMUNITĚ TRADERŮ

Obchoduj u ověřených brokerů!

TOP Akcioví a CFD brokeři
TOP
XTB Online Trading
96 %
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Purple Trading
94 %
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Insta Forex
92 %
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

TOP Akcioví a CFD brokeři
XTB Online Trading
96 %
U 76-85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
TradeCZ volí XTB – Nákup akcií s 0% poplatky, trading crypto, forex aj.
Purple Trading
94 %
U 63 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie a ETF – pasivní investování
Insta Forex
92 %
U 69,82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
CFD broker na forex, akcie, kryptoměny a indexy
Nákup kryptoměn
Anycoin
Recenze
Získej 300 Kč při nákupu za 10 000 Kč.
Získej 10% slevu na poplatky a bonusy.
ByBit
Recenze
Alternativní investice
Fingood
Recenze
10-12 % p.a. P2B crowdfunding platforma
Investování do ETF i sběratelských předmětů
Investown
Recenze
Investování do nemovitostí od 500 Kč
Prop trading
Použij kód TRADE10CZ a získej 10% slevu!
ForTraders
Recenze
Použij kód TCZ a získej 10% slevu!Ebook